Paracetamol - návod k použití

Pozornost! Tento lék může mít obzvláště nežádoucí interakci s alkoholem! Více informací.

Indikace pro použití

Horečnatý syndrom spojený s infekčními chorobami; bolestivý syndrom (mírný a střední): artralgie, myalgie, neuralgie, migréna, bolesti zubů a hlavy, algodismenorea.

Možné analogy (náhražky)

Aktivní složka, skupina

Dávková forma

Tobolky, šumivý prášek pro perorální roztok [pro děti], infuzní roztok, roztok pro perorální podání [pro děti], sirup, rektální čípky, rektální čípky [pro děti], suspenze pro perorální podání, suspenze

Kontraindikace

Přecitlivělost na léčivo, novorozenecké období (do 1 měsíce).

S péčí. Selhání ledvin a jater, benigní hyperbilirubinemie (včetně Gilbertova syndromu), virová hepatitida, alkoholické poškození jater, alkoholismus, těhotenství, kojení, pokročilý věk, časné kojenecké období (do 3 měsíců), nedostatek glukóza-6-fosfát dehydrogenázy; diabetes mellitus (pro sirup).

Jak používat: dávkování a průběh léčby

Uvnitř, s velkým množstvím tekutiny, 1-2 hodiny po jídle (užívání ihned po jídle vede ke zpoždění nástupu účinku).

Dospělí a dospívající nad 12 let (tělesná hmotnost nad 40 kg) jednorázová dávka - 500 mg; maximální jednotlivá dávka - 1 g. Mnohonásobnost jmenování - až 4krát denně. Maximální denní dávka je 4 g; maximální doba léčby je 5-7 dní. U pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin, s Gilbertovým syndromem, u starších pacientů je třeba snížit denní dávku a prodloužit interval mezi dávkami..

Děti: maximální denní dávka pro děti do 6 měsíců (do 7 kg) - 350 mg, do 1 roku (do 10 kg) - 500 mg, do 3 let (do 15 kg) - 750 mg, do 6 let (do 22 kg ) - 1 g, do 9 let (do 30 kg) - 1,5 g, do 12 let (do 40 kg) - 2 g. Jako suspenze: děti ve věku 6-12 let - každé 10-20 ml (5 ml - 120 mg), ve věku 1-6 let - 5-10 ml, 3-12 měsíců - 2,5-5 ml. Dávka pro děti ve věku od 1 do 3 měsíců se stanoví individuálně. Násobnost jmenování - 4krát denně; interval mezi každou dávkou je nejméně 4 hodiny.

Maximální doba léčby bez konzultace s lékařem je 3 dny (pokud se užívá jako antipyretikum) a 5 dní (jako analgetikum)..

Rektálně. Dospělí - 500 mg 1-4krát denně; maximální jednotlivá dávka je 1 g; maximální denní dávka - 4 g.

Děti ve věku 12-15 let - 250-300 mg 3-4krát denně; 8-12 let - 250-300 mg 3x denně; 6-8 let - 250-300 mg 2-3krát denně; 4-6 let - 150 mg 3-4krát denně; 2-4 roky - 150 mg 2-3krát denně; 1-2 roky - 80 mg 3-4krát denně; od 6 měsíců do 1 roku - 80 mg 2-3krát denně; od 3 měsíců do 6 měsíců - 80 mg dvakrát denně.

farmaceutický účinek

Nenarkotické analgetikum blokuje COX1 a COX2 hlavně v centrálním nervovém systému a ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. V zanícených tkáních buněčné peroxidázy neutralizují účinek paracetamolu na COX, což vysvětluje téměř úplnou absenci protizánětlivého účinku. Absence blokujícího účinku na syntézu Pg v periferních tkáních vede k absenci negativního účinku na metabolismus voda-sůl (Na + a retence vody) a na gastrointestinální sliznici.

Vedlejší efekty

Na straně kůže: svědění kůže, vyrážka na kůži a sliznicích (obvykle erytematózní, kopřivka), angioedém, exsudativní multiformní erytém (včetně Stevens-Johnsonova syndromu), toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom).

Ze strany centrálního nervového systému (obvykle se vyvíjí při užívání vysokých dávek): závratě, psychomotorické agitace a dezorientace.

Z trávicího systému: nevolnost, bolest v nadbřišku, zvýšená aktivita „jaterních“ enzymů, obvykle bez rozvoje žloutenky, hepatonekróza (účinek závislý na dávce).

Z endokrinního systému: hypoglykemie, až hypoglykemické kóma.

Ze strany hematopoézy: anémie, sulfhemoglobinémie a methemoglobinémie (cyanóza, dušnost, bolesti srdce), hemolytická anémie (zejména u pacientů s nedostatkem glukóza-6-fosfát dehydrogenázy). Při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách - aplastická anémie, pancytopenie, agranulocytóza, neutropenie, leukopenie, trombocytopenie.

Z močového systému: (při užívání velkých dávek) - nefrotoxicita (renální kolika, intersticiální nefritida, papilární nekróza).

Příznaky (akutní předávkování se vyvíjí 6-14 hodin po užití paracetamolu, chronické - 2-4 dny po překročení dávky) akutního předávkování: gastrointestinální dysfunkce (průjem, snížená chuť k jídlu, nevolnost a zvracení, bolesti břicha a / nebo bolest v žaludek), zvýšené pocení.

Příznaky chronického předávkování: vyvíjí se hepatotoxický účinek charakterizovaný obecnými příznaky (bolest, slabost, slabost, zvýšené pocení) a specifickým charakterizujícím poškozením jater. V důsledku toho se může vyvinout hepatonekróza. Hepatotoxický účinek paracetamolu může být komplikován rozvojem jaterní encefalopatie (poruchy myšlení, deprese CNS, strnulost), křeče, deprese dýchání, kóma, mozkový edém, hypokoagulace, rozvoj DIC syndromu, hypoglykémie, metabolická acidóza, arytmie, kolaps. Zřídka se porucha funkce jater vyvíjí rychle a může být komplikována selháním ledvin (renální tubulární nekróza).

Léčba: zavedení dárců SH skupin a prekurzorů syntézy glutathionu - methioninu 8 - 9 hodin po předávkování a N-acetylcysteinu - po 12 hodinách. Potřeba dalších terapeutických opatření (další podávání methioninu, intravenózní podání N-acetylcysteinu) je stanovena v v závislosti na koncentraci paracetamolu v krvi a na době, která uplynula po jeho užití.

speciální instrukce

U pokračujícího febrilního syndromu na pozadí užívání paracetamolu po dobu delší než 3 dny a syndromu bolesti po dobu delší než 5 dnů je nutná konzultace s lékařem.

U pacientů s alkoholickou hepatózou se zvyšuje riziko poškození jater.

Narušuje laboratorní testy při kvantitativním stanovení glukózy a kyseliny močové v plazmě.

Během dlouhodobé léčby je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater..

Sirup obsahuje 0,06 XE sacharózy v 5 ml, což je třeba vzít v úvahu při léčbě pacientů s diabetes mellitus.

Aplikace během těhotenství a kojení

Paracetamol prochází placentární bariérou. Dosud nebyly zaznamenány žádné negativní účinky paracetamolu na plod u lidí.

Paracetamol se vylučuje do mateřského mléka: obsah v mléce je 0,04-0,23% dávky podané matce.

Pokud je nutné užívat paracetamol během těhotenství a kojení (kojení), je třeba pečlivě zvážit očekávané přínosy léčby pro matku a potenciální riziko pro plod nebo dítě..

V experimentálních studiích nebyly stanoveny embryotoxické, teratogenní a mutagenní účinky paracetamolu.

Interakce

Užívání paracetamolu snižuje účinnost urikosurických léků.

Současné užívání paracetamolu ve vysokých dávkách zvyšuje účinek antikoagulačních léčiv (snížení syntézy prokoagulačních faktorů v játrech).

Induktory mikrozomální oxidace v játrech (fenytoin, ethanol, barbituráty, rifampicin, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva), ethanol a hepatotoxické léky zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů, což umožňuje rozvoj těžké intoxikace i při malém předávkování.

Dlouhodobé užívání barbiturátů snižuje účinnost paracetamolu.

Ethanol přispívá k rozvoji akutní pankreatitidy.

Inhibitory mikrozomální oxidace (včetně cimetidinu) snižují riziko hepatotoxických účinků.

Dlouhodobé společné užívání paracetamolu a jiných NSAID zvyšuje riziko vzniku „analgetické“ nefropatie a renální papilární nekrózy, nástupu konečné fáze selhání ledvin.

Současné dlouhodobé podávání vysokých dávek paracetamolu a salicylátů zvyšuje riziko rakoviny ledvin nebo močového měchýře.

Diflunisal zvyšuje plazmatickou koncentraci paracetamolu o 50% - riziko vzniku hepatotoxicity paracetamolu.

Myelotoxické léky zvyšují projevy hematotoxicity.

Podmínky skladování

Na tmavém místě při teplotě nepřesahující 25 stupňů.

Paracetamol (paracetamol)

Léčivá látka:

Obsah

  • 3D obrázky
  • Složení a forma uvolnění
  • farmaceutický účinek
  • Indikace léku Paracetamol
  • Kontraindikace
  • Vedlejší efekty
  • Interakce
  • Způsob podání a dávkování
  • Předávkovat
  • Podmínky skladování léku Paracetamol
  • Doba použitelnosti léku Paracetamol
  • Pokyny pro lékařské použití
  • Ceny v lékárnách
  • Recenze

Farmakologická skupina

  • Anilides

Nosologická klasifikace (ICD-10)

  • G43 Migréna
  • M25.5 Bolesti kloubů
  • M79.1 Myalgie
  • N94.6 Dysmenorea nespecifikovaná
  • R50 Horečka neznámého původu
  • R51 Bolest hlavy
  • R52 Bolest nezařazená jinde
  • R52.2 Jiná přetrvávající bolest

3D obrázky

Složení a forma uvolnění

1 tableta obsahuje paracetamol 500 mg; v balení 10 ks.

farmaceutický účinek

Blokuje syntézu PG v centrálním nervovém systému. Porušuje vedení bolestivých impulsů v aferentních drahách, snižuje pyrogenní účinek PG na termoregulační centrum v hypotalamu, zvyšuje přenos tepla.

Indikace léku Paracetamol

Bolestivý syndrom různého původu (bolest hlavy a zubů, migréna, myalgie, menalgie, artralgie); horečka u infekčních a zánětlivých onemocnění; špatná tolerance derivátů kyseliny salicylové.

Kontraindikace

Přecitlivělost, těžká porucha funkce jater a / nebo ledvin, anémie, alkoholismus, těhotenství (I. trimestr).

Vedlejší efekty

Alergické reakce; při dlouhodobém užívání - methemoglobinemie, porucha funkce ledvin a jater, hypochromní anémie.

Interakce

Zvyšuje účinek nepřímých antikoagulancií (deriváty kumarinu a indandionu). Antipyretickou a analgetickou aktivitu zvyšuje kofein, snižuje rifampicin, fenobarbital a alkohol (urychlují biotransformaci indukcí mikrozomálních jaterních enzymů).

Způsob podání a dávkování

Uvnitř. Dospělí a dospívající nad 12 let: 1-2 tabulky. až 4krát denně (ne více než 4 g denně).

Děti: ve věku 6-12 let - 0,5-1 tab. 4krát denně, až 6 let (od 3 měsíců) - 10 mg / kg.

Předávkovat

Při užívání v toxických dávkách (10–15 g u dospělých) může dojít k nekróze jater.

Podmínky skladování léku Paracetamol

Držte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti léku Paracetamol

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Paracetamol

Ceny v online lékárnách:

Paracetamol je narkotické analgetikum, které blokuje cyklooxygenázu (COX-1 a COX-2) hlavně v centrálním nervovém systému a ovlivňuje centra termoregulace a bolesti.

Uvolněte formu a složení

Vyrábí se následující dávkové formy paracetamolu:

  • Tablety: bílé se smetanovým odstínem nebo bílé, ploché, válcovité, s linií a zkosením (10 ks. V blistru nebo nebuněčném balení; 2 nebo 3 balení v papírové krabičce);
  • Rektální čípky pro děti: ve tvaru torpéda, od bílé se nažloutlým nebo krémovým odstínem po bílou (5 ks. V blistrových obrysových baleních; 2 balení v lepenkové krabici);
  • Sirup (100 ml v lahvičkách; 1 lahvička v papírové krabičce);
  • Suspenze pro perorální podání (100 ml v injekčních lahvičkách z tmavého skla s dávkovací lžičkou, 1 sada v papírové krabičce).

1 tableta obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 200 nebo 500 mg;
  • Pomocné složky: laktóza (mléčný cukr), kyselina stearová, bramborový škrob, želatina.

1 čípek obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 100 mg;
  • Pomocné složky: základ tuhého tuku.

5 ml sirupu obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 24 mg;
  • Pomocné složky: voda, benzoan sodný, aromatické přísady, riboflavin, ethylalkohol, propylenglykol, trisubstituovaný citrát sodný, kyselina citrónová, sorbitol, cukr.

5 ml suspenze obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 120 mg;
  • Pomocné složky: čištěná voda, pomerančová nebo jahodová příchuť, jedlý sorbitol (sorbitol), glycerol (glycerin), sacharóza (cukr), propylenglykol, methylparahydroxybenzoát (nipagin), xanthanová guma (xanthanová guma), mikrokrystalická avicelulóza (celulóza) RC-591 sodík).

Indikace pro použití

  • Neuralgie;
  • Bolest zubů;
  • Bolest svalů;
  • Revma;
  • Bolest ze zranění a popálenin;
  • Bolest hlavy (včetně migrény);
  • Zvýšená tělesná teplota při nachlazení a chřipce;
  • Algodismenorea (tablety);
  • Postvakcinační hypertermie (suspenze);
  • Horečka při infekčních a zánětlivých onemocněních (sirup, suspenze).

Kontraindikace

  • Závažné porušení funkce jater nebo ledvin (tablety, sirup);
  • Chronický alkoholismus (sirup);
  • Novorozenecké období (čípky, suspenze);
  • Děti do 3 let (tablety, sirup);
  • Přecitlivělost na složky léčiva.

Navíc pro zavěšení:

  • Nemoci krevního systému;
  • Genetická nepřítomnost glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Malabsorpce glukózy a galaktózy, intolerance fruktózy, nedostatek sacharázy / izomaltázy.

Relativní pro čípky a sirup (musí se používat s maximální opatrností, protože existuje možnost komplikací):

  • Virová hepatitida;
  • Benigní hyperbilirubinemie (včetně Gilberta).

Navíc pro čípky:

  • Porucha funkce ledvin a jater;
  • Krevní onemocnění (trombocytopenie, leukopenie);
  • Prsa do 3 měsíců.

Navíc pro sirup:

  • Alkoholismus;
  • Alkoholické poškození jater;
  • Nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Současná léčba s jinými léky obsahujícími paracetamol;
  • Těhotenství;
  • Období kojení;
  • Starší věk.

Způsob podání a dávkování

Pilulky

Tablety se užívají perorálně, po 1-2 hodinách po jídle a zapijí se velkým množstvím tekutiny.

  • Děti starší 12 let, dospělí (včetně starších pacientů): 500–1 000 mg denně; maximální denní dávka je 4000 mg (ne více než 8 tablet po 500 mg);
  • Děti do 12 let (s hmotností do 40 kg): 2 000 mg denně, rozdělených do 4 dávek;
  • Děti do 9 let (s hmotností do 30 kg): 1 500 mg denně, rozdělených do 4 dávek;
  • Děti od 3 do 6 let (s hmotností 15-22 kg): 1000 mg denně, rozdělených do 4 dávek.

Mezi užitím tablet je třeba dodržet minimálně 4 hodiny. Nedoporučuje se překračovat uvedené dávky.

Denní dávka pro poruchy funkce jater a ledvin, Gilbertův syndrom, stejně jako u starších pacientů by měla být snížena a interval mezi dávkami léku by měl být zvýšen.

Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Čípky

Čípky se užívají rektálně: 2–4krát denně s minimálním odstupem 4 hodin..

Dávka paracetamolu se stanoví individuálně v závislosti na věku a tělesné hmotnosti dítěte. V průměru je jednotlivá dávka 10–12 mg na 1 kg tělesné hmotnosti; maximální denní příjem - 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.

Dávkovací režim (jednotlivé dávky):

  • 6-12 měsíců: každý 0,5-1 čípku;
  • 1-3 roky: každý po 1-1,5 čípku;
  • 3-5 let: 1,5-2 čípky;
  • 5-10 let: každý 2,5-3,5 čípků;
  • 10-12 let: každý 3,5-5 čípků.

Je povoleno používat drogu u dětí mladších tří měsíců v případě zvýšené tělesné teploty způsobené očkováním.

Sirup

Sirup se užívá perorálně: frekvence podávání je 3-4krát denně.

  • Děti 3-12 měsíců: každé 2,5-5 ml;
  • Děti 1-5 let: 5-10 ml;
  • Děti ve věku 5-12 let: 10-20 ml;
  • Dospělí a děti s tělesnou hmotností vyšší než 60 kg: každé 20 až 40 ml.

Suspenze

Suspenze se užívá perorálně neředěná před jídlem a zapíjí se dostatečným množstvím tekutiny. Bezprostředně před použitím injekční lahvičku se suspenzí důkladně protřepejte..

Doporučený dávkovací režim: 4krát denně s minimálním odstupem 4 hodin.

Dávka léku pro děti se stanoví v závislosti na věku a tělesné hmotnosti. Jedna dávka je 10–15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti; denně - 60 mg (ne více) na 1 kg tělesné hmotnosti.

Dávkovací režim (jednotlivé dávky):

  • Děti 1-3 měsíce: symptomatická léčba reakcí na očkování - každé 2,5 ml, s možnou opětovnou aplikací dávky po minimálně 4 hodinách. Pokud se tělesná teplota po podání druhé dávky nesníží, měli byste se poradit s lékařem (užívání paracetamolu u dětí této věkové skupiny je možné pouze pod lékařským dohledem);
  • Děti od 3 měsíců do 1 roku: 2,5-5 ml;
  • Děti 1-6 let: 5-10 ml;
  • Děti ve věku 6-14 let: 10-20 ml.

Jedna dávka suspenze pro děti (v závislosti na tělesné hmotnosti) a dospělé:

  • 4-8 kg: 2,5 ml;
  • 8-16 kg: 5 ml;
  • 16-32 kg: 10 ml;
  • 32 kg: 15-20 ml;
  • Dospělí: 20 ml 4krát denně (ne více).

Nedoporučuje se užívat všechny lékové formy paracetamolu bez lékařského předpisu déle než 5 dní jako anestetikum a více než 3 dny jako antipyretikum.

Vedlejší efekty

Během léčby paracetamolem (jakoukoli formou uvolňování) se mohou objevit alergické reakce.

Tablety, sirup

Při užívání léku v doporučených dávkách jsou v souladu se všemi požadavky lékaře nežádoucí účinky z užívání vzácné:

  • Endokrinní systém: hypoglykemie;
  • Trávicí systém: nevolnost, bolest v nadbřišku, zvýšená aktivita jaterních enzymů, hepatonekróza.

Někdy také: alergické reakce (kopřivka, svědění, kožní vyrážka, Quinckeho edém), bolesti v nadbřišku, nevolnost, závratě, Lyellův syndrom (toxická epidermální nekrolýza), exsudativní multiformní erytém (včetně Stevens-Johnsonova syndromu); nespavost; agranulocytóza, trombocytopenie, anémie.

Dlouhodobé užívání ve vysokých dávkách pravděpodobně zvýší riziko porušení hematopoetického systému, funkce jater a ledvin.

Čípky

Vzácně: poruchy krvetvorby (methemoglobinemie, trombocytopenie, anémie).

Suspenze

Trombocytopenie, agranulocytóza, leukopenie, bolesti břicha, nevolnost, zvracení; při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách - pancytopenie, methemoglobinemie, aplastická a hemolytická anémie; hepatotoxické a neurotoxické účinky.

speciální instrukce

Stavy / nemoci, za kterých byste se měli před užitím paracetamolu poradit se svým lékařem:

  • Těžké onemocnění ledvin nebo jater;
  • Současné podávání léků na nevolnost a zvracení, léků, které snižují hladinu cholesterolu v krvi;
  • Současná antikoagulační léčba a potřeba dlouhodobé denní léčby bolesti.

Při dlouhodobé farmakoterapii se doporučuje pravidelné sledování funkčního stavu jater a obrazu periferní krve.

Paracetamol by neměl být užíván současně s alkoholickými nápoji, stejně jako u pacientů náchylných k chronické konzumaci alkoholu, protože je možné toxické poškození jater.

Vzhledem k možnému předávkování se nedoporučuje užívat lék v kombinaci s jinými léky obsahujícími paracetamol..

Paracetamol zkresluje výsledky laboratorních studií obsahu kyseliny močové a glukózy v krevní plazmě.

Pacienti s diabetes mellitus by měli vzít v úvahu, že suspenze obsahuje sacharózu a sorbitol: v 5 ml - 0,25 XE (jednotky chleba).

Lékové interakce

Účinek paracetamolu na léky / látky se současným užíváním:

  • Nepřímá antikoagulancia: při dlouhodobém užívání zvyšuje jejich účinek, což zvyšuje riziko krvácení;
  • Urikosurické léky: mohou snížit jejich aktivitu.

Přípravky / látky ovlivňující paracetamol při současném použití:

  • Induktory enzymů mikrozomální oxidace v játrech (tricyklická antidepresiva, fenylbutazon, flumecinol, ethanol, fenytoin, zidovudin, rifampicin, karbamazepin, difenin, barbituráty): zvyšují riziko jeho hepatotoxického účinku v případě předávkování;
  • Barbituráty: při dlouhodobém užívání snižte jeho účinnost;
  • Inhibitory mikrosomální oxidace (cimetidin): snižují riziko jeho hepatotoxického účinku;
  • Další nesteroidní protizánětlivé léky: zvyšují jeho nefrotoxický účinek;
  • Diflunisal: zvyšuje jeho plazmatickou koncentraci o 50% (riziko vzniku hepatotoxicity);
  • Myelotoxické léky: zvyšují projevy jeho hematotoxicity;
  • Metoklopramid a domperidon: zvyšují rychlost jeho absorpce;
  • Cholestyramin: snižuje rychlost jeho absorpce.

Při současném užívání paracetamolu ve vysokých dávkách se salicyláty se zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového měchýře a ledvin; s ethanolem - riziko vzniku akutní pankreatitidy.

Podmínky skladování

Skladujte na suchém místě, mimo dosah dětí a chráněné před světlem; tablety, sirup - při teplotách do 25 ° С, čípky - do 15 ° С..

  • Tablety, sirup - 3 roky;
  • Čípky - 2 roky.

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Paracetamol

Akce lékárníka

Nenarkotické analgetikum blokuje COX1 a COX2 hlavně v centrálním nervovém systému a ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. V zanícených tkáních buněčné peroxidázy neutralizují účinek paracetamolu na COX, což vysvětluje téměř úplnou absenci protizánětlivého účinku. Absence blokujícího účinku na syntézu Pg v periferních tkáních vede k absenci negativního účinku na metabolismus voda-sůl (Na + a retence vody) a na gastrointestinální sliznici.

Farmakokinetika

Absorpce - vysoká, TCmax je dosaženo za 0,5-2 hodiny; Cmax - 5-20 μg / ml. Komunikace s plazmatickými proteiny - 15%. Proniká do BBB. Méně než 1% dávky paracetamolu užívané kojící matkou přechází do mateřského mléka. Terapeuticky účinná koncentrace paracetamolu v plazmě je dosažena, pokud je podáván v dávce 10-15 mg / kg. Metabolizuje se v játrech (90–95%): 80% vstupuje do konjugačních reakcí s kyselinou glukuronovou a sulfáty za vzniku neaktivních metabolitů; 17% prochází hydroxylací za vzniku 8 aktivních metabolitů, které jsou konjugovány s glutathionem za vzniku již neaktivních metabolitů. Při nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity blokovat enzymové systémy hepatocytů a způsobit jejich nekrózu. Izoenzym CYP2E1 se také podílí na metabolismu léčiva. T1 / 2 - 1-4 hodiny.Vylučuje se ledvinami ve formě metabolitů, hlavně konjugátů, pouze 3% nezměněno. U starších pacientů klesá clearance léčiva a zvyšuje T1 / 2.

Indikace

Horečnatý syndrom spojený s infekčními chorobami;
syndrom bolesti (mírný a střední):
artralgie,
myalgie,
neuralgie,
migréna,
bolesti zubů a hlavy,
algodismenorea.

Kontraindikace

Přecitlivělost, novorozenecké období (do 1 měsíce).
Opatrně. Selhání ledvin a jater, benigní hyperbilirubinemie (včetně Gilberta), virová hepatitida, alkoholické poškození jater, alkoholismus, diabetes mellitus (pro sirup), těhotenství, kojení, stáří, časné kojenecké období (do 3 měsíců).

Dávkování

Uvnitř, s velkým množstvím tekutiny, 1-2 hodiny po jídle (užívání ihned po jídle vede ke zpoždění nástupu účinku).
Dospělí a dospívající nad 12 let (tělesná hmotnost nad 40 kg) jednorázová dávka - 500 mg; maximální jednotlivá dávka - 1 g. Mnohonásobnost jmenování - až 4krát denně. Maximální denní dávka je 4 g; maximální doba léčby je 5-7 dní.
Děti: maximální denní dávka pro děti do 6 měsíců (do 7 kg) - 350 mg, od 6 měsíců do 1 roku (do 10 kg) - 500 mg, 1-3 roky (do 15 kg) - 750 mg, 3-6 let (do 22 kg) - 1 g, 6-9 let (do 30 kg) - 1,5 g, 9-12 let (do 40 kg) - 2 g. Jako suspenze: děti ve věku 6-12 let - 10-20 ml (v 5 ml - 120 mg), 1-6 let - 5-10 ml, 3-12 měsíců - 2,5-5 ml. Dávka pro děti ve věku od 1 do 3 měsíců se stanoví individuálně. Násobnost jmenování - 4krát denně; interval mezi každou dávkou je nejméně 4 hodiny.
Maximální doba léčby bez konzultace s lékařem je 3 dny (pokud se užívá jako antipyretikum) a 5 dní (jako analgetikum)..
Rektálně. Dospělí - 500 mg 1-4krát denně; maximální jednotlivá dávka je 1 g; maximální denní dávka - 4 g.
Děti ve věku 12-15 let - 250-300 mg 3-4krát denně; 8-12 let - 250-300 mg 3x denně; 6-8 let - 250-300 mg 2-3krát denně; 4-6 let - 150 mg 3-4krát denně; 2-4 roky - 150 mg 2-3krát denně; 1-2 roky - 80 mg 3-4krát denně; od 6 měsíců do 1 roku - 80 mg 2-3krát denně; od 3 měsíců do 6 měsíců - 80 mg dvakrát denně.

Vedlejší efekty

Alergické reakce (včetně kožní vyrážky).
Předávkovat. Příznaky: během prvních 24 hodin po podání - bledost kůže, nevolnost, zvracení, anorexie, bolesti břicha; porušení metabolismu glukózy, metabolická acidóza. Příznaky jaterní dysfunkce se mohou objevit 12-48 hodin po předávkování. V případě závažného předávkování - selhání jater s progresivní encefalopatií, kóma, smrt; akutní selhání ledvin s tubulární nekrózou (včetně absence závažného poškození jater); arytmie, pankreatitida. Hepatotoxický účinek u dospělých se projevuje při užívání 10 g nebo více.
Léčba: zavedení dárců SH skupin a prekurzorů syntézy glutathionu - methioninu 8 - 9 hodin po předávkování a N-acetylcysteinu - po 12 hodinách. Potřeba dalších terapeutických opatření (další podávání methioninu, intravenózní podání N-acetylcysteinu) je stanovena v v závislosti na koncentraci paracetamolu v krvi a na době, která uplynula po jeho užití.

Interakce

Snižuje účinnost urikosurických léků. Současné užívání paracetamolu ve vysokých dávkách zvyšuje účinek antikoagulačních léčiv (snížení syntézy prokoagulačních faktorů v játrech).
Induktory mikrozomální oxidace v játrech (fenytoin, ethanol, barbituráty, rifampicin, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva), ethanol a hepatotoxické léky zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů, což umožňuje rozvoj těžké intoxikace i při malém předávkování. Dlouhodobé užívání barbiturátů snižuje účinnost paracetamolu.
Ethanol přispívá k rozvoji akutní pankreatitidy. Inhibitory mikrozomální oxidace (včetně cimetidinu) snižují riziko hepatotoxických účinků.
Dlouhodobé společné užívání paracetamolu a jiných NSAID zvyšuje riziko vzniku „analgetické“ nefropatie a renální papilární nekrózy, nástupu konečné fáze selhání ledvin. Současné dlouhodobé podávání vysokých dávek paracetamolu a salicylátů zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin nebo močového měchýře. Diflunisal zvyšuje plazmatickou koncentraci paracetamolu o 50% - riziko vzniku hepatotoxicity.
Myelotoxické léky zvyšují projevy hematotoxicity léčiva.

speciální instrukce

U pokračujícího febrilního syndromu na pozadí užívání paracetamolu po dobu delší než 3 dny a syndromu bolesti po dobu delší než 5 dnů je nutná konzultace s lékařem.
U pacientů s alkoholickou hepatózou se zvyšuje riziko poškození jater.
Narušuje laboratorní testy při kvantitativním stanovení glukózy a kyseliny močové v plazmě.
Během dlouhodobé léčby je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater..
Sirup obsahuje 0,06 XE sacharózy v 5 ml, což je třeba vzít v úvahu při léčbě pacientů s diabetes mellitus.

Dávkování paracetamolu pro dospělé

Paracetamol je považován za nejbezpečnější lék, který má výraznou antipyretickou vlastnost, mírné analgetikum a slabý protizánětlivý účinek. Denní dávka paracetamolu pro dospělé je maximálně 4 gramy, ale lékaři obvykle nedoporučují více než 2 gramy, které by měly být rozděleny do 4-5 dávek.

I přes deklarovanou bezpečnost musíte při samoléčbě přísně dodržovat dávkování předepsané odborníkem nebo uvedené v anotaci. V případě zneužívání drog se mohou objevit nežádoucí účinky. Časté, nevhodné užívání paracetamolu, i v malých dávkách, přispívá ke snížení imunity, rozvoji alergických reakcí, bronchiálního astmatu a selhání jater.

Vlastnosti léčivého přípravku

Paracetamol (Paracetamolum) je nehormonální protizánětlivý lék široce používaný k odstranění příznaků, jako je hypertermie, bolesti různé povahy a geneze, zánětlivé projevy u celé řady akutních a chronických onemocnění. Je třeba si uvědomit, že paracetamol pro dospělé a děti nemá terapeutický účinek, to znamená, že neovlivňuje příčinu výskytu patologických příznaků. Přítomnost vážného onemocnění tedy podléhá komplexní terapii předepsané vysoce kvalifikovaným odborníkem po sérii vyšetření. Paracetamol v tomto případě může pouze usnadnit průběh klinických projevů onemocnění.

Tato droga je velmi žádaná u populace různých věkových kategorií. Paracetamol je považován za nejbezpečnější drogu, která má následující vlastnosti:

  • výrazný antipyretický účinek (někdy však musíte zvýšit jednu dávku paracetamolu pro účinnější a rychlejší odstranění hypertermie);
  • mírný lék proti bolesti;
  • minimální protizánětlivé, projevující se zlepšením celkového stavu na pozadí snížení tělesné teploty a eliminace bolesti.
Jakmile se dostane do lidského gastrointestinálního traktu, léčivo se rychle vstřebává v horních částech tenkého střeva, což způsobí nástup účinku během 20-30 minut. Účinná látka má depresivní účinek na centrum termoregulace v hypotalamu a receptory, které vnímají bolest různých lokalizací. Protizánětlivá vlastnost léčiva se projevuje obecným zlepšením stavu na pozadí eliminace hypertermie a syndromu bolesti, aniž by přímo ovlivňovalo zaměření zánětu.

Dávky léku

U dítěte se dávka paracetamolu počítá přísně individuálně s přihlédnutím k věku a hmotnosti a pro dospělé a dospívající se obvykle používají tablety 200, 325 a 500 miligramů. Jedna dávka léku může být zvýšena v případě intenzivní bolesti nebo vysoké horečky, ale nepřesahující 1 g. Se závažností příznaků onemocnění, která se projevuje hypertermií, zimnicí, bolavými klouby nebo bolestí na určitém místě lokalizace patologického procesu, je povoleno použít maximální dávku až 4 gramy léku. Násobnost je 4–5krát denně, každé 4 hodiny. Pokud příznaky poklesnou nebo zmizí, můžete přeskočit další příjem léku.

Pro dospělého je jedna dávka paracetamolu 400-500 mg, podle pokynů k použití však lékaři v praxi povolí 800-1000 mg, ale pouze jednou pro pohotovostní péči při tělesné teplotě nad 40 stupňů. Rovněž se bere v úvahu index tělesné hmotnosti, to znamená, že čím je nižší, tím méně drogy můžete vypít najednou.

Upozornění

Dávka paracetamolu pro dospělé může být zvýšena nebo snížena s přihlédnutím k doporučením ošetřujícího lékaře nebo k pokynům k léku. Ale snížení frekvence dávek nebo ignorování časových intervalů může vyvolat předávkování lékem. Hlavní příznaky otravy paracetamolem jsou:

  • bolest v nadbřišku, nevolnost a zvracení;
  • závratě a zmatenost;
  • selhání ledvin;
  • jaterní kóma;
  • alergická reakce;
  • dysfunkce hematopoetického systému.
Při teplotě se dávka paracetamolu může lišit, ale měli byste se poradit se svým lékařem, abyste předešli nežádoucím důsledkům předávkování lékem.

Prameny:

Článek ověřen
Anna Moschovis - rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter

Pro Více Informací O Migréně