Kolik paracetamolu můžete dát dětem?

Paracetamol je populární volně prodejný lék, který se často podává dětem všech věkových skupin na bolest a horečku. Skutečnost, že je k dispozici bez lékařského předpisu, neznamená, že je bez rizika. Každý rodič by měl vědět, jak dítěti podávat paracetamol, aby se předešlo předávkování.

Rozdíl mezi neškodnou a potenciálně škodlivou dávkou je relativně malý. Účinná látka léčiva, acetaminofen, může ve velkém množství negativně ovlivnit játra.

Paracetamol může řešit následující stavy:

vysoká horečka, horečka;

bolest, i když se objeví zuby;

Lék není schopen vyléčit infekci zubů nebo uší, stejně jako jiné dětské nemoci. Je nutné léčit nemoc, ne zbavit se příznaků.

Paracetamol pro dítě - jaká dávka?

Správné dávkování paracetamolu závisí na hmotnosti dítěte. Vzhledem k tomu, že lék by měl být užíván 4krát denně s přestávkou nejméně 4 hodiny, je v tabulce uvedena maximální denní dávka:

Dětský sirup "Paracetamol": návod k použití, indikace, složení, doba použitelnosti

Zvýšení teploty u dítěte potvrzuje vývoj jakéhokoli druhu zánětu v těle. Obvykle za to mohou dětské infekce nebo akutní onemocnění dýchacích cest, stejně jako řezání zubů nebo očkování. V každé situaci způsobuje vysoká teplota u rodičů dítěte úzkost a paniku..

Dnes se v lékárnách nachází obrovské množství antipyretik. Nejznámější z nich po mnoho let byl dětský „Paracetamol“ ve formě sirupu.

S výhradou doporučení uvedených v anotaci může tento léčivý přípravek snížit teplotu i u nejmenších pacientů, kterým je jen několik měsíců. Podle pokynů k použití patří "Paracetamol" do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků.

Lék se používá v pediatrii ke snížení intenzity bolestivého syndromu a snížení teploty, když se u dětí objeví různé infekční a zánětlivé patologické procesy..

Složení

Paracetamol se vyrábí v několika lékových formách:

  • pilulky;
  • sirup;
  • svíčky.

Dále v článku si povíme o dětském sirupu „Paracetamol“. Z pokynů je známo, že má viskózní konzistenci, šedý nebo žlutý odstín a jahodovou vůni..

Aktivní složkou je paracetamol, jeho koncentrace v 5 mililitrech sirupu je nejčastěji 120 miligramů. Přípravek navíc obsahuje další látky, které zahrnují:

  1. Kyselina citronová.
  2. Propylenglykol.
  3. Sodná sůl kyseliny benzoové.
  4. Citrát sodný.
  5. Sorbitol.
  6. Příchuť.
  7. Cukr.

To je to, co říkají pokyny. Dětský sirup "Paracetamol" v dávce 125 mg dříve vyráběla společnost LLC "Rozlex Pharm".

Farmakologické vlastnosti

Lék normalizuje tělesnou teplotu v případě horečky a také pomáhá eliminovat bolestivý syndrom.

Lék se vylučuje z těla, obvykle močí. Poločas rozpadu léku se pohybuje od jedné do tří hodin. V jakém věku lze dětem podávat sirup "Paracetamol"?

Z pokynů k použití je známo, že lék je povoleno podávat dětem od tří měsíců. Po perorálním podání "paracetamolu" je účinná látka okamžitě a úplně absorbována do celkového krevního oběhu.

Lék se rovnoměrně rozkládá ve všech tkáních, vstupuje do struktur mozku a eliminuje bolest. Jak dlouho vydrží sirup paracetamolu? Lék začíná eliminovat nepříjemné příznaky 15 minut po jeho použití. Doba trvání účinku závisí na jednotlivých charakteristikách organismu..

Indikace

Z pokynů k použití sirupu je známo, že se droga doporučuje užívat za následujících podmínek a onemocnění:

  1. Akutní respirační virová infekce (onemocnění dýchacích cest způsobené požitím virové infekce).
  2. Chřipka (virové onemocnění, které může poškodit dýchací cesty a je také doprovázeno těžkou intoxikací a může vést k závažným komplikacím a smrti, zejména u starších pacientů a dětí).
  3. Parainfluenza (infekce, která poškozuje sliznice horních cest dýchacích).
  4. Postvakcinační reakce (stav, který se někdy vyvine po očkování, má krátké trvání a obvykle nezpůsobuje poškození zdraví).
  5. Mírná až střední bolest.

Kontraindikace

Podle pokynů k použití má sirup "Paracetamol" určité zákazy užívání, například:

  1. Věk dítěte do jednoho měsíce.
  2. Zvýšená citlivost na účinnou látku nebo další látky léčiva podle pokynů.

Podle pokynů by měl být dětský sirup "Paracetamol" používán s maximální opatrností za následujících podmínek:

  1. Onemocnění ledvin a jater.
  2. Benigní hyperbilirubinemie (porucha, při které je v krvi člověka zaznamenán přebytek bilirubinu bez funkční poruchy).
  3. Gilbertův syndrom (hepatóza, která se vyznačuje mírným zvýšením koncentrace bilirubinu v krvi).
  4. Virová hepatitida (infekční onemocnění jater vyskytující se v různých klinických variantách).
  5. Nemoci krve (onemocnění vedoucí k patologickým změnám v krvi).

Před zahájením léčby se musíte ujistit, že neexistují žádná omezení.

V jaké dávce může být sirup "Paracetamol" podáván dětem??

Lék by měl být užíván 3-4krát denně, interval mezi dávkami léku je 6 hodin.

Průměrná dávka léku je od 10 do 15 miligramů na 1 kilogram hmotnosti dítěte. Maximální denní obsah účinné látky by neměl překročit 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.

Jaké dávkování lze podat dětem s paracetamolovým sirupem? Lék se doporučuje užívat podle následujícího schématu:

  1. 1 až 3 měsíce - 50 miligramů (2 mililitry).
  2. 3 měsíce až 1 rok - 60 až 120 miligramů (2,5-5 mililitrů).
  3. 1 až 6 let - 120 až 240 mg (5-10 ml).
  4. Od 6 do 14 let se pohybuje v rozmezí 240 až 480 miligramů (10 až 20 mililitrů).

Doba léčby antipyretickým lékem by neměla přesáhnout 3 dny, aby se snížila závažnost bolesti - 5 dní.

Pokud potřebujete další užívání léku, měli byste se poradit s lékařem. Jak dlouho trvá, než začne dětský sirup "Paracetamol" účinkovat? Jak již bylo zmíněno dříve, ke zlepšení dojde do čtvrt hodiny..

Nežádoucí účinky

Sirup "Paracetamol" je zpravidla dobře snášen. Někdy mohou nastat následující podmínky:

  1. Vyrážka na pokožce.
  2. Svědění.
  3. Kopřivka (alergické onemocnění, které se projevuje tvorbou puchýřů na kůži a sliznicích).
  4. Angioneurotický šok (nebezpečné a zákeřné onemocnění, které může při postižení hrtanu a dýchacích orgánů skončit kómatem).
  5. Trombocytopenie (porucha charakterizovaná snížením počtu krevních destiček pod standard, doprovázená zvýšeným krvácením a problémy s ukončením krvácení).
  6. Leukopenie (patologický stav, při kterém je počet leukocytů v krevní plazmě nižší než nižší referenční hodnoty).
  7. Methemoglobinemie (zvýšené množství hemoglobinu, který obsahuje oxidované železo v červených krvinkách).
  8. Agranulocytóza (patologický stav, při kterém dochází ke snížení hladiny leukocytů (méně než 1 109 / l) v důsledku granulocytů (méně než 0,75 109 / l) a monocytů).
  9. Pancytopenie (patologický stav charakterizovaný snížením složení všech krevních složek v krvi).
  10. Neutropenie (onemocnění charakterizované nízkým počtem neutrofilů v krvi).
  11. Dyspeptické reakce (zhoršené trávení potravy a související patologické stavy).
  12. Hepatotoxický účinek (vlastnost chemických látek způsobit strukturální a funkční poruchy jater, zatímco působí na tělo nemechanickým způsobem).

Pokud se objeví jeden z výše uvedených příznaků, užívání léku by mělo být přerušeno a poradit se s lékařem.

Jak dětem podávat sirup paracetamolu?

Funkce:

Před zahájením léčby lékem se musíte důkladně seznámit s anotací léku. Je třeba dávat pozor na několik konkrétních pokynů:

  1. Pokud je nutné užívat léky po dlouhou dobu, je nutné pravidelně sledovat ukazatele funkčního stavu periferní krve.
  2. Aktivní složka léčiva může interagovat s léky jiných terapeutických skupin, proto je nutné upozornit lékaře na jejich možné použití.
  3. Před použitím léku protřepejte..
  4. Lék obsahuje cukr, což je bezpodmínečně nutné vzít v úvahu při užívání dětmi s cukrovkou.

Máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy týkající se užívání léků, měli byste se poradit s lékařem.

Předávkovat

Z pokynů pro dětský sirup Paracetamol je známo, že při velkém překročení průměrné farmakologické dávky dochází k následujícím reakcím:

  • nevolnost;
  • zvracení;
  • bolest v břiše.

Dále se mohou objevit akutní onemocnění jater až do odumření jeho tkání, což je doprovázeno výrazným snížením jeho funkční aktivity..

Analogy "paracetamolu"

Následující léky jsou považovány za podobné z hlediska aktivní složky a farmakologického účinku pro dětský "paracetamol":

  1. "Panadol".
  2. „Tylol“.
  3. "Daleron".
  4. "Rinikold".
  5. „Calpol“.
  6. „Fervex pro děti“.
  7. "Antigrippin".
  8. "Efferalgan".
  9. "Pamol".
  10. „Ifimol“.
  11. "Apotel".
  12. "Aldolor".

Před výměnou původního léku za generikum byste se měli poradit s lékařem..

Podmínky skladování

Jaká je doba použitelnosti sirupu Paracetamol? Lék je nutné skladovat po dobu 36 měsíců..

Lék by měl být uchováván na tmavém, suchém a těžko přístupném místě pro děti při teplotě vzduchu nejvýše 25 stupňů. Chraňte léky před mrazem. Cena produktu se pohybuje od 55 do 150 rublů.

Recenze

Většina odpovědí na drogu je pozitivní. Pacienti zpravidla zaznamenávají zvýšenou účinnost a bezpečnost pro malé pacienty. Podle rodičů sirup rychle srazí teplotu, eliminuje bolesti zubů, je dobře tolerován dětmi.

Existují však také negativní reakce, při nichž si lidé stěžují na složení léčivého přípravku, protože obsahuje chemické přísady, které mohou způsobit alergie. Obecně je tolerance léku, soudě podle recenzí, dobrá.

Paracetamol pro děti

Paracetamol je předepsán dětem při zvýšených teplotách jako antipyretikum. Tento lék se také používá k bolesti hlavy a zubů u dětí různého věku. S ohledem na pravidla pro přijetí a věkové dávkování je paracetamol považován za docela bezpečný lék pro děti..

Matky však musí být při dávkování tohoto léku opatrné a dávat pozor na dávkování uvedené na obalu. Někdy mohou mít dvě balení paracetamolu stejného typu v kompozici různá množství účinné látky. Tento článek představuje tabulky dávkování paracetamolu podle hmotnosti, věku a konkrétních léků.


Jaký paracetamol zvolit pro děti do jednoho roku

V této otázce hraje důležitou roli věk dítěte. V závislosti na věku lékař předepisuje paracetamol v různých formách (sirup, čípky nebo tablety).

Paracetamol pro děti od 1 do 3 měsíců

V tak malém věku jsou dětem předepsány paracetamol ve svíčkách, protože tato forma je považována za nejbezpečnější. Dávka čípků je 50 mg. Maximální počet svíček za den, které lze dodat, jsou 3 kusy. Doba, po které můžete dát svíčky, je 4-6 hodin. Čípky s paracetamolem Tsefekon D.

DŮLEŽITÉ! Celkové množství paracetamolu užívaného dítětem denně by nemělo překročit 60 mg na 1 kilogram hmotnosti dítěte.

Paracetamol pro děti od 3 měsíců do 1 roku

Pro tento věk se používají čípky s paracetamolem v dávce 100 mg nebo sirupem v dávce 60-120 mg (2,5-5 ml v odměrné lžičce). Léky se podávají s odstupem nejméně čtyř hodin 3-4krát denně.

Paracetamol v této formě a dávkování najdete pod různými obchodními názvy (cefekon, panadol, efferalgan).

DŮLEŽITÉ! Vždy dávejte pozor na dávkování uvedené na obalu! Záleží na tom, kolik ml sirupu dáte dítěti..

Paracetamol pro děti tohoto výrobce obsahuje 120 mg na 5 ml léčiva. Proto 2,5 ml = 60 mg a 5 ml = 120 mg.

Věnujte pozornost množství paracetamolu v efferalganu 30 mg na 1 ml léčiva. To znamená, že v 5 ml bude již 150 mg účinné látky. A toto je dávka pro děti starší jednoho roku. Dítě od 3 do 6 měsíců má předepsané 3 ml a od 6 měsíců do 4 ml.


Paracetamol pro děti v sirupu 120 mg / 5 ml nebo Panadol od 3 měsíců do 12 let

Paracetamol pro děti v sirupu "Efferalgan" 30 mg / ml od 3 měsíců do 12 let

Paracetamol pro děti ve svíčkách Tsefekon D od 1 měsíce do 12 let tabulka

Čípky s paracetamolem - "Panadol" jsou k dispozici ve dvou dávkách 125 mg od 6 měsíců a 250 mg od 3 let. Efferalgan ve svíčkách 80 mg pro děti od 3 do 5 měsíců, 125 mg od 6 měsíců do 3 let a 250 mg od 5 do 10 let.

V jakém věku mohou děti užívat tablety paracetamolu?

Paracetamol pro děti lze podávat v 200 mg tabletách od věku tří let. Pro dítě je však lepší zvolit dětskou formu ve formě sirupu, suspenze nebo čípků..

U některých dětí je i po třech letech problematické polknout i rozdrcenou pilulku. Jelikož se drobky léku drží na sliznici úst, mohou způsobit dávivý reflex. A samozřejmě tablet chutná hrozně. Někdy se ale stane, že má máma po ruce jen prášky a neexistuje způsob, jak běžet do lékárny.

Před podáním tablety paracetamolu malému dítěti musí být rozdrcena a zředěna vodou.

Paracetamol pro děti dávkování v tabletách od 3 do 12 let

DŮLEŽITÉ! Děti stejného věku mohou vážit jinak! Proto je nejlepší vypočítat hmotnostní dávku. Za tímto účelem vynásobte hmotnost dítěte v kilogramech o 10 a získejte počet miligramů léčiva, které lze podat v 1 dávce..

PŘÍKLAD: Pokud dítě váží 20 kg, pak jednorázová dávka (20 * 10 = 200) 200 mg.

Denní množství paracetamolu by nemělo být vyšší než 60 mg léčiva na 1 kg hmotnosti dítěte. Pokud dítě váží 15 kilogramů, pak maximum za den můžete dát (60 * 15 = 900 mg) 4 tablety. Maximální počet schůzek za den by neměl být vyšší než čtyři.

Lék se užívá jednu nebo dvě hodiny po jídle. Paracetamol účinkuje 30-60 minut po požití.

DŮLEŽITÉ! Pokud se po užití paracetamolu po dobu delší než tři dny růst teploty nezastaví, zavolejte znovu lékaře!

Pokud je paracetamol u dětí kontraindikován

  • Individuální nesnášenlivost
  • Problémy s játry nebo ledvinami
  • Nedostatek sacharázy / izomaltázy, intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy-galaktózy.

Možné nežádoucí účinky

  • Alergická reakce
  • Průjem, bolesti břicha, nevolnost, zvracení.
  • Při dlouhodobém používání může mít toxické účinky na játra a ledviny

Otrava paracetamolem

Pokud se stane, že vaše dítě užilo množství paracetamolu vyšší než věková norma, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. I když neexistují žádné příznaky otravy, existuje možnost rozvoje selhání jater..

DŮLEŽITÉ! Při otravě paracetamolem existuje latentní období, kdy nejsou žádné příznaky.

Příznaky akutní otravy paracetamolem

První příznaky otravy se mohou objevit za 2-24 hodin..

  1. Nevolnost, zvracení a bolest břicha
  2. Slabost, ospalost, nedostatek chuti k jídlu
  3. Závratě a ztráta vědomí

Paracetamol lze podávat dětem. Je však třeba vzít v úvahu hmotnost a výšku dítěte a nezapomeňte se poradit s pediatrem.

Indikace paracetamolu pro děti

Nachlazení v dětství je extrémně časté, zvláště když začne onemocnět, když jde do školky. Velké shromáždění dětí umožňuje přenos virů z jednoho do druhého. Ve skutečnosti existuje spousta léků, ale jejich použití závisí přímo na tom, jak je dítě staré a jak je nemocné. Nejběžnějším prostředkem v boji proti nachlazení je paracetamol, je obsažen v mnoha drogách a je přípustný pro použití od tří měsíců.

  1. Návod k použití paracetamolu pro děti
  2. Uvolněte formu a složení
  3. farmaceutický účinek
  4. Popis a vlastnosti léčiva
  5. Indikace pro použití
  6. Kontraindikace
  7. Způsob podání a dávkování pro děti různého věku
  8. Čas akce
  9. Aplikace během těhotenství a kojení
  10. Vedlejší efekty
  11. speciální instrukce
  12. Interakce s jinými léčivými přípravky
  13. Předávkovat
  14. Podmínky skladování a trvanlivost
  15. Recenze léku paracetamol z teploty na děti

Návod k použití paracetamolu pro děti

Tento léčivý přípravek by měl být používán s opatrností, zejména pokud jde o děti:

  • osoby mladší 6 let by neměly drogu podávat bělejší než tři dny;
  • od 6 let se lék nepodává déle než pět dní.

Hlavní vodítko při výpočtu denní dávky léku paracetamol pro děti podle pokynů k použití vychází z hmotnosti pacienta, na 1 kg tělesné hmotnosti se nemá použít více než 15 mg, mezi dávkami by měly uplynout alespoň 4 hodiny.

Upozornění: před podáním léku je nutné pečlivě prostudovat návod k použití a není důležité, v jakém věku se dítěti podává paracetamol, ať už je mu 8 let nebo šest měsíců, v žádném případě by neměl být během léčby překročen požadovaný průběh a dávka.

Uvolněte formu a složení

Paracetamol pro děti má několik forem:

  1. sirup, podávaný v jakémkoli věku, chutná dobře;
  2. svíčky používané rektálně pro velmi malé děti;
  3. tablety se podávají od 6 let, ale pokud je to nutné, můžete začít podávat paracetamol dítěti od 5 let.

V každém případě musíte před podáním léku konzultovat lékaře, který přesně předepíše průběh a dávku.

farmaceutický účinek

Toto činidlo je analgetikum určené ke snížení horečky způsobené vnikáním různých virů do těla a ke zmírnění bolesti způsobené nezánětlivým procesem. Může to být bolest hlavy, zubů, svalů..

Popis a vlastnosti léčiva

Lék je na trhu farmakologie po velmi dlouhou dobu a je velmi žádaný, protože je nejbezpečnější ze všech látek, které mají podobný účinek na tělo. A jeho cena je samozřejmě dostupná pro všechny kategorie občanů. Mezi vlastnosti, které má lék v těle, patří:

  • látka nemá prakticky žádný účinek na COX, které se produkují v orgánech a tkáních těla;
  • účinek na žaludeční sliznici je minimální;
  • lék nezasahuje do metabolismu vody a soli v těle;
  • složení látky ovlivňuje COX produkovaný mozkem a působí tak jako analgetikum a lék snižující horečku;
  • neovlivňuje zánětlivé procesy.

Je dobře absorbován gastrointestinálním traktem, a proto se dává přednost léku uvolněnému pro orální podání.

Indikace pro použití

Lék může být indikován k použití v takových případech:

  1. výskyt bolesti hlavy u dětí, bohužel, to se také stává;
  2. s bolestmi zubů;
  3. nachlazení a jiná virová onemocnění, kvůli kterým se objevují bolesti těla a teplota dítěte stoupá.

Lék můžete také podat, pokud se objeví bolesti, které nejsou spojeny se zánětlivými procesy v těle..

Kontraindikace

Jako každá léčivá látka má paracetamol pro děti mnoho kontraindikací pro použití:

  • intolerance ke složkám, které tvoří drogu;
  • věk, až dva roky, je povoleno použití paracetamolu při teplotě, ale s opatrností;
  • pokud má dítě onemocnění spojené s gastrointestinálním traktem;
  • pokud existují onemocnění nebo patologie ledvin nebo jater.

Jak vidíte, ve srovnání s jinými léky nemá tento velký seznam kontraindikací, ale je třeba je vzít v úvahu před zahájením podávání léku dítěti.

Způsob podání a dávkování pro děti různého věku

Způsob užívání léku a množství paracetamolu, které lze dítěti podat, bude záviset na tom, v jaké formě bude použit:

    svíčky, použité rektálně, položte dítě na bok, přitlačte nohy ohnuté v kolenou na břicho. Zavádění svíčky by mělo být pomalé a opatrné. Dávka je předepsána podle věku dítěte od 3 měsíců, předepsáno je 0,08 g, od 12 měsíců do 3 let do 0,17 g, dávka paracetamolu pro dítě ve věku 3 let a do 6 je 0,33 g. Děti po šesti letech věku obvykle dostávají drogu orálně, ale pokud to z nějakého důvodu není povoleno, pak je jediná dávka látky ve svíčce také 0,33 g.

Pozor: před zákrokem si musíte umýt ruce a nepoužívat více než čtyři svíčky denně.

Pozor: lékař může předepsat lék téměř od prvních dnů života v případech, kdy je to nutné, ale mělo by být používáno přísně podle pokynů lékaře a v žádném případě nepřekračujte stanovené dávky.

Čas akce

Lék se rychle vstřebává, a tak po půl hodině můžete vidět jeho účinek na tělo. Doba expozice trvá přibližně čtyři hodiny.

Pozor: pokud se stav při užívání léku nezlepší, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Aplikace během těhotenství a kojení

Během těhotenství a laktace lékaři umožňují užívání drogy, protože má minimální počet kontraindikací. A má rychlý účinek na tělo, jediná věc s dávkou přijetí by měla být konzultována s lékařem.

Vedlejší efekty

Pokud nebudete postupovat podle pokynů lékaře a porušíte příjem, pak může dítě předávkovat, v případech, kdy k tomu dojde, mohou rodiče pozorovat:

  1. výskyt nevolnosti doprovázený zvracením;
  2. slabost doprovázená závratě;
  3. mohou se objevit příznaky bolesti
  4. žloutenka;
  5. porucha srdečního rytmu.

Pokud se takové nežádoucí účinky vyskytnou, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Léčba bude předepsána v souladu s ukazateli krevního testu, ale v prvních hodinách by měl být proveden výplach žaludku, poté jsou podána absorpční činidla k odstranění toxických účinků léku.

Pozor: nejhorším důsledkem může být smrt.

speciální instrukce

Pokud se paracetamol používá pro děti orálně, měl by se podávat asi hodinu a půl po jídle, protože pokud se užije okamžitě, absorpce léku se zpomalí v důsledku požití potravy. A také existuje řada malých indikací při užívání paracetamolu:

  • než jej začnete podávat, musíte se poradit s lékařem;
  • po užití je třeba jej zapít vodou;
  • recepce pro děti, jejichž věk je méně než dva roky, by neměla trvat déle než tři dny;
  • pokud je podána tableta, před podáním ji rozdrťte;
  • je třeba si uvědomit, že dávka bude vypočítána na základě tělesné hmotnosti dítěte.

Pozor: do jednoho roku doporučují lékaři podávat lék jako antipyretikum, pouze pokud teplota stoupne nad 38 stupňů.

Interakce s jinými léčivými přípravky

Vzhledem k tomu, že látka interaguje s jinými léky, musíte si přečíst pokyny:

  1. společný příjem s barbituráty může mít negativní vliv na játra dítěte;
  2. může dojít ke zvýšení účinků kyseliny salicylové, kofeinu;
  3. hladina methemoglobinu se může také zvýšit, pokud je paracetamol užíván současně s fenobarbetalem.

Pozor: před kombinací recepce s jinými prostředky byste se měli určitě poradit s lékařem. Měli byste také pečlivě přečíst návod k použití pro děti, abyste se vyhnuli současnému podávání s léky, které mohou zahrnovat paracetamol, jinak by to mohlo vést k předávkování.

Předávkovat

Při nesprávném a častém užívání léku může dojít k předávkování. Abyste se vyhnuli následkům nadměrného množství paracetamolu v těle, neměli byste překročit stanovenou míru příjmu, současně používat prostředky společně s těmi, které také obsahují paracetamol.

Pokud se objeví první příznaky, okamžitě zavolejte lékaře a před jeho příjezdem vypláchněte žaludek a podejte aktivní uhlí. Další léčbu předepíše lékař podle stavu pacienta a jeho analýz..

Podmínky skladování a trvanlivost

Doba použitelnosti léku je uvedena na obalu, obvykle není delší než tři roky. Po této době se nedoporučuje užívat drogu. Skladujte při teplotě vzduchu nepřesahující 25 stupňů a mimo dosah dětí.

Při nákupu není vyžadován předpis.

Recenze léku paracetamol z teploty na děti

Alena, 37 let, Moskva

Paracetamol dávám dětem vždy od teploty a nikdy jsem nezaznamenal žádné vedlejší reakce. Pomáhá velmi rychle a po dlouhou dobu a já to beru sám, pokud mám pocit, že mě nakazili.

Maria, 32 let, Penza

Dal jsem dětský paracetamol sedmiletému dítěti, žádný výsledek nebyl, nevím, možná jsem přepočítal dávku, ale nebylo to o nic jednodušší. Používám tedy starý dobrý dětský Panadol.

Paracetamol se používá velmi dlouho a má formu uvolnění pro použití v dětství. Před podáním by však mělo být vyjasněno, v jaké formě a od kolika let jej lze používat, a v jakých dávkách, aby se vyloučily nepříjemné následky v případě předávkování látkou.

Paracetamol (paracetamol)

Léčivá látka:

Obsah

  • 3D obrázky
  • Složení a forma uvolnění
  • farmaceutický účinek
  • Indikace léku Paracetamol
  • Kontraindikace
  • Vedlejší efekty
  • Interakce
  • Způsob podání a dávkování
  • Předávkovat
  • Podmínky skladování léku Paracetamol
  • Doba použitelnosti léku Paracetamol
  • Pokyny pro lékařské použití
  • Ceny v lékárnách
  • Recenze

Farmakologická skupina

  • Anilides

Nosologická klasifikace (ICD-10)

  • G43 Migréna
  • M25.5 Bolesti kloubů
  • M79.1 Myalgie
  • N94.6 Dysmenorea nespecifikovaná
  • R50 Horečka neznámého původu
  • R51 Bolest hlavy
  • R52 Bolest nezařazená jinde
  • R52.2 Jiná přetrvávající bolest

3D obrázky

Složení a forma uvolnění

1 tableta obsahuje paracetamol 500 mg; v balení 10 ks.

farmaceutický účinek

Blokuje syntézu PG v centrálním nervovém systému. Porušuje vedení bolestivých impulsů v aferentních drahách, snižuje pyrogenní účinek PG na termoregulační centrum v hypotalamu, zvyšuje přenos tepla.

Indikace léku Paracetamol

Bolestivý syndrom různého původu (bolest hlavy a zubů, migréna, myalgie, menalgie, artralgie); horečka u infekčních a zánětlivých onemocnění; špatná tolerance derivátů kyseliny salicylové.

Kontraindikace

Přecitlivělost, těžká porucha funkce jater a / nebo ledvin, anémie, alkoholismus, těhotenství (I. trimestr).

Vedlejší efekty

Alergické reakce; při dlouhodobém užívání - methemoglobinemie, porucha funkce ledvin a jater, hypochromní anémie.

Interakce

Zvyšuje účinek nepřímých antikoagulancií (deriváty kumarinu a indandionu). Antipyretickou a analgetickou aktivitu zvyšuje kofein, snižuje rifampicin, fenobarbital a alkohol (urychlují biotransformaci indukcí mikrozomálních jaterních enzymů).

Způsob podání a dávkování

Uvnitř. Dospělí a dospívající nad 12 let: 1-2 tabulky. až 4krát denně (ne více než 4 g denně).

Děti: ve věku 6-12 let - 0,5-1 tab. 4krát denně, až 6 let (od 3 měsíců) - 10 mg / kg.

Předávkovat

Při užívání v toxických dávkách (10–15 g u dospělých) může dojít k nekróze jater.

Podmínky skladování léku Paracetamol

Držte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti léku Paracetamol

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Kolik „paracetamolu“ dát dítěti ve věku 4 let od teploty? Doporučení odborníků

  • 14. prosince 2018
  • Jiné léky
  • Inna Fish

Zvýšení teploty u dítěte potvrzuje vývoj jakéhokoli druhu zánětu v těle. Obvykle za to mohou dětské infekce nebo akutní onemocnění dýchacích cest, stejně jako řezání zubů nebo očkování. V každé situaci způsobuje vysoká teplota u rodičů dítěte úzkost a paniku..

Dnes se v lékárnách nachází obrovské množství antipyretik. Nejznámější z nich po mnoho let zůstává dětský "Paracetamol" ve formě sirupu.

S výhradou doporučení uvedených v anotaci může tento léčivý přípravek snížit teplotu i u nejmenších pacientů, kterým je jen několik měsíců. Podle pokynů k použití patří "Paracetamol" do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků.

Složení

Paracetamol se vyrábí v několika lékových formách:

  • pilulky;
  • sirup;
  • svíčky.

Dále v článku budeme hovořit o dětském sirupu Paracetamol. Z pokynů je známo, že má viskózní konzistenci, šedý nebo žlutý odstín a jahodovou vůni..

Aktivní složkou je paracetamol, jeho koncentrace v 5 mililitrech sirupu je nejčastěji 120 miligramů. Přípravek navíc obsahuje další látky, které zahrnují:

  1. Kyselina citronová.
  2. Propylenglykol.
  3. Sodná sůl kyseliny benzoové.
  4. Citrát sodný.
  5. Sorbitol.
  6. Příchuť.
  7. Cukr.

To je to, co říkají pokyny. Dříve byl vyráběn dětský sirup "Paracetamol" v dávce 125 mg.

dodatečné informace

Při užívání přípravku "Paracetamol" byste měli věnovat pozornost pacientově chuti k jídlu, pokud je snížena, měla by být dávka snížena na polovinu, aby se zabránilo podráždění sliznice zažívacího traktu.

V některých drogách kofein působí jako další látka. Vědci prokázali jeho zesilující účinek zvýšením biologické dostupnosti „paracetamolu“. Proto je tato kombinace dobrá pro snížení bolesti hlavy s nízkým krevním tlakem. Současný příjem kyseliny askorbové také pomůže zvýšit účinek léku..

Dávková forma pro dítě ve věku 2 let

Pokud lék "Paracetamol" potřebuje užívat dvouleté dítě, pak se zpravidla zvolí jedna z následujících lékových forem:

  1. Suspenze. Hlavní výhodou této varianty léčiva je nejpřesnější dávkování, protože kapalina léčiva se měří v mililitrech pomocí odměrné lžičky nebo speciální plastové stříkačky. Díky své sladké pomerančové nebo jahodové chuti většina dětí suspenzi bez problémů přijímá. Pokud jde o nedostatky, mezi nimi je přítomnost cukru a dalších chemických složek ve složení léku, na které může mít dítě alergickou reakci. Co "Paracetamol" dát dítěti ve věku 2 let, je lepší se poradit s lékařem.
  2. Rektální čípky. Mezi výhody této formy patří velký výběr dávek (čípky 500, 250, 100 a 50 mg) a bezpečné složení, protože kromě paracetamolu obsahují čípky pouze pevné tuky. Z tohoto důvodu se tento lék nejčastěji používá u kojenců a batolat, kteří jsou náchylní k rozvoji alergické reakce. Kromě toho se čípky obvykle vybírají, když je obtížné polknout suspenzi nebo pokud dítě zvrací.
  3. "Paracetamol" v tabletách může být podáván také 2letému dítěti, ale to se děje poměrně zřídka. To je způsobeno skutečností, že dítě v mladém věku ještě neví, jak polknout pilulku a může se snadno dusit. Proto může být lék rozpuštěn v malém množství vody nebo sladkého sirupu. Hlavní nevýhodou této metody je hořká chuť léčiva, která v některých případech znemožňuje užívání léku nebo způsobuje zvracení u dětí..

Užívání sirupu

Je to koncentrovaný roztok s příjemnou chutí. Děti to s radostí polykají. Sirup je povoleno podávat dětem od druhého měsíce života. Jsou chvíle, kdy jej lékaři předepisují v prvním týdnu života..

Sada obsahuje dávkovací stříkačku nebo měřicí čepičku, pomocí kterých můžete přesně spočítat požadované množství suspenze. Lék se neředí vodou, doporučuje se jej pít malým množstvím tekutiny.

  • od narození do šesti měsíců může vypočítat pouze lékař;
  • od 6 měsíců do 1 roku maximálně - 5 mg, minimálně - 2,5 mg;
  • od tří let - 5 - 7,5 mg;
  • od 3 do 6 let, maximálně - 10 mg;
  • od 7 do 12 let asi 15 mg.

Lék začíná působit do půl hodiny po podání. Pro antipyretický účinek se sirup nepoužívá déle než tři dny. K úlevě od příznaků bolesti může být dítěti ve věku 6 let podáván „Paracetamol“ po dobu nejvýše 5 dnů.

Sirup je nejoblíbenější díky své pohodlné dávkové formě a příjemné chuti. Rodiče předškolních dětí se často rozhodnou pro tuto konkrétní formu propuštění. Navíc je cenově dostupný a dostupný ve všech lékárnách. Pro snadné dávkování je každé balení léčiva dodáváno s odměrnou lžičkou nebo stříkačkou. Tyto výrobky mají speciální značky.

Kolik „paracetamolu“ dát 4letému dítěti v sirupu? Měří se množství kapaliny, které odpovídá tělesné hmotnosti konkrétního dítěte. To je obvykle 7,5-10 ml na dávku. Četnost přijetí závisí na doporučeních lékaře, ale neměla by překročit čtyřikrát denně. Interval mezi dávkami je nejméně čtyři hodiny.

Lék se používá pouze jako symptomatické činidlo a nevylučuje příčiny patologie. Může být paracetamol podán čtyřletému dítěti? Tento lék je považován za jeden z nejúčinnějších a nejbezpečnějších, schválených pro použití v pediatrické praxi, od dětství. Jeho dávka se vypočítá na základě hmotnosti dítěte. Denní dávka je rozdělena do čtyř dávek.

Příjem "paracetamolu" je oprávněný, pokud existuje bolestivý syndrom a teplota se zvýší nad třicet osm stupňů.

U předškolních dětí se používá ke snížení horečky a zmírnění bolesti, která doprovází akutní zánět a SARS..

Tento lék nemůžete dát dětem s ulcerativními lézemi gastrointestinálního traktu a také s individuální intolerancí.

Užívání léků může vyvolat nežádoucí účinky, například vyrážku, bronchospazmus, nevolnost. Pokud jsou tyto příznaky zjištěny, je zakázáno dávat lék dítěti. Potřebujete kontaktovat lékaře a požádat o změnu léku.

Není povoleno používat výrobek déle než tři dny od teploty a pět dní od bolesti, protože dlouhodobé používání negativně ovlivňuje práci mnoha orgánů dítěte.

Bez konzultace s lékařem byste neměli předepisovat další antipyretika spolu s přípravkem "Paracetamol"..

Farmakologické vlastnosti

Lék normalizuje tělesnou teplotu v případě horečky a také pomáhá eliminovat bolestivý syndrom.

Lék se vylučuje z těla, obvykle močí. Poločas rozpadu léku se pohybuje od jedné do tří hodin. V jakém věku lze dětem podávat sirup "Paracetamol"??

Z pokynů k použití je známo, že lék je povoleno podávat dětem od tří měsíců. Po perorálním podání "paracetamolu" je účinná látka okamžitě a úplně absorbována do celkového krevního oběhu.

Lék se rovnoměrně rozkládá ve všech tkáních, vstupuje do struktur mozku a eliminuje bolest. Jak dlouho vydrží sirup paracetamolu? Lék začíná eliminovat nepříjemné příznaky 15 minut po jeho použití. Doba trvání účinku závisí na jednotlivých charakteristikách organismu..

obecná informace

"Paracetamol" je lék, který patří do skupiny nenarkotických analgetik a je považován za jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších. Má antipyretické, analgetické a protizánětlivé účinky. Druhá akce je poměrně slabá. Speciálně navržené dětské lékové formy tohoto léku jsou známé téměř všem rodičům malých dětí..

Tento lék je uznáván jako vynikající lék na zmírnění nepříjemných příznaků, jako je horečka a bolest. Někdy se však maminky zeptají lékaře, kolik „Paracetamolu“ lze podat dítěti ve věku 4 let. Je povoleno užívat lék v dávce uvedené v návodu k použití. Frekvence přijetí za den - ne více než čtyřikrát.

Čípky

Svíčky se také používají k léčbě dětí. Jsou založeny na pevném tuku a paracetamol samozřejmě působí jako aktivní složka. Svíčky jsou baleny v praktických baleních po 10 kusech. K léčbě dospělého nepoužívejte čípky více než 4krát denně. Děti ve věku šesti měsíců dostávají denně půl svíčky, od tří let - ne více než 2 svíčky, a od 12 let již můžete použít dávku pro dospělé.

Nepoužívejte svíčky příliš dlouho nebo příliš mnohokrát. V případě předávkování může dojít k mikrotrhlinám a krvácení v konečníku.

Před vložením svíčky má dítě příležitost vyprázdnit žaludek, po kterém je jeho konečník umyt. Otevřete obal čistými rukama a vložte svíčku do konečníku dítěte. Dítě by mělo nějakou dobu ležet na břiše nebo na boku, aby se složení svíčky mohlo co nejrovnoměrněji rozpustit a distribuovat. Mezi vedlejší účinky patří svědění a pálení..

Dítě má horečku, co dělat?

Když má dítě horečku, mnoho rodičů okamžitě začne panikařit, a to je marné, protože tento stav znamená, že tělo bojuje proti virům a bakteriím. Nejčastěji lékaři předepisují, včetně dítěte do 4 let, teplotu "Paracetamol". „Kolik dní mu můžete dát bez poškození zdraví?“ - matky mají zájem.

Je nežádoucí užívat drogu déle než tři dny. Lékaři doporučují začít snižovat teplotu, když teploměr stoupne nad 38,9 stupňů.

Indikace

Z pokynů k použití sirupu je známo, že se droga doporučuje užívat za následujících podmínek a onemocnění:

  1. Akutní respirační virová infekce (onemocnění dýchacích cest způsobené požitím virové infekce).
  2. Chřipka (virové onemocnění, které může poškodit dýchací cesty a je také doprovázeno těžkou intoxikací a může vést k závažným komplikacím a smrti, zejména u starších pacientů a dětí).
  3. Parainfluenza (infekce, která poškozuje sliznice horních cest dýchacích).
  4. Postvakcinační reakce (stav, který se někdy vyvine po očkování, má krátké trvání a obvykle nezpůsobuje poškození zdraví).
  5. Mírná až střední bolest.

Paracetamol 200 mg pro děti: dávkování v tabletách

Lék je široce používán v dávce 200 mg

. Je schopen se rychle vstřebávat do těla, čímž poskytuje antipyretické účinky. Kromě nachlazení se užívá na bolesti zubů, osteochondrózu a neuralgii. Odhadovaná sazba závisí na věkové kategorii osoby.

  • Děti do tří let
    dát takové léky
    Nedoporučeno.
    Je vhodné jej nahradit analogem ve formě sirupu. Pokud to není možné, pak lze ¼ část suspenze rozpustit ve vodě. Tímto způsobem můžete snížit stupně na zařízení pouze jednou denně;
  • Pokud je dítě ve věkové kategorii od 3 do 6 let
    , pak mu může být podáno 100 mg. Interval mezi dávkami by měl být 6 hodin. Rovněž se nedoporučuje používat jej více než dvakrát denně;
  • Ve stejném časovém intervalu je možné snížit horečku u dětí, jejichž věk je od 6 do 12 let
    . Může však být podán již při 200 mg..

Situace s dospělými je trochu jiná. Ke snížení teploty je pro ně také dostačující 200 mg drogy. V případě potřeby však můžete tuto částku zvýšit až 6krát denně, v intervalech 4 hodin.

Kontraindikace

Podle pokynů k použití má sirup "Paracetamol" určité zákazy užívání, například:

  1. Věk dítěte do jednoho měsíce.
  2. Zvýšená citlivost na účinnou látku nebo další látky léčiva podle pokynů.

Podle pokynů by měl být dětský sirup "Paracetamol" používán s maximální opatrností za následujících podmínek:

  1. Onemocnění ledvin a jater.
  2. Benigní hyperbilirubinemie (porucha, při které je v krvi člověka zaznamenán přebytek bilirubinu bez funkční poruchy).
  3. Gilbertův syndrom (hepatóza, která se vyznačuje mírným zvýšením koncentrace bilirubinu v krvi).
  4. Virová hepatitida (infekční onemocnění jater vyskytující se v různých klinických variantách).
  5. Nemoci krve (onemocnění vedoucí k patologickým změnám v krvi).

Před zahájením léčby se musíte ujistit, že neexistují žádná omezení.

Kolik a jak dát

Tekutý paracetamol pro děti (suspenze) je předepsán v závislosti na věku a hmotnosti dítěte.

Množství látky podle věku:

  • 3 - 12 měsíců. Je předepsán pro 2,5-5 ml.
  • 1-6 litrů. Vezměte 5-10 ml.
  • 6-14 let. Dávka je 240-480 mg - 10-20 ml.

Podle pokynů by doba pro použití dětské suspenze neměla překročit tři dny, aby se snížila hypertermie a snížila bolest - více než pět dní. Prodloužení léčby paracetamolem předepisuje lékař, případně antibiotikum.

suspenzi je třeba užívat půl hodiny před jídlem, konzumovat v čisté formě nebo zapít vodou. Před použitím lahvičku protřepejte. Je vhodné měřit dávku pomocí stříkačky se zaměřením na stupnici v závislosti na tělesné hmotnosti dítěte.

Jedna dávka odpovídá 10–15 mg na kilogram hmotnosti. Přípustný denní příjem - ne více než 60 mg na kilogram hmotnosti.

Samoléčba je nebezpečná s důsledky, takže jakýkoli zásah je potvrzen pediatrem, jsou připojeny jiné léky nebo je předepsán obecný krevní test k identifikaci důvodů zvýšení teploty.

Zvyšování dávky: důsledky

V pokynech pro dětskou suspenzi paracetamolu výrobci uvedli, že užívání většího než doporučeného dávkování léčivého přípravku vede k selhání jater. Navštivte lékaře, i když se dítěti daří dobře.

Příznaky spadají do několika kategorií. Předávkování je akutní, závažné a chronické. Během první kůže zbledne. Dítě má průjem, střevní křeče, nechutenství a bolesti žaludku. Často dochází k nadměrnému pocení, zejména v noci. Pokud dojde k porušení v játrech, první příznaky se objeví první den.

Těžká forma je charakterizována progresivní encefalopatií. Vyvíjí se arytmie, pankreatitida, selhání ledvin. Ve zanedbané situaci dochází ke smrtelnému kómatu. U chronického typu jsou postiženy játra a ledviny..

Když jsou svíčky lepší než pilulky?

Terapeutický účinek léku "Paracetamol" ve formě orálních forem je zaznamenán o něco později než účinek rektálních čípků. S ohledem na tuto skutečnost se svíčky používají, když je nutné rychle snížit vysokou teplotu, nebo když dítě spí a neexistuje způsob, jak mu dát pilulku nebo sirup..

Tablety se obvykle předepisují až ve věku 6 let, avšak v naléhavých případech, kdy nejsou k dispozici tekuté léky a čípky, je povoleno dát část tablety dítěti ve věku dvou let.

Je dávka 500 mg paracetamolu vhodná pro děti ve věku 2 let??

Dávkování tablet paracetamolu pro děti

Lék proti nachlazení lze vyrábět ve třech formách: svíčky, tablety a sirup

. Všechny mají na tělo stejný účinek, ale druhá možnost je nejekonomičtější. Pokud je teplota dítěte sledována po celý den, lze suspenzi podat několikrát. V takovém případě by přestávka mezi použitím měla být nejméně šest hodin. Tímto způsobem můžete snížit teplotu maximálně 4krát denně..

Sazba se počítá na základě hmotnosti dítěte. Jeden kilogram vyžaduje 10 miligramů látky. To znamená, že pokud váží 5 kilogramů, je třeba mu podat 50 miligramů, což je přibližně ¼ součást léčby.

Teplota klesne přibližně 30 minut po použití. V tuto chvíli se doporučuje sledovat stav dítěte..

Nežádoucí účinky

Paracetamolový sirup je zpravidla dobře snášen. Někdy mohou nastat následující podmínky:

  1. Vyrážka na pokožce.
  2. Svědění.
  3. Kopřivka (alergické onemocnění, které se projevuje tvorbou puchýřů na kůži a sliznicích).
  4. Angioneurotický šok (nebezpečné a zákeřné onemocnění, které může při postižení hrtanu a dýchacích orgánů skončit kómatem).
  5. Trombocytopenie (porucha charakterizovaná snížením počtu krevních destiček pod standard, doprovázená zvýšeným krvácením a problémy s ukončením krvácení).
  6. Leukopenie (patologický stav, při kterém je počet leukocytů v krevní plazmě nižší než nižší referenční hodnoty).
  7. Methemoglobinemie (zvýšené množství hemoglobinu, který obsahuje oxidované železo v červených krvinkách).
  8. Agranulocytóza (patologický stav, při kterém dochází ke snížení hladiny leukocytů (méně než 1 109 / l) v důsledku granulocytů (méně než 0,75 109 / l) a monocytů).
  9. Pancytopenie (patologický stav charakterizovaný snížením složení všech krevních složek v krvi).
  10. Neutropenie (onemocnění charakterizované nízkým počtem neutrofilů v krvi).
  11. Dyspeptické reakce (zhoršené trávení potravy a související patologické stavy).
  12. Hepatotoxický účinek (vlastnost chemických látek způsobit strukturální a funkční poruchy jater, zatímco působí na tělo nemechanickým způsobem).

Pokud se objeví jeden z výše uvedených příznaků, užívání léku by mělo být přerušeno a poradit se s lékařem.

Jak dětem podávat sirup paracetamolu?

Interakce s jinými léky

Paracetamol pro děti je povoleno používat pouze na lékařský předpis. To je způsobeno nejen přítomností kontraindikací a možných vedlejších účinků, ale také skutečností, že léčivý přípravek může interagovat s jinými léky a mít negativní vliv na orgány a systémy těla..

Proto je třeba lékaře informovat, jaké léky se navíc k léčbě dítěte používají. Je nutné vzít v úvahu, že paracetamol zvyšuje jeho hepatotoxický účinek při současném užívání s různými léky, které se používají k léčbě jaterních patologií. Podobný účinek je pozorován při kombinaci s antiepileptiky. A při současném použití s ​​antikoagulancii se srážlivost krve významně zhoršuje.

Farmakologické vlastnosti se při užívání léčiva aktivním uhlím významně zhoršují. Takové použití je možné, pokud je zvýšení tělesné teploty způsobeno střevní infekcí..

Antipyretické vlastnosti jsou sníženy, pokud je paracetamol kombinován se sedativy, které obsahují barbituráty.

Užívání metoklopramidu s paracetamolem je nebezpečné, protože zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Mohou nastat zejména vážné problémy s trávicím traktem. Je nežádoucí kombinovat lék s látkami obsahujícími kofein, protože jejich účinek je mnohonásobně zvýšen, což je pro tělo dítěte velmi nebezpečné..

Funkce:

Před zahájením léčby lékem se musíte důkladně seznámit s anotací léku. Je třeba dávat pozor na několik konkrétních pokynů:

  1. Pokud je nutné užívat léky po dlouhou dobu, je nutné pravidelně sledovat ukazatele funkčního stavu periferní krve.
  2. Aktivní složka léčiva může interagovat s léky jiných terapeutických skupin, proto je nutné upozornit lékaře na jejich možné použití.
  3. Před použitím léku protřepejte..
  4. Lék obsahuje cukr, což je bezpodmínečně nutné vzít v úvahu při užívání dětmi s cukrovkou.

Máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy týkající se užívání léků, měli byste se poradit s lékařem.

speciální instrukce

Aby se zabránilo předávkování během léčby tímto lékem, neměli byste současně užívat jiné léky obsahující paracetamol.

U dětí 2-3 měsíce může být lék podáván pouze podle pokynů pediatra..

Je třeba postupovat opatrně, pokud je u pacienta diagnostikován nedostatek glutathionu, protože se zvyšuje riziko předávkování. Navíc bylo hlášeno selhání jater u pacientů s nízkou hladinou glutathionu, zejména u velmi podvyživených lidí s anorexií, pacientů s nízkým indexem tělesné hmotnosti a pacientů s chronickým alkoholismem. Paracetamol také v některých případech, jako je sepse, zvyšoval riziko metabolické acidózy.

Lék může zkreslit výsledky laboratorních testů na obsah glukózy a kyseliny močové v krvi.

Pokud je nutné lék užívat déle než 5 dní, doporučuje se sledovat parametry periferní krve a funkční stav jater..

Pokud do 3 dnů od užití léku nedojde k žádnému účinku, měli byste se poradit se svým lékařem.

Vliv na schopnost řídit vozidla a složité mechanismy

Paracetamol nemá žádný vliv na rychlost reakcí a schopnost soustředit se..

Předávkovat

Při výpočtu dávky buďte opatrní a uchovávejte léčivý přípravek mimo dosah dětí, abyste zabránili dítěti v užívání léku nad požadovanou dávku..

Sledujte dávkování a dítě se rychle uzdraví.

Příznaky předávkování se projevují prostřednictvím:

  • bledost;
  • nevolnost, zvracení, bolest břicha;
  • zvýšené pocení;
  • bolest jater (začíná za jeden nebo dva dny).

Významné předávkování v důsledku rozvoje akutního selhání jater může vést ke kómatu a smrti..

Chcete-li zjistit stupeň předávkování a adekvátní léčbu, musíte se poradit s lékařem. Akce první pomoci - výplach žaludku (účinný nejpozději 4 hodiny po incidentu) a příjem aktivního uhlí.

Aplikace během těhotenství a kojení

Negativní účinek paracetamolu během jeho užívání během těhotenství a kojení nebyl zaznamenán. Lék proniká placentární bariérou, vylučuje se do mateřského mléka (ne více než 0,23% dávky podané matce). V experimentálních studiích nebyl stanoven teratogenní ani embryotoxický ani mutagenní účinek látky. Paracetamol je však předepsán těhotným a kojícím ženám pouze po posouzení zamýšlených přínosů a možných rizik.

Žádné údaje o vlivu na plodnost.

Analogy "paracetamolu"

Následující léky jsou považovány za podobné z hlediska aktivní složky a farmakologického účinku pro dětský "paracetamol":

  1. "Panadol".
  2. „Tylol“.
  3. Dalerone.
  4. "Rinikold".
  5. „Calpol“.
  6. „Fervex pro děti“.
  7. "Antigrippin".
  8. Efferalgan.
  9. "Pamol".
  10. „Ifimol“.
  11. "Apotel".
  12. "Aldolor".

Před výměnou původního léku za generikum byste se měli poradit s lékařem..

Je možné dát dítěti tablety paracetamolu?

Lékaři říkají, že paracetamol lze dětem podávat v pevné formě, ale za určitých podmínek

  • Lék může snížit pouze vysokou teplotu, více než 38 stupňů;
  • Neměli byste okamžitě dávat pilulky, nejprve je lepší pokusit se použít jakýkoli lidový recept. Pokud horečka přetrvává déle než 4 hodiny, lze podat lék;
  • Můžete jej podat okamžitě, pokud se dítě spolu s horečkou obává bolesti zubů a slabosti..

Paracetamol je skvělý pomocník pro maminky. Je vhodný pro dospělé i děti. Na recepci však existují určitá omezení

  • Před použitím se musíte seznámit s kompozicí a ujistit se, že dítě není alergické na jeho složky;
  • U dětí mladších 3 měsíců se nedoporučuje snižovat stupnici u tohoto léku. Pro tyto účely je lepší koupit antipyretický sirup;
  • Je přísně zakázáno jej používat u dětí, které mají problémy s trávicím traktem, onemocněním ledvin nebo rektální patologií.

Pokud si rodič není jistý správností volby, neměli byste na dítěti experimentovat, je lepší se poradit s odborníkem.

Recenze

Většina odpovědí na drogu je pozitivní. Pacienti zpravidla zaznamenávají zvýšenou účinnost a bezpečnost pro malé pacienty. Podle rodičů sirup rychle srazí teplotu, eliminuje bolesti zubů, je dobře tolerován dětmi.

Existují však také negativní reakce, při nichž si lidé stěžují na složení léčivého přípravku, protože obsahuje chemické přísady, které mohou způsobit alergie. Obecně je tolerance léku, soudě podle recenzí, dobrá.

Pro bolest

Léčivý přípravek "Paracetamol" má také analgetické vlastnosti, takže tento lék lze podávat dětem s bolestmi různého původu. Například lék pomáhá zmírnit stav dítěte během zubů, pokud je tento proces bolestivý. Užívání „paracetamolu“ také eliminuje bolest způsobenou traumatem - podvrtnutí, modřiny atd..

Tento lék se také používá pro bolesti hlavy, bolesti v krku a bolestivé pocity jiné lokalizace.

Pro Více Informací O Migréně