5 zajímavých informací pro ty, kteří užívají „paracetamol“ k bolesti zubů
Existují léky, které jsou pouhou maličkostí, ale zároveň pomáhají bojovat s nepříjemnými příznaky různých nemocí. Například „Paracetamol“, který se běžně používá nejen jako antipyretikum a protizánětlivý prostředek, ale také jako lék na bolesti zubů. Každý má takovou drogu ve své lékárničce, je zahrnuta do seznamu nejdůležitějších, nejbezpečnějších a nejdůležitějších prostředků, sestaveného a schváleného Světovou zdravotnickou organizací.
Pomůže "Paracetamol" s bolestmi zubů?
Redakce portálu UltraSmile.ru je však zvyklá podrobně a nestranně kontrolovat všechny informace o léčivých přípravcích. Našli jsme několik zajímavých faktů o „Paracetamolu“, o kterých jste možná neslyšeli.
Fakt číslo 1: „Paracetamol“ nahradil „Aspirin“
Paracetamol je derivát látky acetanilid. Jedná se o nesteroidní, protizánětlivé, nehormonální činidlo, které se konkrétně zaměřuje na zdroj bolesti. Jeho vlastnosti byly objeveny již v roce 1886. Nedostatečná výzkumná základna však neumožnila uvedení této drogy na trh. A teprve v roce 1953 se poprvé začal prodávat v Americe a o něco později ve Velké Británii pod značkou „Panadol“.
„Panadol“ mohou užívat i děti
Reklamní slogany uváděly, že nový lék je ideální pro děti s horečkou a bolestivými syndromy. A že ve srovnání s tehdy rozšířeným „aspirinem“ je lék bezpečný pro žaludeční sliznici a pro lidi trpící peptickými vředovými chorobami. Lidé jej tedy začali kupovat častěji než „Aspirin“, nejprve pouze na lékařský předpis předepsaný lékařem a poté volně prodejný.
Na notu!
"Paracetamol" na bolesti zubů a všechny ostatní typy bolesti, navzdory relativní bezpečnosti pro žaludeční sliznici, lze použít pouze po jídle. Pijte pouze s pitnou vodou a v žádném případě ne s obsahem kofeinu, protože jinak můžete mít závažné komplikace na játrech. Pokud jde o děti, je oficiálně zakázán v čisté formě po dobu až tří let, ale přípravky obsahující jej ve formě suspenzí a čípků Panadol jsou povoleny pro použití od 3 do 6 měsíců věku. Mohou být bezpečně podávány kojencům, kteří mají zuby.
Fakt číslo 2: nekontrolované léky vedou k poškození jater a žaludku
Zajímá vás, že na základě informací, že lék je téměř bezpečný pro žaludek, používají Američané Paracetamol častěji než všechna ostatní anestetika a léky proti bolesti - dělají to nekontrolovatelně. Nezastaví je ani skutečnost, že nedávné studie ukázaly, že přibližně 97% veškeré účinné látky po požití se hromadí v játrech. A v případě předávkování a konzumace alkoholu při užívání pilulek se objeví jasný toxický účinek léku, který může dokonce vést k smrti. V USA se „paracetamol“ stal nejčastější příčinou poškození jater, hepatitidy a cirhózy. Může také způsobit krvácení ze žaludku, ale opět pouze z předávkování a nesprávného příjmu..
I když důvodem k užívání přípravku „Paracetamol“ byla bolest zubů a plánujete tento lék užívat jednou, musíte si uvědomit, že má řadu kontraindikací. Lék by neměli užívat lidé s renální a jaterní nedostatečností, žaludečními vředy, astmatem, diabetes mellitus.
Nekontrolované užívání drogy může vést k žaludečním problémům
Někteří vědci se domnívají, že u rizikových dospělých může dojít k vážnému poškození jater i po jedné dávce paracetamolu. Zbytek, v případě předávkování drogami, jsou statistiky následující: otrava od 1,1 do 8,8% 1, onemocnění jater na pozadí jeho příjmu se vyskytuje u 3,9% všech případů, smrt u 0,9% všech případů. A „přejídání“ se pilulkami není tak snadné. Aby došlo k intoxikaci jater, musíte užívat více než 15 tablet denně (asi 15 gramů drogy).
"Pokud jde o" paracetamol ", mohu říci, že jde o analgetikum mírného, mírného účinku. Je vhodnější jako antipyretikum, takže v případě bolesti zubů bych doporučil jej použít, pouze pokud není po ruce nic jiného. Pokud jde o bezpečnost, domnívám se, že škodu nezpůsobuje samotný lék, ale způsob, jakým jej lidé používají. Například začalo nachlazení, vzali to jen pro případ, že by zub bolel - znovu to přijali a nespěchají jít k lékaři, ale zkuste počkat doma. Znovu nemocný, takže po ruce je vždy „Paracetamol“, který vám pomůže. Takové myšlení je zásadně špatné a poškodí tělo rychleji. A vedlejší účinky si vždy musíme pamatovat, tk. jsou možné s absolutně jakýmkoli lékem. V případě komplikací by ale opět nemělo být všechno přičítáno konkrétní látce. Například krvácení ze žaludku může vyprovokovat i vaše strava, přítomnost kyselého, kořeněného a slaného pokrmu. “ - vysvětluje hlavní lékař zubní kliniky Petrov Yu.B.
A o tom, jak správně a bezpečně užívat léky pro zdraví, vyhledejte informace na samém konci článku..
Fakt číslo 3: Lék pomáhá pouze při syndromu mírné až střední bolesti
Léky na bázi paracetamolu se vyrábějí po celém světě: v Evropě, USA, Rusku a zemích SNS. Existuje více než 500 různých druhů léků, z nichž některé jsou vydávány bez lékařského předpisu a jiné bez lékařského předpisu: čípky, sirupy, tablety, prášky, kapsle a roztoky. V Rusku jsou nejrozšířenější „Eferalgan“, „Panadol“, „Paracetamol“, „Teraflu“, „Firevex“, „Flutabs“, „Trigan-D“.
"Pro mě a mé blízké je paracetamol vždy indikátorem závažnosti nemoci, bolesti nebo nachlazení." Je poměrně slabý v akci a pokud přinesl úlevu, znamená to, že všechno není tak vážné. A pokud se situace po užití nezlepšila, nemá smysl ji pít v baleních nebo zvyšovat dávku a zkrátit interval užívání. To znamená, že nemoc je vážná a musíte se obrátit na lékaře, který vám předepíše něco účinného “.
Polina, Vladimir, recenze z webu otzovik.com
Všechny mají hlavně antipyretický účinek a používají se při nachlazení. Pokud jde o bolest, zvládají jen její drobné projevy: bolesti zubů, hlavy, bolavé hrdlo, bolesti zad, bolesti při úrazech či dokonce popáleninách, křeče. Účinek léků začíná již půl hodiny po podání, ale například u pulpitidy nebo periodontitidy, tavidla, nemusí mít lék požadovaný účinek nebo pomoci po velmi krátkou dobu.
Fakt číslo 4: droga je schválena pro použití těhotnými ženami
Toto je prakticky jeden z mála léků, které jsou indikovány pro ženy v pozici. Navzdory skutečnosti, že prochází placentární bariérou, je lék schválen v mírných a jednotlivých dávkách ve druhém a třetím trimestru těhotenství. V první je lepší ji odmítnout, stejně jako ostatní, protože dochází k aktivnímu pokládání orgánů dítěte.
Zajímavý fakt!
Vědci zjistili, že ženy, které během těhotenství často užívaly alespoň dvě z těchto léků - paracetamol, aspirin, ibuprofen - mají 16krát zvýšené riziko porodu chlapců se zhoršeným vývojem pohlavních orgánů..
Redakce portálu UltraSmile.ru vás ale stále aktivně vyzývá, abyste s touto skutečností byli extrémně opatrní a nezneužívali lék během těhotenství, abyste jej užívali, pouze pokud je potenciální přínos větší než riziko komplikací. Protože poměrně nedávno nezávislé studie, kterých se zúčastnilo více než 450 dobrovolníků, zjistily, že lék zvyšuje riziko potratu a jeho užívání může ovlivnit a narušit také nervový systém dítěte. Mimochodem, ženy, které uvažují pouze o tom, že mají dítě, by si také měly dávat pozor, protože droga může vést k neplodnosti.
Fakt č. 5: Paracetamol pomohl zjistit, že fyzická a duševní bolest se vyskytuje ve stejné oblasti mozku
Léky na paracetamol byly mnohokrát rozsáhle studovány a zkoumány. A v roce 2012 experimentátoři provedli zábavný experiment, který pomohl zjistit, že fyzická bolest a emoce jsou produkovány stejným zdrojem - cingulární kůrou..
Experiment zahrnoval 62 lidí, všichni nedávno přerušili vztahy nebo trpěli neopětovanou láskou. Část z nich dostávala placebo a druhá část dostávala „paracetamol“ v denní dávce. Lidé ale nevěděli, kdo z nich lék užívá a který je pouze vitamin. Takže ti, kteří užívali lék po třech týdnech, přiznali, že cítili úlevu a klid, jiní se nemohli pochlubit pozitivní emoční náladou a také nadále trpěli.
Výzkum ukázal, že paracetamol může zmírnit duševní bolest
Poté se experiment opakoval na simulátoru počítačové hry, ve kterém se hrála scéna rozchodu s partnerem a všechny pocity účastníků v tomto okamžiku byly zaznamenány speciálními senzory, které skenovaly mozek. Výsledkem je: ti, kteří užívali, aniž by to věděli, „paracetamol“, byla odpověď mozkové kůry mnohem menší než u lidí užívajících placebo. Nyní vědci pochopili, proč se emoční bolest srovnává s fyzickou bolestí. A že to může být dokonce „utopeno“ pilulkami. Je pravda, že nejde o průvodce jednáním, ale pouze rozšiřuje naše chápání lidstva..
Jak správně užívat "Paracetamol"
„Paracetamol“ vám pomůže s nepříjemným bolestem zubů. Abyste se však vyhnuli nepříjemným zdravotním následkům, musíte vědět, jak to správně brát:
- pouze po jídle: je lepší to udělat ne okamžitě, po jídle, ale po 30 minutách nebo hodině. Pokud užijete lék okamžitě, tj. jeho působení se zpomalí, a pokud nalačno, může dráždit sliznici,
- pijte hodně tekutin: měla by to být pouze čistá pitná voda bez plynu. Je zakázáno užívat drogu současně s kávou, čajem, alkoholem, sodou,
- dodržujte dávkování a frekvenci: lék musíte užívat maximálně 4krát denně. Dospělí užívají 1 tabletu (1 gram) najednou. Děti - 10 miligramů drogy na 1 kilogram tělesné hmotnosti najednou, ale ne více než 60 mg / kg denně. Ještě lepší je, když dáváte tekuté formy léku dětem do 12 let,
- Neužívejte déle než 3 dny bez lékařského předpisu: tato doba je docela dost na to, abyste si u zubaře mohli domluvit schůzku se zubním lékařem. Lékař v závislosti na situaci odstraní zdroj a příčinu bolesti.
Pokud jste z lékárničky vytáhli i zdánlivě bezpečný lék, jako je Paracetamol, vždy si uvědomte, že by měl být používán pouze jako symptomatický lék, který odstraní bolesti zubů a jiné druhy bolesti, ale neodstraní jeho zdroj. Vzali jste lék, uklidnili se, dalším krokem by mělo být zavolat zubní kliniku, domluvit si schůzku s lékařem.
Je tento lék tak bezpečný? Jak se paracetamol užívá k bolesti zubů
V nejnevhodnější situaci se objeví bolest zubů. A obecně na bolesti této povahy jednoduše není vhodný čas. Návštěva zubaře zbavuje lidi nepohodlí.
Ale není vždy možné okamžitě přijít do ordinace lékaře. V tomto případě se můžete s bolestí vyrovnat sami..
Mnoho lidí bere paracetamol na bolesti zubů, protože jej lze vždy najít doma v lékárničce. Paracetamol proti bolesti zubů působí během 20-30 minut po požití. Lék na chvíli pomůže zbavit se bolesti, ale úplně je nevyloučí..
Když paracetamol může pomoci: jak zmírňuje bolest
Paracetamol zmírňuje bolest. Lék se užívá na bolest, horečku a zánětlivé procesy.
Výhodou tohoto léku proti bolesti je dobrá absorpce tělem..
Lék vstupuje do krevního řečiště z gastrointestinálního traktu a účinkuje v krátké době. Týká se nesteroidní, tj. Nehormonální skupiny léků.
Dříve bylo toto činidlo považováno za protizánětlivé. Výsledky nedávných diagnostických studií nicméně ukázaly, že jeho protizánětlivý účinek je minimální. To však neznamená, že lze tento lék užívat dlouhodobě bez dohledu lékaře..
Složení a farmakologické vlastnosti léčiva
Mezinárodní název paracetamolu je acetaminofen. Činidlo má analgetický, antipyretický farmakologický účinek.
Používá se v zemích SNS a nachází se v různých přípravcích.
Foto 1. Paracetamol. Uvolňovací forma - 20 tablet, asi 5 g účinné látky. Vydáno společností Medisorb.
Vyrábí se ve formě:
- tablety;
- sirup;
- elixír;
- kapsle;
- řešení;
- injekční ampule.
Lék proti bolesti je k dispozici na přepážce v jakémkoli lékárenském oddělení.
Léčivou látkou je paracetamol, kromě toho tablety obsahují řadu pomocných složek:
- škrob;
- kyselina stearová;
- laktóza;
- stearát vápenatý;
- želatina;
- povidon;
- primogel.
Suspenze kromě hlavní látky obsahuje:
- voda;
- příchuť;
- barvivo;
- glycerol;
- sorbitol;
- xanthanová guma.
Kromě účinné látky se ve svíčkách používá pevný tuk..
Paracetamol je analgetikum a antipyretikum. Blokuje syntézu prostaglandinů v centrálním nervovém systému inhibicí cyklooxygenázy 1 a cyklooxygenázy 2 a ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. Nevykazuje protizánětlivý účinek. Nedostatečný vliv na syntézu prostaglandinů v periferních tkáních vede k absenci negativního vlivu na metabolismus voda-sůl (retence sodíku a vody) a sliznici gastrointestinálního traktu..
Kdo může a jak užívat paracetamol na bolesti zubů
V domácí a cestovní lékárničce je lék častěji přítomen ve formě tablet, stejně jako ve formě injekčního roztoku.
Výhodou tablet pro osobu, která trpí bolestmi zubů, je snadné a rychlé rozpuštění v gastrointestinálním traktu. Při průniku do střevního systému je účinná látka paracetamolu absorbována do krevního řečiště a zmírňuje křeče.
Pokud domácí lékárnička obsahuje pouze čípky s účinnou látkou Paracetamol, můžete lék užívat rektálně, abyste zmírnili bolest. Čípky začnou působit trochu pomaleji, protože látka je absorbována z konečníku o něco déle. A pokud člověk není schopen vyrovnat se s bolestí zubu a každá minuta trvá věčnost, nejracionálnějším řešením by bylo brát léky v tabletkách.
Je nutné si vzít pilulku 20 minut po jídle. U bolesti zubů se doporučuje jedna dávka 4 gramy.
Užívání drogy během těhotenství, kojení a dětství
Během těhotenství ošetřující lékař omezuje ženu v užívání určitých léků. V mnoha pokynech pro pilulky je uvedeno, že se nedoporučuje nebo přísně zakazuje užívání léku během období těhotenství..
Pozornost! Paracetamol by se neměl pít během prvního trimestru těhotenství, protože v této fázi dochází k tvorbě a pokládání orgánů dítěte.
Lék je schválen pro bolesti zubů během těhotenství, musí to však být pod přísným dohledem lékaře. Aby se bolest co nejdříve zmírnila, doporučuje se užívat lék ve formě tablet nebo tobolek. Lék se konzumuje v nejmenších dávkách. Lékaři doporučují nepoužívat léky proti bolesti po dlouhou dobu, protože to může mít negativní dopad na zdraví plodu..
Pokud žena potřebuje během kojení úlevu od bolesti, doporučují lékaři užívat paracetamol. Jeho účinná látka v malém množství proniká do mléka a při jedné dávce nepoškozuje dítě.
Kojícím matkám se doporučuje, aby po kojení užívaly tento lék proti bolesti zubů. Úroveň maximální koncentrace léčiva v krvi se objeví po 30 minutách, v tuto chvíli nemůžete krmit. Doba vylučování z těla je asi 3-4 hodiny. Po uplynutí této doby bude krmení zcela bezpečné a lze v něm pokračovat..
Lék by měl být podáván s maximální opatrností dětem. Nemůžete se léčit samy a pokud dojde k bolesti zubů, doporučuje se ukázat dítě zubaři.
Léčba bolesti zubů lékem trvá ne více než tři dny.
Kontraindikace a vedlejší účinky
Mnoho lidí, kteří užívají léky nebo přípravky obsahující paracetamol, si stěžuje na onemocnění jater. Látka má toxický účinek na játra a ve zvláště obtížných situacích může při konzumaci ve velkých dávkách vést k úmrtí. Nekontrolovaný příjem je příčinou akutních patologických procesů v játrech.
Užívání léků bez předepisování zvyšuje riziko vzniku nemocí. Je nutné pečlivě zvolit rychlost příjmu, aby se vyloučila možnost předávkování.
Za přítomnosti patologických procesů v játrech, například hepatitidy nebo cirhózy, je použití paracetamolu přísně zakázáno..
Lék se užívá opatrně, když prochází bronchiální astma. V žádném případě by se tento lék neměl používat bez lékařského předpisu. Zvyšuje bronchospazmus u pacienta citlivého na kyselinu salicylovou a nesteroidní léky.
Dlouhodobé užívání léku ve velkých dávkách negativně ovlivňuje endokrinní systém a inhibuje funkci štítné žlázy.
Užitečné video
Podívejte se na video podrobně popisující účinky tohoto léku a jeho vedlejší účinky.
Pomáhá lék proti bolesti nebo ne??
Paracetamol má účinný účinek na odstranění bolesti zubů, nezapomeňte však, že se jedná o jednorázový lék a nelze jej užívat trvale.
Paracetamol na bolesti zubů
Lék, jako je paracetamol, se úspěšně používá již několik desetiletí pro různé bolestivé stavy. Vyrovnává se s eliminací nepříjemných příznaků mnoha nemocí. Paracetamol je zvláště vhodný pro bolesti zubů.
Při použití?
Paracetamol je již dlouho známý jako antipyretikum a lék proti bolesti
Tento léčivý přípravek má dvě užitečné vlastnosti současně:
- Antipyretikum
- Přípravek proti bolesti - zmírňuje bolesti zubů, migrénu, bolesti hlavy, bolestivé pocity při popáleninách a úrazech
Zmírňuje paracetamol akutní bolesti zubů?
Tento nástroj je schopen úspěšně zvládnout jakýkoli bolestivý syndrom, včetně bolesti hlavy nebo zubů. Paracetamol vyniká mezi svými konkurenty dobrou stravitelností: objevuje se v krvi a rychle prochází gastrointestinálním traktem. Lék nabývá účinku asi půl hodiny po užití. Nepatří k hormonálním (steroidním) lékům.
Dříve se myslelo, že paracetamol má protizánětlivé vlastnosti. Výsledky nedávných studií v této oblasti však naznačují, že protizánětlivý účinek léku je minimální. To zároveň neznamená, že droga může být užívána po dlouhou dobu bez jakékoli kontroly..
Paracetamol na bolesti zubů
Mezinárodní název léku je acetaminofen. Již několik desetiletí se paracetamol používá jak v SNS, tak v jiných zemích..
Některé léky na bázi paracetamolu:
- "Paracet"
- „Calpol“
- "Panadol"
- Tylenol
- Efferalgan
- Opradol
- "Akamol"
- "Mexalen"
- "Volpan"
V zámořských lékárnách najdete různé formy balení paracetamolu.
Formy uvolňování léků na bázi paracetamolu jsou také velmi rozmanité: běžné tablety, kapsle, ampule, elixíry, sirup. Produkt je k dispozici doslova v každém kiosku lékárny bez lékařského předpisu. Tato metoda výdeje dává lidem falešnou iluzi o úplné bezpečnosti léku pro zdraví..
Jak používat
Všechny léky obsahující paracetamol je třeba užívat 20 minut po jídle a zapít čistou vodou. Za tímto účelem se nedoporučuje používat kávu nebo jiné nápoje, kde je kofein, protože tato látka v kombinaci s paracetamolem má negativní vliv na játra..
Při užívání léku bez lékařského předpisu je jeho maximální jednotlivá dávka 1 gram. U bolesti zubů se užívá až 4krát denně..
Maximální doba, po kterou můžete paracetamol užívat, jsou 3 dny. Kromě toho je obecně zakázáno pro děti mladší tří let..
Když voláte lékaře, musíte mu sdělit přítomnost chronických onemocnění a léků, které se v současné době užívají. Nebyla zjištěna žádná významná interakce paracetamolu s jinými léky, ale je bezpečnější neužívat lék současně s valproátem sodným a barbituráty sodnými.
Kontraindikace a vedlejší účinky
Lidé, kteří užívají paracetamol nebo léky, které jej obsahují, mají často bolesti jater. Tento lék může nepříznivě ovlivnit tento orgán a při užívání ve vysokých dávkách je někdy dokonce smrtelný. Existují případy, kdy užívání paracetamolu bez lékařského dohledu vedlo k exacerbaci jaterních patologií.
Pacienti užívající léky bez lékařského předpisu by si měli být vědomi rizika komplikací. Je nutné pečlivě zvolit dávku, aby nedošlo k předávkování. Za přítomnosti onemocnění jater, jako je cirhóza a hepatitida, je přísně zakázáno užívat drogu.
Užívání paracetamolu u lidí s bronchiálním astmatem je možné pouze po konzultaci s lékařem
U osob s bronchiálním astmatem je nutná opatrnost. Rovněž by se měli vyhnout užívání paracetamolu bez doporučení lékaře, protože zvyšuje pravděpodobnost bronchospasmu. Může se vyvinout u pacientů, kteří jsou přecitlivělí na aspirin a jiné nesteroidní léky..
Neexistují žádné informace o účincích paracetamolu na ledviny, ale konzultace se zdravotnickým pracovníkem neublíží, protože se zvyšováním dávek u některých pacientů dochází k selhání ledvin. Ohroženi jsou také lidé, kteří zneužívají alkohol..
Lidé trpící závažnými chorobami srdce, ledvin, dýchacích cest a jater by měli být při užívání drogy opatrní. Předávkování paracetamolem postihuje především játra. Výsledkem je, že vše může vést k nekróze orgánů plné smrti..
Navzdory skutečnosti, že výběr bezpečné dávky vyžaduje obzvláštní pozornost, ale i relativně malé množství léků může vést ke komplikacím.
Paracetamol pro těhotné ženy
Již ve fázi plánování těhotenství je nutné podstoupit úplné vyšetření. Každá žena, která se rozhodne stát matkou, to ví. Zubař je také mezi specialisty, které je třeba navštívit. Během těhotenství si většina žen stěžuje na problémy se zuby..
Důvodem jsou hormonální změny v těle matky a růst plodu, který potřebuje vitamíny a minerály. Ve výsledku mohou těhotné ženy pociťovat bolesti zubů..
Během těhotenství je nejbezpečnější používat krémy a výplachy připravené podle receptů tradiční medicíny z bolesti zubů. Ani lidové léky během těhotenství by však neměly být nadužívány. Někdy dokonce bezpečné rostlinné přípravky mohou ublížit matce a plodu a způsobit alergickou reakci.
Současně mezi léky proti bolesti zubů dávají gynekologové přednost paracetamolu, protože působí přímo na zdroj bolesti, aniž by ovlivňoval jiné orgány. Kromě toho je schopen procházet placentou, aniž by negativně ovlivnil plod..
Příjem léku během těhotenství by měl být minimalizován, protože při dlouhodobém užívání je stále schopen negativně ovlivnit vývoj dítěte. Obecně je třeba se během prvního trimestru těhotenství vyhnout jakýmkoli lékům. V tuto chvíli jsou položeny hlavní systémy těla dítěte.
Jakýkoli lék v této fázi může poškodit plod. Užívání jedné pilulky paracetamolu samozřejmě neublíží, ale při častém užívání léků se riziko vzniku negativních důsledků značně zvyšuje.
Mezi kontraindikace patří onemocnění žaludku a střev, jater a ledvin, bronchiální astma. Lék proti bolesti s nejmenším počtem vedlejších účinků může předepsat pouze lékař.
Během těhotenství mohou být zuby odstraněny a ošetřeny. Při léčbě, pokud je to nutné, lékař použije nejméně škodlivé anestetické léky.
Pokud není možné navštívit lékaře, je povoleno užít minimální dávku léku. Během těhotenství se navíc doporučuje domluvit si preventivní prohlídku se zubním lékařem..
Užívání paracetamolu se doporučuje pouze v naléhavých případech. Jedná se o jednorázovou léčbu jako antipyretikum a pro zmírnění bolesti. Při první příležitosti však musíte navštívit odborníka.
Paracetamol pro léčbu kojících matek a dětí
Je to paracetamol, který mohou matky jednou kojit
Pokud kojící matka potřebovala zmírnit bolest, lékaři doporučují paracetamol. Přenáší se do mléka minimálně (méně než 0,25%) a nepoškozuje dítě při jednorázovém použití.
Během této doby se doporučuje vyhnout se krmení. Krmení dítěte se stává bezpečným několik hodin po užití drogy, když se vylučuje z těla.
U zubů u dítěte staršího tří let mu můžete dát půl tablety léku. Poté je nutné urgentně konzultovat zubaře, aby se odstranila příčina bolesti..
Recenze o použití paracetamolu při léčbě bolesti zubů
Pokud vás bolí zuby, měli byste zkusit opláchnout. Roztok soli ve vodě hodně pomáhá. Pokud bolest není výrazná, lze vyzkoušet paracetamol. Je to bezpečnější než analgin, který se mimochodem již na západě nepoužívá. Ibufen a ibuklin (analogy) si poradí s bolestí. Pokud je bolest nesnesitelná, existuje silný lék proti bolesti, jako jsou ketany a nise (ne více než 2 tablety denně). Pokud navrhované metody nepomohly, směle volejte sanitku, budou povinni reagovat.
Normálně trpím bolestmi zubů - mám dostatek paracetamolu s kávou na to, abych si ho umyl, aby to nebolí. Jeden moudrý zub mi hnil přímo v ústech.
Účinnost paracetamolu na bolesti zubů
Nikdo není v bezpečí před nočním probuzením z ostrého bolesti zubů. Kazy mohou být asymptomatické a cítit se, až když se dostanou do dřeně - měkkého jádra zubu. Zanícený nerv se sám neuklidní a bude pulzovat, dokud zubař nepřevezme kontrolu. Samozřejmě, nyní je s největší pravděpodobností nemožné bez amputace nebo úplného odstranění dřeně, ale i když do rána zbývá ještě pár hodin, bolest lze zmírnit pomocí nástroje, který je v téměř každé více či méně vybavené lékárničce. V tomto článku se budeme zabývat paracetamolem na bolesti zubů a jeho účinností.
Pomůže paracetamol?
Paracetamol nelze klasifikovat jako inovativní lék. Byl objeven před 120 lety a od té doby se trvale používá jako antipyretikum a analgetikum. Má také protizánětlivý účinek, ale velmi málo. Na rozdíl od většiny nesteroidních protizánětlivých léků paracetamol nedráždí žaludeční sliznici a nenarušuje metabolismus vody a minerálů. Proto je považován za mnohem bezpečnější lék než například aspirin..
Paracetamol je dostupný bez lékařského předpisu a je přítomen téměř v každé domácí lékárničce, pokud není v čisté formě, tak i v jiných lécích. Efferalgan, Flutabs, Panadol, Tynelol - nejde o úplný seznam léků, které obsahují paracetamol jako hlavní účinnou látku. Mohou být proto také užívány, aby se alespoň dočasně zbavily akutního nebo bolavého bolesti zubů..
Jak paracetamol působí na bolesti zubů? Za pocit bolesti v těle jsou odpovědné speciální účinné fyziologické látky - prostaglandiny. Jsou to ti, kteří posílají SOS signál do mozku, když se něco pokazí. Paracetamol má schopnost úspěšně bojovat s těmito látkami, což významně brání jejich tvorbě. Ukázalo se, že problém v zásadě nezmizí - zánět v zubu pokračuje v postupu, ale mozek o něm neví, což znamená, že proces je bezbolestný.
Paracetamol neléčí zub, pouze dočasně zmírňuje bolest. Proto je tak důležité nezneužívat příjem hořkých pilulek proti bolesti, ale při nejbližší příležitosti sedět v zubařském křesle! Odložením léčby je snadné začít s kazem a umožnit pulpitidu nebo ještě závažnější formu zánětu - paradentózu.
Jak užívat paracetamol na bolesti zubů?
V domácích a venkovních lékárničkách se paracetamol nejčastěji nachází v tabletách, ale droga se také vyrábí v kapslích, prášcích, čípcích, sirupech a injekčních roztocích. Výhodou tohoto léku pro osobu trpící akutními bolestmi zubů je, že se snadno a rychle rozpouští v žaludku. Jakmile je účinná látka léčiva ve střevech, je téměř okamžitě absorbována do krve, což znamená, že dlouho očekávaná úleva přijde za půl hodiny..
Lék můžete zadat rektálně, pokud jsou k dispozici pouze čípky. Ale potom bude anestetický účinek muset počkat déle - účinná látka se vstřebává z konečníku pomaleji. Proto, pokud jste zcela nesnesitelní, abyste vydrželi bolesti zubů a záleží na každé minutě, je lepší vzít si lék dovnitř..
Po jídle si musíte vzít pilulku. Optimální je, když po jídle uplyne alespoň 20 minut. Pokud jde o obecně zdravého dospělého člověka, pak 4 gramy drogy denně budou stačit k tomu, aby bylo možné pokračovat v podnikání, aniž byste věnovali pozornost bolavému zubu. Ve skutečnosti to znamená jednu pilulku každé 3-4 hodiny..
Možné nežádoucí účinky a kontraindikace
Paracetamol je považován za jeden z nejbezpečnějších léků. Úmyslné zneužívání nebo neúmyslné překročení denní normy, a to i několikrát, s největší pravděpodobností nebude mít vážné negativní důsledky pro tělo. Důrazně se však nedoporučuje toto pozorování kontrolovat. Přes svou neškodnost může lék vyvolat vývoj alergických reakcí a exacerbaci onemocnění jater a ledvin..
Užívání paracetamolu je přísně zakázáno osobám trpícím hepatitidou a cirhózou! Astmatici s tímto lékem by měli být také velmi opatrní a měli by se řídit pouze doporučením zkušeného lékaře, protože mají tendenci zvyšovat bronchospazmus.
Je pozoruhodné, že tento lék je pro děti bezpečnější než pro jejich rodiče. To vše díky nedostatečně zralému enzymatickému systému, který není schopen produkovat toxické metabolické produkty. Ale u dospělých je situace opačná. Toxické látky, které vznikají při fermentaci paracetamolu, způsobují vážný atak jater. Jedna dávka léčiva, která přesahuje maximální přípustné množství - 140 mg na 1 kilogram hmotnosti, způsobí vážné poškození jater až do smrtelného konce.
Pokud jde o škodlivý účinek léku na ledviny, lékaři nebyli schopni tuto skutečnost s jistotou prokázat. Přesto jsou známy vzácné případy selhání ledvin v důsledku zneužívání drog..
Další důležitá nuance: pokud jste pili alkohol den předtím, je záchrana bolesti zubů paracetamolem velmi riskantní. I malá dávka alkoholu v krvi dramaticky zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků. Nejzranitelnějšími místy jsou játra a slinivka.
Je to možné pro těhotné a kojící
Užívání jakýchkoli léků během období těhotenství se nedoporučuje. To platí zejména během prvního trimestru těhotenství, kdy se tvoří základy plodových orgánů a systémů. Faktem však je, že je to zajímavá pozice, která se často stává příčinou zubních problémů. Hormonální změny, toxikóza a neustále rostoucí dítě, které odebírá lví podíl užitečných vitamínů a stopových prvků z těla matky, mohou vyvolat vznik kazu.
Samozřejmě můžete zmírnit příznaky bolesti lidovými léky - bylinkami, oplachováním, ale jejich účinnost je často zanedbatelná. V tomto případě jako anestetikum gynekologové předepisují paracetamol těhotným pacientkám. Jeho výhodou je, že pracuje cíleně - přímo v epicentru bolesti a zároveň prakticky neovlivňuje jiné orgány. Může účinná látka procházet placentou? Ano, ale nepoškodí dítě při minimálních dávkách a krátkém použití.
Pro ty, kteří úspěšně dokončili tuto fázi a nyní si užívají kojení, je také povolen paracetamol. Pouze 0,23% tablety vstoupí do mléka. Jedná se o malou dávku a je-li jednou podána, je pro dítě naprosto neškodná..
Pro další ochranu dítěte před možnými vedlejšími účinky je lepší užívat léky proti bolesti ihned po krmení. Do hodiny, kdy přijde čas na další krmení, konkrétně po 3-4 hodinách, bude lék vylučován z těla matky beze stopy, takže její dítě nebude cítit účinek léku. Pro ty, kteří nedodržují harmonogramy a necvičí na vyžádání, existuje další pravidlo: nedávejte dítě k prsu půl hodiny po užití pilulky - to je doba, kdy koncentrace účinných látek v těle vrcholí..
V každém případě je nutné zodpovědně zacházet se signály, které tělo vysílá. Místo toho, abyste se je snažili utopit a odstranit příznaky, je lepší přijmout vhodná opatření a bezodkladně odstranit příčinu. Maximální doba, po kterou můžete návštěvu zubaře odložit, jsou 3 dny. To je množství paracetamolu, které lze užít bez poškození orgánů a systémů. Přes dobrou kompatibilitu léku s jinými léky je v tuto chvíli lepší přestat užívat sedativa (tzv. Barbituráty), které mají výrazný sedativní a hypnotický účinek..
Použité zdroje:
- Zuby jsou navždy zdravé a krásné / Maren von Pluta. - M.: Sigma-press, 1997.
- Léky ve stomatologii / I.K. Lutskaya. - Moskva
- Meremikwu M, Oyo-Ita A. Paracetamol pro léčbu horečky u dětí // Cochrane Database Syst Rev. - 2002.
- National Library of Medicine (USA)
Vše o zdraví zubů a dásní
Pomáhá paracetamol bolesti zubů
- Přidáno 11.10.2018 Drogy a léky Žádné komentáře
Paracetamol se v medicíně používá pod různými názvy od roku 1886 jako analgetikum a antipyretikum. Stále zůstává jedním z nejlevnějších, nejbezpečnějších a nejúčinnějších prostředků. Proto je to pro bolesti zubů jeden z prvních léků, které lidé používají ke zmírnění nepohodlí, dokud se nedostanou na schůzku se zubním lékařem..
Paracetamol na bolesti zubů: pomáhá nebo ne
Hlavní aktivní složka léčiva blokuje produkci prostaglandinů, které normálně signalizují mozek o "nesprávné funkci" těla s pocitem bolesti. Ale paracetamol je rychle zničen v ohniskách zánětu enzymem peroxidáza. Při užívání léků proto můžete počítat s analgetickým účinkem, nikoli však protizánětlivým..
Paracetamol dočasně zmírňuje bolesti zubů, ale neléčí jeho příčinu. Stále musíte jít k zubaři.
Musíte také zvážit rychlost, s jakou bude lék fungovat. Lékaři doporučují, aby dospělí užívali lék ve 2 tabletách, 30-40 minut po jídle 3-4krát denně. Paracetamol nepoškodí žaludeční sliznici a rychle se vstřebává střevními stěnami a začne působit do půl hodiny. A po 4 hodinách se vylučuje z těla..
Pokud jde o jiné formy léků, zubní lékaři nedoporučují používat sirupy pro dospělé pacienty, protože mají nízkou koncentraci účinné látky a mnoho pomocných složek. Rektální čípky jsou také méně účinné, protože paracetamol je méně absorbován ve střevech a výsledek bude muset počkat déle.
Kontraindikace a vedlejší účinky
Paracetamol je považován za jedno z nejbezpečnějších analgetik pro dospělé a je vhodný pro zmírnění bolesti zubů. Má však také kontraindikace pro použití:
- Vřed žaludku a dvanáctníkový vřed. Tento lék může vyvolat exacerbaci a rozvoj vnitřního krvácení.
- Astma, přítomnost polypů v nose. Droga způsobuje bronchospazmus. To je užitečné při nachlazení, což vám umožňuje vykašlat, ale u těchto onemocnění to příznaky jen zhorší..
- Alergie. Pokud trpíte nesnášenlivostí aspirinu nebo jiných protizánětlivých léků, je lepší se poradit se svým lékařem, než začnete užívat paracetamol na bolesti zubů..
Nejdůležitější kontraindikací je onemocnění jater. Při zpracování léku se tvoří toxiny. Normálně je jejich působení blokováno glutathionem. Ale s chronickými patologiemi a akutními lézemi to nemusí stačit a dojde k těžké otravě jater.
Důležité! Alkohol, fenobarbital, glukokortikoidy a antihistaminika zvyšují toxický účinek produktů na zpracování paracetamolu. Proto je nelze brát současně..
Ale nebojte se příliš brát paracetamol na bolesti zubů. Pokud nepřekročíte dávku 4 g léku denně, nežádoucí účinky se obvykle nevyvíjejí. A podle lékařských statistik shromážděných ve Spojených státech došlo při předávkování (jednorázová dávka 15 g účinné látky) k poškození jater pouze u 3,9% případů. Nebezpečí pro život je dávka 20 g, což se rovná 40 tabletám vypitým během dne.
Paracetamol pro kousání u dětí
Tento lék je pro dítě mnohem bezpečnější než dospělý. Tělo dítěte ještě nemá dostatečné množství enzymů pro zpracování aktivních složek, takže hepatotoxiny se jednoduše nevyrábí. Je ale třeba dodržovat několik pravidel:
- Paracetamol se obvykle používá k léčbě ve formě sirupů a rektálních čípků. První z nich jedná rychleji a pomáhá dosáhnout rychlých výsledků. Čípky jsou považovány za šetrnější a jsou doporučovány pro kojence. V konečníku se paracetamol vstřebává pomaleji, čímž vytváří menší zátěž pro tělo a jeho účinek trvá déle.
- Je nutné přísně dodržovat pokyny k použití a kontrolovat dávkování léku. Vypočítává se jako 10-15 mg na kilogram tělesné hmotnosti s jednou dávkou a 60 mg / kg během dne. Nebezpečná pro dětskou dávku paracetamolu - 150 mg / kg denně.
- Nekombinujte a nestřídejte paracetamol s jinými léky. Není známo, zda tato kombinace pomůže uklidnit bolesti zubů u dítěte, ale riziko vzniku alergií a nežádoucích účinků se několikrát zvýší. Lepší je nejprve se poradit s pediatrem.
S výhradou těchto pravidel poskytne droga rodičům několik klidných nocí. Není vhodný pro dlouhodobé užívání a je lepší vyhledat doporučení u zubaře.
Paracetamol během těhotenství a kojení
Během období těhotenství může užívání jakéhokoli léku poškodit dítě, zejména v prvním trimestru, kdy se formují všechny jeho orgánové systémy. Proto jsou jakákoli analgetika kontraindikována až do 18 týdnů a v budoucnu se doporučuje používat je pouze jako poslední možnost, jako nouzovou jednorázovou pomoc.
Co se týče faktických údajů o paracetamolu, pouze 0,23% účinných látek vstupuje do plodu placentou a v krátkém průběhu to není nebezpečné. Ale při dlouhodobém užívání je možný vývoj patologií dýchacích a hematopoetických systémů. Proto je týden maximální dobou užívání drog..
Pozornost! Kombinace paracetamolu s aspirinem nebo ibuprofenem během těhotenství 16krát zvyšuje riziko rozvoje riptorchidismu (sestoupených varlat) a následné neplodnosti u chlapců.
Během kojení nelze paracetamol užívat déle než 3 dny, aby nedošlo k přerušení laktace. V tomto případě je lepší pít pilulky ihned po jídle dítěte, aby koncentrace léčiva v mléce byla minimální. Takže, jak se zbavit bolesti zubů, nemůžete se starat o zdraví dítěte a věnovat čas návštěvě zubaře.
Je tento lék tak bezpečný? Jak se paracetamol užívá k bolesti zubů
Nikdo není v bezpečí před nočním probuzením z ostrého bolesti zubů. Kazy mohou být asymptomatické a cítit se, až když se dostanou do dřeně - měkkého jádra zubu. Zanícený nerv se sám neuklidní a bude pulzovat, dokud zubař nepřevezme kontrolu. Samozřejmě, nyní je s největší pravděpodobností nemožné bez amputace nebo úplného odstranění dřeně, ale i když do rána zbývá ještě pár hodin, bolest lze zmírnit pomocí nástroje, který je v téměř každé více či méně vybavené lékárničce. V tomto článku se budeme zabývat paracetamolem na bolesti zubů a jeho účinností.
Při použití?
V současné době farmaceutický průmysl vyrábí poměrně málo léčivých přípravků na bázi paracetamolu. Mezi nimi nejznámější jsou Panadol a Efferalgan..
Paracetamol je již dlouho známý jako antipyretikum a lék proti bolesti
Tento léčivý přípravek má dvě užitečné vlastnosti současně:
- Antipyretikum
- Přípravek proti bolesti - zmírňuje bolesti zubů, migrénu, bolesti hlavy, bolestivé pocity při popáleninách a úrazech
Jaké jsou formy uvolňování léku?
Paracetamol jako analgetikum a antipyretikum se používá při léčbě onemocnění dospělých a dětí. To vám umožňuje provádět jak vlastnosti samotného léku, tak jeho formu uvolňování: tablety, rektální čípky, sirup, suspenze.
Paracetamol působí jako lék proti bolesti ke zmírnění příznaků mnoha nemocí. Dospělí dávají přednost užívání tablet ve většině případů. Tato léková forma obsahuje 500 mg účinné látky - paracetamolu, stejně jako pomocné látky, které hrají formativní roli. Pro dospělé jsou k dispozici také tobolky obsahující 325 mg paracetamolu.
Rektální čípky se používají v pediatrii nebo při léčbě pacientů, kteří nejsou schopni užívat drogu perorálně. Čípky se liší velikostí - 0,08, 0,17 nebo 0,33 g. Vybírají se podle věku dítěte, protože se liší nejen velikostí, ale také množstvím účinné látky, jejíž obsah může být od 50 do 500 mg v jedné jednotce.
Pro děti vyrábějí farmaceutické společnosti paracetamol ve formě sirupu nebo suspenze. Tyto léky mají nejen tekutou strukturu, ale také příjemnou ovocnou chuť a aroma. 5 ml sirupu a suspenze obsahuje 120 mg účinné látky.
Zmírňuje paracetamol akutní bolesti zubů?
Tento nástroj je schopen úspěšně zvládnout jakýkoli bolestivý syndrom, včetně bolesti hlavy nebo zubů. Paracetamol vyniká mezi svými konkurenty dobrou stravitelností: objevuje se v krvi a rychle prochází gastrointestinálním traktem. Lék nabývá účinku asi půl hodiny po užití. Nepatří k hormonálním (steroidním) lékům.
Dříve se myslelo, že paracetamol má protizánětlivé vlastnosti. Výsledky nedávných studií v této oblasti však naznačují, že protizánětlivý účinek léku je minimální. To zároveň neznamená, že droga může být užívána po dlouhou dobu bez jakékoli kontroly..
Je nutné podat zprávu, že paracetamol je určen pouze k potírání příznaků nemocí, ale nemá absolutně žádný účinek na zdroj, který způsobil bolest nebo horečku..
Analogy
Léky se dělí na synonyma a analogy. Synonyma zahrnují jednu nebo více stejných aktivních chemických látek, které mají terapeutický účinek na člověka. Analogy jsou léky, které obsahují různé účinné látky, ale jsou předepsány k léčbě stejných onemocnění.
Zde jsou některé analogy účinné látky paracetamolu:
- Panadol. Na první pohled stejná droga. Léčivou látkou je paracetamol, obsahuje však sódu (hydrogenuhličitan sodný). Paracetamol se proto lépe vstřebává do jícnu a podle toho působí rychleji. Panadol vyrábí evropské farmaceutické společnosti, což přímo ovlivňuje jeho cenu. Průměrná cena za balení 12 tablet je 44 rublů.
- Efferalgan. Léčivou látkou je stejný paracetamol. Lék je předepsán pro nemoci doprovázené bolestí a horečkou. Na bolesti hlavy, zubů, svalů, neuralgii, radikulitidu s bolestmi kloubů. Je příjemnější používat Efferalgan. Průměrná cena je 146 rublů.
- Akamol-Teva. Analgetické antipyretikum. Snižuje zvýšenou tělesnou teplotu. Má antipyretický účinek, ale nefunguje v boji proti protizánětlivému procesu. Podle indikací je lék mírně horší než paracetamol. Průměrná cena je asi 83 rublů.
Paracetamol na bolesti zubů
Mezinárodní název léku je acetaminofen. Již několik desetiletí se paracetamol používá jak v SNS, tak v jiných zemích..
Některé léky na bázi paracetamolu:
- "Paracet"
- „Calpol“
- "Panadol"
- Tylenol
- Efferalgan
- Opradol
- "Akamol"
- "Mexalen"
- "Volpan"
V zámořských lékárnách najdete různé formy balení paracetamolu.
Formy uvolňování léků na bázi paracetamolu jsou také velmi rozmanité: běžné tablety, kapsle, ampule, elixíry, sirup. Produkt je k dispozici doslova v každém kiosku lékárny bez lékařského předpisu. Tato metoda výdeje dává lidem falešnou iluzi o úplné bezpečnosti léku pro zdraví..
Jak používat
Všechny léky obsahující paracetamol je třeba užívat 20 minut po jídle a zapít čistou vodou. Za tímto účelem se nedoporučuje používat kávu nebo jiné nápoje, kde je kofein, protože tato látka v kombinaci s paracetamolem má negativní vliv na játra..
Při užívání léku bez lékařského předpisu je jeho maximální jednotlivá dávka 1 gram. U bolesti zubů se užívá až 4krát denně..
Při léčbě dětí touto drogou je třeba věnovat maximální pozornost. Samoléčba v této situaci je kontraindikována. Nejlepším řešením by bylo přivolat k dítěti lékaře nebo sanitku..
Maximální doba, po kterou můžete paracetamol užívat, jsou 3 dny. Kromě toho je obecně zakázáno pro děti mladší tří let..
Když voláte lékaře, musíte mu sdělit přítomnost chronických onemocnění a léků, které se v současné době užívají. Nebyla zjištěna žádná významná interakce paracetamolu s jinými léky, ale je bezpečnější neužívat lék současně s valproátem sodným a barbituráty sodnými.
Předávkovat
- Dospělí a děti od 12 let - jedna dávka léku je 500 - 1000 mg (1-2 tablety). Maximální denní dávka dosahuje 4 g.
- Děti ve věku od 6 do 12 let - jedna dávka je 250 - 500 mg (1/2 - 1 tableta). Maximální denní dávka dosahuje 2 g.
- Děti ve věku od 1 do 5 let - dávku předepisuje pouze ošetřující lékař.
- Opakujte jednu dávku každých 4-6 hodin, ale ne více než čtyřikrát denně.
Doba užívání léku paracetamol pro symptomatickou léčbu horečky není delší než 3 dny. K úlevě od bolesti ne déle než 5 dní.
Chcete-li prodloužit průběh přijetí a zvýšit dávku, musíte požádat odborníka.
Při předávkování paracetamolem se objeví:
- nevolnost;
- zvracení;
- bolest břicha;
- bledost kůže;
- anorexie.
1-2 dny po otravě jsou známky poškození jater. Ve vzácných, závažných případech se vyvíjí selhání jater.
Toxický účinek u dospělých je možný po podání 10–15 g. Léze jater jsou pozorovány po 1–6 dnech. Zřídka se jaterní dysfunkce vyvíjí extrémně rychle a je dále komplikována selháním ledvin.
Je naléhavě nutné provést výplach žaludku během prvních 4 hodin po otravě, užívat adsorbenty a okamžitě vyhledat lékaře.
Kontraindikace a vedlejší účinky
Lidé, kteří užívají paracetamol nebo léky, které jej obsahují, mají často bolesti jater. Tento lék může nepříznivě ovlivnit tento orgán a při užívání ve vysokých dávkách je někdy dokonce smrtelný. Existují případy, kdy užívání paracetamolu bez lékařského dohledu vedlo k exacerbaci jaterních patologií.
Pacienti užívající léky bez lékařského předpisu by si měli být vědomi rizika komplikací. Je nutné pečlivě zvolit dávku, aby nedošlo k předávkování. Za přítomnosti onemocnění jater, jako je cirhóza a hepatitida, je přísně zakázáno užívat drogu.
Užívání paracetamolu u lidí s bronchiálním astmatem je možné pouze po konzultaci s lékařem
U osob s bronchiálním astmatem je nutná opatrnost. Rovněž by se měli vyhnout užívání paracetamolu bez doporučení lékaře, protože zvyšuje pravděpodobnost bronchospasmu. Může se vyvinout u pacientů, kteří jsou přecitlivělí na aspirin a jiné nesteroidní léky..
Měli byste si uvědomit, že velké množství léků užívaných po dlouhou dobu může negativně ovlivnit metabolický systém a potlačit štítnou žlázu..
Neexistují žádné informace o účincích paracetamolu na ledviny, ale konzultace se zdravotnickým pracovníkem neublíží, protože se zvyšováním dávek u některých pacientů dochází k selhání ledvin. Ohroženi jsou také lidé, kteří zneužívají alkohol..
Lidé trpící závažnými chorobami srdce, ledvin, dýchacích cest a jater by měli být při užívání drogy opatrní. Předávkování paracetamolem postihuje především játra. Výsledkem je, že vše může vést k nekróze orgánů plné smrti..
Navzdory skutečnosti, že výběr bezpečné dávky vyžaduje obzvláštní pozornost, ale i relativně malé množství léků může vést ke komplikacím.
Recenze
Lékaři vtipkovali, že pokud je paracetamol ve vaší domácí lékárničce, pak existuje příležitost porazit téměř polovinu nemocí.
Níže jsou uvedeny recenze odborných lékařů o této droze.
Recenze lidí
"Kolik lidí, tolik názorů" - říká přísloví. Ale lék Paracetamol má mnohem pozitivnější recenze než negativní..
Níže je krátké video o této droze.
Pozornost! Informace uvedené v článku slouží pouze pro informační účely. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může diagnostikovat a poskytovat doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.
Paracetamol pro těhotné ženy
Již ve fázi plánování těhotenství je nutné podstoupit úplné vyšetření. Každá žena, která se rozhodne stát matkou, to ví. Zubař je také mezi specialisty, které je třeba navštívit. Během těhotenství si většina žen stěžuje na problémy se zuby..
Důvodem jsou hormonální změny v těle matky a růst plodu, který potřebuje vitamíny a minerály. Ve výsledku mohou těhotné ženy pociťovat bolesti zubů..
Během těhotenství je nejbezpečnější používat krémy a výplachy připravené podle receptů tradiční medicíny z bolesti zubů. Ani lidové léky během těhotenství by však neměly být nadužívány. Někdy dokonce bezpečné rostlinné přípravky mohou ublížit matce a plodu a způsobit alergickou reakci.
Současně mezi léky proti bolesti zubů dávají gynekologové přednost paracetamolu, protože působí přímo na zdroj bolesti, aniž by ovlivňoval jiné orgány. Kromě toho je schopen procházet placentou, aniž by negativně ovlivnil plod..
Příjem léku během těhotenství by měl být minimalizován, protože při dlouhodobém užívání je stále schopen negativně ovlivnit vývoj dítěte. Obecně je třeba se během prvního trimestru těhotenství vyhnout jakýmkoli lékům. V tuto chvíli jsou položeny hlavní systémy těla dítěte.
Jakýkoli lék v této fázi může poškodit plod. Užívání jedné pilulky paracetamolu samozřejmě neublíží, ale při častém užívání léků se riziko vzniku negativních důsledků značně zvyšuje.
Mezi kontraindikace patří onemocnění žaludku a střev, jater a ledvin, bronchiální astma. Lék proti bolesti s nejmenším počtem vedlejších účinků může předepsat pouze lékař.
Během těhotenství mohou být zuby odstraněny a ošetřeny. Při léčbě, pokud je to nutné, lékař použije nejméně škodlivé anestetické léky.
Pokud není možné navštívit lékaře, je povoleno užít minimální dávku léku. Během těhotenství se navíc doporučuje domluvit si preventivní prohlídku se zubním lékařem..
Paracetamol je vynikající lék na bolesti zubů a všechny ostatní bolestivé syndromy, ale nejlépe se používá jako jednorázová droga..
Užívání paracetamolu se doporučuje pouze v naléhavých případech. Jedná se o jednorázovou léčbu jako antipyretikum a pro zmírnění bolesti. Při první příležitosti však musíte navštívit odborníka.
Fakt číslo 2: nekontrolované léky vedou k poškození jater a žaludku
Zajímá vás, že na základě informací, že lék je téměř bezpečný pro žaludek, používají Američané Paracetamol častěji než všechna ostatní anestetika a léky proti bolesti - dělají to nekontrolovatelně. Nezastaví je ani skutečnost, že nedávné studie ukázaly, že přibližně 97% veškeré účinné látky po požití se hromadí v játrech. A v případě předávkování a konzumace alkoholu při užívání pilulek se objeví jasný toxický účinek léku, který může dokonce vést k smrti. V USA se „paracetamol“ stal nejčastější příčinou poškození jater, hepatitidy a cirhózy. Může také způsobit krvácení ze žaludku, ale opět pouze z předávkování a nesprávného příjmu..
I když důvodem k užívání přípravku „Paracetamol“ byla bolest zubů a plánujete tento lék užívat jednou, musíte si uvědomit, že má řadu kontraindikací. Lék by neměli užívat lidé s renální a jaterní nedostatečností, žaludečními vředy, astmatem, diabetes mellitus.
Nekontrolované užívání drogy může vést k žaludečním problémům
Někteří vědci se domnívají, že u rizikových dospělých může dojít k vážnému poškození jater i po jedné dávce paracetamolu. Zbytek, v případě předávkování drogami, jsou statistiky následující: otrava od 1,1 do 8,8% 1, onemocnění jater na pozadí jeho příjmu se vyskytuje u 3,9% všech případů, smrt v 0,9% všech případů. A „přejídání“ se pilulkami není tak snadné. Aby došlo k intoxikaci jater, musíte užívat více než 15 tablet denně (asi 15 gramů drogy).
"Pokud jde o" paracetamol ", mohu říci, že jde o analgetikum mírného, mírného účinku. Je vhodnější jako antipyretikum, takže v případě bolesti zubů bych doporučil jej použít, pouze pokud není po ruce nic jiného. Pokud jde o bezpečnost, domnívám se, že škodu nezpůsobuje samotný lék, ale způsob, jakým jej lidé používají. Například začalo nachlazení, vzali to jen pro případ, že by zub bolel - znovu to přijali a nespěchají jít k lékaři, ale zkuste počkat doma. Znovu nemocný, takže po ruce je vždy „Paracetamol“, který vám pomůže. Takové myšlení je zásadně špatné a poškodí tělo rychleji. A vedlejší účinky si vždy musíme pamatovat, tk. jsou možné s absolutně jakýmkoli lékem. V případě komplikací by ale opět nemělo být všechno přičítáno konkrétní látce. Například krvácení ze žaludku může vyprovokovat i vaše strava, přítomnost kyselého, kořeněného a slaného pokrmu. “ - vysvětluje hlavní lékař zubní kliniky Petrov Yu.B.
A o tom, jak správně a bezpečně užívat léky pro zdraví, vyhledejte informace na samém konci článku..
Paracetamol pro léčbu kojících matek a dětí
Je to paracetamol, který mohou matky jednou kojit
Pokud kojící matka potřebovala zmírnit bolest, lékaři doporučují paracetamol. Přenáší se do mléka minimálně (méně než 0,25%) a nepoškozuje dítě při jednorázovém použití.
Kojené ženy s bolestmi zubů by měly drogu užívat ihned po kojení. Jeho nejvyšší koncentrace v ženské krvi je dosažena půl hodiny po užití.
Během této doby se doporučuje vyhnout se krmení. Krmení dítěte se stává bezpečným několik hodin po užití drogy, když se vylučuje z těla.
U zubů u dítěte staršího tří let mu můžete dát půl tablety léku. Poté je nutné urgentně konzultovat zubaře, aby se odstranila příčina bolesti..
Ztráty Paměť
Jak snížit nitrolební tlak doma
Odstranění nádoru na mozku: indikace, příprava, rehabilitace
Akustická neuroma - příznaky a léčba
Kofein (Citramon, Askofen, Kofitsil)
Rizika vzniku oligoastrocytomu
Intramuskulární injekce Actoveginu
Hemoragická cévní mozková příhoda: příčiny, mechanismus vývoje, klasifikace, klinický obraz a diagnóza
Výhody a poškození čekanky pro hypertenzi
Proč je v hlavě pocit pálení?
Jak řepa ovlivňuje krevní tlak - zvyšuje nebo snižuje jej, stejně jako recepty na hypertenzi