Pomáhá paracetamol při bolestech hlavy nebo ne?

Užívání paracetamolu je spolehlivý způsob boje proti bolestem hlavy v každém věku. Navzdory zdánlivé neškodnosti může mít nežádoucí účinky.

Popis léku

Paracetamol patří do skupiny nesteroidních léčiv (anilidů) s protizánětlivými, antipyretickými, analgetickými účinky. Účinně zmírňuje jakoukoli bolest, ale neřeší základní příčinu.

  • vysokorychlostní výkon;
  • účinnost;
  • neexistují žádné faktory ovlivňující srážení krve;
  • nebyly zjištěny žádné embryotoxické, mutagenní a teratogenní účinky;
  • přijetí je možné v jakémkoli věku;
  • není návykové;
  • dostupnost;
  • nízká cena.

Droga má jednoduché složení:

  • Hlavní účinnou látkou je paracetamol.
  • Pomocné látky: bramborový škrob a melasa, kyselina stearová, laktóza.

Při vrozeném nedostatku glukóza-6-fosfátdehydrogenázy je použití paracetamolu přísně zakázáno kvůli obtížnému metabolismu: léčivá látka se z těla nevylučuje.

Když je nedostatek glutathionu, lék způsobuje nekrózu jaterních buněk blokováním enzymů.

Mechanismus účinku

Účinná látka léčiva dráždí centra bolesti v hypotalamu a zvyšuje prahovou hodnotu buněčné excitability. Zároveň se zvyšuje přenos tepla, díky čemuž
celková tělesná teplota klesá.

Terapeutický účinek paracetamolu je založen na syntéze prostaglandinů. Podílejí se na všech životně důležitých procesech v těle, s jejich nedostatkem, bolestí a rozvojem nemocí.

Eliminuje mírné až středně silné bolesti hlavy způsobené:

  • chronický stres a únava;
  • otřes mozku o 1 stupeň;
  • vysoký krevní tlak (TK);
  • infekční nemoc;
  • febrilní syndrom.

Pomáhá to s migrénami

Je možné rozlišit běžné bolesti hlavy od migrény podle intenzity, frekvence výskytu a samozřejmě období.

  • Migréna je charakterizována prodlouženou a bolestivou bolestí s pulzujícími v cyklu exacerbace. Lidé, kteří ji trpí, zaznamenávají intervalový kurz: každý týden, měsíc atd..
  • Známky běžné bolesti hlavy - mírná indispozice a syndrom krátkodobé bolesti, obvykle jednorázový.

Paracetamol zvládá migrény v počátečních stádiích manifestace. Účinnost závisí na povaze útoků.

Instrukce

Indikace pro použití

  • příznaky bolesti jakékoli povahy;
  • bolest v artralgii, myalgii, neuralgii;
  • bolesti hlavy;
  • bolesti zubů;
  • febrilní syndrom u infekčních onemocnění;
  • poúrazové stavy;
  • algodismenorea;
  • migréna;
  • vysoká teplota;
  • spálit bolest.

Kontraindikace

  • přecitlivělost a individuální intolerance ke složkám léku;
  • zánět gastrointestinálního traktu, žaludeční vřed a duodenální vřed;
  • nemoc ledvin;
  • selhání jater;
  • vnitřní krvácení do žaludku;
  • kombinace bronchiálního astmatu s opakující se polypózou nosu a vedlejších nosních dutin;
  • rehabilitace po bypassu koronární arterie;
  • hyperkalemie;
  • nemoci krve;
  • těhotenství;
  • stav novorozence (do 1 měsíce).

Opatření

Je třeba postupovat opatrně za následujících podmínek:

  • benigní hyperbilirubinemie;
  • virová hepatitida;
  • období laktace;
  • starší věk;
  • časné dětství;
  • intoxikace alkoholem, alkoholismus;
  • infekční onemocnění způsobená Helicobacter pylori;
  • cukrovka;
  • hyperlipidemie a dyslipidemie;
  • srdeční selhání a ischemická choroba srdeční, arteriální onemocnění;
  • kouření;
  • somatické nemoci;
  • společný příjem jiných léků;
  • zánět konečníku (při použití čípků paracetamolu).

Vedlejší efekty

  • letargie, ospalost, nevolnost;
  • zvýšená excitabilita;
  • průjem;
  • alergie;
  • anémie;
  • renální kolika;
  • bolení břicha;
  • pokles hladiny glukózy v krvi;
  • zvýšené pocení.

Interakce s jinými léky

Hepatotoxicita je pozorována při současném užívání s následujícími léky:

  • fenobarbital;
  • zidovudin;
  • isoniazid;
  • glukokortikoidy (hormony);
  • antikoagulancia;
  • kyseliny ethakrynové a salicylové;
  • antihistaminika.

Snižte absorpci paracetamolu:

  • ethinylestradiol;
  • cholestyramin;
  • anticholinergika.

Zvyšte absorpci paracetamolu:

  • ethinylestradiol;
  • metoklopramid.

Snižuje clearance paracetamolu: probenecidu. Zvyšuje clearance: sulfinpyrazon; rifampicin.

Společný příjem snižuje účinnost paracetamolu:

  • fenobarbital;
  • fenytoin;
  • Aktivní uhlí;
  • primidon;
  • karbamazepin;
  • hyoscyamin;
  • atropin;
  • probenecid;
  • sulfinpyrazon;
  • isoniazid;
  • antikoncepční.

Zvyšuje koncentraci paracetamolu v krvi: metoklopramid.

Dávky a doba podání

Paracetamol se užívá perorálně, rektálně nebo injekčně po jídle. Tablety a suspenze se promyjí vodou.

Terapie za účelem úlevy od bolesti trvá ne více než 5 dní a ne více než 3 dny jako antipyretikum. Doporučený dávkovací interval: 6-8 hodin (minimálně 4 hodiny). Rozšířený průběh léčby předepisuje lékař.

Jedna dávka: 1-2 tablety (vyráběné v dávce 0,2, 0,35, 0,5 mg), v závislosti na typu bolesti, ale ne více než 1,5 g. Můžete si vzít až 3-4krát denně.

Maximální denní dávka: 4 g.

Při užívání suspenzí a sirupů se používají jiné dávky kvůli různým koncentracím. Denní dávka účinné látky v její čisté formě by neměla překročit 4 g.

Pokud nemáte terapeutický účinek, musíte se poradit s lékařem, složit potřebné testy a zjistit příčinu bolesti.

Předávkovat

Nedodržení dávek může vyvolat otravu.

První příznaky předávkování: bolest v břišní oblasti, nevolnost, zvracení a ospalost. Je nutná urgentní hospitalizace.

Druhý den jsou poškozena játra a ledviny (jako hlavní filtrační systémy těla), je možná srdeční arytmie. K obnovení funkce jater se používá nouzová terapie: methionin nebo N-acetylcystein.

Při denní dávce vyšší než 10 g dochází ke kómatu a v důsledku toho k úmrtí..

Často kladené otázky

Proč to nepomůže

Paracetamol má výrazný, ale individuální účinek.

Užívání léku může být k ničemu: meteorologická závislost, těžká intoxikace organismu, chronická hypertenze a hypotenze, fyzická námaha, poranění mozku.

Mohu pít bez teploty

Paracetamol je vynikající lék proti bolesti. Absence horečky jako příznaku není kontraindikací..

Pomůže to při bolesti hlavy po alkoholu

Droga pomáhá zmírnit kocovinu. Na rozdíl od jiných léků proti bolesti nezpůsobuje nevolnost. Užívat nejméně 6 hodin po požití alkoholu.

Aby se rychleji zbavili bolesti hlavy, uchýlí se ke komplexní terapii: kromě užívání paracetamolu se používají sorbenty, pijí hodně vody.

Sortiment lékáren

ParacetamolFirmaZemě
-Rusichi-PharmaRusko
-Farmaceutický standard-
-UBFUralbiopharm-
AcetofenICN Leksredstva-
MC"Medisorb"-
-PŘEDNÁNÍTyumen Chemical and Pharmaceutical Plant-
-Altpharm„Altpharm“-
AveximAnzhero-Sudzhensky chemický a farmaceutický závod-
-RusfarRusichi-Pharma-
-AKOS"Syntéza AKO"-
dítě"Pharmstandard-Leksredstva"-
-Routek„ARS“-
-N. S..Shchelkovsky Vitamin Plant-
-Wishfa"Vishfa"Ukrajina
-Darnitso"Darnitsa"-
Dítě"Zdraví"-
-HemofarmHemofarmSrbsko a Černá Hora
-Rivopharm„Rivopharm“Švýcarsko
Berlin-ChemieBerlin HemiNěmecko
-ratiopharm„Ratiopharm GmbH & Co“-
KabyFresenius Medical Kea-
Farco„Maria Pharmaceutical Industries“Egypt

Uvolněte formuláře

  • s pláštěm;
  • rozpustný;
  • šumivý;
  • pro resorpci.

Jiné formy uvolnění:

  • sirup;
  • kapsle;
  • suspenze;
  • rektální čípky (čípky);
  • infuzní roztok;
  • prášek pro přípravu roztoků (léky proti nachlazení).

V dětství

V jakých případech můžete dát

Přijímání paracetamolu nebo jeho analogů dětmi by mělo probíhat pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Hlavní použití: bolesti hlavy a bolesti zubů, infekční a zánětlivé procesy doprovázené horečkou nebo febrilním syndromem.

Tento léčivý přípravek se tradičně předepisuje dítěti při zvýšené tělesné teplotě: 38 ° C a vyšší. Podávejte po krmení (pro kojence) nebo jídle každých 6-8 hodin.

Od jakého věku

Lék je schválen pro děti ve věku od 3 let. Ve výjimečných případech se paracetamol podává dětem od 31 dnů věku.

Dávky pro děti

Pamatujte: lékař musí vypočítat dávku a časový plán..

  • 16-18 let: 0,5 g 3-4krát denně;
  • 12-16 let: 0,5 g;
  • 9-12 let: 0,2 nebo 0,325 g;
  • 3-9 let: 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti;
  • 0-3 roky: 5-10 mg na kg tělesné hmotnosti.

Většina lékáren má širokou škálu dětského paracetamolu.

Pediatři doporučují následující typy léků v závislosti na věku:

  • 3–12 měsíců: svíčky po 0,08 g;
  • 1-3 roky: 0,17 g svíček a sirupu;
  • 3–12 let: tablety 0,325 g, sirup a suspenze;
  • 12-18 let: 0,5 g tablety atd..

Tablety vyžadují předběžné rozpuštění ve vodě.

Opatření

Dávku vypočítá lékař individuálně v závislosti na hmotnosti a věku dítěte..

Možné nežádoucí účinky po absorpci paracetamolu: alergické reakce a průjem.

Během těhotenství

V extrémních případech může lékař předepsat lék, pokud jeho přínosy převažují nad možným poškozením:

  • záchvaty migrény a bolesti hlavy;
  • SARS a chřipka, doprovázené horečkou, vysokou horečkou a horečkou;
  • silná bolest svalů, kloubů;
  • nesnesitelné bolesti zubů.

Dávkování určuje lékař. V praxi se často používá dětský paracetamol nebo poloviční dávka (1/2 tablety) dospělého. Maximální denní dávka nepřesahuje 1-1,5 g.

Sirup nebo tableta se zapíjí vodou před jídlem..

V prvních týdnech těhotenství může paracetamol způsobit spontánní potrat.

Další možné důsledky:

  • 1 trimestr: kryptorchismus, poruchy nervového systému, změny v hormonálním pozadí embrya;
  • 2. trimestr: narušení vývojových orgánů a systémů plodu;
  • 3. trimestr: otrava dětských tkání oslabenou placentou.

Při kojení

Užívání léku během laktace je nouzové opatření. Obvykle užívejte minimální dávku (1/2 normy). Koncentrace účinné látky v mateřském mléce přitom zůstává na bezpečné úrovni. Při jmenování by se měly brát v úvahu individuální charakteristiky pacientů.

Paracetamol se užívá po jídle a po krmení drobků, aby měl lék čas na rozpad v ženském těle před dalším kojením.

Analogy

  1. Tsefekon, Agnus compositum-GF, Apis, Normagast, Alumina, Pamol, Acetophen, Prokhodol (Rusko).
  2. Panadol, Kalpol, Sanidol, (UK).
  3. Efferalgan, Perfalgan, Dafalgan, Panadol (Francie).
  4. Tylenol, Apotel, Piranol, Aminadol, Acetomay, Bartel Drags, Daynafed (USA).
  5. Novo Jessik (Kanada).
  6. Mexalen (Rakousko, Německo).
  7. Strimol (Nizozemsko).
  8. Xumapar (Itálie).
  9. Panadol (Irsko, Řecko).
  10. Lecadol, Daleron (Slovinsko).
  11. Febricet, Paracet (Jugoslávie).
  12. Lupocet (Chorvatsko).
  13. Medipirin (Slovensko).
  14. Aldolor, Akamol-Teva (Izrael).
  15. Volpan, Siphenol, Deminophen (Turecko).
  16. Adol (Spojené arabské emiráty).
  17. Pacimol, Opradol, Dolomol, Pasemol, Flutabs, Bindard, Paramol, Ifimol, Dolo, Vinblastine-Richter, Unispaz (Indie).
  18. Napa (Bangladéš).

Hlavní aktivní složkou těchto léků je stejný paracetamol. Rozdíly spočívají ve formách technologií uvolňování a výroby, které umožňují například užívat lék v raném věku..

Tablety bez paracetamolu

Nutné v případech, kdy je pacientovi kontraindikováno užívání paracetamolu, je zaznamenána jeho neúčinnost nebo je vyžadován delší účinek.

  • analgin;
  • aspirin;
  • ibuprofen;
  • spazmalgon;
  • spasmomeralgon;
  • baralgin;
  • spazgan;
  • novigan;
  • amitriptylin;
  • tempalgin;
  • okamžik;
  • ketofen;
  • anti-migréna;
  • solpadein;
  • pentalgin;
  • další;
  • sedalgin;
  • no-shpa;
  • Nurofen;
  • nibol.

Užitečné video

V tomto videu odborníci hovoří o nebezpečích samoléčby farmaceutickými léky, včetně paracetamolu..

Paracetamol účinně bojuje proti bolestem hlavy různého původu. Široká nabídka a nízké ceny z něj činí nejdostupnější lék proti bolesti pro Rusy.

Pomůže citramon při bolestech hlavy? Tento lék také obsahuje paracetamol.

Paracetamol pro bolesti hlavy

Na bolesti hlavy lidé často užívají tablety paracetamolu. Paracetamol na bolesti hlavy pomáhá v případě, že je člověk unavený nebo málo spí.

Lékaři nemocnice Yusupov poskytují komplexní léčbu bolestí hlavy. Nejprve neurologové určí příčinu bolesti hlavy. Pacient podstoupí testy, podstoupí diagnostické postupy. Pacienti jsou konzultováni terapeutem, hematologem, onkologem. Po stanovení diagnózy jsou předepsány léky k úlevě od bolesti hlavy. Pomocí metod fyzikální rehabilitace je eliminován křeč krčních svalů a je léčena patologie krční páteře. V případě vysokého krevního tlaku předepisují kardiologové antihypertenziva.

Mechanismus účinku paracetamolu

Paracetamol má antipyretické, analgetické a mírně protizánětlivé účinky. Lék inhibuje excitabilitu termoregulačního centra, inhibuje produkci prostaglandinů, zánětlivých mediátorů. Po perorálním podání se paracetamol rychle vstřebává ve střevech a proniká do všech tělesných tkání. Rozkládá se v játrech a vylučuje se hlavně ledvinami.

Maximální koncentrace léčiva při perorálním podání je pozorována po 30-40 minutách. Antipyretický účinek nastává za 1,5-2 hodiny. Poločas paracetamolu je 2-4 hodiny. Pomáhá paracetamol při bolestech hlavy? Droga rychle zmírňuje záchvat bolesti hlavy, ale netrvá dlouho..

Indikace a kontraindikace užívání paracetamolu

Paracetamol lze pít na bolesti hlavy. Lék pomáhá při následujících typech bolesti:

  • zubní;
  • svalnatý;
  • neuralgický;
  • artikulární.

Paracetamol je předepsán pro algodismenoreu (bolestivá období) a zvýšenou tělesnou teplotu. Kontraindikace užívání paracetamolu jsou přecitlivělost na hlavní účinnou látku nebo pomocné látky, selhání jater a ledvin. Při použití rektálních čípků jsou kontraindikace zánětlivá onemocnění sliznice konečníku.

Způsob použití paracetamolu

Mohu pít paracetamol na bolest hlavy? Pro zmírnění záchvatu bolesti hlavy se paracetamol užívá perorálně v jedné dávce 0,35-0,5 g. Maximální jednotlivá dávka pro dospělé je 1,5 g, maximální denní dávka je 3-4 g. Lék by měl být užíván po jídle, zapit velkým množstvím voda.

Může paracetamol pro bolesti hlavy pro děti? U dětí od 9 do 12 let je maximální denní dávka 2 g. Děti od 3 do 6 let provádějí individuální výpočet denní dávky paracetamolu (60 mg na 1 kg hmotnosti dítěte). Užívá se ve 3-4 dávkách.

Lékaři předepisují rektální čípky dětem ve věku od 1 měsíce do 3 let. Po zavedení do konečníku je jednotlivá dávka paracetamolu 15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávka je 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte. U dospělých a dospívajících s tělesnou hmotností vyšší než 60 kg je jedna dávka, kterou lze užít pro bolesti hlavy, 0,35 - 0,5 g.

Dětem ve věku od 1 do 5 let s bolestmi hlavy lze uvnitř podat 10-20 ml paracetamolového sirupu, dětem ve věku od 5 do 12 let - 10-20 ml sirupu. Dospělí a děti s hmotností nad 60 kg dostávají 20 - 40 ml sirupu, což odpovídá 480 - 960 mg paracetamolu. Pokud bolest hlavy přetrvává i po užití paracetamolu, měli byste kontaktovat nemocnici Yusupov.

Paracetamol vedlejší účinky

Při dlouhodobém užívání může mít paracetamol nežádoucí účinky:

  • ze strany krevního systému - anémie, trombocytopenie, agranulocytóza, leukopenie, methemoglobinémie;
  • z vylučovacího systému - renální kolika, aseptická pyurie, glomerulonefritida;
  • z nervového systému - zvýšená excitabilita nebo ospalost;
  • na straně kardiovaskulárního systému - snížení kontraktility srdečního svalu.
  • ze zažívacího systému - nevolnost, bolest v epigastrické oblasti, poškození jater.

Někdy se po užití léku vyskytnou alergické reakce: svědění, kožní vyrážky, angioedém. Aby se snížily vedlejší účinky paracetamolu, lékaři nemocnice v Yusupově předepisují drogu nejprve v minimální terapeutické dávce a časem ji zvyšují. Při absenci anestetického účinku je lék zrušen. Paracetamol by měl být užíván s opatrností u bolesti hlavy těhotných žen a kojících žen.

Doporučení pro užívání paracetamolu

S bolestí hlavy nemůžete pít tablety paracetamolu, aniž byste nejprve jedli. Nejlepší je užívat drogu okamžitě po jídle. V případě silné bolesti hlavy a nedostatku chuti k jídlu byste se měli pokusit vypít vývar a poté užít drogu. Pijte tablety paracetamolu pouze s čistou vodou. Nepijte drogu džusem, kávou nebo zeleným čajem, protože kombinace kofeinu a hlavní účinné látky paracetamol může zhoršit účinek na játra. U bolesti hlavy se doporučuje užívat 500–1 000 mg. Neužívejte paracetamol déle než 2–3 dny. Při výskytu chronických onemocnění, včetně hepatitidy, bronchiálního astmatu, kontraindikací a alergických reakcí, lékaři Yusupovské nemocnice společně rozhodují, zda lze paracetamol užívat. Lékař rozhodne, zda na bolesti hlavy užít paracetamol nebo citramon. Získejte rady ohledně léčby bolesti hlavy po telefonickém objednání v nemocnici Yusupov.

Pomáhá paracetamol při bolestech hlavy?

Paracetamol je lék, který se používá po celá desetiletí a je určitě součástí všech souprav domácí medicíny. Zdá se, že prostě neexistuje univerzálnější, dostupnější a levnější lék. Je ale paracetamol tak bezpečný a víme, kdy a jak jej správně používat??

Co?

Paracetamol je klasický zástupce analgetik a antipyretik, nesteroidních protizánětlivých léků. Látka patří do skupiny analytů a má vzorec H₈NO₂. V západní medicíně je známý jako acetaminofen (APAP). A tady byl zařazen na seznam životně důležitých a základních léků.

Navenek to připomíná bílo-růžový krystalický prášek. Z toho lékárníci dále připravují instantní směsi, sirupy, kapsle, tablety, rektální čípky. K léčbě dospělých se nejčastěji používá tabletová forma. Tablety jsou baleny v blistru nebo fólii a obsahují od 0,25 do 5 g látky.

  1. S čím pomáhá paracetamol?
  2. Je paracetamol možný během těhotenství a kojících matek
  3. Pomáhá paracetamol s kocovinou??
  4. Paracetamol a hypertenze: kdo vyhrává
  5. Je možné, aby děti užívaly paracetamol na bolesti hlavy?
  6. Dávkování

S čím pomáhá paracetamol?

Podle anotace k léku se lék používá k:

  • teplo. Horečka se vyskytuje při nachlazení, chřipce, otravě. A pak to antipyretikum účinně snižuje;
  • zánět nosohltanu virové, infekční nebo bakteriální povahy, když je bolestivý syndrom doprovázen lokální horečkou nebo horečkou;
  • bolesti hlavy jakékoli povahy;
  • sportovní a domácí poranění vazů a šlach;
  • zmírnění předmenstruačních příznaků.

Optimální kombinace analgetických a antipyretických vlastností činí z tohoto léčiva univerzálního obyvatele rodinných lékárniček.

Je paracetamol možný během těhotenství a kojících matek

Zacházení s nastávajícími matkami je vždy vzrušujícím tématem. Vzhledem k nošení dítěte je řada drog přísně zakázána. A těhotné ženy také potřebují úlevu od bolesti a snížení teploty při nachlazení. V takových případech je povolen paracetamol. Na rozdíl od aspirinu a analginu je bezpečnější.

Pokud jde o účinek na plod, neexistují žádné definitivní informace. Laboratorní studie neposkytly definitivní odpověď, ale prokázaly, že látka proniká placentární bariérou.

Západní vědci zjistili, že užívání paracetamolu ve třetím trimestru zvyšuje u dětí riziko sípání, astmatu a alergických reakcí. Nebyly však nalezeny žádné vývojové vady

Je to možné nebo ne? Při vážném ohrožení a vysoké teplotě můžete. Pro těhotnou nebo kojící matku se bezpečná dávka nazývá 325-650 mg léčiva s intervalem mezi dávkami nejméně 4 hodiny. Hlavním doporučením pediatrů a gynekologů je úplné odmítnutí kávy, čaje a kofeinovaných nápojů při užívání paracetamolu. Kofein hromadí lék v mateřském mléce a placentě.

Maximální koncentrace léčiva nastává 30-40 minut po podání. Pediatři proto doporučují užívat pilulku ihned po krmení. Pak je větší šance, že do dalšího sezení koncentrace drogy poklesne..

Pro bolest doporučují lékaři užívat bezpečnější analgetika. Například No-Shpa. Při horečce nebo horečce při nachlazení zkuste nejprve vypít hodně vitamínu C, bylinné čaje s malinami nebo lipami a tonikum. Pokud úleva nepřijde, vezměte si paracetamol, počínaje pilulkou.

Při užívání léků by kojící matka měla neustále sledovat stav dítěte. Pokud má vyrážku, podráždění nebo žaludeční nevolnost, přestaňte užívat paracetamol.

Pomáhá paracetamol s kocovinou??

Předpokládá se, že po hlučném večírku s velkým množstvím alkoholu vám ráno paracetamol přinese úlevu. Ale je to tak? Lékaři nesmí užívat tento lék. Zmírňuje bolest a nedráždí žaludeční výstelku jako aspirin.

Zde však stojí za to připomenout dvě nuance:

  • Nejprve. Parats. - není lékem na intoxikaci alkoholem. Nespouští detoxikaci, neodstraňuje toxiny, nedoplňuje rovnováhu solí a vody a nezlepšuje metabolismus. Na kocovinu to tedy nestačí. Pilulka vám pomůže cítit se lépe, ale problém nevyřeší.
  • Za druhé. Užívání po pití je testem na játra. Po absorpci se léčivo v ojedinělých případech změní na neurotoxickou látku zvanou formaldehyd. Přidejte acetaldehyd (látku, z níž se alkohol v těle změnil). Dostaneme dvě nebezpečné toxické směsi, které musí rychle odstranit játra a ledviny. To znamená, že spolu s rychlým zbavením se kouzla kocoviny se intoxikace těla táhne na další hodiny nebo dny.

Lékaři proto doporučují zásobit se speciálními léky před večírkem nebo hostinou a nespoléhat se na klasický lék proti bolesti.

Paracetamol a hypertenze: kdo vyhrává

Paracetamol byl mezi různými pilulkami na chronický vysoký krevní tlak. Nemá negativní vliv na složky kardiovaskulárního systému, ale není schopen plně konkurovat hotovým antihypertenzivům.

Problémy a komplikace po užívání paracetamolu s hypertenzí se vyskytují ve 3 případech:

  1. Byla překročena jednorázová nebo denní dávka.
  2. Individuální nesnášenlivost vůči léčivům.
  3. Interakce tablet a antihypertenziv.

Někdy ani užívání podle pokynů nedává očekávaný účinek a tlak neklesá. To je způsobeno skutečností, že paracetamol oslabuje mechanismus účinku antihypertenzivních tablet. To znamená, že si neubližuje, ale brání jiným prostředkům v řešení problému.

V některých případech hypertenzní pacienti chválí účinnost paracetamolu, přičemž po jeho užívání zaznamenávají prudký pokles tlaku. To lze snadno vysvětlit. Konkrétně v tomto případě vysoký tlak vyvolal horečku. S normalizací teploty a hypertenze ustoupila. Nedoporučujeme tedy zcela nahradit antihypertenziva paracetamolem u pacientů s hypertenzí se zkušenostmi..

Je možné, aby děti užívaly paracetamol na bolesti hlavy?

K léčbě dětí se lék používá, pouze s určitými jemnostmi. Denní a jednotlivé dávky se počítají na základě věku a hmotnosti malého pacienta..

Farmaceutický průmysl vyrábí léčivo v různých formách. Pro velmi malé děti je ideální volbou Paracetamol v rektálních čípcích. Od 2 do 6 let snižují teplotu a zmírňují bolest léčivým sirupem.

Od 6 let, kdy dítě může pilulky bez problémů spolknout, dostane v případě potřeby polovinu pilulky. Po 12 letech jsou děti převedeny na dávku pro dospělé, přičemž je třeba mít na paměti, že maximální počet tablet by neměl být větší než 6 kusů denně.

Kromě tepla a bolesti pomáhá při různých erupcích s hnisem. Z tohoto důvodu se lék nebere perorálně, ale je z něj vyrobena maska. Tento obklad také pomáhá s dospívajícím akné. Těsně před aplikací na obličej zkontrolujte toleranci léku. Chcete-li to provést, umístěte malou masku na kůži v oblasti loktů. Pokud nedochází k podráždění, vyrážce a zarudnutí, pak směle aplikujte paracetamolovou masku dále.

Dávkování

Pouze lékař může správně vypočítat efektivní, ale bezpečnou denní dávku a délku léčby. Obvykle se doporučuje pít ne více než 4krát denně v objemu 500 až 1 000 mcg. Délka léčby paracetamolem by neměla přesáhnout 7 dní. Jinak namísto antipyretického a analgetického účinku dostáváme negativní důsledky pro ledviny a játra..

Dospělí mohou užívat až 0,5 g léku najednou, maximální dávka je až 1,5 g najednou, 4 g denně za podmínek bohatého pití.

Děti do 12 let - až 2 g denně ve 4 dávkách. Až 6 let až 2 g.

5 situací, kdy paracetamol pomáhá při bolestech hlavy

Paracetamol je možná nejoblíbenější lék na bolesti hlavy. V tomto materiálu se pokusíme zjistit, jaký je jeho mechanismus účinku, zda může každý užívat tyto pilulky, jaké vedlejší účinky a kontraindikace existují. Lék je dostupný a vydáván bez předem stanoveného předpisu, lze jej volně zakoupit téměř v každé lékárně.

  1. Pomáhá droga?
  2. Mechanismus účinku
  3. Složení a forma uvolnění
  4. Dávkování
  5. Mohu pít během těhotenství a kojení??
  6. Mohou děti pít
  7. Kontraindikace
  8. Vedlejší efekty
  9. závěry

Pomáhá droga?

Doma musí být Paracetamol. Je účinný nejen na bolesti hlavy, ale také na bolesti zubů, stejně jako při zvýšené tělesné teplotě a ARVI. Lék je schopen úplně se rozpustit asi za 20-30 minut. Po této době pocítí člověk znatelnou úlevu..

DŮLEŽITÉ! Při neustálém podávání lék téměř úplně ztrácí účinnost. Kromě toho je třeba připomenout, že paracetamol pouze eliminuje příčiny, ale neléčí je..

Mezi nejčastější příčiny bolestí hlavy patří:

  1. zvýšený krevní tlak;
  2. neustálý pobyt ve stresujícím stavu;
  3. silné přepětí;
  4. magnetické bouře a kapky počasí;
  5. poranění krku a hlavy.

Paracetamol je často předepisován pro akutní respirační virové infekce a chřipku ke snížení teploty. Lék rychle zmírňuje bolestivý syndrom, jeho působení se provádí přímo na místech bolesti.

Mechanismus účinku

Paracetamol blokuje dvě formy enzymu COX. K jeho působení dochází hlavně v centrálním nervovém systému..

Lék se používá především k úlevě od různých bolestí. Jeho účinek, pokud jde o andělské vlastnosti, je podobný Aspirinu.

Pokud jde o protizánětlivý účinek, je tento lék slabší. Místo toho se také doporučuje ibuprofen..

Dalším analogem léku je Citramon. Je to on, kdo zachraňuje bolestí v chrámech.

Měli byste si však vždy pamatovat, že paracetamol je jeho účinná látka. Jiné prvky negativně ovlivňují játra..

Složení a forma uvolnění

Hlavní účinnou látkou je zde, jak bylo uvedeno výše, paracetamol.

Zde jsou další prvky:

  • bramborový škrob;
  • kyselina stearová;
  • povidon;
  • želatina;
  • laktóza.

Účinku použití tohoto léčivého přípravku je dosaženo tím, že je zcela potlačen proces syntézy buněk odpovědných za citlivost na bolest..

Paracetamol se dodává hlavně ve formě běžných tablet. Existují také čípky a intramuskulární injekce. Existují následující dávky:

  • 200 mg;
  • 325 mg;
  • 500 mg.

Poznámka: Tablety jsou uloženy v původním obalu na tmavém a suchém místě. Optimální teplota by se měla pohybovat od 15 do 25 stupňů. Doba použitelnosti není delší než tři roky.

Dávkování

Zvažte základní pravidla pro užívání paracetamolu:

  1. droga není vypláchnuta šťávou, sladkou vodou, čajem nebo kávou. Kombinace s nimi negativně ovlivní normální fungování jater..
  2. na bolesti hlavy se paracetamol používá maximálně 3-4krát za klepání. Jedna dávka by neměla přesáhnout 500-1000 mg;
  3. tablety se nepijí déle než 2–3 dny.

Pokud osoba trpí hepatitidou, má individuální nesnášenlivost k určitým složkám, alergiím a jiným chronickým onemocněním, pak užívání tablet musí být dohodnuto s ošetřujícím lékařem.

Důležité! Tablety lze užívat až po jídle. Doporučuje se jíst alespoň lehké jídlo a teprve poté užívat léky.

Mohu pít během těhotenství a kojení??

Může být droga použita pro těhotné ženy? Paracetamol je jedním z mála léků, které jsou oficiálně schváleny pro použití při nošení dítěte. Studie provedené lékaři prokázaly, že neexistuje žádný negativní dopad na ženské tělo a vývoj plodu..

Zároveň nejsou vyloučeny alergie. Při užívání léku v prvním a třetím trimestru je lepší se předem poradit s gynekologem.

Lék je také povolen během kojení. Pokud jde o maximální obsah látky v mléce, nepřesahuje 0,23 dávek..

Při užívání pilulek se kojícím matkám doporučuje, aby nepily černý čaj nebo kávu. Tyto horké nápoje způsobují zvýšení obsahu paracetamolu v mateřském mléce. Pokud existuje alergie, může se objevit u dítěte. V takovém případě je třeba se vyvarovat užívání paracetamolu.

Mohou děti pít

Droga může být také podávána dětem na bolesti hlavy a vysokou horečku, ale lékaři nejčastěji doporučují použít lék ve formě čípků..

Výrobci analogů, jako je Panadol, rozdělují lék do věkových kategorií, takže je snadnější rozhodnout se, zda zde nakoupíte..

Četnost přijetí je ekvivalentní pravidlům pro dospělé.

Lékaři poznamenávají, že pro dítě bude mnohem obtížnější snášet vysoké teploty a bolesti hlavy. V některých případech lze tablety podávat každé čtyři hodiny střídavě s ibuprofenem.

Kontraindikace

Protože je možný negativní účinek na játra, existuje určitá kategorie pacientů, kteří nemohou užívat drogu:

  • lidé trpící alkoholismem;
  • s jakýmkoli typem hepatitidy;
  • pacienti s poškozením jater a srdečním selháním;
  • ti, kteří mají zvýšený bilirublinský index;
  • pacienti s bronchiálním astmatem.

Doporučujeme vám sledovat zajímavé video:

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky se projeví nesprávným dávkováním:

  1. u dětí se může vyvinout žloutenka;
  2. jaterní kolika;
  3. svědění a vyrážky na kůži;
  4. anémie;
  5. arytmie;
  6. hypoglykémie;
  7. nefritida.

Dlouhodobá medikamentózní léčba inhibuje práci nervového systému, jsou narušeny metabolické procesy, je ovlivněn endokrinní systém, může dojít k hormonálnímu narušení.

závěry

Paracetamol je tedy univerzální lék používaný hlavně k léčbě bolestí hlavy. Pokud je to však způsobeno vážným onemocněním, musíte hledat zdroj problému. Pokud je bolestivý syndrom přítomen několik dní, je lepší poradit se s lékařem..

Paracetamol na bolesti hlavy jako osvědčený a bezpečný lék

Nejoblíbenějšími léky z domácí lékárničky v boji proti tomuto onemocnění jsou paracetamol, citramon. Na první pohled se mnohým zdá, že paracetamol je neškodný lék, který se nestává. Zda paracetamol pomáhá při bolestech hlavy, zjistíme s vámi z článku.

Návod k použití paracetamolu pro bolesti hlavy

Každý ví, že tento lék má antipyretické a analgetické vlastnosti. Proto díky pomocným analgetickým látkám obsaženým v přípravku může paracetamol na bolesti hlavy pomoci. Rovněž eliminuje bolesti zubů a bolesti svalů, eliminuje pocit zimnice.

Příčinou onemocnění může být stres, chronická únava, špatný spánek, únava, trauma, poklesy teploty. Pomáhá paracetamol při bolestech hlavy? Odpověď na tuto otázku je zřejmá, pomáhá, ale pouze neodstraňuje příčinu, ale odstraňuje samotný bolestivý syndrom.

Důležité! Paracetamol lze pít pouze po jídle a zapít velkým množstvím vody, nikoli jinými tekutinami (čaj, káva, alkohol, soda atd.)

Používejte pouze pokud je to uvedeno. Pokud existují kontraindikace, lék je zakázán. Kontraindikace jsou pro lidi, kteří trpí onemocněním ledvin a jater, závislostí na alkoholu, individuální nesnášenlivostí k jednotlivým složkám, které tvoří drogu.

Kombinace s alkoholem

Někteří lidé se zajímají o kompatibilitu drogy s alkoholickými nápoji. Navzdory zdánlivé bezpečnosti léku by se paracetamol neměl mísit s alkoholem: zvyšuje se jeho negativní účinek na játra a může dojít k rozvoji hepatitidy nebo cirhózy. I ty nejmenší dávky alkoholu smíchané s paracetamolem vedou k vážným následkům. Pokud během léčby pijete hodně alkoholu, mohou se u vás objevit problémy s ledvinami, slinivkou břišní a mozkem..

Paracetamol a alkohol jsou neslučitelné

Paracetamol a alkohol jsou neslučitelné, aby se zabránilo komplikacím, interval mezi jejich užíváním by měl být více než 4 hodiny, protože účinná látka léčiva se vylučuje z těla po 3-4 hodinách. Přesto je povoleno pouze omezené množství alkoholu..

Takže po 4-5 hodinách po užití paracetamolu můžete vypít 100 ml vodky, 400 ml vína nebo 1 litr piva. Léčba může být obnovena až poté, co všechny produkty rozpadu ethylalkoholu opustí tělo..

Současně lékaři kvůli své schopnosti snižovat krevní tlak a zmírňovat bolesti hlavy doporučují užívat paracetamol na kocovinu. To vám umožní rychle normalizovat lidský stav. Je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že ačkoli malátnost ustupuje, užívání léků zpomaluje proces odstraňování toxických látek z těla. Proto je při užívání paracetamolu na kocovinu nutné užívat sorbenty..

Pravidla pro užívání paracetamolu pro bolesti hlavy

Prvním a hlavním pravidlem, které by mělo být v každém případě použito, je pít drogu pouze na plný žaludek. Užívání tablet je povoleno, pouze pokud pijete dostatek vody. Protože látky obsažené v čaji nebo kávě v kombinaci s léčivem mohou poškodit játra, což je již obrovská zátěž, když se paracetamol rozpadne.

Pozornost! Doba přijetí jako anestetikum by neměla přesáhnout tři dny.

Lék není kompatibilní se všemi léky, takže byste neměli rozhodovat o kombinaci sami. V době užívání paracetamolu je lepší přestat užívat jiný lék nebo přejít na analogy, které tento lék obsahují, ale jako účinná látka a doplněné pomocnými látkami.

Při léčbě dětí

Lze užívat od 3 měsíců v dávce 120 mg, buď ve formě čípků, nebo jako sirup.

Od roku do 6 - 120-240 mg. Po 6 letech a až do 12 let se dávka vypočítá jako 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Již od 12 mohou být použity jako dospělí. U dětí se také používá jako antipyretikum nebo anestetikum.

Použití se nedoporučuje do 3 měsíců. Je třeba vzít v úvahu časový rámec, nejdříve 6 hodin po podání první dávky léku, celkem lze použít maximálně 3krát denně.

Čas akce

díky rychlé asimilaci a rozpadu v těle začíná rychle působit na tělo bez poškození sliznice gastrointestinálního traktu. Ať už to pomáhá při bolestech hlavy nebo ne, v každém případě individuálně. U mírné míry je úleva pociťována již po 30 minutách.

Ale paracetamol pro bolesti hlavy s kocovinou je kategoricky kontraindikován. Protože kocovina je výsledkem otravy těla alkoholickými nápoji. A užívání tohoto léku může jen zhoršit vaši pohodu. V tomto případě byste měli vzít další lék nebo aspirin na bolest hlavy..

Popis léku

Nejpopulárnějším lékem na bolest hlavy je paracetamol. Tato volba je způsobena několika faktory. Za prvé, tento lék je poměrně levný; můžete si jej koupit v lékárnách za 17-20 rublů na balení po 20 tabletách. Za druhé, paracetamol také pomáhá snižovat teplotu, což může být doprovodný příznak bolesti hlavy, zvláště často při nachlazení. Za třetí, tyto tablety nemají u pacientů návykový účinek. Lze použít i jako dítě.

Tablety jsou kulatého tvaru s rozdělením uprostřed na dvě části, což snižuje dávku na polovinu a umožňuje efektivnější regulaci dávky. Barva je bílá nebo téměř bílá.

Považuje se za antipyretikum a analgetikum, jehož aktivní složkou je paracetamol a jako pomocné látky působí škrob, laktóza a kyselina (stearová)..

Recenze užívání paracetamolu na bolesti hlavy

Alexandra, 25 let, Jekatěrinburg. Vzal jsem si prášky, když jsem měl ARVI, horečku a zimnici, bolest byla pryč. Viděl tři dny v kombinaci s ostatními.

Lyudmila, 32 let, město Vladivostok. Piju výhradně jako antipyretikum a přísně podle pokynů. Po celou dobu nebyly pozorovány žádné alergické reakce ani vedlejší účinky. Pomáhá při bolestech hlavy při nachlazení.

Anastasia, 39 let, město Petrohrad. V domácnosti je vždy lékárnička, celá rodina pila jen proto, aby snížila teplotu. Nevěděl jsem, že pilulky pomáhají s mírnou bolestí. Ale chci poznamenat, že by se měl pít pouze podle pokynů, nepřekračovat dávku a jen nezneužívat žádné léky.

Evgeniy, 31 let, město Kyjev. Na radu přátel odstranil bolest hlavy po kocovině s touto drogou. Nemohu říci, že jsem hodně pomohl, protože tam byl pocit těžkosti, jen ona byla otupělá. A teď jsem zjistil, že je to obecně kontraindikováno alkoholickými nápoji. Ale ke svému štěstí jsem nedostal žádné komplikace. Ze všech léků, které užíval, působí rychle a snižuje teplotu v případě akutních respiračních infekcí.

Složení a forma uvolnění

Hlavní účinnou látkou je zde, jak bylo uvedeno výše, paracetamol.

Zde jsou další prvky:

  • bramborový škrob;
  • kyselina stearová;
  • povidon;
  • želatina;
  • laktóza.

Účinku použití tohoto léčivého přípravku je dosaženo tím, že je zcela potlačen proces syntézy buněk odpovědných za citlivost na bolest..

Paracetamol je dostupný ve formě rektálních čípků (80 nebo 150 mg účinné látky), sirupu (120 mg na 5 ml) a tablet (200 nebo 500 mg). Léčivou látkou je paracetamol, který má analgetické, antipyretické a slabé protizánětlivé účinky. Indikace pro použití:

  • bolest zubů, bolest hlavy;
  • horečka, zvýšená tělesná teplota.

Mechanismus účinku paracetamolu je způsoben inhibicí syntézy prostaglandinů, účinkem na centrum termoregulace umístěné v hypotalamu. Lék působí na příznak, ale ne na příčinu bolesti. Nenarkotické analgetikum vykazuje analgetické, protizánětlivé a antipyretické účinky. Rychle a úplně se vstřebává, funguje do 20–60 minut po požití nebo po půlhodině rektálním podáním.

Kontraindikace

Hlavní kontraindikace užívání "paracetamolu":

  • Peptický vřed v akutním stadiu.
  • Alergické reakce na hlavní účinnou látku a pomocné složky léčiva.
  • Selhání ledvin.
  • Nemoc ledvin.

Paracetamol pro děti

Nejběžnější lék proti bolesti daný dítěti. Není to nebezpečné, pokud je dávka přísně dodržována. Děti konzumují v různých formách a množstvích:

  • Od 3 měsíců do roku - ve formě sirupu nebo svíček. Až 120 mg.
  • Od 1 do 6 let - ve stejných formách. 120-240 mg.
  • Od 6 do 12 let - ve všech formách. 10-15 mg na kilogram tělesné hmotnosti každých šest hodin.
  • Po 12 letech - jako dospělý.

Děti by neměly užívat více než 60 miligramů paracetamolu na kilogram tělesné hmotnosti denně.

To lze provést ne více než čtyřikrát. Akce začíná za půl hodiny a trvá asi čtyři.

Lékaři zakazují používání léku v raném dětství.

Dávkování léku

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů nebo podle pokynů lékaře. Dávka léčiva závisí na věku a tělesné hmotnosti pacienta. Pokud si nejste jisti správným použitím, je lepší se poradit s lékařem.!

Dospělí

Obvyklá dávka je 500–1000 mg každé 4 hodiny podle potřeby. Maximum můžete vypít až 3 g / den.

Paracetamol je na rozdíl od aspirinu, který způsobuje Reyeův syndrom, bezpečným lékem, pokud se užívá v doporučené terapeutické dávce, nežádoucí účinky se objevují zřídka (méně než 0,1% případů). Přesto je nutné pečlivé a přesné dávkování šité na míru jednotlivému dítěti..

Jedna doporučená dávka tablet paracetamolu je 10-15 mg / kg. Lék se užívá podle potřeby 3krát denně (ne více než 4krát denně), ne dříve než 4–6 hodin po předchozí dávce. Celková denní dávka paracetamolu u dětí by neměla překročit 60 mg / kg / den.

Těhotenství není překážkou užívání léku. Některé studie však ukazují, že jeho užívání ve 2. trimestru (14–22 týdnů) zvyšuje riziko kryptorchismu u chlapců. Tato opatrnost se však vztahuje na dlouhodobé užívání, jednorázově, ke snížení horečky nebo zmírnění migrény, droga může být opilá.

Pokud používáte paracetamol během kojení, jeho malé množství přechází do mléka. Ale je to nevýznamné, proto během laktace není užívání léku kontraindikováno (u HB, stejně jako během těhotenství, je doporučeno krátkodobé přijetí).

Vedlejší efekty

Při dlouhodobém užívání může mít paracetamol nežádoucí účinky:

  • ze strany krevního systému - anémie, trombocytopenie, agranulocytóza, leukopenie, methemoglobinémie;
  • z vylučovacího systému - renální kolika, aseptická pyurie, glomerulonefritida;
  • z nervového systému - zvýšená excitabilita nebo ospalost;
  • na straně kardiovaskulárního systému - snížení kontraktility srdečního svalu.
  • ze zažívacího systému - nevolnost, bolest v epigastrické oblasti, poškození jater.

Někdy se po užití léku vyskytnou alergické reakce: svědění, kožní vyrážky, angioedém. Aby se snížily vedlejší účinky paracetamolu, lékaři nemocnice v Yusupově předepisují drogu nejprve v minimální terapeutické dávce a časem ji zvyšují. Při absenci anestetického účinku je lék zrušen. Paracetamol by měl být užíván s opatrností u bolesti hlavy těhotných žen a kojících žen.

Paracetamol ve vysokých dávkách a v kombinaci s alkoholem je hepatotoxický (toxický pro játra). Alergické kožní reakce se mohou objevit také při užívání v normálních dávkách. Protilátkou je acetylcystein, který však nepřekračuje placentární bariéru. To je důležité v případě předávkování se selháním jater u těhotné ženy a plodu. Acetylcystein neproniká do jater plodu.

Otrava způsobená předávkováním drogami je jednou z nejčastějších příčin akutního selhání jater. Pacient zemře během několika dní. Jedinou cestou ven je rychlá transplantace jater.

Experimentální studie ukazují, že paracetamol nejen zmírňuje bolesti hlavy, ale je také schopen odstranit expresivitu emocí, negativních i pozitivních. To znamená, že člověk po léčbě tímto lékem prožívá méně intenzivně radost, smutek a další emoce. Vědci se snaží přijít na to, jak dochází k mechanismu emocionálních změn.

Ve 2. trimestru těhotenství může látka způsobit snížení hladiny pohlavních hormonů, což naruší vývoj dítěte v děloze.

Interakce s jinými léky

Paracetamol může být zvláště negativní v prvním trimestru těhotenství, pokud se používá k léčbě bolestí hlavy a nachlazení. V každé fázi prvního trimestru ovlivňuje tento lék plod jinak:

  1. Pokud se paracetamol použije před třetím týdnem těhotenství, může jeho expozice vést k potratu. V takovém případě se mohou vyvinout jakékoli svěráky neslučitelné se životem..
  2. Po třetím týdnu a do konce druhého měsíce během těhotenství se při užívání drogy mohou objevit některé vady plodu, které ho nezbaví života, ale v budoucnu mohou dítěti přinést mnoho utrpení.
  3. Po třetím až 18. týdnu těhotenství může paracetamol vést k rozvoji různých pohlavních vad plodu. Spolu s tím může léčba během tohoto období způsobit krvácení jak u plodu, tak u nastávající matky..

Proto při použití paracetamolu k léčbě bolesti hlavy u žen během těhotenství je nejlepší nejprve konzultovat s lékaři, aby se eliminovaly negativní důsledky užívání tohoto léku..

U většiny mužů a žen nezpůsobuje užívání správného dávkování paracetamolu během nachlazení nebo bolesti hlavy žádné vedlejší účinky. Lékaři proto doporučují používat tento lék ke zmírnění bolesti v případě nachlazení, protože dobře fungoval.

Indikace pro jmenování

Nástroj dokonale pomůže zmírnit bolesti hlavy, eliminovat projevy neuralgie. Lék může pomoci při bolestech zubů, ke kterým dochází spontánně i po zubním zákroku. Lékaři tedy vždy doporučují mít po ruce 500mg tabletu, pokud byl extrahován zub. Obvykle po ukončení anestezie prodlužuje analgetický účinek paracetamol.


Lékaři doporučují odstranit lék a bolest při osteoartróze, která významně trápí lidi s tímto onemocněním. Speciální účinek je dosažen v časném období záchvatu, kdy klouby teprve začínají bolet a kroutit se. Užíváním pilulky je útok zastaven v počáteční fázi. Můžete také použít lék v případě bolesti v krku, s rozvojem horečky, nepohodlí ze zánětlivých procesů, zejména pokud teplota stoupá. Musíte však pochopit, že povaha nepohodlí je v tomto případě poněkud odlišná, proto léčba okamžité příčiny onemocnění přichází do klíčových pozic, pokud jde o odstranění bolesti.

Princip účinku léku na tělo

Paracetamol má schopnost zmírnit horečku, zmírnit bolest a mít protizánětlivé účinky. Jeho principem práce je potlačování prostaglandinů, které jsou odpovědné za rozvoj zánětlivého procesu..

K úlevě od horečky lék přímo ovlivňuje centrum regulace teploty v lidském těle, které se nachází v hypotalamu v mozku..

Poté, co je lék užíván pacientem, je absorbován do tenkého střeva a poté vstupuje do krevního řečiště. Poté se paracetamol distribuuje do tkání celého těla. Výjimkou je tuková tkáň a tkáň páteře..

Lék podléhá destrukci v játrech a poté opouští lidské tělo močí. K dispozici ve formě pevných a rozpustných tablet, ve formě prášku pro přípravu roztoku, suspenze, sirupu nebo čípků. Tento lék se prodává pod jinými obchodními názvy: Panadol, Efferalgan, Calpol.

Neexistuje dostatek výzkumu o účinku paracetamolu na bolesti hlavy, aby bylo možné s jistotou říci, že skutečně kvalitativně zmírňuje křeče. Vědci se však přiklánějí k názoru, že lék má účinek na centrální nervový systém, čímž eliminuje bolest lokalizovanou v hlavě.

Díky působení na serotoninové receptory míchy se zvyšuje účinek úlevy od bolesti. Lék lze také považovat za protizánětlivý..

Absorpční účinek nachází své místo hlavně v tenkém střevě. Metabolizováno v játrech.

Paracetamol na bolesti hlavy se používá jako analgetikum nebo antipyretikum. Není nutné jej kombinovat s jinými tabletami, které obsahují stejnou účinnou látku, konkrétně s paracetamolem samotným.

Nežádoucí účinky jsou pozorovány při interakci s jakýmikoli látkami, ve kterých je ve složení ethanol - to jsou léky, tj. Tinktury nebo sirupy a alkoholické výrobky. Proto je nutné při užívání drogy tuto kategorii drog a alkoholických nápojů opustit..

Neužívejte spolu s léky, které obsahují fenobarbital - například Corvalol, Valocordin.

Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu jsou rovněž nežádoucí při použití s ​​paracetamolem při bolestech hlavy. Například tato skupina může zahrnovat sertralin.

Před použitím tablet je nutné informovat lékaře o tom, jaké léky již pacient užívá..

Věnujte zvláštní pozornost:

  • Cholestyramin.
  • Fenytoin.
  • Barbituráty.
  • Isoniazid.
  • Karbamazepiny.

Rovněž je třeba postupovat opatrně s glukokortikosteroidními hormony, antikoagulancii, antiagregačními látkami..

Vědci se domnívají, že užívání tohoto léku těhotnou ženou může ovlivnit sestupná varlata u novorozeného chlapce. Při neustálém používání existuje také pravděpodobnost onemocnění, jako je bronchiální astma..

Další nežádoucí účinky:

  • špatná srážlivost krve;
  • porušení koncentrace krevních buněk;
  • infekce na tomto pozadí;
  • alergie.

Případy jsou poměrně vzácné.

Paracetamol má antipyretické, analgetické a mírně protizánětlivé účinky. Lék inhibuje excitabilitu termoregulačního centra, inhibuje produkci prostaglandinů, zánětlivých mediátorů. Po perorálním podání se paracetamol rychle vstřebává ve střevech a proniká do všech tělesných tkání. Rozkládá se v játrech a vylučuje se hlavně ledvinami.

Paracetamol může mít protizánětlivé, antipyretické a analgetické účinky. Mechanismus jeho účinku je založen na inhibici syntézy prostaglandinů potlačením centra termoregulace v hypotalamu. Tablety mají tendenci být úplně absorbovány do trávicího systému. Výsledek je patrný do půl hodiny. Doba působení trvá přibližně 3-4 hodiny.

Tablety paracetamolu mají nízkou protizánětlivou aktivitu a zbavují je, na rozdíl od nesteroidních protizánětlivých léků, vedlejších účinků, jako je podráždění žaludeční sliznice nebo nerovnováha ve vodo-minerální rovnováze..

Z hlediska jeho bezpečnosti je použití paracetamolu z hlavy jako léku proti bolesti velmi dobrým lékem. Je pravda, že při dodržení správné míry spotřeby bude viditelný pozitivní výsledek. Je to způsobeno správně zvolenou dávkou a délkou užívání drogy..

Účinnost paracetamolu spočívá ve správné dávce, nikoli ve výrobcích nebo světlých obalech.

Nákup paracetamolu z bolesti hlavy v lékárně můžete čelit mnoha analogům. Cenový rozdíl bude často značný. Kromě tablet, na které jsme zvyklí, byly vyvinuty tekuté léky. Mohou to být sirupy, roztoky, instantní prášky a čípky. Doporučuje se mírně zahřát tekuté přípravky na stav odpovídající tělesné teplotě.

To jim umožní lépe trávit a umožní jim rychlejší pozitivní účinek. Lékař často předepisuje použití čípků pro děti v noci. Čípky nejsou tak aktivní jako všechny léky, které se užívají interně. Proto se používají při nízkých teplotách. Při rektálním zavedení čípků si musíte pamatovat, že jedna dávka je také velká rychlost, v dávce 20–25 mg / kg. Je třeba si uvědomit, že čím vyšší je tělesná teplota, tím pomaleji dojde k absorpci léčiva do střeva..

Instrukce

Lék je dostupný ve formě bílých nepotahovaných tablet, tobolek, ve formě čípků, suspenzí.

V souladu s pokyny k použití je obvyklá jednotlivá dávka 500–1000 mg. Příjem lze opakovat po 4-6 hodinách. Maximální denní doporučená dávka pro dospělé je 4 g. Dávkování pro děti předepisuje lékař. Obvykle se doporučuje 10–15 mg / kg tělesné hmotnosti dítěte, maximálně 50 mg / kg / den.

Paracetamol byl vynalezen v roce 1893 a do prodeje se dostal jako lék na předpis v roce 1953. Do prodeje jako OTC lék se dostal až v roce 1959..

Dnes se paracetamol používá jako volně prodejný lék na úlevu od bolesti a horečky..

V dávkách volně prodejných léků se Paracetamol běžně používá k úlevě od bolesti a nepříjemných stavů spojených s následujícími problémy:

  • bolesti hlavy (zejména migréna, tenzní bolesti hlavy);
  • bolesti svalů (například při přetížení, vykloubení, sportovních úrazech);
  • bolesti zad;
  • bolest zubů;
  • artritida (včetně osteoartritidy);
  • příznaky chřipky a nachlazení;
  • horečnaté stavy.

Kontraindikace

Kontraindikace užívání paracetamolu zahrnují především možnost alergické reakce na účinnou látku. Lék byste neměli užívat několik dní po sobě, pokud to nedoporučuje lékař..

Paracetamol na bolesti hlavy a další problémy, pro které se používá, nelze použít s jinými inhibitory COX-2, jako je Nimesulid (Aulin, Nimesil atd.) A s jinými léky, o nichž je známo, že mají vliv na játra. Kontraindikace zahrnují přítomnost vážného onemocnění nebo akutního zánětu jater. Tento léčivý přípravek by se neměl používat ani při hemolytické anémii (typ anémie).

Před užitím paracetamolu se poraďte se svým lékařem o následujících situacích a podmínkách:

  • užívání jiných léků obsahujících paracetamol - současné užívání finančních prostředků s touto účinnou látkou může způsobit vážné poškození jater;
  • přítomnost onemocnění ledvin nebo jater jakékoli závažnosti nebo stupně (včetně Gilberta nebo hepatitidy, tj. zánětu jater);
  • nedostatek enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • hemolytická anémie (abnormální rozpad červených krvinek);
  • pravidelná nebo nadměrná konzumace alkoholu (neužívejte více než 4 tablety denně);
  • astma;
  • přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou;
  • dehydratace těla;
  • chronická podvýživa.

Neužívejte Paracetamol na bolesti hlavy po delší dobu nebo ve vyšších dávkách bez konzultace s lékařem. Nekontrolovaný příjem je plný řady komplikací:

  • Dlouhodobé užívání vysokých dávek léků proti bolesti, včetně paracetamolu, může způsobit bolesti hlavy vyvolané léky. Nezvyšujte dávku léku k léčbě tohoto typu cefalalgie.
  • Pravidelné užívání analgetik, zejména kombinace různých léků proti bolesti, může vést k trvalému poškození ledvin, včetně selhání ledvin.
  • Náhlé ukončení dlouhodobého užívání vysokých dávek léků proti bolesti může vést k bolestem hlavy, únavě, bolesti svalů, nervozitě a dalším fyzickým projevům, jako je nevolnost, pocení, bušení srdce a bledost (nazývané autonomní příznaky). Tyto příznaky zmizí během několika dní. Během této doby neužívejte léky proti bolesti bez konzultace s lékařem.

Vedlejší efekty

Negativní účinky při užívání léku jsou zřídka zaznamenány (ovlivnit lt; 1 na 10 000 pacientů). Tyto zahrnují:

Pro Více Informací O Migréně