"PARACETAMOL": návod k použití (tablety pro dospělé), cena a dávkování

Jiné formy uvolnění:

"Paracetamol": složení

Lék je syntetizován z anilinu, patří do skupiny anilidů, snižuje teplotu, zmírňuje bolest. Je to nesteroidní analgetikum a je na seznamu WHO základních léků. Pilulky vyrobené společností Pharmstandard mají pevnou formu a hmotnost 500 mg účinné látky. K dispozici v blistrech po 10 kusech v lepenkové krabici.

Jak to ovlivňuje tělo? (Farmakodynamika)

Hlavní složka zabraňuje tvorbě specifických látek v těle, které doprovázejí jakékoli onemocnění - prostaglandiny. Prostaglandiny působí na receptory bolesti a zvyšují jejich citlivost na histamin a bradykidin. Pokud je prostaglandinů málo, jsou impulsy méně vodivé, člověk necítí bolest nebo ji cítí méně. Prostaglandiny navíc způsobují, že centrum termoregulace, které se nachází v hypotalamu, zvyšuje tělesnou teplotu. Účinná látka tento účinek snižuje a současně zvyšuje přenos tepla a pomáhá tělu ochladit se na normální teplotu. Samotná léčba neléčí žádnou nemoc. Jednoduše snižuje závažnost příznaků, které doprovázejí nachlazení, exacerbaci jakékoli chronické patologie a zánět. Účinek léku zvyšuje příjem kofeinu, snižuje rifampicin, barbituráty, alkohol a také prodlužuje účinek ředidel krve.

Indikace pro použití:

  • bolesti jakéhokoli původu: bolesti zubů, hlavy, kloubů a během menstruace, jiné;
  • horečka nad 38 ° C během akutních infekčních onemocnění nebo exacerbace chronické patologie;
  • jestliže jste alergičtí na aspirin,
  • bronchiální astma.

Kontraindikace

  • těhotné ženy během prvního trimestru;
  • alkoholici;
  • s nedostatečností jater, funkce ledvin;
  • s anémií;
  • s individuální nesnášenlivostí ke komponentám;
  • děti prvních tří měsíců života.

Vedlejší efekty

Při dlouhodobé nekontrolované léčbě se mohou objevit nežádoucí reakce ve formě:

  • nevolnost, zvracení,
  • anémie;
  • arytmie;
  • dysfunkce jater a ledvin;
  • methemoglobinemie (výskyt více než 1% hemoglobinu v erytrocytech, který není schopen přenášet kyslík);
  • pankreatitida.

Aby se zabránilo komplikacím nebo výskytu nežádoucích účinků, podle pokynů k použití tablet paracetamolu se dospělým doporučuje užívat je samostatně po dobu nejvýše tří dnů po sobě. Pokud nedojde ke zmírnění příznaků, doporučuje se navštívit terapeuta.

"Paracetamol": návod k použití (tablety pro dospělé)

Lék se v případě potřeby pije za přítomnosti horečky, akutní bolesti. Nejedná se o monoterapii a používá se pouze k úlevě od příznaků nachlazení a jiných onemocnění. Můžete ji kdykoli zapít velkým množstvím vody (až 200 ml). Přípustná frekvence přijetí je až 4krát denně, ne více než 4 gramy denně. Interval mezi dvěma dávkami pilulek by měl být 4 - 6 hodin.

Kolik paracetamolu lze denně vypít pro dospělého?

Farmaceutické společnosti uvolňují lék v tabletách až do 200 mg (dávka 0,5 gramu je extrémně vzácná). Pokud jde o otázku, kolik paracetamolu lze denně vypít pro dospělého, podle domácí farmakologické příručky Maškovskij doporučuje, aby dospělí užívali 0,2 g najednou. Formulace Vidal doporučuje dávku pro dospělé 0,5 gramu. Praxe ukazuje, že poslední možnost je nejpřijatelnější a nejbezpečnější. Během dne může dospělý bez poškození zdraví užít 4 gramy drogy.

"Paracetamol": dávka (dospělí)

  • U dospělých s hmotností do 80 kg stačí jedna dávka 500 mg.
  • Při absenci požadovaného účinku lze dávku zvýšit na 750 - 1 000 mg na dávku.
  • S hmotností více než 80 kg je povolená dávka paracetamolu pro dospělé 1 gram.
  • Pokud užívání 1 gramu účinné látky každé 4 hodiny nepomůže, poraďte se s lékařem.

"Paracetamol": cena (tablety)

Cena v různých lékárnách se mírně liší: výše přirážky pro tento lék je omezena státem. Bez lékařského předpisu lze lék v dávce 0,2 gramu 10 tablet koupit v online lékárnách:

  • RU - 3 rublů;
  • Eurofarm - 4,10 rublů;
  • Dialog - 5 rublů;
  • Maksavit - 5,30 rublů;
  • Lékárna - 5,20 rublů.

„Paracetamol“: levnější analogy

Pro tento lék neexistují žádné levné analogy. Lék můžete nahradit analogy na bázi stejné účinné látky vyráběné ve formě tablet:

Citramon - tablety vyráběné společností Pharmstandard, obsahující kromě účinné látky zesilující antipyretický a analgetický účinek paracetamolu. Cena - od 9 rublů.

Kofitsil-plus je lék ve formě tablet vyráběný společností Uralbiopharm. Má analgetický a antipyretický účinek díky přidání kyseliny acetylsalicylové a kofeinu do kompozice. Cena - od 12 rublů.

Askofen-P je lék ruské farmaceutické výroby, který kromě hlavní složky zahrnuje kofein a kyselinu acetylsalicylovou. Je to účinné analgetikum a má psychostimulační, protizánětlivý a antipyretický účinek. Cena - 29 rublů

Pentalgin je domácí droga s přídavkem drotaverinu, kofeinu a dalších složek. Má účinný analgetický, antipyretický a protizánětlivý účinek. Cena - 74 rublů.

Panadol je francouzský lék ve formě tablet s analgetickými a antipyretickými účinky. Používá se při infekčních zánětlivých a virových onemocněních. Cena - 41 rublů.

"Paracetamol": recenze

Tyto pilulky používám velmi dlouho, asi dvacet let. Vždy je v mé tašce. Jeho hlavními výhodami jsou náklady a efektivita. V dnešní době lékárny neustále nabízejí léky několikanásobně dražší, ačkoli hlavní složkou je stejný paracetamol. Dokonale snižuje teplotu, aniž by měl vedlejší účinky a prášky na spaní. Během těhotenství mi lékař předepsal tyto tablety na bolesti hlavy, i když předtím jsem užil další tablety. Bolest hlavy po užití léku zmizí doslova za 10-15 minut. Balení obsahuje několik blistrů, které se velmi dobře nosí.

Po mnoho let jsem se snažil chránit před užíváním léků. Odpočinek, klid a kvalitní spánek jsou pro mě tím nejlepším lékem. A jen v nouzových případech, kdy je teplota extrémně vysoká, si dovolím vzít pilulku paracetamolu. Souhlasím s předchozími řečníky, že se jedná o cenově dostupný a jednoduchý nástroj s jedinečným účinkem. Většina antipyretik může drasticky snížit teplotu a tělo z toho zažívá další stres. V tomto případě tyto pilulky dokonale pomohou, aniž by poškodily tělo..

S čím paracetamol pomáhá

Paracetamol je účinné antipyretikum a analgetikum. Tento lék, který patří do skupiny analgetik, má malý počet kontraindikací. Při správném použití podle pokynů k použití nemá téměř žádné vedlejší účinky. Otázka, jak používat paracetamol a z čeho pomáhá, je velmi častá.

Účinek léku na lidské tělo

Paracetamol byl syntetizován před více než půl stoletím, ale stále zůstává populárním lékem, který je široce používán jako antipyretikum a analgetikum. Účinnost léku je způsobena skutečností, že je schopen rovnoměrného rozložení v tkáních..

Účinkem účinné látky je blokovat syntézu prostaglandinů, které jsou mediátory bolesti. To vám umožní rychle zmírnit středně silnou bolest. Paracetamol také účinně zmírňuje horečku. Tento nebezpečný příznak doprovází mnoho zánětlivých a infekčních onemocnění. Protizánětlivé vlastnosti léčiva nejsou příliš výrazné. Výše uvedené je odpověď na otázku, co paracetamol pomáhá.

Paracetamol je lék, který má minimální kontraindikace, ale v případě předávkování jsou možné nebezpečné komplikace spojené se zhoršenou funkcí jater, ledvin a kardiovaskulárního systému. Rizika se významně zvyšují, pokud je lék kombinován s alkoholem.

Příznaky otravy nejsou okamžitě pozorovány. V počáteční fázi může dojít pouze k mírnému zhoršení pohody..

Asi po třech dnech, kdy se začíná rozvíjet první stupeň intoxikace, se objeví nevolnost a zvracení. Tyto příznaky jsou doprovázeny silnou slabostí a bolestmi hlavy. Po dalším dni se objeví známky poškození jater. Analýzy ukazují zvýšené množství jaterních enzymů a kůže zožltne. Pokud neposkytnete včasnou pomoc, riziko úmrtí se významně zvyšuje, protože začíná destrukce jaterních buněk.

Nežádoucí účinky předávkování se mohou projevovat různými způsoby. Duševní poruchy jsou velmi časté. Zpravidla jsou vyjádřeny neustálou ospalostí. Občas se mohou objevit záchvaty zvýšené aktivity. Zmatek vědomí je pozorován na pozadí nestability psychiky. Pokud se neléčí, stav se zhorší a nevyhnutelně dojde k úmrtí..

Při mírném předávkování jsou příznaky méně výrazné:

  • ztráta chuti k jídlu;
  • dyspeptické poruchy;
  • arytmie;
  • otok;
  • porucha práce jiných orgánů.

Je velmi důležité pamatovat na kontraindikace léku. Neměl by se užívat, pokud máte chronické onemocnění jater nebo ledvin. V takovém případě může i minimální dávka vyvolat zhoršení onemocnění. Je nepřijatelné užívat drogu za přítomnosti individuální nesnášenlivosti. Je kontraindikován u chronického alkoholismu..

S čím pomáhá paracetamol

Paracetamol je účinný při jakýchkoli horečnatých stavech způsobených horečkou. Lék je zvláště široce používán v komplexní terapii akutních respiračních virových infekcí nebo chřipky.

Lék je indikován k úlevě od bolestivého syndromu různé intenzity. Pomáhá zmírnit bolesti zubů a bolesti hlavy. Mělo by se pamatovat na symptomatický účinek léčby, takže musíte co nejdříve navštívit lékaře, abyste zjistili příčinu základního problému. Paracetamol pomáhá při neuralgii, myalgii a bolestech kloubů. Je schopen zlepšit stav ženy s menstruačním syndromem..

Tento lék patří k lékům povoleným během těhotenství. Je povoleno jej dávat dětem ve věku od tří měsíců. Za tímto účelem se dětský paracetamol vyrábí ve formě sirupu, suspenze a čípků. Tyto prostředky se používají nejen k úlevě od horečky, ale také k odstranění bolesti při kousání..

Po dosažení 38,5 ° C se doporučuje snížit teplotu paracetamolem. To je způsobeno skutečností, že zvýšení tělesné teploty negativně ovlivňuje škodlivé bakterie a viry, což znamená, že může účinně bojovat proti této nemoci..

Paracetamol je součástí mnoha účinných komplexních přípravků. Je však přísně zakázáno užívat jej v kombinaci s antiepileptiky, což zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Dnes výrobci nabízejí velké množství léků, které jsou analogy paracetamolu - například Panadol nebo Efferalgan.

Jak se paracetamol užívá při teplotě

Pochopení toho, z čeho paracetamol pomáhá, mnoho lidí má otázku, jak správně užívat drogu. Když teplota dosáhne kritické úrovně - 38,5 ° C, je nutné vypít paracetamol v množství předepsaném v návodu k použití. Balení může obsahovat tablety o hmotnosti 200, 325 nebo 500 miligramů. Doporučuje se pít lék velkým množstvím převařené nebo minerální vody, což zvyšuje rychlost absorpce účinné látky a minimalizuje její negativní účinek na játra..

Dospělí

K léčbě dospělých se paracetamol používá ve formě tablet. Jedna dávka je 400-500 mg. Takové doporučení je uvedeno v návodu k použití. V praxi může lékař v závažných případech, kdy teplota těla stoupne na 40 ° C, zvýšit jednu dávku na 800–1000 mg. V tomto případě je nutně zohledněn index tělesné hmotnosti. Čím menší váha, tím méně jedné dávky léku.

Pro děti

U dětí se dávka paracetamolu počítá s přihlédnutím k věku a hmotnosti. Lékař navíc vždy věnuje pozornost stavu dítěte. U syndromu intenzivní bolesti lze na základě rozhodnutí lékaře zvýšit jednu dávku léku. Je povoleno užívat drogu ve 4 dávkách denně. Pokud se však horečka snížila nebo bolestivý syndrom zmizel, není třeba dítěti podávat léky.

Pro děti jsou optimální formou léku sirup a suspenze. Finanční prostředky jsou baleny v lahvích z tmavého skla, sada obsahuje odměrnou lžičku nebo speciální stříkačku, což zjednodušuje postup užívání drogy.

Výše finančních prostředků se počítá podle váhy dítěte:

  • 4-8 kg - 2,5 ml;
  • 8-16 kg - 5 ml;
  • 16-32 kg - 10 ml;
  • více než 32 kg - 15-20 ml.

Je povoleno užívat drogu pro děti až 4krát denně, pokud existují náznaky. Paracetamol je možné dát dítěti nejdéle 3 dny.

Paracetamol pro bolesti hlavy

Tablety paracetamolu jsou velmi účinné při úlevě od bolesti hlavy. Ale je důležité je brát správně. Lék by se neměl pít na lačný žaludek. Před užitím produktu je nutné zorganizovat alespoň minimální svačinu. Pokud z nějakého důvodu není chuť k jídlu, měli byste jen pít vodu.

Musíte také vypít pilulky s velkým množstvím vody. K tomu se nedoporučuje používat čaj nebo jiné nápoje. Zejména zelený čaj nebo káva mohou zcela zvrátit účinnost paracetamolu. To dále zvýší zátěž jater..

Pokud má bolest hlavy vysokou intenzitu, může být jedna dávka 1 000 mg. Opětovné užívání léku je však přípustné nejdříve o čtyři hodiny později, pouze pokud se bolest hlavy znovu obnoví. Nemůžete užívat pilulky častěji 4krát denně. Takový systém je nepřijatelný pro použití během těhotenství. V takovém případě by měla být dávka snížena..

Droga je považována za účinnou pro migrény. Tato patologie se vyznačuje prodlouženou pulzující bolestí hlavy, která je obvykle lokalizována na jedné straně. Pro běžnou bolest hlavy vyvolanou stresem, nervovým vypětím nebo malátností stačí jedna dávka léku.

Paracetamol nepomáhá při všech typech bolestí hlavy. Například u klastrového syndromu je to naprosto zbytečné. Pokud je bolest hlavy známkou vážné patologie, jsou předepsány další léky na její zmírnění..

Jak pít paracetamol na nachlazení

Každý chápe, že je nutné léčit nachlazení včas. Jinak mohou nastat vážné komplikace. V počáteční fázi vývoje se nachlazení vyznačuje slabostí a zvýšenou únavou. U ARVI teplota často stoupá, objevují se zimnice, kašel, rýma, kýchání. Objevují se také bolesti kloubů a svalů.

Chcete-li minimalizovat projevy všech uvedených příznaků a stabilizovat stav, můžete použít paracetamol. Současně by se lék měl používat výhradně během komplexní terapie..

Téměř vždy je lék ve formě tablet předepsán k léčbě dospělých a dětí po 12 letech. Důležitou podmínkou v druhém případě je, že dítě musí vážit více než 49 kg, jinak je obtížné zvolit dávku.

Vzhledem k tomu, že existují i ​​jiné formy léku, může být předepsán k léčbě malých dětí:

  • Suspenze je schválena pro použití k léčbě dětí mladších jednoho roku. Rychle se vstřebává a vzhledem k tomu, že v soupravě je speciální dávkovač stříkaček, je snadné dodržovat požadovanou dávku.
  • Sirup se používá k léčbě dětí po roce. Pro správné dávkování použijte speciální dávkovací lžičku dodávanou se soupravou. Odmítnutí léku u dítěte je pozorováno jen zřídka, protože sirup obsahuje aromatické přísady, nejčastěji napodobující chuť jahod nebo banánů.
  • Rektální čípky se používají u malých dětí, když teplota stoupá. To vám umožní stabilizovat stav drobků před příjezdem sanitky.

Ve většině případů při léčbě nachlazení užívají dospělí 1 tabletu 4krát denně. Průběh léčby by neměl přesáhnout tři dny. Tento čas obvykle stačí ke stabilizaci stavu. Pokud se vám podaří snížit teplotu dříve, mělo by se od užívání paracetamolu upustit.

Je důležité při použití antipyretického léku úplně opustit alkoholické nápoje. V opačném případě se zatížení jater výrazně zvýší, což může mít negativní důsledky..

Paracetamol na bolesti zubů

Bolest zubů je velmi často zaskočena, takže není vždy možné urgentně konzultovat zubaře. V takových situacích pomůže paracetamol snížit intenzitu bolesti zubů a stabilizovat stav..

Mnoho lidí se zajímá o to, jak Paracetamol působí na bolesti zubů. V lidském těle jsou za bolest zodpovědné speciální látky - prostaglandiny. Paracetamol je schopen blokovat jejich produkci. To znamená, že zánětlivý proces postupuje, problém nezmizí, ale zub nebolí. Proto, pokud je možné zmírnit bolesti zubů, musíte co nejdříve naplánovat návštěvu lékaře. Po odložení návštěvy lékaře je snadné začít s kazem, což znamená riziko ztráty zubu a výskytu závažných komplikací.

Pokud vás náhle bolí zuby, musíte vypít tabletu paracetamolu. To by mělo být provedeno po jídle, navíc by měl být lék vypláchnut velkým množstvím čisté vody. Úleva by neměla přijít déle než 20 minut. V takovém případě bude účinek trvat 4 hodiny. Pokud není možné navštívit lékaře v co nejkratší možné době, je povoleno druhé jmenování nejdříve o 4 hodiny později. Čtyřnásobná recepce je možná za den. Paracetamolem si můžete ulevit od bolesti zubů maximálně 3 dny po sobě.

Mohou užívat těhotné ženy

Bolest zubů během těhotenství se objevuje velmi často. Vyvolává to hlavně kaz. Jeho příčinou je, že vápník z těla ženy se používá k vytvoření kosterního systému dítěte. To vyvolává problémy, zejména se zuby..

Paracetamol je jedním z léků povolených během těhotenství. Navzdory tomu by však měl být používán opatrně. To je způsobeno skutečností, že účinná látka je schopna proniknout placentou. Je povoleno užívat lék na bolesti zubů v malém množství až ve druhém trimestru, kdy jsou vytvořeny všechny orgány dítěte. V prvním a třetím trimestru se léčba bolesti zubů nejlépe provádí pomocí lidových metod..

Je velmi důležité užívat drogu během těhotenství pouze po konzultaci s lékařem. Během období porodu je vhodné použít Paracetamol jednou. Každý opakovaný příjem může vyvolat nežádoucí důsledky pro plod..

Paracetamol

Ceny v online lékárnách:

Paracetamol je narkotické analgetikum, které blokuje cyklooxygenázu (COX-1 a COX-2) hlavně v centrálním nervovém systému a ovlivňuje centra termoregulace a bolesti.

Uvolněte formu a složení

Vyrábí se následující dávkové formy paracetamolu:

  • Tablety: bílé se smetanovým odstínem nebo bílé, ploché, válcovité, s linií a zkosením (10 ks. V blistru nebo nebuněčném balení; 2 nebo 3 balení v papírové krabičce);
  • Rektální čípky pro děti: ve tvaru torpéda, od bílé se nažloutlým nebo krémovým odstínem po bílou (5 ks. V blistrových obrysových baleních; 2 balení v lepenkové krabici);
  • Sirup (100 ml v lahvičkách; 1 lahvička v papírové krabičce);
  • Suspenze pro perorální podání (100 ml v injekčních lahvičkách z tmavého skla s dávkovací lžičkou, 1 sada v papírové krabičce).

1 tableta obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 200 nebo 500 mg;
  • Pomocné složky: laktóza (mléčný cukr), kyselina stearová, bramborový škrob, želatina.

1 čípek obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 100 mg;
  • Pomocné složky: základ tuhého tuku.

5 ml sirupu obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 24 mg;
  • Pomocné složky: voda, benzoan sodný, aromatické přísady, riboflavin, ethylalkohol, propylenglykol, trisubstituovaný citrát sodný, kyselina citrónová, sorbitol, cukr.

5 ml suspenze obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 120 mg;
  • Pomocné složky: čištěná voda, pomerančová nebo jahodová příchuť, jedlý sorbitol (sorbitol), glycerol (glycerin), sacharóza (cukr), propylenglykol, methylparahydroxybenzoát (nipagin), xanthanová guma (xanthanová guma), mikrokrystalická avicelulóza (celulóza) RC-591 sodík).

Indikace pro použití

  • Neuralgie;
  • Bolest zubů;
  • Bolest svalů;
  • Revma;
  • Bolest ze zranění a popálenin;
  • Bolest hlavy (včetně migrény);
  • Zvýšená tělesná teplota při nachlazení a chřipce;
  • Algodismenorea (tablety);
  • Postvakcinační hypertermie (suspenze);
  • Horečka při infekčních a zánětlivých onemocněních (sirup, suspenze).

Kontraindikace

  • Závažné porušení funkce jater nebo ledvin (tablety, sirup);
  • Chronický alkoholismus (sirup);
  • Novorozenecké období (čípky, suspenze);
  • Děti do 3 let (tablety, sirup);
  • Přecitlivělost na složky léčiva.

Navíc pro zavěšení:

  • Nemoci krevního systému;
  • Genetická nepřítomnost glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Malabsorpce glukózy a galaktózy, intolerance fruktózy, nedostatek sacharázy / izomaltázy.

Relativní pro čípky a sirup (musí se používat s maximální opatrností, protože existuje možnost komplikací):

  • Virová hepatitida;
  • Benigní hyperbilirubinemie (včetně Gilberta).

Navíc pro čípky:

  • Porucha funkce ledvin a jater;
  • Krevní onemocnění (trombocytopenie, leukopenie);
  • Prsa do 3 měsíců.

Navíc pro sirup:

  • Alkoholismus;
  • Alkoholické poškození jater;
  • Nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Současná léčba s jinými léky obsahujícími paracetamol;
  • Těhotenství;
  • Období kojení;
  • Starší věk.

Způsob podání a dávkování

Pilulky

Tablety se užívají perorálně, po 1-2 hodinách po jídle a zapijí se velkým množstvím tekutiny.

  • Děti starší 12 let, dospělí (včetně starších pacientů): 500–1 000 mg denně; maximální denní dávka je 4000 mg (ne více než 8 tablet po 500 mg);
  • Děti do 12 let (s hmotností do 40 kg): 2 000 mg denně, rozdělených do 4 dávek;
  • Děti do 9 let (s hmotností do 30 kg): 1 500 mg denně, rozdělených do 4 dávek;
  • Děti od 3 do 6 let (s hmotností 15-22 kg): 1000 mg denně, rozdělených do 4 dávek.

Mezi užitím tablet je třeba dodržet minimálně 4 hodiny. Nedoporučuje se překračovat uvedené dávky.

Denní dávka pro poruchy funkce jater a ledvin, Gilbertův syndrom, stejně jako u starších pacientů by měla být snížena a interval mezi dávkami léku by měl být zvýšen.

Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Čípky

Čípky se užívají rektálně: 2–4krát denně s minimálním odstupem 4 hodin..

Dávka paracetamolu se stanoví individuálně v závislosti na věku a tělesné hmotnosti dítěte. V průměru je jednotlivá dávka 10–12 mg na 1 kg tělesné hmotnosti; maximální denní příjem - 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.

Dávkovací režim (jednotlivé dávky):

  • 6-12 měsíců: každý 0,5-1 čípku;
  • 1-3 roky: každý po 1-1,5 čípku;
  • 3-5 let: 1,5-2 čípky;
  • 5-10 let: každý 2,5-3,5 čípků;
  • 10-12 let: každý 3,5-5 čípků.

Je povoleno používat drogu u dětí mladších tří měsíců v případě zvýšené tělesné teploty způsobené očkováním.

Sirup

Sirup se užívá perorálně: frekvence podávání je 3-4krát denně.

  • Děti 3-12 měsíců: každé 2,5-5 ml;
  • Děti 1-5 let: 5-10 ml;
  • Děti ve věku 5-12 let: 10-20 ml;
  • Dospělí a děti s tělesnou hmotností vyšší než 60 kg: každé 20 až 40 ml.

Suspenze

Suspenze se užívá perorálně neředěná před jídlem a zapíjí se dostatečným množstvím tekutiny. Bezprostředně před použitím injekční lahvičku se suspenzí důkladně protřepejte..

Doporučený dávkovací režim: 4krát denně s minimálním odstupem 4 hodin.

Dávka léku pro děti se stanoví v závislosti na věku a tělesné hmotnosti. Jedna dávka je 10–15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti; denně - 60 mg (ne více) na 1 kg tělesné hmotnosti.

Dávkovací režim (jednotlivé dávky):

  • Děti 1-3 měsíce: symptomatická léčba reakcí na očkování - každé 2,5 ml, s možnou opětovnou aplikací dávky po minimálně 4 hodinách. Pokud se tělesná teplota po podání druhé dávky nesníží, měli byste se poradit s lékařem (užívání paracetamolu u dětí této věkové skupiny je možné pouze pod lékařským dohledem);
  • Děti od 3 měsíců do 1 roku: 2,5-5 ml;
  • Děti 1-6 let: 5-10 ml;
  • Děti ve věku 6-14 let: 10-20 ml.

Jedna dávka suspenze pro děti (v závislosti na tělesné hmotnosti) a dospělé:

  • 4-8 kg: 2,5 ml;
  • 8-16 kg: 5 ml;
  • 16-32 kg: 10 ml;
  • 32 kg: 15-20 ml;
  • Dospělí: 20 ml 4krát denně (ne více).

Nedoporučuje se užívat všechny lékové formy paracetamolu bez lékařského předpisu déle než 5 dní jako anestetikum a více než 3 dny jako antipyretikum.

Vedlejší efekty

Během léčby paracetamolem (jakoukoli formou uvolňování) se mohou objevit alergické reakce.

Tablety, sirup

Při užívání léku v doporučených dávkách jsou v souladu se všemi požadavky lékaře nežádoucí účinky z užívání vzácné:

  • Endokrinní systém: hypoglykemie;
  • Trávicí systém: nevolnost, bolest v nadbřišku, zvýšená aktivita jaterních enzymů, hepatonekróza.

Někdy také: alergické reakce (kopřivka, svědění, kožní vyrážka, Quinckeho edém), bolesti v nadbřišku, nevolnost, závratě, Lyellův syndrom (toxická epidermální nekrolýza), exsudativní multiformní erytém (včetně Stevens-Johnsonova syndromu); nespavost; agranulocytóza, trombocytopenie, anémie.

Dlouhodobé užívání ve vysokých dávkách pravděpodobně zvýší riziko porušení hematopoetického systému, funkce jater a ledvin.

Čípky

Vzácně: poruchy krvetvorby (methemoglobinemie, trombocytopenie, anémie).

Suspenze

Trombocytopenie, agranulocytóza, leukopenie, bolesti břicha, nevolnost, zvracení; při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách - pancytopenie, methemoglobinemie, aplastická a hemolytická anémie; hepatotoxické a neurotoxické účinky.

speciální instrukce

Stavy / nemoci, za kterých byste se měli před užitím paracetamolu poradit se svým lékařem:

  • Těžké onemocnění ledvin nebo jater;
  • Současné podávání léků na nevolnost a zvracení, léků, které snižují hladinu cholesterolu v krvi;
  • Současná antikoagulační léčba a potřeba dlouhodobé denní léčby bolesti.

Při dlouhodobé farmakoterapii se doporučuje pravidelné sledování funkčního stavu jater a obrazu periferní krve.

Paracetamol by neměl být užíván současně s alkoholickými nápoji, stejně jako u pacientů náchylných k chronické konzumaci alkoholu, protože je možné toxické poškození jater.

Vzhledem k možnému předávkování se nedoporučuje užívat lék v kombinaci s jinými léky obsahujícími paracetamol..

Paracetamol zkresluje výsledky laboratorních studií obsahu kyseliny močové a glukózy v krevní plazmě.

Pacienti s diabetes mellitus by měli vzít v úvahu, že suspenze obsahuje sacharózu a sorbitol: v 5 ml - 0,25 XE (jednotky chleba).

Lékové interakce

Účinek paracetamolu na léky / látky se současným užíváním:

  • Nepřímá antikoagulancia: při dlouhodobém užívání zvyšuje jejich účinek, což zvyšuje riziko krvácení;
  • Urikosurické léky: mohou snížit jejich aktivitu.

Přípravky / látky ovlivňující paracetamol při současném použití:

  • Induktory enzymů mikrozomální oxidace v játrech (tricyklická antidepresiva, fenylbutazon, flumecinol, ethanol, fenytoin, zidovudin, rifampicin, karbamazepin, difenin, barbituráty): zvyšují riziko jeho hepatotoxického účinku v případě předávkování;
  • Barbituráty: při dlouhodobém užívání snižte jeho účinnost;
  • Inhibitory mikrosomální oxidace (cimetidin): snižují riziko jeho hepatotoxického účinku;
  • Další nesteroidní protizánětlivé léky: zvyšují jeho nefrotoxický účinek;
  • Diflunisal: zvyšuje jeho plazmatickou koncentraci o 50% (riziko vzniku hepatotoxicity);
  • Myelotoxické léky: zvyšují projevy jeho hematotoxicity;
  • Metoklopramid a domperidon: zvyšují rychlost jeho absorpce;
  • Cholestyramin: snižuje rychlost jeho absorpce.

Při současném užívání paracetamolu ve vysokých dávkách se salicyláty se zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového měchýře a ledvin; s ethanolem - riziko vzniku akutní pankreatitidy.

Podmínky skladování

Skladujte na suchém místě, mimo dosah dětí a chráněné před světlem; tablety, sirup - při teplotách do 25 ° С, čípky - do 15 ° С..

  • Tablety, sirup - 3 roky;
  • Čípky - 2 roky.

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Paracetamol na nachlazení: jak pít, dávkování

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivním odkazem na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

  • Indikace pro použití
  • Formulář vydání
  • Farmakodynamika
  • Farmakokinetika
  • Použití během těhotenství
  • Kontraindikace
  • Vedlejší efekty
  • Způsob podání a dávkování
  • Předávkovat
  • Interakce s jinými léky
  • Podmínky skladování
  • Skladovatelnost
  • Farmakologická skupina
  • farmaceutický účinek

Populární drogou používanou při nachlazení je paracetamol. Zvažte vlastnosti tohoto léku a jeho vlastnosti.

Lék je zahrnut do farmakologické skupiny analgetik a protizánětlivých léků. Týká se nenarkotických analgetik, antipyretik a antirevmatik. Acetaminofen, známý také jako paracetamol, je dodnes aktivní složkou mnoha léků používaných k léčbě nachlazení a virových onemocnění. [1]

V závislosti na dávce vykazuje lék následující farmakologické vlastnosti:

  • Lék proti bolesti.
  • Antipyretikum.
  • Protizánětlivé.

Přípravky na něm založené mají protizánětlivý účinek s minimálními vedlejšími reakcemi charakteristickými pro nesteroidní látky této skupiny. Podle WHO je paracetamol součástí základních léků. [2]

Hlavní výhodou paracetamolu při nachlazení jsou antipyretické vlastnosti. Mechanismus jeho působení je podobný procesu přirozeného snižování teploty. Ovlivňuje centrální nervový systém a řídí jeho působení na hypotalamus a termoregulační procesy. Tělesná teplota se rychle vrátí k normálu. Díky tomu tělo neztrácí energii na eliminaci horečnatého stavu, ale řídí obranné mechanismy v boji proti patogenům. [3]

Mohu pít paracetamol s nachlazením?

Paracetamol je jedním z léků povolených při nachlazení. Nemá antibakteriální vlastnosti, takže může být dokonce předepsán dětem. Farmakologické činidlo má analgetický, antipyretický a protizánětlivý účinek. Účinně léčí první příznaky nachlazení a jiných respiračních stavů.

Hlavní výhody drogy:

  • Rychlý antipyretický účinek, podobný přirozenému procesu termoregulace těla.
  • Schváleno pro léčbu pediatrických pacientů a při dlouhodobém užívání není návykové.
  • Má selektivní účinek, minimalizuje nežádoucí účinky a riziko předávkování.
  • Terapeutický účinek se rozvíjí během 1-2 hodin po aplikaci, rychle se metabolizuje a vylučuje z těla.

Paracetamol je schválen pro léčbu nachlazení. Formu uvolňování a dávkování léku předepisuje ošetřující lékař.

Pomáhá paracetamol při nachlazení?

Paracetamol se týká symptomatických léků, to znamená, že neléčí nachlazení nebo chřipku, ale pouze eliminuje jejich bolestivé projevy: horečku, horečku, bolesti hlavy. Tento lék také neovlivňuje imunitní systém, protože neobsahuje vitamínové složky..

Základní principy léčby paracetamolem:

  • Lék musí být použit pro akutní příznaky onemocnění: horečnatý stav, vysoká tělesná teplota, rychlé zhoršení celkového zdravotního stavu.
  • Lék může být použit pro chronické formy onemocnění dýchacích cest, a to i při absenci zvýšené tělesné teploty.
  • Je zakázáno kombinovat léčbu s jakýmikoli léky nebo lidovými metodami, které obsahují alkohol..

Je třeba mít na paměti, že ani paracetamol, ani jeho analogy nejsou určeny k prevenci nachlazení a infekčních patologií. Užívání léků mimo období nemoci je proto zakázáno..

Farmakologická skupina

farmaceutický účinek

Indikace pro použití paracetamolu při nachlazení

Hlavní indikací pro užívání drogy jsou akutní příznaky nachlazení a jiných respiračních onemocnění:

  • Horečka a horečka.
  • Bolest různé etiologie.
  • Neuralgie.
  • Hypertermie způsobená očkováním.

Před použitím přípravku byste se měli poradit se svým lékařem. Lékař určí proveditelnost užívání léku, předepíše požadovanou dávku a délku léčby.

  • Paracetamol na nachlazení bez horečky

Pokud je onemocnění za studena doprovázeno silnými bolestmi hlavy a bolestmi svalů, lze k jejich odstranění použít paracetamol. To znamená, že lék je účinný nejen při zvýšených teplotách. Dávka léčiva zůstává standardní a doba léčby by neměla překročit 5 dní.

Formulář vydání

K dnešnímu dni existuje několik farmaceutických forem paracetamolu:

  • Tablety 200 mg, 10 kusů v balení.
  • Tablety 325 mg, 6, 12, 30 kusů.
  • 500 mg tablety, 10 v balení.
  • Tobolky 235 mg, 6, 12, 30 kusů v polymerní nádobě.
  • Sirup, 125 a 120 mg / 5 ml, 60, 100 ml v lahvičce.
  • Suspenze 120 mg / 5 ml, lahvičky po 100 a 200 ml.

Lék je také dostupný ve formě rektálních čípků 80 mg, 10 kusů v balení. Vhodnou formu uvolnění stanoví ošetřující lékař individuálně pro každého pacienta..

Farmakodynamika

Paracetamol je 4-hydroxyacetanilidový narkotický, nesalicylátový analgetikum a antipyretikum. Jeho analgetické vlastnosti jsou spojeny s centrálním a periferním působením. Účinná látka inhibuje syntézu prostaglandinů, inhibuje COX a další mediátory bolesti, zánětu.

Působí v centrálním nervovém systému, snižuje excitabilitu centra termoregulace hypotalamu. Zvyšuje práh citlivosti na bolest blokováním impulsů na receptory citlivé na bradykinin. [4]

Farmakokinetika

Po perorálním podání se acetaminofen rychle a úplně vstřebává z trávicího traktu v horních střevech. Maximální koncentrace v krevní plazmě nastává během 30-60 minut po požití. Vazba na plazmatické bílkoviny závisí na dávce léčiva.

Metabolizuje se v játrech a tvoří dva aktivní metabolity: glukuronid a paracetamol sulfát. Proniká hematoencefalickou bariérou do mateřského mléka. Vylučuje se ledvinami ve formě metabolitů a asi 5% nezměněno. Poločas rozpadu trvá 1-4 hodiny. Při léčbě starších pacientů se clearance léčiva snižuje a s vylučováním se zvyšuje. [Pět]

Užívání paracetamolu při nachlazení během těhotenství

Použití paracetamolu k léčbě nachlazení u nastávajících matek je možné, pokud jsou očekávané přínosy pro matku vyšší než potenciální rizika pro plod. [6]

Lék prochází hematoencefalickou bariérou a vylučuje se do mateřského mléka. Byl prokázán vztah mezi užíváním acetaminofenu (paracetamolu) během těhotenství se zvýšeným rizikem rozvoje autistického spektra u budoucích dětí. [7] Užívání léků proti bolesti, jako je paracetamol a ibuprofen během těhotenství, může ovlivnit budoucí plodnost dětí. [8] Užívání paracetamolu během těhotenství může způsobit uzavření prenatálního ductus arteriosus u plodu. [9] A časté užívání paracetamolu pozdě v těhotenství může u nenarozených dětí zvýšit riziko dušnosti. [10] Během léčby se doporučuje přestat kojit. [11] Zdá se však, že krátkodobé užívání paracetamolu je kompatibilní s kojením. [12]

Kontraindikace

Paracetamol je zakázáno používat v případě individuální nesnášenlivosti jeho složek. Perorální formy nejsou indikovány pro renální a jaterní nedostatečnost. Rektální čípky jsou zakázány pro zánětlivá onemocnění sliznice konečníku.

Lék je přísně zakázán používat s jakýmikoli léky obsahujícími alkohol. Během léčby byste měli přestat pít alkohol.

S extrémní opatrností je lék předepisován pacientům se zhoršenou funkcí ledvin a jater, mírnou artritidou, těžkými infekcemi, migrénami. V těchto případech je k užívání léku nutné lékařské povolení..

Nežádoucí účinky paracetamolu na nachlazení

Podle lékařské statistiky paracetamol zřídka způsobuje nežádoucí reakce, které se mohou projevit následujícími příznaky:

  • Alergické kožní vyrážky.
  • Bolest v epigastrické oblasti.
  • Nevolnost a zvracení.
  • Zvýšená aktivita jaterních enzymů.
  • Hypoglykémie.
  • Anémie.
  • Methemoglobinemie.
  • Bronchospasmus.

Pro léčbu nežádoucích účinků je indikována symptomatická léčba vysazením léku. [13]

Způsob podání a dávkování

Podrobnosti o aplikaci a dávkování léku závisí na formě uvolnění léku, lékařském předpisu a věku pacienta.

  • Tablety - jedna dávka pro dospělé 350-500 mg 3-4krát denně, maximální jednotlivá dávka je 1,5 g, maximální denní dávka je 3-4 g. Pro děti ve věku 9-12 let, 2 g rozdělené do 4-5 dávek. U dětí ve věku 3–6 let 60 mg / kg tělesné hmotnosti ve 3–4 dávkách.
  • Rektální čípky - pro dospělé a dospívající s hmotností vyšší než 60 mg, 350-500 mg 3-4krát denně. U dětí do 3 let by denní dávka 15 mg / kg tělesné hmotnosti neměla překročit 60 mg / kg. U dětí ve věku 3–6 let 60 mg / kg tělesné hmotnosti, rozdělených do 3-4 dávek. U dětí ve věku 6-12 let 2 g denně, rozdělených do 4 dávek.
  • Sirup - pro pacienty vážící více než 60 kg - 20-40 ml 3-4krát denně. Pro děti do 5 let 5-10 ml. U dětí ve věku 5–12 let 10–20 ml sirupu 3-4krát denně. [čtrnáct]

Lék se doporučuje užívat po jídle a zapít velkým množstvím vody. Pokud během léčby bolestivý stav nezmizí, měli byste o tom informovat lékaře.

Paracetamol při prvních známkách nachlazení

První příznaky nachlazení se často projevují zhoršením celkové pohody, bolestmi hlavy a svalů a zvýšenou tělesnou teplotou. Paracetamol se dobře vyrovnává s eliminací těchto příznaků..

Po 2-3 dnech užívání léku zmizí akutní příznaky onemocnění a nepohodlí. Je třeba mít na paměti, že léčba je symptomatická, proto neovlivňuje virový nebo bakteriální patogen. Lék se nejlépe užívá v kombinaci s jinými léky nebo bylinnými přípravky.

Paracetamol pro dítě s nachlazením

Tento lék je schválen pro léčbu dětí starších 6 měsíců. U nachlazení u kojenců se nejčastěji používá perorální suspenze a rektální čípky. U starších dětí mohou být předepsány tablety nebo tobolky.

Suspenze se užívá v 5-20 ml 3-4krát denně, v závislosti na věku dítěte. Rektální čípky se injikují do konečníku 2-3krát denně. V akutním průběhu onemocnění lze v noci dát svíčku, aby dítě dobře spalo. Délka léčby paracetamolem by neměla překročit 3-5 dní, ale před použitím byste se měli poradit s pediatrem.

Paracetamol v noci na nachlazení

Jednou z vlastností paracetamolu je rychlý antipyretický a analgetický účinek. Pokud dojde k infekci dýchacích cest s horečkou a bolestmi v celém těle, měli byste si před spaním vzít pilulku / kapsli léku nebo použít tekutou dávkovou formu. V druhém případě aktivní složky co nejrychleji proniknou do systémového oběhu a projeví terapeutický účinek..

Můžete také dát svíčku s drogou v noci. Při rektálním podání není absorpce účinné látky tak aktivní, jako při perorálním podání, ale umožňuje zvládnout nejvyšší teplotu u dospělého i dítěte..

Kolik dní pít paracetamol na nachlazení?

Délka užívání paracetamolu závisí na závažnosti bolestivého stavu a věku pacienta.

  • Lék se užívá v předepsané dávce, dokud nezmizí horečka a nezmizí syndrom akutní bolesti. Délka léčby by neměla přesáhnout 5-7 dní..
  • Během dne se lék užívá v intervalech 8-12 hodin. První příjem by měl být 2 hodiny po jídle. Pokud má pacient špatnou chuť k jídlu, doporučuje se dávku snížit na polovinu, aby nedošlo k podráždění gastrointestinálního traktu..
  • Všechny lékové formy se doporučují zapít vodou. Rektální čípky nejsou spojeny s jídlem a jinými omezeními.

Zlepšení bolestivého stavu je pozorováno ve dnech 2–3, akutní pocity bolesti zmizí 5. den léčby. Pokud po ukončení léčby příznaky nachlazení stále přetrvávají, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, abyste předešli jejich komplikacím..

Předávkovat

Při překročení maximální denní dávky paracetamolu existuje vysoké riziko vzniku nežádoucích příznaků. U dospělých dochází k předávkování při použití více než 10 g léčiva a u dětí při použití více než 150 mg / kg tělesné hmotnosti. Bolestivý stav se projevuje nevolností, zvracením, bledou kůží, zhoršením celkové pohody. Pro léčbu je indikována symptomatická léčba výplachem žaludku. [15]

Předávkování může nastat u pacientů, kteří na pozadí léčby běžného nachlazení užívají léky, které po dlouhou dobu indukují jaterní enzymy. Mezi rizikové faktory patří také následující léky: karbamezepin, fenytoin, primidon, rifampicin, fenobarbital, látky obsahující ethanol. V tomto případě může použití 5 g paracetamolu vést k vážnému poškození jater, metabolickým poruchám glukózy, acidóze. Tyto stavy vyžadují naléhavou lékařskou pomoc. [šestnáct]

Interakce s jinými léky

K účinné léčbě nachlazení se používá integrovaný přístup, který zahrnuje užívání několika léků a dalších terapeutických technik. U takové terapie je velmi důležité zabránit negativním interakcím vybraných léků..

Interakce paracetamolu s jinými léky:

  • Cholestyramin klesá s metoklopramidem nebo domperidonem.
  • Tento léčivý přípravek zvyšuje riziko krvácení a zvyšuje antikoagulační účinek warfarinu a jiných kumarinů.
  • Barbituráty snižují antipyretický účinek paracetamolu.
  • Fenytoin, barbituráty, karbamazepin a další antikonvulziva zvyšují jaterní toxicitu.
  • Užívání vysokých dávek isoniazidu zvyšuje riziko vzniku hepatotoxického účinku.
  • Účinnost diuretik klesá.

Kromě výše uvedených kombinací je zakázáno kombinovat paracetamol jakékoli formy uvolňování s alkoholem a jakýmikoli prostředky, které zahrnují ethanol.

Podmínky skladování

Podle pokynů by přípravky paracetamolu měly být skladovány v původním obalu, chráněny před slunečním zářením, vlhkostí a mimo dosah dětí. Optimální teplota pro uchovávání léčivého přípravku není vyšší než 25 ° C..

Skladovatelnost

Formy na uvolňování tablet a rektální čípky musí být použity do 24 měsíců od data výroby, které je uvedeno na obalu léčiva. Pokud jde o sirup, trvanlivost uzavřené lahve je 2 roky, otevřený lék lze užívat nejdéle 3 měsíce.

Recenze

Četné pozitivní recenze potvrzují účinnost paracetamolu při léčbě příznaků nachlazení. Droga zmírňuje bolest, snižuje horečku a zlepšuje celkovou pohodu. Různé formy uvolňování vám umožňují zvolit nejlepší lékovou alternativu pro pacienty různého věku.

Co je lepší? aspirin, paracetamol, ibuprofen nebo analgin na nachlazení?

Při výběru léku na kašel se mnoho pacientů zajímá, co účinně zmírňuje bolestivé příznaky. Zvažte populární léky a porovnejte je s paracetamolem:

  1. Aspirin. Kombinovaný lék s analgetickými, antipyretickými a protizánětlivými vlastnostmi. Zabraňuje tvorbě krevních sraženin, obohacuje tělo kyselinou askorbovou. Používá se na bolestivé syndromy nízké a střední intenzity různého původu, horečnaté stavy, akutní respirační infekce, tromboflebitida. Účinné při porušení mozkové cirkulace, ischemické choroby srdeční. [17]
  2. Ibuprofen. Analgetikum, protizánětlivé a mírné antipyretikum. Inhibuje biosyntézu prostaglandinů, inhibuje enzym cyklooxygenázu. Používá se při revmatických onemocněních, bolestivých syndromech různého původu, traumatickém zánětu měkkých tkání a pohybového aparátu. Účinný při komplexní terapii orgánů ORL, pomáhá při bolestech zubů a hlavy. Oba léky jsou účinné při nachlazení, ale paracetamol je lépe snášen a je méně pravděpodobné, že způsobí nežádoucí účinky. [18]
  3. Analgin. Lék s výraznými analgetickými, antipyretickými a protizánětlivými vlastnostmi. Používá se při bolestech různé etiologie, horečnatých stavech, revmatismu, chřipce. [devatenáct]

Paracetamol na nachlazení je účinnější ve srovnání s výše uvedenými léky. Tento lék má také mnoho analogů, z nichž nejlepší jsou následující léky: Panadol, Opradol, Nimesil, Pacimol, Tsefekon, Rapidol. Každý z těchto léčivých přípravků má své vlastní vlastnosti, proto byste se před použitím měli poradit se svým lékařem..

Pro Více Informací O Migréně