Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová (aspirin) jsou zahrnuty do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Používají se jako antipyretika proti horečce. Nebo se používají jako analgetika k úlevě od bolestivých syndromů.

Antipyretika jsou skupina antipyretických léků, princip účinku, který je založen na snížení bodu termoregulace v hypotalamu.

Oba léky jsou předepsány:

  • s hypertermií, která je způsobena viry nebo bakteriemi;
  • když bolest během bolesti v krku nebo bolesti zubů;
  • znepokojen bolestmi hlavy s duševní nebo fyzickou únavou;
  • během období chronického zánětu.

Obě léky patří do stejné skupiny, ale liší se akcí a vedlejšími účinky.

Charakterizace paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Vlastnosti kyseliny acetylsalicylové

Kyselina acetylsalicylová pomáhá při chřipce, nachlazení, SARS jako antipyretikum. Odstraňuje bolesti kloubů, bolesti hlavy.

Aspirin má výrazné analgetické vlastnosti.

Kyselina acetylsalicylová současně patří k antiagregátům. Jedná se o léky, které zabraňují slepení krevních destiček a ředění krve. Z preventivních důvodů užívejte 100 mg denně. V důsledku toho se udržuje tekutost krve a netvoří se žádné krevní sraženiny..

Aspirin je předepsán v klinických protokolech k prevenci a léčbě ischemických cévních mozkových příhod a infarktu. Předepsáno po zavedení stentu a bypassu koronární arterie.

Lék se používá v případech:

  • revmatoidní artritida;
  • infekční myokarditida;
  • bolesti hlavy, myositida, neuralgie;
  • prevence mrtvice a infarktu, katarakty.

Nežádoucí účinky aspirinu

Při užívání kyseliny acetylsalicylové se objevují nežádoucí účinky:

  • lék dráždí sliznici žaludku. Existuje nebezpečí, že aspirin může způsobit krvácení;
  • aspirin není indikován pro těhotné a kojící ženy. U těhotných žen je možné krvácení až po potrat;
  • tento léčivý přípravek je kontraindikován u dětí mladších 12 let. Jedná se o speciální rizikovou skupinu. Nekontrolované užívání může vyvolat Reinův syndrom. Podmínku doprovází
  • horečka a duševní choroby. Možné narušení jater a ledvin;
  • hrozí riziko bronchiálního astmatu a jiných alergických poruch dýchacího systému;
  • aspirin se nedoporučuje pro chronickou rýmu, prasečí chřipku, anémii, problémy se štítnou žlázou a nedostatek vitaminu K..

Vlastnosti paracetamolu

Paracetamol je účinné antipyretické činidlo. Pokud je teplota vysoká, můžete toto antipyretikum vypít před příjezdem sanitky..

Lék se používá v případech:

  • zvýšení teploty způsobené viry nebo bakteriemi;
  • bolest v krku, bolesti zubů;
  • migréna;
  • chronické zánětlivé procesy.

Rychlá absorpce poskytuje účinek úlevy od bolesti za půl hodiny. Horečka ustoupí po dvou hodinách.

Paracetamol nemá téměř žádné kontraindikace. Lék je předepisován i kojencům.

Užívání paracetamolu s opatrností

S tímto přípravkem je třeba postupovat opatrně u těch, kteří:

  • problémy s játry nebo ledvinami;
  • pacienti s alergickými reakcemi;
  • pro těhotné a kojící matky se lék doporučuje ve zvláštních případech se souhlasem lékaře.

Vzhledem k absenci zjevných vedlejších účinků a mírnému terapeutickému účinku lze paracetamol považovat za lepší než aspirin.

Podobnost

Je třeba zdůraznit, že oba léky jsou symptomatické. Snižuje horečku, zmírňuje bolest, ale neléčí příčinu. Pokud nedodržíte dávkování a frekvenci podávání, oba léky poškozují játra a ledviny..

Rozdíl

Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou při běžných komplikacích při užívání aspirinu.

Aspirin snižuje horečku rychleji. Paracetamol působí mírně a je indikován pro kojence.

Což je levnější

Pokud mluvíme o ceně, pak jsou obě léky od ruských výrobců k dispozici do 3-5 rublů..

Což je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová

Chcete-li konečně rozhodnout o výběru léku, musíte si pamatovat vlastnosti každého z nich.

Kyselina acetylsalicylová účinně a rychle snižuje teplotu. Existují však viry, které negativně ovlivňují jaterní buňky. Aspirin působí na tyto stejné buňky. Dochází tedy k silné porážce důležitého orgánu, až do zničení jeho buněk..

Vyvíjí se syndrom těžkého Reye, při kterém je úmrtnost až 90%. Reyeův syndrom je považován za komplikaci aspirinu.

U nemocí způsobených bakteriemi je aspirin docela účinný. Například při angíně nebo pyelonefritidě.

Paracetamol nekontroluje horečku tak rychle, ale je bezpečný.

Zbývá si vybrat mezi rychle působícím, účinným lékem založeným na riziku nebo bezpečným, méně účinným a mírným lékem..

S cukrovkou

Paracetamol

Pokud má pacient diabetes mellitus, může být použit paracetamol. Ale s takovým onemocněním jsou ochranné funkce omezeny. A dlouhodobé užívání nebo předávkování lékem poškozuje játra a ledviny.

Proto je před použitím paracetamolu nutná povinná konzultace lékaře..

Kyselina acetylsalicylová

U cukrovky je hladina cukru v krvi zvýšena, což zvyšuje viskozitu krve. Aspirin v preventivních dávkách tento problém odstraňuje a normalizuje hladinu cukru.
U diabetes mellitus se objevují poruchy srdečního rytmu, jako je angina pectoris, arytmie, tachykardie. Užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou pro profylaktické účely pomáhá těmto problémům předcházet..

Pro prevenci lékaři předepisují aspirin 100 mg denně. Lék užívejte po jídle s vodou, minerálkou, mlékem. Doktor lékařských věd, lékař - terapeut, kardiolog, moderátor televizního programu „Život je zdravý!“ Elena Malysheva tvrdí, že výzkum ukazuje, že 40 mg aspirinu denně stačí k preventivním účelům..

Oba léky lze užívat na cukrovku. Ale každý jednotlivý případ je zvažován samostatně. Jako obvykle je třeba dodržovat hlavní pravidlo - konzultaci s lékařem.

Při teplotě

Paracetamol

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová se předepisují při teplotě.

Při užívání paracetamolu však musíte vzít v úvahu kontraindikace:

  • intolerance na léky;
  • patologie ledvin a jater;
  • s opatrností a podle doporučení lékaře pro těhotné a kojící ženy.

Paracetamol snižuje teplotu po 2 hodinách. Denní dávka je rozdělena do 3 dávek. Užívejte lék 1-1,5 hodiny po jídle.

Dávkování závisí na předpisu lékaře a formě uvolnění.

200 mg a 500 mg tablety:

  • děti od 3 do 12 let 2 g denně;
  • dospělí 4 g denně.
  • děti od tří měsíců do 1 roku až 5 ml denně;
  • děti od 1 do 5 let do 10 ml denně;
  • děti od 5 do 12 let do 20 ml denně;
  • dospělí do 40 ml denně.

Čípky se uvolňují ve 100, 250, 500 mg účinné látky.

Aplikujte 3-4krát 60 mg / kg tělesné hmotnosti denně:

  • děti od 1 měsíce do tří let 15 mg / kg;
  • děti od tří do 12 let do 2 g denně;
  • dospělí a děti s hmotností od 60 kg do 4 g denně.

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová působí při zvýšených teplotách efektivně a rychle. Jedna dávka je 500 mg. Na cestě ustoupily bolesti kloubů, zlepšila se pohoda.

Dobře se osvědčily šumivé tablety aspirinu, které obsahují 400 mg kyseliny acetylsalicylové a 240 mg kyseliny askorbové nebo vitaminu C. 1 nebo 2 tablety se rozpustí ve 200 ml vody a okamžitě se vypijí. Užívejte každé 4 hodiny, 3 dny.

Mohu pít společně

Paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofein jsou součástí citramonu. Proto je možné tyto dva léky používat současně. Ale společně dráždí sliznici žaludku, poškozují játra a ledviny..

Pokud mluvíme o recenzích, pak lékaři hovoří pozitivně o aspirinu německého výrobce Bayer.

Recenze lékařů o aspirinu

Ivanov O.O. phlebologist, kandidát věd, 12 let praxe
Originální droga od společnosti Bayer. Pohodlná forma vydání, přiměřená cena. U pacientů s gastrointestinálními chorobami existují vedlejší účinky. Nezbytné z hlediska prevence akutních událostí SS. Pohodlné a světlé balení. Blistr má design, který minimalizuje vynechanou dávku léčiva, zejména u starších osob.

Melnikova O.A. zubař, 23 let zkušeností
Skvělá příprava. Velmi pohodlná a fyziologická (s minimem vedlejších účinků na tělo) rozpustná forma uvolňování. Bayer je známá značka s vynikající pověstí. Používám podobný lék (Aspirin s vitaminem C) pro celou rodinu, abych zlepšil pohodu, když se objeví první příznaky nachlazení, a zmírnil mírné bolesti hlavy. Lék je dobře snášen, působí rychle, kvůli ředění krve významně zlepšuje celkový stav těla v co nejkratší době. Je třeba dodržovat dávkování.

Tsyganok S.A. oční lékař, 9 let zkušeností
Vynikající lék, vynikající účinnost při abstinenčních příznacích!
Vysoké riziko krvácení ze žaludku. Nekontrolovaný příjem pacientům s vysokým rizikem kardiovaskulárních komplikací.
Droga století má obecně silné stránky a mnoho vedlejších účinků pro ty, kteří ji považují za podobnou vitaminům.

Recenze pacientů o aspirinu

Andrey V..
Aspirin užíval každý. Droga je účinná a používá se při různých onemocněních. Používá se jako antipyretikum, analgetikum, prevence kardiovaskulárních onemocnění. Nedávné studie ukázaly, že „aspirin“ lze použít jako prevenci rakoviny. Jakmile jsem si poranil paži, začal zánět, bolest byla silná, léky proti bolesti nepomohly. Vzal jsem si 2 tablety aspirinu, bolest ustoupila, byl jsem velmi překvapen, že se mi jednoduchá aspirinová bolest ulevila a zachránila mě, dokud jsem se nedostala do nemocnice.

Elena I..
Dobrý večer! Rozhodl jsem se podělit se o svůj názor na farmaceutický produkt "Aspirin". Tento lék je přinejmenším legendou sovětské medicíny, myslím, že ano, protože pokud si dobře pamatuji, byl neustále používán na silné nachlazení, obvykle se v těchto případech užívá v kombinaci s paracetamolem. V souvislosti s finanční krizí v zemi je nyní „Aspirin“ obzvláště relevantní, protože má široké spektrum opatření, má nízké náklady a je slyšet každý a je také používán v každodenním životě. Velmi často, když jsou díky Bohu všichni v rodině zdraví, používáme aspirin ve všech druzích solení jako konzervační prostředek.

Olga B..
Aspirin je droga, kterou osobně užívám každý den po mnoho, mnoho let. V zásadě pro sebe vidím jeho hlavní funkci jako levný a neškodný lék na ředění krve. Mám cukrovku 1. typu, takže moje krev je silnější než krev průměrného člověka kvůli přítomnosti vysokého cukru v něm. Tato hustota je obzvláště pociťována v létě, kdy se pod vlivem tepla stává těžší dýchat, chodit, pracovat, bolí vás hlava a stoupá krevní tlak. Proto potřebuji antikoagulancia a průběžně. Na trhu je jich mnoho, jedná se o tablety Detralex a Phlebodia a Heparin, ale i když užijete jednu tabletu denně, můžete se rozbít. Užívám tedy 1/4 šumivé tablety na svoji váhu ve sklenici vody denně a mám z toho dobrý pocit. Při této dávce můj žaludek netrpí. Přirozeně, protože hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová a samotný lék je ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, neměl by se lék užívat na prázdný žaludek..

Recenze lékařů o paracetamolu

Gorshenina Yu.A. zubař, 10 let zkušeností
Časem prověřený lék. Také se mnou bylo zacházeno jako s dítětem. Často je nutné dát dětem 1/2 tablety, když si moderní léky nedokáží poradit. Alergické reakce nebyly pozorovány. Začíná jednat poměrně rychle a efektivně, po dlouhou dobu. Hořký. Doporučuji si ho dokoupit k lékárničce na auto spolu s analginem.

Zubař Merzlyakov O.E., 13 let zkušeností
Relativně rychlá akce. Působí jemně a téměř okamžitě poté, co si jistě vzal třicet minut. Má nejmenší množství vedlejších účinků. Není to příliš chutný produkt. Hořký. Skutečná „vousatá“ droga v dobrém slova smyslu a prověřená časem. Neexistuje žádný takový lékař, který by nikdy nepředepsal přípravek „Paracetamol“.

A.V. Zinchenko ORL, kandidát věd, 10 let zkušeností
Paracetamol v praxi ORL se také často používá u dětí při vysokých teplotách a za účelem mírné úlevy od bolesti a v pooperačním období. Cena je směšná a kvalita je vysoká po mnoho desetiletí.
Chcete-li použít paracetamol, přísně dodržujte pokyny, v případě předávkování jsou možné nežádoucí účinky ve formě nevolnosti a hypotermie.

Recenze pacientů o paracetamolu

Ekaterina V.
Slyšel jsem o této droze už dlouho, ale nějak jsem jí nevěnoval pozornost, dokud mě lékař neurčil v nemocnici. Došlo k císařskému řezu, stehy jsou první dny velmi bolestivé, a protože kojíte své dítě, nemůžete používat silné léky proti bolesti. A můj lékař mi doporučil pít paracetamol. Co mohu říci, ve skutečnosti je to velmi dobrý lék, bolesti se zmenšily a zdravotní stav se zlepšil. Nyní vždy v mé lékárničce. Lék je ve skutečnosti velmi slušný, pomáhá také při bolestech hlavy a zubů. Pokud najednou cítím, že jsem nemocný, vezmu si také drogu. Vhodné také pro děti. Dobrý nástroj za málo peněz!

Ekaterina A.
„Paracetamol“ používám již asi 20 let, vždy v kabelce. Jeho nejdůležitějšími výhodami jsou cena a účinnost. Pokaždé, když lékárna nabízí 5krát dražší lék, hlavní účinnou látkou je paracetamol. Teplota rychle klesá, nejsou žádné vedlejší účinky, nemám tendenci po ní spát. Když otěhotněla, byla předepsána k pití během bolesti hlavy, před těhotenstvím vždy užívala jiný lék. Po užití pilulky hlava zmizí za 10-15 minut. V balení je několik blistrů, je vhodné si je vzít s sebou.

Svyatoslav S.
„Paracetamol“ je droga, která byla opakovaně ověřována. Osobně jsem se přesvědčil o účinnosti antipyretického působení. Paracetamol je navíc dobrým lékem proti bolesti. Tato droga je vhodná jak pro dospělé, tak pro děti, dospívající. Cena není dražší než aktivní uhlí, takže se nemusíte bát. Beru to vždy, když se roční období nebo počasí mění kvůli tlaku, a velmi mi to pomáhá. Z minusů si lze všimnout jen to, že „Paracetamol“ způsobuje velké množství potu, možná by to tak mělo být, ale přesto. Doporučuji vám užívat tento lék, pokud jste nachlazení.

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová: jsou stejné?

Mnoho lidí se obává, zda zvolit paracetamol nebo kyselinu acetylsalicylovou. Oba jsou protizánětlivé léky..

Kyselina acetylsalicylová je hlavní aktivní složkou aspirinu. Obchodní názvy:

Kyselina acetylsalicylová snižuje teplotu během chřipky, SARS.

Jedná se o 2 různé léky. Prvním z nich je antipyretikum, které má protizánětlivé účinky. Působí na cévy a je předepsán lékařem k léčbě komplikací u pacientů s ischemickou cévní mozkovou příhodou.

Druhým je lék, který snižuje teplotu během chřipky, SARS. Má analgetický účinek.

Jaký je rozdíl a podobnost mezi paracetamolem nebo kyselinou acetylsalicylovou?

Podobnost drog:

  • pomoci zbavit se bolesti hlavy a dalších bolestivých pocitů;
  • pomáhají snižovat teplotu;
  • vedlejší účinek - poškození jater.

Oba léky pomáhají zmírnit bolesti hlavy. Oba léky pomáhají snižovat horečku. Drogy mají vedlejší účinky - poškození jater.

Rozdíl mezi léky:

ParacetamoliKyselina acetylsalicylová
Prakticky žádné kontraindikaceNedoporučuje se u lidí s přecitlivělostí na žaludek. zvyšuje pravděpodobnost vředů
Neovlivňuje systém cév a metabolismusŘedí krev
Je považována za nejbezpečnější droguToxický lék, který je v mnoha evropských zemích zakázán

Což je lepší vzít: Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Aspirin je považován za nejúčinnější lék na snížení tělesné teploty, ale nejbezpečnějším je paracetamol. Proto se při vysoké teplotě, bolestech hlavy a dalších prvních příznacích nachlazení doporučuje užívat paracetamol.

Recenze lékařů

Valeriy, 42 let, Oryol: „Předepisuji paracetamol pro onemocnění virové, bakteriální povahy u pacientů, bolesti kloubů a zubů a infekční a zánětlivá onemocnění. Droga může být podána dítěti “.

Victoria, 34 let, Kaluga: „Kyselina acetylsalicylová pomáhá zmírnit příznaky, ale ne zbavit se této nemoci. Vyvolává pouze nachlazení a také způsobuje exacerbaci gastritidy. Je přísně zakázáno užívat jej během těhotenství “.

Svetlana, 27 let, Krasnojarsk: "Díky svým vlastnostem pomáhá lék Aspirin snížit horečku o 7-8 hodin a bolest zmizí po dobu 5-6 hodin".

Ivan, 52 let, Voroněž: „Pracuji jako terapeut. Předepisuji pacientům oba léky ke snížení bolesti “.

Paracetamol - návod k použití, vedlejší účinky, způsob podání KYSELINA ASPIRIN ACETYLSALICYLOVÁ Návod k použití Farmtube - Doktor Komarovský

Recenze pacientů o paracetamolu a kyselině acetylsalicylové

Pavel, 31 let, Penza: „Při prvních příznacích nachlazení užívám aspirin. Teplota klesá po půl hodině. Lék je levný a je k dispozici v každé lékárně. Užívám 1 tabletu denně bezprostředně po jídle, zapít teplou vodou ".

Lyubov, 37 let, Magnitogorsk: „Četl jsem, že aspirin je pro tělo škodlivý. Teď používám jako anestetikum pouze Paracetamoli. “.

Irina, 25 let, Moskva: „Paracetamoli je účinný a levný lék, který zmírňuje bolesti hlavy. Lékař jej předepsal i během těhotenství a laktace. ““.

Peter, 36 let, Vologda: „Teplotu snižuji pouze pomocí paracetamolu. Je to lék s minimálními vedlejšími účinky. “.

Konstantin, 28 let, Vologda: „Užívám oba léky podle toho, co je v lékárně k dispozici. Oba pomáhají zmírňovat bolesti svalů, kloubů atd. Jejich hlavní výhodou jsou nízké náklady “.

Aspirin nebo paracetamol: což je lepší a jaký je rozdíl (rozdíly ve složení, recenze lékařů)

Často se používají léky patřící do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Mnoho lidí užívá aspirin nebo paracetamol bez lékařského předpisu a věří, že jsou si rovni.

Ale protože mají schopnost účinně snižovat teplotu a eliminovat horečku, léky se liší přítomností dalších vlastností, mechanismu účinku, chemického složení a kontraindikací, které je důležité vzít v úvahu při léčbě.

Aspirin a paracetamol - léky zařazené do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků.

Má antipyretický účinek, zmírňuje bolest. Inhibuje produkci prostaglandinů, inhibuje mediátory zánětu a bolesti v centrálním nervovém systému, snižuje excitabilitu centra termoregulace hypotalamu.

Používá se ke snížení horečky a horečky v případě nachlazení, zmírňuje bolesti hlavy, bolesti zubů a neuralgii. Účinné při popáleninách a úrazech, bolestech svalů, revmatických bolestech a menstruačních bolestech.

Prakticky žádný protizánětlivý účinek.

Má antipyretický účinek, zmírňuje bolestivý syndrom.

Terapeutický účinek nastává 1,5 hodiny po požití. Metabolizuje se v játrech a vylučuje se ledvinami močí. Poločas je asi 3 hodiny.

Kontraindikováno v případě přecitlivělosti na složky léčiva, stejně jako při závažných onemocněních jater a ledvin, vrozené hyperbilirubinemii, onemocněních krve, nedostatku lukosa-6-fosfátdehydrogenázy, alkoholismu.

Paracetamol se užívá perorálně s dostatečným množstvím tekutiny. Při absenci dalších schůzek jsou dospělým a dětem starším 12 let předepsány 1–2 tablety až 4krát denně. Průběh léčby by neměl přesáhnout 7 dní..

Dětem ve věku od 6 do 12 let se podává 1 tableta až 4krát každých 24 hodin, dětem ve věku od 3 do 6 let se podává 0,5 tablet. Maximální povolená doba léčby je 3 dny. Děti do 3 let mohou dostávat paracetamol v jiné dávkové formě.

Složení

Hlavní účinná látka: paracetamol.

Léčivo ve formě tablet také obsahuje želatinu, bramborový škrob, kyselinu stearovou a laktózu.

Paracetamol je předepisován za přítomnosti syndromu bolesti různého původu mírné a střední intenzity, horečky doprovázející zánětlivé a infekční nemoci, s nesnášenlivostí k derivátům kyseliny salicylové.

Starší pacienti, lidé s poruchou funkce jater a ledvin by se měli před užitím poradit s lékařem.

Paracetamol je předepisován za přítomnosti syndromu bolesti různého původu mírné až střední intenzity.

Paracetamol může způsobit následující nežádoucí účinky:

  • nevolnost;
  • alergické reakce;
  • bolest v epigastrické oblasti;
  • trombocytopenie;
  • anémie;
  • agranulocytóza.

Během těhotenství a laktace se lék používá pouze podle pokynů lékaře..

Aspirinová charakteristika

Aspirin je účinný při mírné až středně silné bolesti, zejména zánětlivé povahy. Má analgetické, protizánětlivé a antipyretické vlastnosti, zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Umožňuje zmírnit bolestivý syndrom, zmírňuje stavy doprovázené horečkou, horečkou a nepohodlí ve svalech a kloubech.

Kontraindikováno u těchto onemocnění a stavů:

  • aktivní peptický vřed žaludku a 12 dvanáctníkových vředů;
  • hemoragická diatéza;
  • zvýšená tendence ke krvácení;
  • chronické astma způsobené užíváním salicylátů;
  • závažné selhání ledvin;
  • závažné onemocnění jater;
  • 1. a 3. trimestr těhotenství;
  • přecitlivělost na složky léčiva.

Aspirin by neměl být užíván současně s alkoholem.

Při perorálním podání je léčivo absorbováno v gastrointestinálním traktu, metabolizováno v játrech a vylučováno ledvinami. Poločas závisí na množství a pohybuje se od 2 do 15 hodin.

Lék ve formě tablet lze předem polknout nebo rozdrtit. Doporučená jednotlivá dávka pro dospělé je 300 - 1 000 mg. Opětovné přijetí je povoleno za 4-8 hodin. Maximální povolená denní dávka by neměla překročit 4 g.

Aby se zabránilo trombóze a embolii, užívejte 100-300 mg jednou za 24 hodin v kurzu, který se pohybuje od 1 měsíce do 2 let.

Denní dávka pro děti je rozdělena na 4 až 6 dávek a vypočítává se s přihlédnutím k hmotnosti pacienta, doporučený poměr je 10 až 15 mg na 1 kg. Dětem ve věku od 6 měsíců do 1 roku se podává jednorázová dávka nejvýše 50-100 mg.

Použití aspirinu k léčbě dětí a dospívajících s onemocněními doprovázenými hypertermií se doporučuje pouze v případě, že jsou jiné léky neúčinné, protože existuje pravděpodobnost Reyeho syndromu, což je život ohrožující dítě..

Užívání aspirinu k léčbě dětí a dospívajících s chorobami doprovázenými hypertermií se doporučuje pouze v případě, že jsou jiné léky neúčinné.

Složení přípravku

Aspirin obsahuje jako hlavní účinnou látku kyselinu acetylsalicylovou, která má protizánětlivé, antipyretické a analgetické vlastnosti, je schopná působit antiagregačně a zpomalit sjednocení krevních destiček..

Při jmenování

Indikace pro použití:

  • bolestivé syndromy nízké a střední intenzity různého původu, včetně zánětlivých;
  • horečka;
  • revmatická onemocnění;
  • pro prevenci mozkové embolie a trombózy.

Při užívání léku jsou možné následující nežádoucí reakce:

  • alergické kožní vyrážky, svědění;
  • bolest v epigastrické oblasti;
  • pálení žáhy;
  • snížení hladiny krevních destiček;
  • krvácející;
  • bolest hlavy, závratě;
  • tinnitus;
  • zhoršená funkce ledvin;
  • akutní selhání ledvin.

Užívání aspirinu během těhotenství a kojení je povoleno pouze podle pokynů lékaře a přísně v jím stanovených dávkách.

Což je lepší - aspirin nebo paracetamol

Obě léky poskytují dobrý antipyretický účinek, ale existují i ​​další aspekty působení těchto léků..

S ohledem na rozdíly ve složení je Paracetamol lídrem v oblasti bezpečnosti, ale má slabý protizánětlivý účinek, proto se používá jako antipyretikum pro virové infekce.

K léčbě závažných zánětlivých procesů, bakteriálních infekcí, je lepší užívat aspirin, který je toxičtější ve srovnání s jeho analogem, ale působí rychleji a účinněji přímo na zánětlivé zaměření.

Nedoporučuje se kombinovat léky.

Jaký je rozdíl mezi aspirinem a paracetamolem

  • Mechanismus účinku léků je potlačit zánětlivé mediátory, ale aspirin ovlivňuje pouze zanícenou oblast, zatímco paracetamol působí na úrovni centrálního nervového systému.
  • Při léčbě závažných zánětlivých onemocnění je paracetamol prakticky neúčinný, ale v krátké době snižuje vysokou teplotu a eliminuje horečku, má méně nežádoucích účinků a nevede k smrti v případě předávkování.
  • Aspirin je svým protizánětlivým účinkem lepší než paracetamol, ale nedoporučuje se u virových infekcí, protože lék ovlivňuje stejné typy jaterních buněk jako některé viry, v důsledku čehož působí silný negativní účinek na játra, ničí se orgánové buňky a vyvíjí se život ohrožující onemocnění - Reyův syndrom (poškození mozku a jater).
  • Chcete-li získat účinné výsledky léčby bez vedlejších účinků, je lepší vyhledat radu odborníka, který zvolí lék, s přihlédnutím k povaze a závažnosti onemocnění, individuálním charakteristikám pacienta.

Názor lékařů

Perebailov VS, dětský ortoped se 13 lety zkušeností: „Paracetamol má dobrý antipyretický účinek a je levný. Pokud bylo pozorováno dávkování, ve své praxi jsem nenarazil na vedlejší účinky. Předepisuji jako analgetikum a antipyretikum, tento lék není vhodný k úlevě od bolesti ".

A. Ivanov, chirurg s 20 lety zkušeností: „Paracetamol zvládá svou hlavní funkci - snižuje teplotu a zmírňuje křeče. Optimální poměr cena / kvalita. Ale před použitím je lepší poradit se s lékařem, abyste správně vypočítali optimální dávku léku ".

Strizhak O. O., chiropraktik se 13 lety zkušeností: „Aspirin by měl být v každé domácí lékárně.

Lék je účinný při akutních stavech v kardiologii, proto je zahrnut do standardů pro první pomoc. Ukázalo se dobře při léčbě nachlazení, při symptomatické terapii.

Může způsobit nežádoucí účinky, při dlouhodobém užívání má negativní vliv na žaludeční sliznici ".

DV Ruban, cévní chirurg s 5letými zkušenostmi: „Aspirin je vysoce kvalitní a levná alternativa prevence kardiovaskulárních onemocnění. Je důležité vzít v úvahu zvláštnosti interakce s jinými prostředky.

Je lepší přestat užívat lék před operací, aby se nezvýšilo riziko krvácení. Nedoporučuji žvýkat tablety, protože kyselina acetylsalicylová ničí zubní sklovinu.

Další nevýhodou je absence enterického potahu v tabletách, což zvyšuje negativní účinek léčiva na žaludeční sliznici. Při používání se často vyskytují dyspeptické poruchy “.

Manasyan K.V., flebolog se čtyřletou praxí: „Doporučuji užívat Aspirin, pokud je to nutné, primární antitrombotickou terapii, stejně jako při nachlazení, bolesti a syndromu po kocovině. Ale nedoporučuji jej používat po dlouhou dobu, jinak je ulcerózní gastritida možná “.

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová jsou jedno a totéž?

Pokud se musíte rozhodnout, co je lepší: Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová, měli byste nejprve korelovat indikace pro použití těchto prostředků a příznaky onemocnění. Kromě toho je nutné porovnat léky podle mechanismu účinku. Tím se určí nejvhodnější možnost pro aplikaci za daných podmínek..

Paracetamol nebo acetylsalicylová je jedna skupina nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID).

To je stejné nebo stejné

Oba léky patří do stejné skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Paracetamol a kyselina acetylsalicylová (aspirin) by se však neměli zaměňovat. To je způsobeno skutečností, že léky, i když představují stejnou farmakologickou skupinu, se liší stupněm účinku na tělo..

Paracetamol se tedy týká protizánětlivých léků se slabou aktivitou, zatímco kyselina acetylsalicylová je vysoce účinná. To znamená, že s rozvojem patologických procesů, které jsou doprovázeny zánětem, lze dosáhnout rychlejšího pozitivního výsledku při užívání druhého z těchto prostředků.

Kyselina acetylsalicylová nebo ASA obsahuje účinnou látku se stejným názvem. Byly zaznamenány následující vlastnosti léku:

  • antipyretikum;
  • protizánětlivý;
  • mírně analgetikum;
  • antiagregační - inhibuje aktivitu destiček.

Tento nástroj je k dispozici v tabletech. Pokud vezmeme v úvahu analogy různých výrobců, lze přípravek v práškové formě najít komerčně. Rozsah této drogy je široký.

To je způsobeno velkým počtem pozitivních vlastností.

Protizánětlivý účinek je tedy zajištěn inhibicí aktivity enzymů (cyklooxygenázy) podílejících se na metabolismu kyseliny arachidonové.

ASA ovlivňuje centrum termoregulace. To pomáhá normalizovat tělesnou teplotu. Výhodou léků skupiny NSAID je schopnost ovlivnit termoregulační centrum, když má pacient horečku. Pokud je tělesná teplota normální, lék ji nesnižuje..

Tento lék pomáhá snížit pravděpodobnost vzniku infarktu myokardu. Tento lék může ovlivnit krevní tlak. Vzhledem k tomu, že ASA ředí krev, nelze jej použít současně s antikoagulancii..

Antiagregační účinek je zajištěn díky schopnosti ASA ovlivňovat enzymy cyklooxygenázy COX-1. Jsou zapojeni do různých procesů, včetně regulace funkce krevních destiček. Pod vlivem ASA je inhibována syntéza tromboxanu. Díky tomu je narušena adheze krevních buněk ke stěnám ak sobě navzájem..

Výsledkem je snížení intenzity krevních sraženin. Tento lék je považován za nejúčinnější protidoštičkový prostředek ve srovnání s jinými typy NSAID. Z tohoto důvodu má více kontraindikací, protože tento lék nelze použít k porušení funkce hematopoetického systému. Další omezení při jeho používání:

  • patologické procesy v zažívacím traktu: vřed, gastritida;
  • vnitřní krvácení;
  • přecitlivělost na účinnou látku kteréhokoli z léků ve skupině NSAID;
  • krvácení;
  • hemofilie;
  • závažné vaskulární patologie, například aneuryzma aorty;
  • vysoký krevní tlak;
  • nedostatek vitaminu K v těle;
  • období těhotenství (pouze 1 a 3 trimestry);
  • selhání funkce jater nebo ledvin;
  • Reyeho syndrom;
  • období laktace;
  • děti do 15 let.

Kyselina acetylsalicylová se nepoužívá pro patologické procesy v zažívacím traktu: vřed, gastritida.

Vedlejší účinky ASA jsou také četné, což je nevýhodou léku. Dochází tedy k narušení činnosti centrálního nervového systému (bolesti hlavy, závratě, poruchy sluchu a zraku), orgánů zažívacího traktu, kardiovaskulárního systému a krvetvorných procesů.

Méně často se objevují alergie, vyvíjejí se patologické stavy ledvin, které ovlivňují funkci vylučování moči.

ASA je předepsán pro zánětlivá onemocnění, akutní respirační virové infekce, chřipku, pro prevenci infarktu myokardu, trombózy, stejně jako pro poruchy mozkové cirkulace, bolesti různých etiologií.

Další droga (paracetamol) je považována za bezpečnější. Obsahuje látku se stejným názvem, působí více na centrální nervový systém než na periferní tkáně.

Z tohoto důvodu je oblast použití takového nástroje ve srovnání s ASK omezenější. Kromě toho je při užívání paracetamolu zaznamenán stejně mírný účinek na enzymy cyklooxygenázy COX-1 a COX-2..

To znamená, že tento lék patří k prostředkům neselektivního působení..

Vzhledem k mírnému účinku na COX-1 klesá intenzita vedlejších účinků:

  • alergie;
  • bolest hlavy;
  • nevolnost;
  • bolest břicha;
  • narušení hematopoetického systému.

Existuje několik kontraindikací pro paracetamol: dysfunkce jater a ledvin, přecitlivělost na účinnou látku, věk do 3 let. Tato náprava je předepsána v několika případech:

  • neuralgie;
  • bolesti různé etiologie;
  • trauma;
  • popáleniny;
  • zvýšená tělesná teplota.

Paracetamol se nepoužívá k léčbě neuralgie a bolesti různé etiologie.

Jaký je rozdíl mezi paracetamolem nebo kyselinou acetylsalicylovou

Aniž bychom zacházeli do podrobností, může se zdát, že tyto nástroje jsou zaměnitelné. To je částečně pravda, ale pouze v některých případech: s neintenzivní bolestí, rozvíjejícím se zánětlivým procesem střední síly. Ve většině případů nejsou ASA a paracetamol předepsány pro stejná onemocnění, patologické stavy. To je způsobeno rozdílem v mechanismech práce.

Vzhledem k tomu, že ASA působí na řadu tělesných systémů, vyvolává tento lék více vedlejších účinků a má mnoho kontraindikací. Používá se však také pro různé patologické stavy..

Ve srovnání s tím je paracetamol slabší a neovlivňuje většinu tělesných systémů. To poskytuje měkčí účinek tohoto nástroje. Výsledkem je minimalizace počtu vedlejších účinků. Paracetamol má také několik kontraindikací.

Oblast použití tohoto nástroje je však mnohem menší..

Co si vybrat: Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Nejúčinnějšími antipyretiky a protizánětlivými léky jsou kyselina acetylsalicylová a paracetamol. Odstraňují zimnici, snižují vysokou tělesnou teplotu, zmírňují bolestivý syndrom, který zahrnuje bolesti hlavy a bolesti kloubů. Oba léky mají výhody i nevýhody..

Nejúčinnějšími antipyretiky a protizánětlivými léky jsou kyselina acetylsalicylová a paracetamol..

Charakteristika paracetamolu

Je to analgetikum a antipyretikum, které patří do skupiny NSAID. Je určen pro dospělé a děti. Uvolňuje se ve formě tablet, sirupu, suspenze, čípků. Hlavní složkou je paracetamol. Lék snižuje aktivitu cyklooxygenázy, což vyvolává zvýšení tělesné teploty a výskyt bolesti. Léčba však nemá protizánětlivý účinek..

Indikace pro použití:

  • bolest zubů, bolest hlavy, migréna, artralgie, myalgie, neuralgie, algodismenorea;
  • horečka, která se vyvinula na pozadí infekčních nemocí.

Lék lze použít na akné. K tomu je tableta rozdrcena na prášek a aplikována na postiženou oblast po dobu 7-9 minut. K rychlé úlevě od bolesti se lék podává intravenózně.

Kontraindikace zahrnují:

  • nadměrná citlivost na složky léku;
  • anémie;
  • leukopenie;
  • alkoholismus;
  • nemoci krve;
  • závažné onemocnění jater a ledvin;
  • vrozená hyperbilirubinémie.

Opatrnost při užívání léku by měli projevovat pacienti s virovou hepatitidou, diabetes mellitus, alkoholickým poškozením jater, během těhotenství a kojení.

Během léčby se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

  • průjem nebo zácpa, plynatost, pálení žáhy, říhání;
  • leukopenie;
  • trombocytopenie;
  • narušení jater;
  • anémie;
  • angioneurotický edém;
  • kopřivka;
  • svědění kůže a vyrážka.

Pokud se u vás objeví krvácení z nosu, krvácení dásní nebo alergie, přestaňte drogu užívat a navštivte lékaře.

Opatrnost při užívání paracetamolu by měli projevovat pacienti s virovou hepatitidou, diabetes mellitus, alkoholickým poškozením jater, během těhotenství a kojení.

Charakteristika kyseliny acetylsalicylové

Jedná se o nesteroidní protizánětlivé činidlo, které zmírňuje bolest, zánět a horečku a pomáhá inhibovat agregaci krevních destiček. Vyrábí se ve formě tablet. Hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová. Mechanismus účinku je způsoben snížením aktivity COX, což je enzym, který způsobuje horečku, zánět a bolest.

Lék snižuje pravděpodobnost vzniku infarktu myokardu, pokud existuje nestabilní angina pectoris.

Určeno pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Indikace pro použití:

  • bolest jakéhokoli původu;
  • zánět myokardu;
  • revmatismus;
  • revmatoidní artritida;
  • zvýšení teploty u infekčních a zánětlivých onemocnění;
  • prevence infarktu myokardu, tromboembolismu, trombózy.

Kontraindikace zahrnují:

  • "Aspirin" astma;
  • nedostatek vitaminu K;
  • krvácení do střev nebo žaludku;
  • exacerbace erozivních a ulcerativních onemocnění trávicího systému;
  • aortální disekce;
  • selhání jater nebo ledvin;
  • portální hypertenze;
  • hemoragická diatéza, hypoprotrombinemie, hemofilie;
  • těhotenství;
  • období kojení;
  • dna, dnavá artritida;
  • nadměrná citlivost na složky léčiva.

Ve druhém trimestru je povolena jednorázová léčba. Je zakázáno jej používat pro děti do 15 let.

Vedlejší efekty:

  • průjem, bolest v nadbřišku, anorexie, zvracení, nevolnost;
  • dysfunkce jater, krvácení z gastrointestinálního traktu, erozivní a ulcerózní onemocnění;
  • bolest hlavy, závratě;
  • nefrotický syndrom, akutní selhání ledvin;
  • „Aspirinová triáda“, bronchospazmus, Quinckeho edém, kožní vyrážka;
  • Reyův syndrom.

Dětem může být kyselina acetylsalicylová podávána až od 15 let.

Pokud se potřebujete zbavit příznaků nachlazení a jiných infekčních onemocnění u dítěte, měli byste vědět, že lék lze podávat až od 15 let.

Srovnání paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Výběr, který je účinnější - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová, je nutné porovnat jejich vlastnosti.

Podobnost

Oba léky jsou nenarkotická analgetika patřící do skupiny NSAID. Účinně eliminují bolest a snižují horečku. Prodává se v lékárnách bez lékařského předpisu. Léky se vyrábějí v Rusku. Léčba často způsobuje nežádoucí účinky.

Jaký je rozdíl

Složení přípravků zahrnuje různé hlavní složky. Liší se hlavními složkami, dávkovou formou, kontraindikacemi a vedlejšími účinky.

Paracetamol má nízký protizánětlivý účinek, proto se zřídka používá k odstranění zánětu. Ale jako antipyretikum má méně kontraindikací.

ASA má silnější protizánětlivé účinky, ale má více vedlejších účinků.

Paracetamol neovlivňuje metabolismus a oběhový systém, proto je povoleno pro použití u dětí, těhotných a kojících žen.

Aspirin snižuje horečku rychleji, ale ovlivňuje jaterní buňky. Tento lék má tvrdší účinek na gastrointestinální trakt a může vést k rozvoji žaludečních vředů..

Což je levnější

Náklady na paracetamol - 40 rublů, aspirin - 20 rublů.

Což je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová

Pro prevenci srdečních a cévních onemocnění je častěji předepisována ASA, která v malých dávkách snižuje adhezi krevních destiček a tvorbu krevních sraženin. Paracetamol takové vlastnosti nemá.

Kromě toho tento lék vykazuje nízkou účinnost při revmatických bolestech a poškození periferních tkání. V tomto případě se používá aspirin. Častěji se předepisuje na nachlazení, které je doprovázeno vysokou horečkou, protože.

účinek jeho užívání přichází rychleji.

U osteochondrózy, která je doprovázena silnými bolestmi, je předepsán aspirin, protože paracetamol nemá analgetický účinek při onemocněních kostní tkáně a kloubů.

Mohu brát současně

Paracetamol a aspirin lze užívat společně k úlevě od silných bolestí hlavy. Kompatibilita těchto léčivých přípravků umožňuje jejich použití k výrobě kombinovaných nenarkotických analgetik. Tyto léky jsou obsaženy v citramonu.

Recenze lékařů o paracetamolu a kyselině acetylsalicylové

Vyacheslav, 48 let, terapeut, Samara

Paracetamol a aspirin nejsou stejný lék, ale oba jsou dobré pro zmírnění bolesti a snížení horečky. Ve své praxi často doporučuji první lék svým pacientům, protože jen zřídka způsobuje vývoj negativních reakcí v těle. Je však zakázáno jej používat samostatně, zejména v kombinaci s jinými léky, protože může poškodit zdraví.

Elena, 54 let, terapeutka, Moskva

Kyselina acetylsalicylová je dobrá pro eliminaci příznaků infekčních onemocnění - bolesti, horečky a zánětu. Lék však neovlivňuje samotnou příčinu onemocnění. Tento lék je levný, vykazuje vysokou účinnost a málokdy způsobuje vedlejší účinky..

Recenze pacientů

Oksana, 34 let, Murmansk

U infekčních a zánětlivých onemocnění vždy užívám paracetamol. Tato droga se již dlouho ukázala jako účinná a bezpečná. Piji to při vysoké teplotě, která se po 10 minutách začne snižovat. V tomto případě trvá terapeutický účinek dlouhou dobu - až 5 hodin. Hlavní nevýhodou je silné pocení.

Štěpán, 39 let, Saratov

Když mě začnou bolet klouby a hlava, vždy si dám pilulku s aspirinem. Tento lék pomáhá dobře a nikdy nebyly žádné vedlejší účinky. Je cenově dostupný pro každého.

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová: což je lepší

Antipyretika jsou nejlepší volbou pro symptomatickou léčbu nachlazení a horeček. Jak víte, takové léky nejen zmírňují bolest a napětí, ale také oslabují zánětlivý proces..

Nejúčinnější jsou nesteroidní protizánětlivé léky, analgetika a antipyretika, která přímo ovlivňují centrum termoregulace v mozku, což pomáhá snižovat vysokou tělesnou teplotu. Příklady obchodních názvů: paracetamol a kyselina acetylsalicylová, léky proti bolesti s aspirinem.

Měli byste pečlivě zvážit tyto účinné látky a zjistit - kyselina acetylsalicylová nebo paracetamol, což je lepší?

Formy uvolňování na moderním farmakologickém trhu:

  • Tablety balené v blistrech po 6 nebo 10 kusech v dávkách 500 mg nebo 300 mg (dávka pro děti) jsou baleny v kartonových krabičkách
  • Sirup 2,5% pro děti, 50 ml v balení
  • Suspenze 2,5%, 100 ml v balení
  • Rektální čípky mají také systémový účinek, ale je méně pravděpodobné, že dráždí gastrointestinální trakt a vykazují svůj terapeutický účinek mnohem rychleji díky rychlejšímu pronikání do systémového oběhu.

Existují také formy s kombinovaným uvolňováním, které obsahují několik aktivních složek, jako je citramon. Kromě paracetamolu obsahuje tento lék kyselinu acetylsalicylovou a kofein. Společně tyto složky vykazují synergický účinek..

Bude také zajímavé vědět, že v takových výrobcích je dávka látek nižší než v monopreparátech.

V tabletách kombinovaného paracetamolu a aspirinu asi o polovinu více než v konvenčních monoterapiích, ale to neznamená, že je třeba je pít více než obvykle, jinak hrozí riziko předávkování, takže byste neměli dávat dvojnásobnou zátěž játrům.

Použití kyseliny acetylsalicylové

Lze tyto léky užívat společně? Společně je lze užívat, zejména jako součást téhož citramonu, ale nedodržení dávkovacího režimu může způsobit nežádoucí účinky ve formě bolesti žaludku a změn ukazatelů srážlivosti krve. Mimochodem, paracetamol neovlivňuje reologické vlastnosti krve, proto je pro terapii ARVI bezpečnější. Jaké další léky existují ke snížení teploty bez závažných vedlejších účinků? Kromě kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu mají antipyretické vlastnosti ibuprofen a kyselina mefenamová..

Oba léky neinhibují ani nestimulují systém srážení krve, nemají tak výrazný negativní účinek na žaludek jako aspirin a nemají tak toxický účinek na játra jako paracetamol..

Existují důkazy, že ibuprofen lze užívat dlouhodobě, pokud patří k nejmírnějším nesteroidním protizánětlivým lékům.

Kyselina mefenamová má mimo jiné také imunomodulační vlastnosti, stimuluje produkci interferonu.

Aspirin nebo paracetamol: který je lepší při bolestech a horečce?

Paracetamol nebo aspirin: Tyto léky jsou podobné, liší se však režimem, mechanismy účinku, bezpečností a účinností při bolesti a horečce. Bolest a horečka jsou často spojeny se zraněním a nemocí. Tyto podmínky výrazně ovlivňují každodenní život lidí a vyžadují kvalifikované lékařské ošetření. Paracetamol a aspirin jsou některé z nejpopulárnějších antipyretik a léků proti bolesti, které jsou k dispozici na přepážce bez lékařského předpisu..

Paracetamol (acetaminofen) patří do skupiny narkotických léků proti bolesti a antipyretik - analgetik-antipyretik. K dispozici ve formě tobolek, tablet, čípků, suspenzí, sáčků a také ve formách pro intravenózní podání.

Slavné značky: Efferalgan, Panadol, Rapidol, Milistan, Tsefekon.

Paracetamol je součástí mnoha kombinovaných léků pro symptomatickou léčbu nachlazení: Fervex, Pharmacitron, Coldrex atd..

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků nebo NSAID. Má výrazný antipyretický a mírný analgetický a protizánětlivý účinek; zabraňuje tvorbě krevních sraženin. K dispozici ve formě tablet, neexistují žádné formy pro intravenózní podání.

Slavné značky: Aspirin-Bayer, Upsarin, Asafen.

Kyselinu acetylsalicylovou lze nalézt v kombinovaných přípravcích, včetně společně s acetaminofenem: citramon, citropak, askofen, ascopar atd. Oba léky se používají k úlevě od bolesti a snížení teploty. Mají podobný mechanismus účinku, který ovlivňuje centrální nervový systém. Hlavním cílem obou léků jsou cyklooxygenázy a prostaglandiny. Blokováním působení prostaglandinů v mozku paracetamol a aspirin účinně normalizují tělesnou teplotu. První rozdíl spočívá v tom, že paracetamol nemá téměř žádný protizánětlivý účinek. Faktem je, že ve svalech a jiných periferních tkáních těla je účinek léku blokován speciálními enzymy - peroxidázami. Na jedné straně si proto vystačíme pouze s centrálními účinky - antipyretikem a analgetikem. Na druhé straně, vzhledem k absenci škodlivého účinku na sliznici žaludku a střev, může být paracetamol užíván s gastritidou.

Druhým rozdílem je, že aspirin inhibuje syntézu tromboxanů - důležitých molekul pro proces srážení krve. Proto dlouhodobé užívání nízkých dávek léku snižuje riziko vzniku krevních sraženin (infarkt myokardu, ischemická cévní mozková příhoda).

Na rozdíl od paracetamolu může užívání aspirinu způsobit krvácení. Může být užíván k úlevě od bolesti a zánětu způsobeného revmatickými stavy. Doporučeno pro bolesti svalů, podvrtnutí, bolesti zad, bolesti hlavy, zubů a bolesti během menstruace. Používá se na příznaky chřipky a nachlazení pouze u dospělých. V nízkých dávkách je předepsán k prevenci vzniku krevních sraženin. Doporučuje se k úlevě od mírných až středně silných bolestí hlavy, zubů, kloubů, svalů a menstruačních bolestí. Může být použit jako antipyretikum pro horečnaté stavy u dospělých a dětí. Aspirin může způsobit problémy, jako jsou ulcerace žaludeční sliznice, krvácení, udušení („aspirinové astma“), porucha funkce jater a ledvin. Paracetamol je považován za nejbezpečnější z této dvojice. Pokud se užívá v obvyklých dávkách, málokdy způsobuje nežádoucí účinky. Hlavním problémem je hepatotoxický účinek - poškození jater při užívání vysokých dávek. Lék je dobře snášen při astmatu, gastritidě a žaludečních vředech. Ve zvláštních formách je předepsán dětem od 2 měsíců!

Obecné kontraindikace:

  1. Alkoholismus
  2. Těžké poškození jater
  3. Selhání jater a ledvin
  4. Krevní nemoci (těžká anémie)
  5. Hypersenzitivita Potlačení syntézy prostaglandinů v periferních tkáních může nepříznivě ovlivnit vývoj embrya a plodu, proto jsou NSAID během těhotenství nežádoucí..

Aspirin by se neměl užívat během těhotenství, zejména v prvním a druhém trimestru. Ve třetím trimestru může kyselina acetylsalicylová způsobit předčasné uzavření ductus arteriosus a plicní hypertenzi.

Na konci těhotenství může lék inhibovat kontrakce dělohy.

Aspirin během laktace lze užívat bez překročení doporučených dávek a délky léčby. Lék přechází do mateřského mléka v minimálním množství. Negativní reakce dítěte nejsou popsány.

Paracetamol během těhotenství lze užívat kdykoli, pokud očekávané přínosy převažují nad možnými riziky. Studie in vivo neodhalily žádné abnormality ve vývoji plodu nebo negativní účinky na tělo matky.

Paracetamol během laktace je považován za bezpečnou volbu pro bolest a teplotu, pokud jsou přísně dodržovány doporučené dávky a doba podávání.

Tělo štěpí většinu standardní dávky paracetamolu a vylučuje ho močí. Část léčiva se transformuje na jaterní toxický vedlejší produkt. Pokud užíváte Panadol ve vysokých dávkách nebo jej kombinujete s jinými léky obsahujícími acetaminofen, zvyšuje se riziko jater.

Průměrný zdravý dospělý by neměl užívat více než 4 000 mg acetaminofenu denně. U některých lidí mohou dávky 3000 mg nebo více způsobit problémy, proto tento údaj nepřekračujte..

Dospělí a dospívající starší 15 let mohou podle potřeby užívat 300-900 mg kyseliny acetylsalicylové každé 4 až 6 hodin.

Maximální denní dávka léku by neměla překročit 4 000 mg.

Možné nežádoucí interakce paracetamolu: • Warfarin • Isoniazid • Karbamazepin • Fenobarbital • Fenytoin • Diflunisal Pamatujte, že v lékárnách existují stovky přípravků obsahujících paracetamol v různých kombinacích. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, abyste neužívali tyto léky současně!

Aspirin a paracetamol: co je škodlivější? Přemýšlet nahlas

Každý, kdo se narodil v SSSR, dobře ví, co je „kyselina acetylsalicylová“ - jednoduše - aspirin, nebo spíše salicylová kyselina octová. Když jsme byli nemocní, naši rodiče nám to dali jako antipyretikum. Klidně, beze strachu.

Stejně jako ostatní salicyláty je tato látka známá svými vlastnostmi již od starověku..

Několik vědců v roce 1982 dostalo Nobelovu cenu za objev spojený s vlastností aspirinu potlačovat syntézu prostaglandinů a tromboxanů..

V roce 1838 vědci dokázali, že látka izolovaná z vrbové kůry (s odvarem, z nichž byla léčena horečka) má antipyretickou látku - to je kyselina salicylová a tato látka se začala prodávat již v roce 1899, nejprve byla prodávána výhradně jako antipyretikum a později bylo jeho analgetické a protizánětlivé vlastnosti.

Dnes se aspirin kromě léčby nachlazení užívá ke snížení rizika srdečního infarktu a dokonce i lék k prevenci určitých typů rakoviny..

Informace o škodlivosti aspirinu se objevily v souvislosti s určitým Rheaovým syndromem (objeveným v roce 1963 patologem Reyem), který vznikl u dětí s virovou infekcí a při léčbě aspirinem.

Toto vzácné onemocnění v některých případech skončilo smrtí. (syndrom se vyskytuje s frekvencí 1 ze 100 000 a úmrtností v průměru 36% z počtu případů).

O tomto syndromu je třeba říci, že není léčen, a ve složitých případech (jaterní kóma) je úmrtnost 80 procent. Tento syndrom je však extrémně vzácný! Jeden případ na 100 tisíc nemocných dětí.

A o 10 let dříve navrhla americká společnost lék „PARACETAMOL“ - který byl umístěn jako bezpečnější než aspirin.

Podle nejnovějších údajů paracetamol způsobuje těžké formy selhání jater, a to i při jednorázové dávce vyšší než 7,5 g a u dětí - více než 140 mg na kg hmotnosti. Nekontrolovaný příjem paracetamolu je příčinou gastrointestinálních poruch. krvácení (se stejným úspěchem při nekontrolovaném příjmu aspirinu - stejný účinek).

A zde je několik dalších myšlenek: Paracetamol je součástí více než 500 léků. V Anglii ve Walesu bylo v letech 1989-1990 zaznamenáno více než 41 tisíc případů předávkování paracetamolem. (to je více než jedno procento populace Walesu).

Studie akutního selhání jater od listopadu 2000 do října 2004 prováděná americkými Centry pro kontrolu a prevenci nemocí zjistila, že paracetamol byl zodpovědný za 41% všech případů u dospělých a 25% u dětí..

A další studie ukázala, že při užívání paracetamolu se emoční reakce člověka snížila..

CELKEM: paracetamol se ukázal být škodlivější než aspirin (samozřejmě, když je překročena přípustná dávka (denní dávka pro dospělého je 4 gramy, aspirin není více než 2 gramy) - a mnohem toxičtější! (Aspirin způsobuje pouze krvácení a paracetamol - selhání jater a ledvin a dokonce astma).

Reklama o „bezpečnosti“ paracetamolu - udělala svou práci. Američané, kteří věří v reklamu, stejně jako Pán, aktivně absorbují paracetamol, stejně jako dříve absorbovali aspirin.

A paracetamol PRESNĚ neukládá z kocoviny. Uloží ASPIRIN!

Pro Více Informací O Migréně