Kolik paracetamolu můžete dát dětem?

Paracetamol je populární volně prodejný lék, který se často podává dětem všech věkových skupin na bolest a horečku. Skutečnost, že je k dispozici bez lékařského předpisu, neznamená, že je bez rizika. Každý rodič by měl vědět, jak dítěti podávat paracetamol, aby se předešlo předávkování.

Rozdíl mezi neškodnou a potenciálně škodlivou dávkou je relativně malý. Účinná látka léčiva, acetaminofen, může ve velkém množství negativně ovlivnit játra.

Paracetamol může řešit následující stavy:

vysoká horečka, horečka;

bolest, i když se objeví zuby;

Lék není schopen vyléčit infekci zubů nebo uší, stejně jako jiné dětské nemoci. Je nutné léčit nemoc, ne zbavit se příznaků.

Paracetamol pro dítě - jaká dávka?

Správné dávkování paracetamolu závisí na hmotnosti dítěte. Vzhledem k tomu, že lék by měl být užíván 4krát denně s přestávkou nejméně 4 hodiny, je v tabulce uvedena maximální denní dávka:

Paracetamol (500 mg)

Instrukce

  • ruština
  • қazaқsha

Jméno výrobku

Mezinárodní nechráněný název

Dávková forma

500 mg tablety

Složení

Jedna tableta obsahuje

pomocné látky: želatina, bramborový škrob, mastek, glycerin, stearát vápenatý a granulovaný cukr.

Popis

Kulaté tablety s plochým válcovým povrchem a zkosením, bílé nebo bílé se smetanovým nebo růžovým odstínem, s půlicí rýhou na jedné straně.

Farmakoterapeutická skupina

Analgetika. Jiná analgetika-antipyretika. Anilides. Paracetamol.

ATX kód N02BE01

Farmakologické vlastnosti

Farmakokinetika

Když se paracetamol užívá orálně, rychle a téměř úplně se vstřebává z gastrointestinálního traktu. Maximální úrovně koncentrace v krvi je dosaženo za 0,5-2 hodiny. Paracetamol je rychle a rovnoměrně distribuován v tkáních těla. Plazmatické proteiny váží 10-15% přijaté dávky. Distribuční objem a biologická dostupnost u dětí a dospělých se významně neliší. Lék prochází placentární bariérou. Méně než 1% dávky se vylučuje do mateřského mléka kojících matek. Paracetamol je metabolizován mikrozomálními jaterními enzymy, asi 80% tvoří konjugáty s kyselinou glukuronovou a sulfáty, až 17% prochází hydroxylací za vzniku aktivních metabolitů, které jsou konjugovány s glutathionem.

V případě předávkování nebo nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity způsobit nekrózu hepatocytů. Poločas paracetamolu je 1,5-2,5 hodiny. Může se zvýšit u pacientů se závažnou poruchou funkce jater au starších pacientů. 24 hodin po užití se 85-90% paracetamolu vylučuje močí ve formě glukuronidů a síranů a 3% beze změny. U dětí do 10–12 let je tvorba konjugátů se sulfáty hlavní cestou metabolismu a vylučování paracetamolu. Pravděpodobnost hepatotoxického účinku u dětí je nižší než u dospělých.

Ostatní farmakokinetické parametry dospělých a dětí se neliší.

Farmakodynamika

Nenarkotické analgetikum. Má antipyretické a analgetické účinky. Lék blokuje cyklooxygenázu v centrálním nervovém systému a ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. Ztráta tělesného tepla během horečnatých podmínek se zvyšuje v důsledku vazodilatace a zvýšení průtoku periferní krve. V zanícených tkáních buněčné peroxidázy neutralizují účinek paracetamolu na cyklooxygenázu, což vysvětluje téměř úplnou absenci protizánětlivého účinku léčiva.

Indikace pro použití

infekční a zánětlivá onemocnění doprovázená zvýšením tělesné teploty (akutní respirační infekce, chřipka, dětské infekce, postvakcinační reakce)

bolestivý syndrom slabé a střední intenzity různého původu, včetně bolesti hlavy, zubů, neuralgie, algomenorey, bolesti při úrazu, popálenin, myalgie.

Způsob podání a dávkování

U dospělých a dětí starších 15 let je jedna perorální dávka 500 mg; maximální jednotlivá dávka je 1 000 mg. Maximální denní dávka je 4000 mg.

Děti od 6 do 9 let (s hmotností 22-30 kg: jedna dávka závisí na tělesné hmotnosti dítěte a je 250 mg, maximální denní dávka je 1000-1500 mg; ve věku 9-12 let (s hmotností do 40 kg) jedna dávka 500 mg, maximální denní dávka 2 000 mg; nad 12 let (vážící více než 40 kg) jednorázová dávka 500 mg, maximální denní dávka 2000-4000 mg.

Doporučený interval mezi dávkami léku je 6-8 hodin (minimálně 4 hodiny).

Délka léčby není více než 3 dny jako antipyretikum a ne více než 5 dní jako anestetikum.

O nutnosti pokračovat v léčbě tímto lékem rozhodne lékař.

Vedlejší efekty

ze zažívacího systému: nevolnost, zvracení, bolesti břicha,

zřídka při dlouhodobém užívání - porucha funkce jater

alergické reakce: kožní vyrážka, kopřivka, angioedém, Quinckeho edém, Lyellův syndrom

z močového systému: zřídka při dlouhodobém užívání, porucha funkce ledvin

z hematopoetického systému: zřídka při dlouhodobém užívání - anémie, agranulocytóza, trombocytopenie.

Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, přestaňte užívat lék a poraďte se s lékařem..

Kontraindikace

přecitlivělost na paracetamol a další složky léčiva

těžká porucha funkce jater a ledvin

krevní nemoci, včetně anémie

nedostatek enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy

těhotenství a kojení

děti do 6 let.

Lékové interakce

Pokud pacient současně užívá jiné léky, poraďte se s lékařem. Kofein může zvýšit analgetický účinek paracetamolu. Paracetamol může zvýšit účinek nepřímých antikoagulancií, derivátů kumarinu, indolu. Při podávání ve vysokých terapeutických dávkách a současném podávání antihistaminik, glukokortikoidů, rifampicinu, fenobarbitalu, kyseliny etakrynové, alkoholu se zvyšuje hepatotoxický účinek. Pokud užíváte cholestyramin po dobu kratší než 1 hodinu po užití paracetamolu, jeho absorpce se může snížit a při použití metoklopramidu může dojít ke zvýšení adsorpce. Barbituráty snižují antipyretickou aktivitu. Nepoužívejte s jinými přípravky obsahujícími paracetamol. Při současném užívání se salicyláty se významně zvyšuje riziko nefrotoxických účinků. Paracetamol potencuje účinek antispazmodik.

speciální instrukce

Předepisuje se s opatrností pacientům se zhoršenou funkcí jater a ledvin, s Gilbertovým syndromem, s benigní hyperbilirubinemií a také u starších pacientů. U pacientů s alkoholickou hepatózou se zvyšuje riziko poškození jater.

Narušuje laboratorní testy při kvantitativním stanovení glukózy a kyseliny močové v plazmě.

Při dlouhodobém užívání léku je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater..

Paracetamol je látka tvořící methemoglobin.

Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, měli byste přestat užívat lék.

Těhotenství a kojení

Pokud je to nutné, užívání léku během laktace by mělo přestat kojit.

Vlastnosti ovlivňující schopnost řídit vozidla a mechanismy.

Otázka možnosti zapojení do potenciálně nebezpečných činností vyžadujících zvýšenou pozornost a rychlost psychomotorických reakcí by měla být vyřešena až po posouzení individuální reakce pacienta na lék.

Předávkovat

Příznaky: bledost kůže, pocení, závratě, nechutenství, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, zvýšená aktivita jaterních enzymů, zvýšení protrombinového času, později se objeví bolest v játrech. V závažných případech se objeví selhání jater, kóma a encefalopatie, zvonění v uších, oligurie, kolaps, křeče.

Léčba: výplach žaludku, solná laxativa, příjem enterosorbentů, perorální podání methioninu 8-9 hodin po předávkování a N-acetylcystein po 12 hodinách. Potřeba dalších terapeutických opatření (další podání methioninu, intravenózní podání acetylcysteinu) se stanoví v závislosti na koncentrace paracetomolu v krvi a doba, která uplynula po užití.

Uvolněte formulář a obal

10 tablet je umístěno v blistru z PVC fólie nebo podobné dovážené a potištěné hliníkové fólie lakované nebo podobné dovážené.

Primární balení spolu s odpovídajícím počtem pokynů pro lékařské použití ve státním a ruském jazyce jsou umístěna v krabici z vlnité lepenky nebo podobného dováženého zboží..

Podmínky skladování

Skladujte na suchém a tmavém místě při teplotě nepřesahující 25 ° C.

Držte mimo dosah dětí!

Doba skladování

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti.

Podmínky výdeje z lékáren

Výrobce

LLP "Pavlodar farmaceutický závod"

Kazachstán, Pavlodar, 140011, st. Kamzina, 33

Balírna

LLP "Pavlodar farmaceutický závod".

Kazachstán, Pavlodar, 140011, st. Kamzina, 33.

Držitel rozhodnutí o registraci

Pavlodar Pharmaceutical Plant LLP, Kazachstán

Adresa organizace, která na území Republiky Kazachstán přijímá nároky spotřebitelů na kvalitu výrobků (zboží)

Jak podávat paracetamol 5letému dítěti

Je důležité, aby rodiče předškolních dětí věděli, že nejbezpečnějším lékem na horečku je paracetamol. Dávka paracetamolu pro 5leté dítě se nepočítá stejným způsobem jako pro dospělého a závisí také na formě uvolňování léku. Vzhledem k tomu, že se tento lék nejčastěji používá při nachlazení a zánětlivých procesech, musí si rodiče pamatovat základní principy výpočtu dávky pro dítě.

Jak tento lék působí na tělo

Paracetamol se užívá jako antipyretikum a pro zmírnění bolesti. Účinnost léčiva je způsobena účinkem účinné látky na centrum termoregulace a COX, produkované mozkovými tkáněmi. Absorpce léčiva nastává v gastrointestinálním traktu a účinek aplikace se projeví po 30 minutách.

Na rozdíl od jiných protizánětlivých léků má několik výhod:

  • nedráždí sliznici žaludku a střev;
  • nevyvolává porušení metabolismu vody a solí a minerálů v těle;
  • je vysoce bezpečný i při překročení jedné přípustné dávky;
  • vedlejší účinky užívání drogy jsou extrémně vzácné;
  • je k dispozici v různých formách, což vám umožňuje vybrat vhodný produkt pro děti v jakémkoli věku.

Rodiče předškolních dětí by neměli pochybovat o bezpečnosti a účinnosti tohoto léku, je jen důležité si pamatovat, kolik paracetamolu lze dítěti podat, a dodržovat pravidla přijetí.

Hlavní indikace pro předepisování léku dětem

Když se tělesná teplota dítěte zvýší, mnoho matek se obává, zda lze paracetamol podávat ve věku 5 let. Tento lék je považován za jeden z nejlépe studovaných a nejbezpečnějších léků, takže jej lze používat od raného věku. Hlavní indikací užívání léku je zvýšení tělesné teploty u infekčních a zánětlivých onemocnění. Antipyretické vlastnosti paracetamolu vám umožňují rychle a bezpečně normalizovat teplotu a zmírnit stav dítěte.

Výpočet dávky léku

Aby užívání léku rychle přineslo očekávaný účinek, musíte vědět, kolik paracetamolu má dát dítěti ve věku 5 let. Při výpočtu dávky léků u malých dětí byste měli nejprve věnovat pozornost hmotnosti. Vzhledem k tomu, že paracetamol je dostupný v různých formách (tablety, sirup, rektální čípky), mohou se dávky mírně lišit. To bude podrobně napsáno v pokynech, které je nutné před použitím léčivého přípravku pečlivě přečíst..

Optimální dávka léku pro děti není více než 10-15 mg na 1 kg hmotnosti dítěte. Současně nelze podat více než 60 mg na 1 kg denně a počet dávek by neměl překročit 4-5. Nejlepší je podat druhou dávku léku čtyři hodiny po předchozím, pokud tělesná teplota neklesla na normální hodnoty..

Vlastnosti recepce

Ve věku 5 let může být lék podáván dítěti ve formě tablety, sirupu nebo rektálního čípku. Dávka pilulky může překročit jednorázovou přípustnou pro drobky v tomto věku, takže může být nutné rozdělit pilulku na části. Paracetamol by měl být podáván pouze v případě, že existuje lékařská indikace, tj. Když teplota těla stoupne nad 38 stupňů. Pětiletému dítěti je podáván paracetamol ne déle než 3 dny po sobě. Prodloužení trvání léčby může vést k vážnému poškození jater, ledvinového systému, alergickým reakcím.

Prameny:

Článek ověřen
Anna Moschovis - rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter

Paracetamol pro děti

Paracetamol je předepsán dětem při zvýšených teplotách jako antipyretikum. Tento lék se také používá k bolesti hlavy a zubů u dětí různého věku. S ohledem na pravidla pro přijetí a věkové dávkování je paracetamol považován za docela bezpečný lék pro děti..

Matky však musí být při dávkování tohoto léku opatrné a dávat pozor na dávkování uvedené na obalu. Někdy mohou mít dvě balení paracetamolu stejného typu v kompozici různá množství účinné látky. Tento článek představuje tabulky dávkování paracetamolu podle hmotnosti, věku a konkrétních léků.


Jaký paracetamol zvolit pro děti do jednoho roku

V této otázce hraje důležitou roli věk dítěte. V závislosti na věku lékař předepisuje paracetamol v různých formách (sirup, čípky nebo tablety).

Paracetamol pro děti od 1 do 3 měsíců

V tak malém věku jsou dětem předepsány paracetamol ve svíčkách, protože tato forma je považována za nejbezpečnější. Dávka čípků je 50 mg. Maximální počet svíček za den, které lze dodat, jsou 3 kusy. Doba, po které můžete dát svíčky, je 4-6 hodin. Čípky s paracetamolem Tsefekon D.

DŮLEŽITÉ! Celkové množství paracetamolu užívaného dítětem denně by nemělo překročit 60 mg na 1 kilogram hmotnosti dítěte.

Paracetamol pro děti od 3 měsíců do 1 roku

Pro tento věk se používají čípky s paracetamolem v dávce 100 mg nebo sirupem v dávce 60-120 mg (2,5-5 ml v odměrné lžičce). Léky se podávají s odstupem nejméně čtyř hodin 3-4krát denně.

Paracetamol v této formě a dávkování najdete pod různými obchodními názvy (cefekon, panadol, efferalgan).

DŮLEŽITÉ! Vždy dávejte pozor na dávkování uvedené na obalu! Záleží na tom, kolik ml sirupu dáte dítěti..

Paracetamol pro děti tohoto výrobce obsahuje 120 mg na 5 ml léčiva. Proto 2,5 ml = 60 mg a 5 ml = 120 mg.

Věnujte pozornost množství paracetamolu v efferalganu 30 mg na 1 ml léčiva. To znamená, že v 5 ml bude již 150 mg účinné látky. A toto je dávka pro děti starší jednoho roku. Dítě od 3 do 6 měsíců má předepsané 3 ml a od 6 měsíců do 4 ml.


Paracetamol pro děti v sirupu 120 mg / 5 ml nebo Panadol od 3 měsíců do 12 let

Paracetamol pro děti v sirupu "Efferalgan" 30 mg / ml od 3 měsíců do 12 let

Paracetamol pro děti ve svíčkách Tsefekon D od 1 měsíce do 12 let tabulka

Čípky s paracetamolem - "Panadol" jsou k dispozici ve dvou dávkách 125 mg od 6 měsíců a 250 mg od 3 let. Efferalgan ve svíčkách 80 mg pro děti od 3 do 5 měsíců, 125 mg od 6 měsíců do 3 let a 250 mg od 5 do 10 let.

V jakém věku mohou děti užívat tablety paracetamolu?

Paracetamol pro děti lze podávat v 200 mg tabletách od věku tří let. Pro dítě je však lepší zvolit dětskou formu ve formě sirupu, suspenze nebo čípků..

U některých dětí je i po třech letech problematické polknout i rozdrcenou pilulku. Jelikož se drobky léku drží na sliznici úst, mohou způsobit dávivý reflex. A samozřejmě tablet chutná hrozně. Někdy se ale stane, že má máma po ruce jen prášky a neexistuje způsob, jak běžet do lékárny.

Před podáním tablety paracetamolu malému dítěti musí být rozdrcena a zředěna vodou.

Paracetamol pro děti dávkování v tabletách od 3 do 12 let

DŮLEŽITÉ! Děti stejného věku mohou vážit jinak! Proto je nejlepší vypočítat hmotnostní dávku. Za tímto účelem vynásobte hmotnost dítěte v kilogramech o 10 a získejte počet miligramů léčiva, které lze podat v 1 dávce..

PŘÍKLAD: Pokud dítě váží 20 kg, pak jednorázová dávka (20 * 10 = 200) 200 mg.

Denní množství paracetamolu by nemělo být vyšší než 60 mg léčiva na 1 kg hmotnosti dítěte. Pokud dítě váží 15 kilogramů, pak maximum za den můžete dát (60 * 15 = 900 mg) 4 tablety. Maximální počet schůzek za den by neměl být vyšší než čtyři.

Lék se užívá jednu nebo dvě hodiny po jídle. Paracetamol účinkuje 30-60 minut po požití.

DŮLEŽITÉ! Pokud se po užití paracetamolu po dobu delší než tři dny růst teploty nezastaví, zavolejte znovu lékaře!

Pokud je paracetamol u dětí kontraindikován

  • Individuální nesnášenlivost
  • Problémy s játry nebo ledvinami
  • Nedostatek sacharázy / izomaltázy, intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy-galaktózy.

Možné nežádoucí účinky

  • Alergická reakce
  • Průjem, bolesti břicha, nevolnost, zvracení.
  • Při dlouhodobém používání může mít toxické účinky na játra a ledviny

Otrava paracetamolem

Pokud se stane, že vaše dítě užilo množství paracetamolu vyšší než věková norma, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. I když neexistují žádné příznaky otravy, existuje možnost rozvoje selhání jater..

DŮLEŽITÉ! Při otravě paracetamolem existuje latentní období, kdy nejsou žádné příznaky.

Příznaky akutní otravy paracetamolem

První příznaky otravy se mohou objevit za 2-24 hodin..

  1. Nevolnost, zvracení a bolest břicha
  2. Slabost, ospalost, nedostatek chuti k jídlu
  3. Závratě a ztráta vědomí

Paracetamol lze podávat dětem. Je však třeba vzít v úvahu hmotnost a výšku dítěte a nezapomeňte se poradit s pediatrem.

Indikace paracetamolu pro děti

Nachlazení v dětství je extrémně časté, zvláště když začne onemocnět, když jde do školky. Velké shromáždění dětí umožňuje přenos virů z jednoho do druhého. Ve skutečnosti existuje spousta léků, ale jejich použití závisí přímo na tom, jak je dítě staré a jak je nemocné. Nejběžnějším prostředkem v boji proti nachlazení je paracetamol, je obsažen v mnoha drogách a je přípustný pro použití od tří měsíců.

  1. Návod k použití paracetamolu pro děti
  2. Uvolněte formu a složení
  3. farmaceutický účinek
  4. Popis a vlastnosti léčiva
  5. Indikace pro použití
  6. Kontraindikace
  7. Způsob podání a dávkování pro děti různého věku
  8. Čas akce
  9. Aplikace během těhotenství a kojení
  10. Vedlejší efekty
  11. speciální instrukce
  12. Interakce s jinými léčivými přípravky
  13. Předávkovat
  14. Podmínky skladování a trvanlivost
  15. Recenze léku paracetamol z teploty na děti

Návod k použití paracetamolu pro děti

Tento léčivý přípravek by měl být používán s opatrností, zejména pokud jde o děti:

  • osoby mladší 6 let by neměly drogu podávat bělejší než tři dny;
  • od 6 let se lék nepodává déle než pět dní.

Hlavní vodítko při výpočtu denní dávky léku paracetamol pro děti podle pokynů k použití vychází z hmotnosti pacienta, na 1 kg tělesné hmotnosti se nemá použít více než 15 mg, mezi dávkami by měly uplynout alespoň 4 hodiny.

Upozornění: před podáním léku je nutné pečlivě prostudovat návod k použití a není důležité, v jakém věku se dítěti podává paracetamol, ať už je mu 8 let nebo šest měsíců, v žádném případě by neměl být během léčby překročen požadovaný průběh a dávka.

Uvolněte formu a složení

Paracetamol pro děti má několik forem:

  1. sirup, podávaný v jakémkoli věku, chutná dobře;
  2. svíčky používané rektálně pro velmi malé děti;
  3. tablety se podávají od 6 let, ale pokud je to nutné, můžete začít podávat paracetamol dítěti od 5 let.

V každém případě musíte před podáním léku konzultovat lékaře, který přesně předepíše průběh a dávku.

farmaceutický účinek

Toto činidlo je analgetikum určené ke snížení horečky způsobené vnikáním různých virů do těla a ke zmírnění bolesti způsobené nezánětlivým procesem. Může to být bolest hlavy, zubů, svalů..

Popis a vlastnosti léčiva

Lék je na trhu farmakologie po velmi dlouhou dobu a je velmi žádaný, protože je nejbezpečnější ze všech látek, které mají podobný účinek na tělo. A jeho cena je samozřejmě dostupná pro všechny kategorie občanů. Mezi vlastnosti, které má lék v těle, patří:

  • látka nemá prakticky žádný účinek na COX, které se produkují v orgánech a tkáních těla;
  • účinek na žaludeční sliznici je minimální;
  • lék nezasahuje do metabolismu vody a soli v těle;
  • složení látky ovlivňuje COX produkovaný mozkem a působí tak jako analgetikum a lék snižující horečku;
  • neovlivňuje zánětlivé procesy.

Je dobře absorbován gastrointestinálním traktem, a proto se dává přednost léku uvolněnému pro orální podání.

Indikace pro použití

Lék může být indikován k použití v takových případech:

  1. výskyt bolesti hlavy u dětí, bohužel, to se také stává;
  2. s bolestmi zubů;
  3. nachlazení a jiná virová onemocnění, kvůli kterým se objevují bolesti těla a teplota dítěte stoupá.

Lék můžete také podat, pokud se objeví bolesti, které nejsou spojeny se zánětlivými procesy v těle..

Kontraindikace

Jako každá léčivá látka má paracetamol pro děti mnoho kontraindikací pro použití:

  • intolerance ke složkám, které tvoří drogu;
  • věk, až dva roky, je povoleno použití paracetamolu při teplotě, ale s opatrností;
  • pokud má dítě onemocnění spojené s gastrointestinálním traktem;
  • pokud existují onemocnění nebo patologie ledvin nebo jater.

Jak vidíte, ve srovnání s jinými léky nemá tento velký seznam kontraindikací, ale je třeba je vzít v úvahu před zahájením podávání léku dítěti.

Způsob podání a dávkování pro děti různého věku

Způsob užívání léku a množství paracetamolu, které lze dítěti podat, bude záviset na tom, v jaké formě bude použit:

    svíčky, použité rektálně, položte dítě na bok, přitlačte nohy ohnuté v kolenou na břicho. Zavádění svíčky by mělo být pomalé a opatrné. Dávka je předepsána podle věku dítěte od 3 měsíců, předepsáno je 0,08 g, od 12 měsíců do 3 let do 0,17 g, dávka paracetamolu pro dítě ve věku 3 let a do 6 je 0,33 g. Děti po šesti letech věku obvykle dostávají drogu orálně, ale pokud to z nějakého důvodu není povoleno, pak je jediná dávka látky ve svíčce také 0,33 g.

Pozor: před zákrokem si musíte umýt ruce a nepoužívat více než čtyři svíčky denně.

Pozor: lékař může předepsat lék téměř od prvních dnů života v případech, kdy je to nutné, ale mělo by být používáno přísně podle pokynů lékaře a v žádném případě nepřekračujte stanovené dávky.

Čas akce

Lék se rychle vstřebává, a tak po půl hodině můžete vidět jeho účinek na tělo. Doba expozice trvá přibližně čtyři hodiny.

Pozor: pokud se stav při užívání léku nezlepší, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Aplikace během těhotenství a kojení

Během těhotenství a laktace lékaři umožňují užívání drogy, protože má minimální počet kontraindikací. A má rychlý účinek na tělo, jediná věc s dávkou přijetí by měla být konzultována s lékařem.

Vedlejší efekty

Pokud nebudete postupovat podle pokynů lékaře a porušíte příjem, pak může dítě předávkovat, v případech, kdy k tomu dojde, mohou rodiče pozorovat:

  1. výskyt nevolnosti doprovázený zvracením;
  2. slabost doprovázená závratě;
  3. mohou se objevit příznaky bolesti
  4. žloutenka;
  5. porucha srdečního rytmu.

Pokud se takové nežádoucí účinky vyskytnou, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Léčba bude předepsána v souladu s ukazateli krevního testu, ale v prvních hodinách by měl být proveden výplach žaludku, poté jsou podána absorpční činidla k odstranění toxických účinků léku.

Pozor: nejhorším důsledkem může být smrt.

speciální instrukce

Pokud se paracetamol používá pro děti orálně, měl by se podávat asi hodinu a půl po jídle, protože pokud se užije okamžitě, absorpce léku se zpomalí v důsledku požití potravy. A také existuje řada malých indikací při užívání paracetamolu:

  • než jej začnete podávat, musíte se poradit s lékařem;
  • po užití je třeba jej zapít vodou;
  • recepce pro děti, jejichž věk je méně než dva roky, by neměla trvat déle než tři dny;
  • pokud je podána tableta, před podáním ji rozdrťte;
  • je třeba si uvědomit, že dávka bude vypočítána na základě tělesné hmotnosti dítěte.

Pozor: do jednoho roku doporučují lékaři podávat lék jako antipyretikum, pouze pokud teplota stoupne nad 38 stupňů.

Interakce s jinými léčivými přípravky

Vzhledem k tomu, že látka interaguje s jinými léky, musíte si přečíst pokyny:

  1. společný příjem s barbituráty může mít negativní vliv na játra dítěte;
  2. může dojít ke zvýšení účinků kyseliny salicylové, kofeinu;
  3. hladina methemoglobinu se může také zvýšit, pokud je paracetamol užíván současně s fenobarbetalem.

Pozor: před kombinací recepce s jinými prostředky byste se měli určitě poradit s lékařem. Měli byste také pečlivě přečíst návod k použití pro děti, abyste se vyhnuli současnému podávání s léky, které mohou zahrnovat paracetamol, jinak by to mohlo vést k předávkování.

Předávkovat

Při nesprávném a častém užívání léku může dojít k předávkování. Abyste se vyhnuli následkům nadměrného množství paracetamolu v těle, neměli byste překročit stanovenou míru příjmu, současně používat prostředky společně s těmi, které také obsahují paracetamol.

Pokud se objeví první příznaky, okamžitě zavolejte lékaře a před jeho příjezdem vypláchněte žaludek a podejte aktivní uhlí. Další léčbu předepíše lékař podle stavu pacienta a jeho analýz..

Podmínky skladování a trvanlivost

Doba použitelnosti léku je uvedena na obalu, obvykle není delší než tři roky. Po této době se nedoporučuje užívat drogu. Skladujte při teplotě vzduchu nepřesahující 25 stupňů a mimo dosah dětí.

Při nákupu není vyžadován předpis.

Recenze léku paracetamol z teploty na děti

Alena, 37 let, Moskva

Paracetamol dávám dětem vždy od teploty a nikdy jsem nezaznamenal žádné vedlejší reakce. Pomáhá velmi rychle a po dlouhou dobu a já to beru sám, pokud mám pocit, že mě nakazili.

Maria, 32 let, Penza

Dal jsem dětský paracetamol sedmiletému dítěti, žádný výsledek nebyl, nevím, možná jsem přepočítal dávku, ale nebylo to o nic jednodušší. Používám tedy starý dobrý dětský Panadol.

Paracetamol se používá velmi dlouho a má formu uvolnění pro použití v dětství. Před podáním by však mělo být vyjasněno, v jaké formě a od kolika let jej lze používat, a v jakých dávkách, aby se vyloučily nepříjemné následky v případě předávkování látkou.

Může být dítěti podán paracetamol?

Jedním z nejběžnějších antipyretik, které se rodiče snaží snížit teplotu dítěte, je paracetamol. Je obvyklé ji podávat i při mírném zvýšení teploty, jakož i pro preventivní účely. Je to však vhodné a je paracetamol pro děti vůbec možný?

Otázka je zcela oprávněná a pediatři se opakují znovu a znovu: samoléčba je hlavním nepřítelem zdraví. Tak je tomu i v tomto léčivém přípravku: v některých případech bude mít jeho použití pozitivní výsledek, zatímco v jiných bude nejen neúčinný, ale může také poškodit. Proto předtím, než srazíte teplotu dítěte paracetamolem, musíte si přečíst pokyny.

Indikace pro použití

Zvažte indikace pro použití paracetamolu při léčbě dětí, které nelze zanedbávat. Oni jsou:

  • teplota 38,0 stupňů a vyšší u dětí mladších 5 let, která trvá déle než pět hodin;
  • teplota od 38,5 stupňů a více, u dětí starších 5 let, trvající déle než pět hodin;
  • bolesti zubů, svalů, bolesti hlavy různé intenzity;
  • hypertermie spojená s virovými chorobami a infekcemi. Užívání tohoto léku dítětem může snížit akumulaci přebytečného tepla v těle..

Dětem tak může být podáván paracetamol ke zmírnění bolesti a horečky, včetně složení různých léků..

Při kousání, jakýchkoli virových infekcích přenášených kapkami ve vzduchu, stejně jako při onemocněních anginy pectoris, laryngitidě, bronchitidě a dalších, jejichž příznakem je vysoká horečka, je lék účinný jak sám o sobě, tak v kombinaci s analginem.

Jednou z hlavních výhod paracetamolu je, že jej lze používat prakticky od narození. Nevýhodou je, že tento lék nebojuje proti samotné nemoci, ale pouze zmírňuje některé její příznaky. Na konci svého trvání se tyto příznaky znovu vrátí. Proto je tento lék předepsán v kombinaci s jinými.

Kontraindikace užívání paracetamolu dětmi

Paracetamol pro děti má několik kontraindikací, a přesto jsou. Oni jsou:

  • alergická reakce na hlavní účinnou látku;
  • v prvních 3 měsících života nebude pediatr předepisovat dětem léky obsahující paracetamol;
  • onemocnění jater a ledvin;
  • kontraindikace pro použití čípků - gastrointestinální onemocnění.

Kromě kontraindikací, o nichž se píše v pokynech, existuje také takový jev jako kumulativní účinek nebo předávkování drogami. Podle výsledků výzkumu se tedy užívání paracetamolu ukázalo být nejen škodlivé pro dítě, ale také nebezpečné, když rodiče zanedbali doporučené dávkování a dali mu nadměrné množství.

Navíc u drobků, které ve věku až 3 let často snižovaly teplotu léky obsahujícími paracetamol, ve věku 6-7 let existovaly nemoci jako astma, ekzémy, alergie.

Opět si všimneme, že se nejedná o jednorázový příjem paracetamolu, ale o konstantní hodnotu.

V jaké formě se paracetamol vyrábí pro děti

K výrobě tohoto nástroje se používají všechny moderní farmakologické formy. Jejich rozdíl spočívá v metodě aplikace a v množství základní látky. Při předepisování léku lékař vždy určí, který paracetamol dětem podat. Zvažte některé tvary.

  • Sirup. Nejvhodnější je podávat jej nejmenším pacientům od 3 měsíců. Sirup má nasládlou chuť s hořkostí, někdy je k němu přidána ovocná příchuť. 1 ml sirupu obsahuje pouze 24 mg účinné látky, zbytek objemu zabírají pomocné látky povolené pro kojence. Sirup se prodává v lahvích o objemu 50 ml a 100 ml..
  • Suspenze. Konzistence suspenze je měkčí a tenčí než konzistence masti, ale viskóznější než konzistence sirupu. Díky své bezpečnosti je dětský paracetamol ve formě suspenze schválen pro použití od 2 měsíců. Neobsahuje cukr. Lahvičky mohou mít objem 50 ml a 100 ml. Jedinou kontraindikací pro podání suspenze je alergie na hlavní účinnou látku.
  • Svíčky. Používají se rektálně. Svíčky se liší v různých velikostech: od 0, 125 g do 1,0 g. Svíčky obsahující paracetamol lze použít ke snížení teploty dětí od 3 měsíců. U dětí se nejlépe podává paracetamol ve svíčkách v noci. Účinkují téměř hodinu po požití, ale déle než pilulky nebo sirup..
  • Pilulky. Zatímco suspenze a sirup paracetamolu jsou drahé, tablety jsou mnohem levnější. A v každé domácí lékárně je najdete ve dne i v noci. Lék v tabletách lze podávat dětem ve věku nejméně 2 let a pouze v případě, že v jiných dávkových formách není po ruce žádný lék. Před podáním dítěti je třeba tablety rozdrtit na práškový stav a přidat trochu sladké vody..

Všechny antipyretické léky pro děti zahrnují paracetamol. Všechna výše popsaná doporučení platí pro tyto léky..

DrogaObsah paracetamolu
Paracetamolový sirupv 5 ml 120 mg
Efferalgan sirupv 5 ml 150 mg
Pozastavení dětského panodoluv 5 ml 120 mg
Zavěšení calpolv 5 ml 120 mg
Tablety paracetamolu200 mg, 500 mg
Svíčky dětské panadol125 mg, 250 mg
Svíčky Spferalgan80 mg, 150 mg, 300 mg
Svíčky Defecon D.50 mg, 100 mg, 250 mg

Je důležité znát dávkování paracetamolu pro děti.

Dávkování

Dávka paracetamolu pro děti se počítá v závislosti na tělesné hmotnosti. Aby to bylo pro rodiče pohodlnější, jsou všechny údaje zadávány do tabulky. Poskytuje výpočty zohledňující různé dávkové formy paracetamolu. Dávka paracetamolu na 1 kg tělesné hmotnosti je 12 mg. Pokud rodiče podávají lék přesně v souladu s tabulkou, nebudou s dítětem žádné problémy s předávkováním paracetamolem..

Váha dítěteMíra paracetamolu na kilogram hmotnostiSirup, suspenzeSvíčky, ksTablety, ks
Paracetamol, Panadol, CalpolTsefekon DPanadol pro dětiEfferalgan
3 kg36 mg1,5 ml----
4 kg48 mg2 ml1 x 50 mg---
5 kg60 mg2,5 ml1 x 50 mg---
6 kg72 mg3 ml--1 x 80 mg-
7 kg84 mg3,5 ml1 x 100 mg-1 x 80 mg-
8 kg96 mg4 ml1 x 100 mg1 x 125 mg-½ x 200 mg
9 kg108 mg4,5 ml1 x 100 mg1 x 125 mg-½ x 200 mg
10 kg120 mg5 ml-1 x 125 mg1 x 150 mg½ x 200 mg
11 kg132 mg5,5 ml-1 x 125 mg1 x 150 mg¾ 200 mg každý
12 kg144 mg6 ml-1 x 125 mg1 x 150 mg¾ 200 mg každý
13 kg156 mg6,5 ml2 x 100 mg-1 x 150 mg¾ 200 mg každý
14 kg168 mg7 ml2 x 100 mg-1 x 150 mg¾ 200 mg každý
15 kg180 mg7,5 ml2 x 100 mg--1 x 200 mg
16 kg192 mg8 ml2 x 100 mg--1 x 200 mg
17 kg204 mg8,5 ml1 x 250 mg--1 x 200 mg
18 kg216 mg9 ml1 x 250 mg--1 x 200 mg
19 kg228 mg9,5 ml1 x 250 mg--1 x 200 mg
20 kg240 mg10 ml1 x 250 mg-1 x 300 mg1 x 200 mg
21 kg252 mg10,5 ml1 x 250 mg-1 x 300 mg½ x 500 mg
22 kg264 mg11 ml1 x 250 mg-1 x 300 mg½ x 500 mg
23 kg276 mg11,5 ml1 x 250 mg-1 x 300 mg½ x 500 mg
24 kg288 mg12 ml1 x 250 mg-1 x 300 mg½ x 500 mg
25 kg300 mg12,5 ml--1 x 300 mg½ x 500 mg
26 kg312 mg13 ml--1 x 300 mg½ x 500 mg
27 kg324 mg13,5 ml--1 x 300 mg¾ 500 mg každý
28 kg336 mg14 ml--1 x 300 mg¾ 500 mg každý
29 kg348 mg14,5 ml--1 x 300 mg¾ 500 mg každý
30 kg360 mg15 ml--1 x 300 mg¾ 500 mg každý
31 kg372 mg15,5 ml2 x 250 mg--¾ 500 mg každý
32 kg384 mg16 ml2 x 250 mg--¾ 500 mg každý
33 kg396 mg16,5 ml2 x 250 mg--¾ 500 mg každý
34 kg408 mg17 ml2 x 250 mg--¾ 500 mg každý
35 kg420 mg17,5 ml2 x 250 mg--¾ 500 mg každý
36 kg432 mg18 ml2 x 250 mg--¾ 500 mg každý
37 kg444 mg18,5 ml2 x 250 mg--¾ 500 mg každý
38 kg456 mg19 ml2 x 250 mg--1 500 mg
39 kg468 mg19,5 ml2 x 250 mg--1 500 mg
40 kg480 mg20 ml2 x 250 mg--1 500 mg

Je také důležité vědět, že léky obsahující paracetamol mohou být dětem podávány v intervalech 3-4 hodin, až 4krát denně..

Předávkování lékem má následující příznaky: silná bledost, zvracení, závratě. To je důvod pro okamžitou lékařskou pomoc..

Shrnutí

  1. Odpověď na otázku, zda je možné dát dítěti paracetamol, byla přijata a je pozitivní.
  2. Než se rozhodnete podat drogu, musíte získat souhlas lékaře.
  3. Dávková forma paracetamolu neovlivňuje výsledek, hlavní věc je, že se hodí k dítěti.
  4. Podávejte lék přesně podle pokynů a dodržujte doporučené dávkování.
  5. Nepoužívejte tento lék jako antipyretikum příliš často.

Doporučujeme také přečíst: Je možné, aby dítě cestovalo se svými rodiči k moři?
Přečtěte si nejužitečnější na našich webových stránkách: Je to možné pro dítě?

Nejlepší lék na horečku a bolest: dětský paracetamol

"PARACETAMOL": složení

Každý mililitr obsahuje:

  • 25 miligramů paracetamolu - nesteroidní analgetikum, které snižuje horečku, snižuje bolest;
  • další složky: voda, příchutě, barviva, zahušťovadla.

V lékárnách se domácí 2,5% lék prodává ve formě suspenze pro vnitřní podání. Recept je navržen tak, aby bylo vhodné zvolit dávku pro dítě jakéhokoli věku. Všechny další složky jsou pro děti bezpečné, nereagují navzájem ani s hlavní látkou.

Předávkovat

Podle stanovených doporučení je sirup dobře snášen, nezpůsobuje negativní účinky na tělo. S charakteristikami každého organismu jsou možné místní reakce (vyrážka, kopřivka, svědění), Quinckeho edém. Údaje o krevních testech se mohou změnit - hladina krevních destiček, leukocytů klesá, množství oxidovaného hemoglobinu se zvyšuje.

Často na pozadí užívání nesteroidních léků dochází k křečím průdušek, což je třeba vzít v úvahu, pokud dítě často trpí obstrukční bronchitidou. Může se objevit pankreatitida, abnormální funkce jater, zvýšená funkce enzymů.

Pokud má dítě cukrovku, mohou se objevit příznaky hypoglykémie - snížení hladiny glukózy v krvi. Pacient užívající velké dávky paracetamolu nebo dlouhodobě užívající lék vyvolává vývoj nefrotoxického šoku, který je doprovázen renální kolikou, nekrózou nebo projevem hnisu v moči.

Při předepisování léku ve vysokých nebo vysokých dávkách musí lékař sledovat stav pacienta.

Jak to ovlivňuje tělo? (Farmakodynamika)

Aktivní složka brání tělu syntetizovat prostaglandiny v mozku - chemické sloučeniny, které zvyšují citlivost receptorů na mediátory bolesti. Při nízkém obsahu prostaglandinů člověk cítí menší bolest nebo ji vůbec necítí. Prostaglandiny také způsobují, že hypotalamus, nebo spíše centrum termoregulace v něm umístěné, zvyšuje tělesnou teplotu. Po užití léku tento účinek zmizí, teplota klesne na normální hodnoty. Pozastavení není prostředkem k samoléčbě nemoci. Odstraňuje pouze hlavní symptomatologii: nepohodlí, které doprovází jakýkoli zánětlivý proces. Může být použit k úlevě od bolesti nebo ke snížení horečky při akutní virové nebo bakteriální infekci nebo exacerbaci chronického onemocnění. Současný příjem s kofeinem zvyšuje účinek hlavní složky. Zasahujte do práce drogy: alkohol, rifampicin, barbituráty.

Kontraindikace

Paracetamol by neměl být používán v následujících případech:

  • s onemocněním ledvin a jater;
  • s vysokou hladinou alkoholu v krvi;
  • s alergií na lék;
  • v posledních měsících těhotenství.

Než začnete používat analog "Paracetamolu" nebo samotného léku, přečtěte si pokyny a poraďte se s lékařem. Jedině tak se můžete chránit před negativními reakcemi a získat z léku maximální užitek a požadovaný účinek. být zdravý!

Indikace pro použití:

  • odstranění bolestivých syndromů různé etiologie (zubní, hlavové, neuralgické atd.);
  • vysoká teplota (ne nižší než 38 ° C), bez ohledu na důvody jejího nárůstu (reakce na očkování, kousání zubů nebo nachlazení)
  • neschopnost užívat při bronchiálním astmatu nebo individuální nesnášenlivost aspirinu.

Kontraindikace

Nedávejte léky dětem s diagnózou:

  • anémie;
  • alergie na účinnou látku nebo další složky;
  • funkční selhání ledvin nebo jater.
  • stejně jako ve věku prvních tří měsíců života.

Vedlejší efekty

Dlouhodobá aplikace bez dohledu lékaře může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou:

  • anémie;
  • zvýšení množství hemoglobinu, který není schopen přenášet kyslík (methemoglobinemie);
  • funkční selhání ledvin, jater.

Můžete dát dítěti pozastavení samostatně, bez lékařského předpisu, maximálně na tři dny. Pokud během této doby příznaky nezmizely, doporučuje se poradit se s pediatrem.

Interakce s jinými léky

Antihistaminika zvyšují terapeutické účinky sirupu Paracetamol pro děti. Horečnatému dítěti lze podat antipyretikum v noci kapky Zyrtec nebo sirup Erius. Antihistaminika snižují intoxikaci těla a zabraňují alergickým reakcím na léky.

Biologická dostupnost účinné látky sirupu "Paracetamol" klesá po užití aktivního uhlí. "Fenobarbital" a "Rifampicin" snižují antipyretický účinek léku. Antiepileptika a ethanol zvyšují rychlost tvorby metabolitů, včetně těch, které negativně ovlivňují játra (hepatotoxické).

"PARACETAMOL" - dětský sirup: návod k použití

Tento léčivý přípravek je určen k symptomatické terapii, tj. musíte to brát podle potřeby, a ne v kurzech. Minimální interval mezi dvěma dávkami je 4 hodiny. Maximální denní dávka závisí na věku dítěte. U dospělých neposkytuje dětská suspenze významnou pomoc kvůli nízké dávce 100 ml 2,5 gramu účinné látky. Jedna dávka pro dospělého 0,5 - 1 gram. To znamená, že najednou musíte vypít od ¼ do ½ obsahu lahvičky.

Jak to vzít správně?

  • Odměrnou lžičkou odměřte z láhve požadovanou dávku v mililitrech.
  • Dejte ho dítěti, bez ohledu na příjem potravy, nemusí pít (pokud ho dítě rád pije, nechte ho pít).
  • Pokud je to nutné, příjem opakujte nejméně po 4 hodinách.

Podle návodu k použití dětského sirupu paracetamol. Pokud teplota nebo bolest přetrvávají, okamžitě vyhledejte lékaře.

Jak dlouho funguje „Paracetamol“ - dětský sirup?

Rychle se vstřebává v žaludku, minimální množství účinné látky v krevní plazmě je již 10 minut po požití. Dále se zvyšuje koncentrace: po hodině na množství dostatečné ke zmírnění stavu. Po dvou dosáhne maximálních hodnot.

Nejlepší lék na horečku a bolest: dětský paracetamol

Nejběžnějším lékem na horečku a bolest dospělých a dětí je paracetamol. Každý z nás to pravděpodobně vzal nebo o tom slyšel, ale ne každý ví, jak to správně použít pro děti..

Droga se používá při respiračních a infekčních onemocněních k úlevě od bolesti (bolesti zubů, hlavy) a horečky (teplota a horečka), používá se na popáleniny a poranění. Droga má částečný protizánětlivý účinek.

Uvolněte formuláře

Výrobci vyrábějí lék na nachlazení v různých formách a dávkách. Pro léčbu dětí je paracetamol speciálně vyvinut v sirupu, suspenzi, čípcích a tabletách. Ne všechny děti mohou polykat tablety celé, proto pediatři považují použití v sirupu nebo suspenzi za nejlepší volbu..

Dětská suspenze - viskózní struktura růžové barvy s jahodovou vůní se vyrábí v tmavých lahvích o objemu 100 ml a 200 ml v kartonových krabičkách s odměrkou nebo stříkačkou.

Složení a působení na příznaky

Léčivo obsahuje účinné a pomocné látky. Léčivou látkou je paracetamolum.

Pomocné látky: methylparahydroxybenzoát, tekutý sorbitol, glycerol, xanthanová guma, jahodová příchuť, azorubin - barvivo, voda, sacharóza atd..

Účinná látka má blokující účinek na enzym cyklooxygenázu, a proto zastavuje syntézu prostaglandinů. Lék má přímý účinek na nervový systém a aktivně ovlivňuje termoregulační a bolestivá centra.

Zmírňuje tak bolesti hlavy, bolesti zubů, horečku a má antipyretický účinek..

Lék se dokonale vstřebává, maximální aktivita účinné látky nastává do 6 hodin po léčbě. Suspenze, která vstupuje do těla pacienta, má hojivý účinek do čtyř hodin a je absorbována ve střevech. S pomocí jaterních enzymů probíhá metabolický proces, poté se produkty rozpadu vylučují z těla pomocí močového systému.

Dětská suspenze paracetamolu: návod k použití

Pamatovat si! Před použitím si pečlivě přečtěte přiložený návod k použití drogy, jako je Paracetamol pro děti, suspenze.

Může být dítěti podáno paracetamol na horečku? Lék je indikován k podávání dětem od jednoho měsíce od narození po jmenování lékaře: s chřipkou, nachlazením, infekčními chorobami (plané neštovice, spalničky, příušnice, zarděnky, spála), s bolestmi v krku, zánětem středního ucha, neuralgií, popáleninami atd..

Jak se paracetamol užívá při teplotě

Suspenze je již připravena k použití, musí být před použitím protřepána 2–3 minuty. Pediatři doporučují podávat dětem před jídlem 3krát po celý den, zapíjet převařenou vodou.

Pamatovat si! Interval mezi dávkami léku by měl být nejméně čtyři hodiny.

Pro snadné použití a výdej produktu je v lepenkové krabici plastová oboustranná lžíce. Velká lžíce je určena pro objem 5 ml, což se rovná 120 mg látky; malý - pro objem 2,5 ml, což odpovídá 60 mg látky.

Dávkování léku přímo závisí na hmotnosti a věku dítěte. Přípustná dávka pro jedno použití léčiva je 15 mg / kg tělesné hmotnosti. Nejvyšší denní dávka je 60 mg / kg hmotnosti pacienta.

Vzhledem k věku a hmotnosti pacienta pediatři doporučují užívat lék při dodržení dávky:

  • věk od 1 do 3 měsíců - vypijte 2 ml tekutého přípravku = 50 mg;
  • věk od 3 do roku - vypijte 2,5 až 5 ml tekutého přípravku = 60 mg - 120 mg;
  • věk od jednoho do 6 let - pít od 5 do 10 ml tekutého přípravku = 120 mg - 240 mg;
  • věk od 6 do 14 let - vypijte 10 až 20 ml tekutého přípravku = 240 mg - 480 mg.

Pamatovat si! Maximální průběh samoléčby je maximálně tři dny k dosažení antipyretického účinku a maximálně pět dní ke zmírnění bolesti.

Konzultace s lékařem pomůže zjistit indikace pro použití produktu..

Paracetamol pro děti - sirup

Před použitím dětského sirupu je třeba skleněnou lahvičku protřepat. Pediatři doporučují užívat sirup před jídlem 4krát po celý den.

Vzhledem k věku a hmotnosti dítěte doporučují pediatři užívat drogu následujícím způsobem:

  • věk od 0,5 do 3 let - dávejte od ½ lžičky. až 1 lžička. = od 60 mg do 120 mg látky;
  • věk od 12 měsíců do 3 let - dávejte od 1 lžičky. až 1,5 lžičky. = 120 mg - 180 mg látky;
  • věk od 3 do 6 let - 1,5 lžičky. - dát 2 lžičky. = 120 mg - 240 mg látky;
  • věk od 12 let - dejte od 3 lžiček. až 5 lžiček. = 360 mg - 600 mg látky.

Paracetamol pro děti: dávkování v tabletách

Pro kojence je velmi těžké polknout pilulku, mnoho matek drogu rozdrtí a smíchá s vodou. Lékaři doporučují, aby tablety užívali děti od dvou let.

Dávkování 200 mg č. 10 léčiva v tabletách:

  • Věk od 2 do 6 let - ½ tablety 3-4krát během 24 hodin;
  • Věk od 6 do 12 let - 1 tableta 4krát během 24 hodin;
  • Věk nad 12 let - 1-2 tablety za 24 hodin.

Pamatovat si! Maximální průběh samoléčby je maximálně tři dny k dosažení antipyretického účinku a maximálně pět dní ke zmírnění bolesti. Další použití výrobku se doporučuje pouze po konzultaci s odborníkem..

Dětský paracetamol s analginem můžete dát dítěti?

Analgin není narkotikum patřící k typu analgetik. Funguje dobře s paracetamolem.

Užívání těchto léků společně je indikováno při velmi vysoké teplotě, která není snížena, když antipyretika nezvládnou.

Kombinaci těchto prostředků lze použít pouze jednou (v extrémních případech), nelze ji použít systematicky! Při dávkování léků nezapomeňte vzít v úvahu tělesnou hmotnost a věk dítěte, poraďte se se svým lékařem.

Kontraindikace užívání paracetamolu

Použití tohoto nástroje nelze použít, pokud existují:

  • nemoci trávicího systému - eroze, vředy, krvácení atd.;
  • alergie na složky, které tvoří drogu;
  • onemocnění ledvin, progresivní patologie;
  • onemocnění jater, chronická forma.

Lék je také zakázán dětem mladším než jeden měsíc od narození, během rehabilitačního období, ve třetím trimestru těhotenství.

Vedlejší efekty

Velmi zřídka může nastat:

  • abscesy na těle, které způsobí svědění a pálení;
  • otok sliznic a obličeje;
  • alergické reakce: kopřivka, vyrážka, otoky.

Při léčbě paracetamolem se mohou objevit nežádoucí účinky:

  • v případě poruchy činnosti nervového systému - nespavost, výkyvy nálady, závratě, agresivita;
  • v případě srdeční dysfunkce - zvýšený krevní tlak, záchvaty tachykardie;
  • při porušení gastrointestinálního traktu - zvracení, rozrušení stolice, nevolnost, bolest břicha, sucho v ústech.
  • na problémy s močovým ústrojím - ledvinová kolika, nefritida.

Pokud zaznamenáte projevy nežádoucích účinků, okamžitě přestaňte přípravek užívat a vyhledejte radu svého lékaře.

Výsledky použití při léčbě paracetamolem

Po studii vědci identifikovali pozitivní a negativní vlastnosti.

  • pokles tělesné teploty pacienta;
  • odstranění příznaků bolesti: horečka, intoxikace, bolesti hlavy, bolesti zubů atd.;
  • zotavení bez dalších komplikací;
  • alergické reakce - vyrážka na dermis těla doprovázená svěděním a pálením;
  • nevolnost,
  • zvracení;
  • průjem;
  • zhoršení chronických onemocnění.

V boji proti nachlazení je ukázáno použití paracetamolu pro děti v suspenzi. Účinné látky, které jej tvoří, rychle zmírní nepříjemné příznaky nemoci a za krátkou dobu pocítíte zlepšení stavu dítěte, ale rozhodně musíte dodržovat dávkování.

„PARACETAMOL“: levnější analogy

Tento léčivý přípravek lze nahradit analogickými přípravky působícími na bázi stejné účinné látky, se stejnou formou a podobnými indikacemi pro použití. Tento seznam obsahuje:

Calpol je germánský lék vyráběný ve formě suspenze pro orální podání. Má účinný analgetický a antipyretický účinek. Je předepsán k úlevě od příznaků respiračních virových onemocnění, chřipky a bolesti různého původu u dětí od 3 měsíců do 6 let. Cena - 80 rublů.
Panadol je francouzská suspenze pro děti s analgetickými a antipyretickými účinky. Je široce používán jako analgetikum a antipyretikum pro zmírnění příznaků infekčních zánětlivých a virových onemocnění doprovázených bolestí a horečkou. Cena - 80 rublů.
Efferalgan je analgetické antipyretikum vyráběné francouzskou farmaceutickou společností ve formě dětského sirupu. Pomáhá zmírnit bolestivé syndromy různých etymologií a horečnatých stavů při nachlazení. Cena - 89 rublů.

Také léky vyrobené v podobné formě na bázi ibuprofenu mají nejpodobnější indikace pro použití:

Ibuprofen-Akrikhin je polská droga pro děti. Má účinný analgetický a antipyretický účinek na tělo. Cena - 85,50 rublů.
Nurofen je britský farmaceutický lék, který zmírňuje příznaky ve formě horečky nebo bolesti u všech druhů nemocí. Cena - od 185 rublů.

Dávková forma pro dítě ve věku 2 let

  • Rektální čípky se vyznačují pomalou absorpcí do krevního řečiště, účinek se nedostaví okamžitě, trvá déle. Tento formulář se doporučuje pro kojence od 3 měsíců do roku.
  • Pozastavení - povoleno od prvního měsíce, ale přísně po konzultaci s pediatrem. Lék začíná působit po 30 minutách. Doporučený věk 6 měsíců až 12 let.
  • Ve formě tablet - 200 nebo 500 mg. Děti pod přísným dohledem jsou povoleny od 3 let.
  • Šumivé řešení.

V sirupech a suspenzích vyráběných pro děti se kromě hlavní složky přidávají příchutě, barviva a příchutě, které mohou vyvolat alergie. Nejlepší volbou pro kojence proto budou samozřejmě svíčky..

Ale "Paracetamol" pro dítě ve věku 6 let lékaři často předepisují v tabletách.

Účinnost při aplikaci přichází za půl hodiny, takže 6leté dítě rychle uleví od bolesti nebo teploty pomocí tabletové formy a pro kojence se nejlépe používají rektální čípky. Lék nemá žádný negativní účinek na sliznice gastrointestinálního traktu. Rovněž neovlivňuje rovnováhu vody a minerálů v těle dítěte..

Tablety paracetamolu jsou k dispozici ve dvou dávkách - 200 a 500 mg. V sovětské medicíně byl léčebný režim zvolen pro dítě od 5 do 6 let. Podle moderních konceptů pediatrů je předepisování léků přípustné od 3 měsíců.

Mohou být tablety paracetamolu podávány kojencům? Tento způsob přijetí je povolen, ale pouze při dodržení preventivních opatření. Pro děti do 5–7 let se pro přípravu karamelového nápoje doporučují sladké sirupy nebo prášky.

"PARACETAMOL": recenze

Dávám přednost paracetamolu jako osvědčenému léku. Pro mě je to důležitější pro nové drahé, pro mě neznámé léky. Je to silné analgetikum bez narkotického účinku. Je vždy na dosah ruky (v lékárničce). Vzhledem k tomu, jak dlouho sirup dětského paracetamolu působí, se jedná o účinné antipyretikum se slabými protizánětlivými vlastnostmi vhodné pro dospělé i děti (dávám dokonce i svému nejmladšímu synovi). Lékárníci to doporučují v prášcích, sirupech a tabletách..

Paracetamol je vzhledem ke svým vlastnostem a kontraindikacím indikován k použití v takových případech: jako je bolest hlavy, zubů, svalů, neuralgická bolest a dokonce i revmatismus. Dokonale pomáhá při nachlazení spolu s aspirinem (každá tableta třikrát denně), dokud příznaky nezmizí a nezlepší se zdravotní stav. A co je důležité, docela levné.

Dávkování svíček

Rektální čípky se zavádějí do konečníku dítěte. Před zákrokem si důkladně umyjte ruce. Položte dítě na bok, je vhodné ohýbat kolena. Lék podávejte velmi opatrně a pomalu. Díky velmi rychlé absorpci střevními stěnami dochází k rychlému účinku. U dětí do 3 měsíců stanoví dávku pouze ošetřující lékař.

Lék se používá v následujících objemech:

  • od 3 měsíců do roku - 0,08 g;
  • od 1 do 3 let - 0,17 g;
  • od 3 let do 6 - 0,33 g;
  • od 6 let a starší se doporučují dva rektální čípky o hmotnosti 0,33 gramu.

Je nebezpečné používat více než čtyři svíčky denně.

V jaké formě "Paracetamol" může dítě ve věku 6 let, napsané v pokynech.

Doporučuje se používat čípky, pokud má dítě syndrom silné bolesti nebo pokud je třeba rychle snížit vysokou teplotu. Kolik dát dítěti ve věku 4 let "Paracetamol" v této formě propuštění?

U dětí v tomto věku se svíčka podává v dávce 250 mg najednou, maximální přípustné množství denně je od jednoho do dvou gramů. Nejprve byste měli vyprázdnit střeva, například vytvořením čisticího klystýru. A je také povoleno vstoupit do drogy po defekaci.

Tablety se obvykle předepisují až ve věku 6 let, avšak v naléhavých případech, kdy nejsou k dispozici tekuté léky a čípky, je povoleno dát část tablety dítěti ve věku dvou let.

Je dávka 500 mg paracetamolu vhodná pro děti ve věku 2 let??

Pro Více Informací O Migréně