Panadol ® rozpustné tablety (Panadol rozpustný)

INSTRUKCE
o lékařském použití drogy

Osvědčení o registraci č. 014375 / 01-2002

Obchodní název PANADOL

Mezinárodní nechráněný název Paracetamol

Dávková forma tablety rozpustné

Popis
Bílé tablety se rozpustí po vložení do vody za vzniku čirého roztoku.

Složení
Jedna tableta obsahuje: paracetamolum 500 mg.

Pomocné látky: sorbitol, sacharin sodný, hydrogenuhličitan sodný, povidon, laurylsulfát sodný, dimethikon, kyselina citronová, uhličitan sodný.

Farmakoterapeutická skupina:

Farmakologické vlastnosti:

Indikace:
Přípravek Panadol se používá k léčbě bolestí hlavy, migrény, zubů, zad, svalů, bolestivých menstruací a bolestí v krku. Přípravek Panadol se také používá k symptomatické léčbě a snížení horečky při nachlazení a chřipce. Lék je určen pro dospělé.

Kontraindikace
Neužívejte lék současně s jinými léky obsahujícími paracetamol, s přecitlivělostí na paracetamol nebo na kteroukoli jinou složku léčiva, se závažnou dysfunkcí jater nebo ledvin, stejně jako v případě genetické nepřítomnosti glukóza-6-fosfátdehydrogenázy a onemocnění krve. Lék by měl být užíván s opatrností v případě Gilbertova syndromu (konstituční hyperbilirubinemie). Nedoporučuje se používat během těhotenství nebo kojení.

Varování
Používejte opatrně u pacientů se zhoršenou funkcí jater nebo ledvin. Riziko rozvoje hepatotoxického účinku se zvyšuje při současném podávání barbiturátů, difeninu, karbamazepinu, rifampicinu, zidovudinu a dalších induktorů mikrozomálních jaterních enzymů, stejně jako při současném podávání metoklopramidu, domperidonu a cholestyraminu..

Při užívání antikoagulancií se doporučuje vyhnout se dlouhodobému a pravidelnému užívání paracetamolu jako léku proti bolesti..

K ZABRÁNĚNÍ TOXICKÉMU POŠKOZENÍ JATŘÍ PARACETAMOL NESMÍ BÝT KOMBINOVÁN S ALKOHOLICKÝMI NÁPOJE A TAKÉ PŘIJÍMAT OSOBY JAKO CHRONICKÁ SPOTŘEBA ALKOHOLU.

Pacienti na dietě bez solí nebo s nízkým obsahem solí by měli při výpočtu denního příjmu soli vzít v úvahu obsah sodíku v tabletě (427 mg). Při provádění testů na stanovení hladiny kyseliny močové a cukru v krvi byste měli informovat svého lékaře o užívání léku. Lék by měl být používán s opatrností v případě nesnášenlivosti fruktózy, protože lék obsahuje sorbitol.

Způsob podání a dávkování
Před perorálním podáním by měly být tablety Panadol rozpuštěny v nejméně 100 ml (půl sklenice) vody.

Dospělí: V případě potřeby obvykle 1–2 tablety 3–4krát denně. Interval mezi dávkami je nejméně 4 hodiny. Maximální jednotlivá dávka pro dospělé jsou 2 tablety (1 g), maximální denní dávka je 8 tablet (4 g).

Dětem (6-12 let) by měla být v případě potřeby podána 1 / 2-1 tableta 3-4krát denně. Interval mezi dávkami je nejméně 4 hodiny. Maximální jednotlivá dávka pro děti je 1 tableta (0,5 g), maximální denní dávka jsou 2 tablety (2 g). Dávka pro děti se vypočítává na základě tělesné hmotnosti dítěte: maximální jednotlivá dávka je 10–15 mg / kg tělesné hmotnosti, maximální denní dávka je 60 mg / kg tělesné hmotnosti.

Dětem se doporučuje používat dětské dávkové formy.

Lék se nedoporučuje déle než pět dní jako analgetikum a déle než tři dny jako antipyretikum bez předepisování a dohledu lékaře. Zvýšení denní dávky léku nebo délky léčby je možné pouze pod lékařským dohledem. Nepřekračujte uvedenou dávku. V případě předávkování okamžitě vyhledejte lékaře, i když se cítíte dobře.

Vedlejší účinek
V doporučených dávkách je lék obvykle dobře snášen. Někdy lze pozorovat alergickou reakci ve formě kožních vyrážek, svědění, Quinckeho edému. Vzácně - poruchy krevního systému (trombocytopenie, methemoglobinémie, leukopenie, agranulocytóza). Při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách se zvyšuje pravděpodobnost poškození funkce jater a ledvin a je nutné sledovat krevní obraz.

Při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách jsou možné hepatotoxické a nefrotoxické účinky.

Pokud se objeví neobvyklé příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc.

Předávkovat
Známky předávkování paracetamolem - nevolnost, zvracení, bolest žaludku. Po jednom nebo dvou dnech se zjistí známky poškození jater. V závažných případech se objeví selhání jater a kóma. Pokud máte podezření na předávkování, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. První pomoc: oběť by měla podstoupit výplach žaludku, předepsat adsorbenty (aktivní uhlí) a vyhledat lékaře.

Formulář vydání
2 nebo 4 tablety v laminovaném proužku. 6 proužků po 2 tabletách nebo 12 proužků po 2 tabletách nebo 6 proužků po 4 tabletách s návodem k použití v papírové krabičce.

Skladovatelnost
4 roky. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu.

Podmínky skladování
Skladujte při teplotě nepřesahující 25 ° C mimo dosah dětí.

Podmínky výdeje z lékáren
Bez lékařského předpisu

Jméno a adresa výrobce
„Famar S.A.“ (Řecko) pro společnost SmithKline Beecham Consumer Healthcare, Brentford TW8 9BD.
SB SmithKlme Beecham

Panadol je registrovaná ochranná známka.
V případě dotazů a návrhů kontaktujte: Moskva 113587, PO Box 101

Panadol

Panadolův seznam

Tableta ve speciálním filmu obsahuje 500 mg paracetamolu. Další přísady: povidon, sorban draselný, kukuřičný škrob, triacetin, předželatinovaný škrob, hypromelóza, kyselina stearová, mastek.

Složení rozpouštěcí tablety: 500 mg účinné látky a dalších složek: dimethikon, laurylsulfát sodný, povidon, uhličitan sodný, kyselina citrónová, hydrogenuhličitan sodný, sacharinát sodný, sorbitol.

Formulář vydání

Panadol je dostupný ve formě tablet: rozpustné tablety a potahované tablety Panadol.

Rozpustné tablety mají bílou barvu, plochý tvar, drsný povrch, zkosený okraj v kruhu a riziko na jedné straně.

Potahované tablety mají tvar tobolky, ploché hrany, bílou barvu, riziko na jedné straně a speciální ražbu „Panadol“ na druhé straně.

farmaceutický účinek

Antipyreticko-analgetikum. Aktivní složka má antipyretické, analgetické účinky. Princip činnosti je založen na blokování COX-1,2 hlavně v centrální části nervového systému. Aktivní složka působí na centra termoregulace a bolesti.

Protizánětlivý účinek paracetamolu není prakticky výrazný. Účinná látka nedráždí sliznice zažívacího traktu (střeva, žaludek). Panadol není schopen ovlivnit syntézu prostaglandinů v periferních tkáních, proto léčba neovlivňuje metabolismus vody a solí.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Lék se rychle vstřebává z lumen trávicího traktu pasivním transportem. Aktivní složka je absorbována především z tenkého střeva. Maximální koncentrace paracetamolu po jednorázové dávce 500 mg se zaznamená po 10–60 minutách (C (max) = 6 μg / ml). Již po 6 hodinách indikátor hladce dosáhne úrovně 11-12 μg / ml.

Léčivá látka se vyznačuje rovnoměrnou distribucí v kapalných médiích a tělesných tkáních, aniž by se dostala do mozkomíšního moku a tukové tkáně.

Index vazby na plazmatické bílkoviny nepřesahuje 10%, mírně se zvyšuje s předávkováním. Metabolity glukuronidu a sulfátu nejsou schopné vázat se na plazmatické proteiny ani při relativně vysokých dávkách. Panadol je metabolizován hlavně v jaterním systému v důsledku konjugace se síranem a glukuronidem, jakož i v důsledku oxidace za účasti cytochromu P450 a směsných jaterních oxidáz..

N-acetyl-p-benzochinonimin (hydroxylovaný metabolit s negativním účinkem), vytvořený v ledvinném a jaterním systému v malém množství v důsledku interakce smíšených forem oxidáz, je detoxikován vazbou na glutathion. Předávkování způsobuje hromadění N-acetyl-p-benzochinoniminu, což může způsobit poškození tkáně. Značná část paracetamolu se váže na kyselinu glukuronovou, malá část na kyselinu sírovou. Uvedené konjugované metabolity nemají biologický účinek a nejsou aktivní. Metabolismus s tvorbou metabolitů síranů je charakteristický pro novorozence a předčasně narozené děti..

Poločas je 1–3 hodiny. S cirhotickou lézí jaterního systému se T1 2 významně zvyšuje. Renální clearance dosahuje 5%. Prostřednictvím ledvinového systému se léčivo vylučuje močí ve formě síranových a glukuronidových konjugátů. Méně než 5% paracetamolu se vylučuje beze změny.

Indikace k použití, z nichž tablety Panadol

Lék se používá k symptomatické terapii a úlevě od bolesti:

  • bolestivá období;
  • bolest svalů;
  • bolesti hlavy;
  • spálit bolest;
  • bolest zubů;
  • migréna;
  • posttraumatická bolest;
  • algodismenorea;
  • bolesti zad, dolní části zad;
  • bolest krku.

Jako antipyretikum (febrilní syndrom) je lék předepisován při zvýšené tělesné teplotě (nachlazení, chřipka, infekce). Lék neovlivňuje progresi a průběh základního onemocnění a používá se pouze ke snížení závažnosti příznaků bolesti.

Kontraindikace

S individuální přecitlivělostí není Panadol předepsán. Věková hranice - až 6 let.

Relativní kontraindikace:

  • Gilbertův syndrom;
  • selhání jater;
  • benigní hyperbilirubinemie;
  • alkoholické poškození jaterního systému;
  • selhání ledvin;
  • těhotenství;
  • virová hepatitida;
  • starší věk;
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • alkoholismus;
  • kojení.

Vedlejší efekty

Panadol je dobře snášen v dávkách doporučených výrobcem.

Negativní změny z močového systému:

  • intersticiální nefritida;
  • renální kolika;
  • papilární nekróza;
  • nespecifická bakteriurie.

Další reakce:

  • anémie;
  • neutropenie;
  • kožní vyrážky;
  • Quinckeho edém;
  • agranulocytóza;
  • dyspeptické příznaky;
  • trombocytopenie;
  • svědicí pokožka;
  • methemoglobinemie;
  • hepatotoxický účinek, poškození jater.

Návod k použití Panadolu (metoda a dávkování)

Konvenční tablety Panadol, návod k použití

Dospělí jsou předepsáni 500-1000 mg až 4krát denně, pokud je to nutné. Doporučený časový interval mezi dávkami je 4 hodiny. Můžete užívat maximálně 8 tablet denně. Dlouhodobé užívání přípravku Panadol není povoleno jako anestetikum (maximálně 5 dní) a antipyretikum (ne více než 3 dny). O zvýšení denní dávky nebo délky léčby rozhodne ošetřující lékař..

Šumivé tablety Panadol, návod k použití

Tablety se před použitím rozpustí ve sklenici vody. Nemůžete užívat více než 4 tablety denně. Rozpustný Panadol je předepsán hlavně pro potíže s polykáním tablet a v pediatrické praxi.

Předávkovat

Výrobce doporučuje užívat léky pouze v dávkách uvedených v pokynech. Při užívání vyšších dávek je nutná okamžitá lékařská pomoc, a to i při absenci negativních příznaků, protože možné opožděné poškození jaterního systému. U dospělých pacientů jsou při užívání více než 10 gramů léku pozorovány první známky poškození jater. Užívání více než 5 gramů má toxický účinek u určité kategorie občanů s rizikovými faktory:

  • pití alkoholických nápojů ve velkém množství a s vysokou frekvencí;
  • užívání fenytoinu, fenobarbitalu, karbamazepinu, rifampicinu, primidonu, přípravků z třezalky a dalších léků, které stimulují produkci jaterních enzymů;
  • nedostatek glutathionu (s infekcí HIV, cystickou fibrózou, špatnou výživou, vyčerpáním a hladem).

Známky otravy:

  • zvýšené pocení;
  • nevolnost;
  • epigastrická bolest;
  • bledost kůže;
  • zvracení.

U těžké otravy se může vyvinout akutní selhání ledvin, arytmie, encefalopatie, kóma, tubulární nekróza, pankreatitida.

Léčba zahrnuje výplach žaludku, použití enterosorpčních léků (Polyphepan, Activated Carbon), zavedení prekurzorů syntézy glutathion-methioninu a dárců skupiny SH. U závažných lézí jaterního systému se léčba provádí pod vedením odborníků z toxikologického centra.

Interakce

Riziko hepatotoxického poškození se zvyšuje při současné léčbě induktory mikrozomálních jaterních enzymů a léky, které vykazují hepatotoxické účinky. Zaznamenává se mírně výrazné nebo nevýznamné zvýšení protrombinového času.

Absorpce paracetamolu je snížena, pokud jsou předepsány anticholinergní léky. Při léčbě perorálními kontraceptivy se snižuje závažnost analgetického účinku a vylučování se zrychluje. Paracetamol inhibuje aktivitu urikosurických léků. Index biologické dostupnosti Panadolu klesá s příjmem aktivního uhlí. Zaregistrováno je snížené vylučování diazepamu.

Ve vztahu k zidovudinu bylo pozorováno zvýšení myelodepresivního účinku. V lékařské praxi byl zaregistrován 1 případ těžkého toxického poškození jaterního systému. Toxické účinky se při užívání isoniazidu zesilují. Dochází ke zrychlení metabolismu (oxidace, glukuronizace) paracetamolu a ke snížení jeho účinnosti při současném užívání následujících léků:

  • Fenytoin;
  • Karbamazepin;
  • Primidon;
  • Fenobarbital (zvýšená hepatotoxicita).

Cholestyramin zpomaluje vstřebávání paracetamolu (pokud není dodržen časový interval mezi dávkami 1 hodiny). Panadol urychluje eliminaci lamotriginu. Metoklopramid zvyšuje koncentraci paracetamolu v krvi a zvyšuje jeho absorpci. Probenecid snižuje clearance Panadolu. Opačný účinek je pozorován u poměru sulfinpyrazonu a rifampicinu. Ethinylestradiol zvyšuje absorpci léčiva z lumen střeva.

Podmínky prodeje

Vydáno ve specializovaných místech, lékárny po předložení lékařského předpisu.

Podmínky skladování

Výrobce doporučuje udržovat teplotní režim (až 30 stupňů), aby byla zachována účinnost léčby po celou dobu uvedenou na obalu.

Skladovatelnost

speciální instrukce

Výrobce doporučuje pravidelné sledování krevního obrazu. Při užívání léků snižujících hladinu cholesterolu (kolestyramin), antiemetik (Domperidon, Metoclopramid) s patologií ledvin / jater je nutná opatrnost.

Časté užívání přípravku Panadol není povoleno, pokud je nutné užívat denně antikoagulační léky. Při analýze hladiny cukru a kyseliny močové v krvi je nutné informovat ošetřujícího lékaře o užívání paracetamolu. Je nepřijatelné brát během léčby alkoholické nápoje. Předepisuje se s opatrností osobám trpícím chronickým alkoholismem.

TABULKY PANADOL 0,5 N12

Ploché bílé tablety se zkoseným okrajem po obvodu, s půlicí rýhou na jedné straně. Povrch na obou stranách tabletu může být mírně drsný.

Aktivní složka: paracetamol 500 mg. Pomocné látky: sorbitol 50 mg, sacharinát sodný 10 mg, hydrogenuhličitan sodný 1342 mg, povidon 1 mg, laurylsulfát sodný 0,1 mg, dimethikon 1 mg, kyselina citrónová 925 mg, uhličitan sodný 134,2 mg.

Uvnitř. „Panadol®“, rozpustné tablety, by měl být před užitím rozpuštěn v nejméně 100 ml (půl sklenice) vody. Dospělí (včetně starších osob): 1–2 tablety (0,5–1 g) až 4krát denně, podle potřeby. Maximální jednotlivá dávka jsou 2 tablety (1 g). Maximální denní dávka je 8 tablet (4 g). Interval mezi dávkami je nejméně 4 hodiny. Děti Dávka se počítá na základě tělesné hmotnosti dítěte: maximální jednotlivá dávka je 15 mg / kg tělesné hmotnosti, maximální denní dávka je 60 mg / kg tělesné hmotnosti. Děti (6-9 let): 1/2 tablety (250 mg) až 4krát denně, podle potřeby. Maximální jednotlivá dávka je 1/2 tablety (250 mg). Maximální denní dávka jsou 2 tablety (1 g). Interval mezi dávkami je nejméně 4 hodiny. Děti (9-12 let): 1 tableta (500 mg) až 4krát denně, podle potřeby. Maximální jednotlivá dávka je 1 tableta (500 mg). Maximální denní dávka jsou 4 tablety (2 g). Interval mezi dávkami je nejméně 4 hodiny. U dospělých se nedoporučuje používat lék po dobu delší než 5 dní jako anestetikum a po dobu delší než 3 dny jako antipyretikum bez jmenování a dohledu lékaře. U dětí se nedoporučuje užívat drogu déle než 3 dny bez jmenování a dohledu lékaře. Nepřekračujte uvedenou dávku. Pokud je doporučená dávka překročena, okamžitě kontaktujte svého lékaře, i když se cítíte dobře, protože existuje riziko opožděného vážného poškození jater. Zvýšení denní dávky léku nebo délky léčby je možné pouze pod dohledem lékaře..

Než začnete užívat Panadol®, měli byste se poradit se svým lékařem, pokud užíváte některý z léků uvedených v části „Interakce s jinými léčivými přípravky“. Pokud při užívání léku nedojde ke zlepšení stavu nebo se bolest hlavy ustálí, měli byste se poradit s lékařem. Nedostatek glutathionu v důsledku poruch příjmu potravy, cystické fibrózy, infekce HIV, hladovění, vyčerpání vede k rozvoji vážného poškození jater při malém předávkování paracetamolem (5 g nebo více). Lék by se neměl užívat současně s jinými léky obsahujícími paracetamol. Pacienti na dietě bez solí nebo s nízkým obsahem solí by měli při výpočtu denního příjmu soli vzít v úvahu obsah sodíku v tabletě (427 mg). Při provádění testů na stanovení kyseliny močové a glukózy v krvi byste měli informovat svého lékaře o užívání léku. Lék by měl být používán s opatrností v případě nesnášenlivosti fruktózy, protože lék obsahuje sorbitol. Aby se zabránilo toxickému poškození jater, paracetamol by neměl být kombinován s alkoholickými nápoji a také užíván osobami jako CHRONICKÁ SPOTŘEBA ALKOHOLU z gastrointestinálního traktu; je také možné vyvinout hypernatremii, v tomto případě je nutné kontrolovat rovnováhu vody a elektrolytů a aplikovat příslušnou taktiku léčby pacienta.

Dlouhodobé kombinované užívání paracetamolu a NSAID zvyšuje riziko vzniku „analgetické“ nefropatie a renální papilární nekrózy, nástupu terminálního selhání ledvin. Současné dlouhodobé užívání paracetamolu ve vysokých dávkách a salicylátů zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin nebo močového měchýře. Pokud se lék užívá pravidelně po dlouhou dobu, zvyšuje účinek nepřímých antikoagulancií (warfarin a jiné kumariny), což zvyšuje riziko krvácení. Příležitostné podání jedné dávky léčiva nemá významný vliv na účinek nepřímých antikoagulancií. Diflunisal zvyšuje plazmatickou koncentraci paracetamolu o 50%, což zvyšuje riziko vzniku hepatotoxicity. Barbituráty, karbamazepin, fenytoin, primidon, ethanol, rifampicin, zidovudin, flumecinol, fenylbutazon, přípravky z třezalky tečkované, tricyklická antidepresiva a další induktory mikrozomální oxidace zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů ( ). Inhibitory jaterních mikrozomálních enzymů (cimetidin) snižují riziko hepatotoxických účinků. Pod vlivem paracetamolu se doba eliminace chloramfenikolu zvyšuje pětkrát. Současné užívání paracetamolu a alkoholických nápojů zvyšuje riziko vzniku poškození jater a akutní pankreatitidy. Metoklopramid a domperidon se zvyšují a cholestyramin snižuje rychlost absorpce paracetamolu. Lék může snížit účinnost urikosurických léků.

Lék má analgetické a antipyretické vlastnosti. Blokuje COX1 a COX2 hlavně v centrálním nervovém systému, což ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. Protizánětlivý účinek prakticky chybí. Nezpůsobuje podráždění žaludeční a střevní sliznice. Neovlivňuje metabolismus vody a soli, protože neovlivňuje syntézu prostaglandinů v periferních tkáních.

Absorpce - vysoká, ТСmах je dosaženo za 0,5-2 hodiny; Сmax - 5-20 μg / ml. Komunikace s plazmatickými proteiny -15%. Proniká do BBB. Méně než 1% dávky paracetamolu užívané kojící matkou přechází do mateřského mléka. Terapeuticky účinná koncentrace paracetamolu v plazmě je dosažena, pokud je podáván v dávce 10-15 mg / kg. Metabolizuje se v játrech (90–95%): 80% vstupuje do konjugačních reakcí s kyselinou glukuronovou a sulfáty za vzniku neaktivních metabolitů; 17% prochází hydroxylací za vzniku 8 aktivních metabolitů, které jsou konjugovány s glutathionem za vzniku již neaktivních metabolitů. Při nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity blokovat enzymové systémy hepatocytů a způsobit jejich nekrózu. Izoenzym CYP2E1 se také podílí na metabolismu léčiva. Poločas (T1 / 2) je 1–4 hodiny. Vylučuje se ledvinami ve formě metabolitů, hlavně konjugátů, pouze 3% beze změny. Starší pacienti mají sníženou clearance léčiva a prodloužený poločas..

Panadol® se používá k úlevě od bolestí hlavy, migrény, zubů, bolestí v krku, bolestí zad, svalů, bolestivých menstruací. Panadol® se také používá k symptomatické léčbě febrilního syndromu (jako antipyretikum); při zvýšené tělesné teplotě, pozadí „nachlazení“ a chřipky. Lék je určen ke snížení bolesti v době aplikace a neovlivňuje progresi onemocnění..

- přecitlivělost; - děti do 6 let Používejte s opatrností při renální a jaterní nedostatečnosti, benigní hyperbilirubinemii (včetně Gilbertově syndromu), virové hepatitidě, deficitu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy, alkoholickém poškození jater, alkoholismu, ve stáří. Aplikace během těhotenství a během kojení Podle epidemiologických studií u těhotných žen nemá paracetamol nepříznivé účinky, pokud je užíván v doporučených dávkách během těhotenství. Použití během těhotenství je však možné pouze po konzultaci s lékařem. Paracetamol v malém množství přechází do mateřského mléka. Podle publikovaných údajů není užívání během kojení kontraindikováno..

Příznaky: během prvních 24 hodin po předávkování - nevolnost, zvracení, bolest žaludku, pocení, bledost kůže, anorexie. Po 1–2 dnech se zjistí známky poškození jater (bolestivost v oblasti jater, zvýšená aktivita „jaterních“ enzymů). Je možné, že dojde k porušení metabolismu sacharidů a metabolické acidózy. U dospělých pacientů dochází k poškození jater po užití více než 10 g paracetamolu. Za přítomnosti faktorů ovlivňujících toxicitu paracetamolu pro játra (viz část „Interakce s jinými léky“, „Zvláštní pokyny“) je možné poškození jater po užití 5 nebo více gramů paracetamolu. V závažných případech předávkování v důsledku selhání jater se může vyvinout encefalopatie (porucha funkce mozku), krvácení, hypoglykémie, mozkový edém a dokonce i smrt. Je možné vyvinout akutní selhání ledvin s akutní tubulární nekrózou, jejíž charakteristickými znaky jsou bolest v bederní oblasti, hematurie (příměs krve nebo červených krvinek v moči), proteinurie (vysoký obsah bílkovin v moči), zatímco těžké poškození jater může chybět. Vyskytly se případy poruch srdečního rytmu, pankreatitidy. Léčba: Pokud existuje podezření na předávkování, a to i při absenci výrazných prvních příznaků, je nutné přestat užívat drogu a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Do 1 hodiny po předávkování se doporučuje výplach žaludku a příjem enterosorbentů (aktivní uhlí, polyphepan). Měla by být stanovena hladina paracetamolu v krevní plazmě, nejdříve však 4 hodiny po předávkování (dřívější výsledky jsou nespolehlivé). Podání acetylcysteinu do 24 hodin po předávkování. Maximální ochranný účinek je zajištěn během prvních 8 hodin po předávkování; v průběhu času účinnost protijedu prudce klesá. V případě potřeby se podává intravenózně acetylcystein. Pokud nedojde ke zvracení před přijetím pacienta do nemocnice, lze použít methionin. Potřeba dalších terapeutických opatření (další podávání methioninu, intravenózní podání acetylcysteinu) se stanoví v závislosti na koncentraci paracetamolu v krvi a na době, která uplynula po jeho podání. Léčba pacientů se závažnou dysfunkcí jater 24 hodin po užití paracetamolu by měla být prováděna ve spolupráci s odborníky z toxikologického centra nebo specializovaného oddělení jaterních onemocnění.

V doporučených dávkách je lék obvykle dobře snášen. Následující nežádoucí účinky byly zjištěny spontánně během postregistračního užívání drogy. Nežádoucí účinky jsou klasifikovány podle orgánových systémů a frekvence. Četnost nežádoucích účinků je definována následovně: velmi často (větší nebo rovna 1/10), často (větší nebo rovna 1/100 a méně než 1/10), zřídka (větší nebo rovna 1/1000 a méně než 1/100), zřídka ( větší nebo rovný 1/10 000 a menší než 1/1000) a velmi zřídka (větší nebo rovný 1/100 000 a menší než 1/10 000). Alergické reakce: Velmi vzácně - ve formě kožních vyrážek, svědění, angioedému, Stevens-Johnsonova syndromu, anafylaxe; Z hematopoetického systému: Velmi vzácně - trombocytopenie, methemoglobinemie, hemolytická anémie; Z dýchacího systému: Velmi zřídka - bronchospazmus (u pacientů s přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou a další nesteroidní protizánětlivé léky); Z hepatobiliárního systému: Velmi zřídka - jaterní dysfunkce. Při dlouhodobém užívání vysokých dávek se zvyšuje pravděpodobnost poškození funkce jater a ledvin (renální kolika, nespecifická bakteriurie, intersticiální nefritida, papilární nekróza), je nutné sledovat krevní obraz. Pokud se vyskytne některý z uvedených nežádoucích účinků, přestaňte užívat lék a okamžitě kontaktujte svého lékaře..

Rozpustné tablety, 500 mg - 12 ks s návodem k použití v papírové krabičce

Panadol rozpustné tablety 500 mg 12 ks.

Vzhled produktu se může lišit ?

Poslední cena: 59

Podobné produkty

Paracetamol 500 mg

Paracetamol tablety 500 mg 10 ks.

Efferalgan s vitamínem C.

šumivé tablety 10 ks.

Paracetamol

tablety 200 mg 10 ks.

Uvolnění formy: tablety

Kód produktu: 108970

Návod k použití

Latinský název

Léčivá látka

Formulář vydání

Vlastník / registrátor

GlaxoSmithKline Healthcare, JSC

Mezinárodní klasifikace nemocí (ICD-10)

Farmakologická skupina

farmaceutický účinek

Analgetické antipyretikum. Má analgetické, antipyretické a mírné protizánětlivé účinky. Mechanismus účinku je spojen s inhibicí syntézy prostaglandinů, což je převládající účinek na centrum termoregulace v hypotalamu.

Farmakokinetika

Po perorálním podání se paracetamol rychle vstřebává z gastrointestinálního traktu, hlavně v tenkém střevě, hlavně pasivním transportem. Po jedné dávce 500 mg C.max v krevní plazmě je dosaženo po 10-60 minutách a je asi 6 μg / ml, poté postupně klesá a po 6 hodinách je 11-12 μg / ml.

Široce distribuován v tkáních a hlavně v tělních tekutinách, s výjimkou tukové tkáně a mozkomíšního moku.

Vazba na bílkoviny je méně než 10% a v případě předávkování se mírně zvyšuje. Sulfátové a glukuronidové metabolity se neváží na plazmatické proteiny ani při relativně vysokých koncentracích.

Paracetamol se metabolizuje převážně v játrech konjugací s glukuronidem, konjugací se síranem a oxidací za účasti smíšených jaterních oxidáz a cytochromu P450..

Negativně působící hydroxylovaný metabolit, N-acetyl-p-benzochinonimin, který se vytváří ve velmi malém množství v játrech a ledvinách pod vlivem směsných oxidáz a je obvykle detoxikován vazbou na glutathion, se může při předávkování paracetamolem zahřát a způsobit poškození tkáně.

U dospělých se většina paracetamolu váže na kyselinu glukuronovou a v menší míře na kyselinu sírovou. Tyto konjugované metabolity nemají žádnou biologickou aktivitu. U předčasně narozených dětí, novorozenců a v prvním roce života převládá metabolit síranů.

T1/2 je 1-3 hodiny.U pacientů s jaterní cirhózou je T1/2 trochu víc. Renální clearance paracetamolu je 5%.

Vylučuje se močí hlavně ve formě glukuronidových a síranových konjugátů. Méně než 5% se vylučuje jako nezměněný paracetamol.

Na straně zažívacího systému: zřídka - dyspeptické příznaky, při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách - hepatotoxický účinek.

Z hematopoetického systému: zřídka - trombocytopenie, leukopenie, pancytopenie, neutropenie, agranulocytóza.

Alergické reakce: zřídka - kožní vyrážka, svědění, kopřivka.

speciální instrukce

Používejte opatrně u pacientů se sníženou funkcí jater a ledvin, s benigní hyperbilirubinemií, stejně jako u starších pacientů.

Při dlouhodobém užívání paracetamolu je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater.

Používá se k léčbě syndromu předmenstruačního napětí v kombinaci s pamabromem (diuretikum, derivát xanthinu) a mepyraminem (blokátor histaminu H)1-receptory).

Při selhání ledvin

V případě dysfunkce jater

Starší

Aplikace během těhotenství a kojení

Paracetamol prochází placentární bariérou. Dosud nebyly zaznamenány žádné negativní účinky paracetamolu na plod u lidí.

Paracetamol se vylučuje do mateřského mléka: obsah v mléce je 0,04-0,23% dávky podané matce.

Pokud je nutné užívat paracetamol během těhotenství a kojení (kojení), je třeba pečlivě zvážit očekávané přínosy léčby pro matku a potenciální riziko pro plod nebo dítě..

V experimentálních studiích nebyly stanoveny embryotoxické, teratogenní a mutagenní účinky paracetamolu.

Lékové interakce

Při současném použití s ​​induktory jaterních mikrozomálních enzymů, látek s hepatotoxickým účinkem existuje riziko zvýšeného hepatotoxického účinku paracetamolu.

Při současném použití s ​​antikoagulancii je možné mírné nebo mírné zvýšení protrombinového času.

Při současném použití s ​​anticholinergiky je možné snížit absorpci paracetamolu.

Při současném užívání s perorálními kontraceptivy se vylučování paracetamolu z těla zrychluje a jeho analgetický účinek se může snížit.

Při současném použití s ​​urikosurickými látkami klesá jejich účinnost.

Při současném použití aktivního uhlí klesá biologická dostupnost paracetamolu.

Při současném použití s ​​diazepamem je možné snížit vylučování diazepamu.

Existují zprávy o možnosti zvýšení myelodepresivního účinku zidovudinu při současném užívání s paracetamolem. Je popsán případ těžkého toxického poškození jater.

Jsou popsány případy projevů toxického účinku paracetamolu při současném použití s ​​isoniazidem.

Při současném užívání s karbamazepinem, fenytoinem, fenobarbitalem, primidonem klesá účinnost paracetamolu, což je způsobeno zvýšením jeho metabolismu (procesy glukuronizace a oxidace) a vylučování z těla. Byly popsány případy hepatotoxicity při současném užívání paracetamolu a fenobarbitalu.

Pokud užíváte cholestyramin po dobu kratší než 1 hodinu po užití paracetamolu, jeho absorpce se může snížit.

Při současném užívání s lamotriginem se vylučování lamotriginu z těla mírně zvyšuje.

Při současném použití s ​​metoklopramidem je možné zvýšení absorpce paracetamolu a zvýšení jeho koncentrace v krevní plazmě..

Při současném užívání s probenecidem je možné snížit clearance paracetamolu; s rifampicinem, sulfinpyrazonem - je možné zvýšit clearance paracetamolu v důsledku zvýšení jeho metabolismu v játrech.

Při současném užívání s ethinylestradiolem se zvyšuje absorpce paracetamolu ze střeva.

Perorálně nebo rektálně u dospělých a dospívajících s tělesnou hmotností vyšší než 60 kg se používá v jedné dávce 500 mg, frekvence podávání je až 4krát denně. Maximální doba léčby je 5-7 dní.

Maximální dávky: jednorázově - 1 g, denně - 4 g.

Jednotlivé dávky pro orální podání pro děti ve věku 6-12 let - 250-500 mg, 1-5 let - 120-250 mg, od 3 měsíců do 1 roku - 60-120 mg, až 3 měsíce - 10 mg / kg. Jednotlivé dávky pro rektální podání u dětí ve věku 6-12 let - 250-500 mg, 1-5 let - 125-250 mg.

Frekvence aplikace - 4krát denně s intervalem nejméně 4 hodiny. Maximální doba léčby je 3 dny.

Maximální dávka: 4 jednotlivé dávky denně.

Pokyny k použití léků, analogů, recenzí

Pokyny z tablety.rf

Pouze nejnovější oficiální pokyny k použití léků! Pokyny k lékům na našich webových stránkách jsou zveřejněny beze změny, ve kterých jsou připojeny k lékům.

Rozpustné tablety PANADOL®

POKYNY pro lékařské použití přípravku PANADOL®

Registrační číslo: P N014375 / 01-050214
Ochranná známka: PANADOL®
Mezinárodní nechráněný název: paracetamol.
Dávková forma: rozpustné tablety

Složení (na tabletu)
Aktivní složka: paracetamol 500 mg.
Pomocné látky: sorbitol 50 mg, sacharinát sodný 10 mg, hydrogenuhličitan sodný 1342 mg, povidon 1 mg, laurylsulfát sodný 0,1 mg, dimethikon 1 mg, kyselina citrónová 925 mg, uhličitan sodný 134,2 mg.

Popis.
Ploché bílé tablety se zkoseným okrajem po obvodu, s půlicí rýhou na jedné straně. Povrch na obou stranách tabletu může být mírně drsný.

Farmakoterapeutická skupina: analgetikum, narkotikum.
ATX kód: N02BE01

Farmakologické vlastnosti

Lék má analgetické a antipyretické vlastnosti. Blokuje COX1 a COX2 hlavně v centrálním nervovém systému, což ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. Protizánětlivý účinek prakticky chybí. Nezpůsobuje podráždění žaludeční a střevní sliznice. Neovlivňuje metabolismus vody a soli, protože neovlivňuje syntézu prostaglandinů v periferních tkáních.

Farmakokinetika.

Absorpce - vysoká, TCmax je dosaženo za 0,5-2 hodiny; Cmax - 5-20 μg / ml. Komunikace s plazmatickými proteiny - 15%. Proniká do BBB. Méně než 1% dávky paracetamolu užívané kojící matkou přechází do mateřského mléka. Terapeuticky účinná koncentrace paracetamolu v plazmě je dosažena, pokud je podáván v dávce 10-15 mg / kg. Metabolizuje se v játrech (90–95%): 80% vstupuje do konjugačních reakcí s kyselinou glukuronovou a sulfáty za vzniku neaktivních metabolitů; 17% prochází hydroxylací za vzniku 8 aktivních metabolitů, které jsou konjugovány s glutathionem za vzniku již neaktivních metabolitů. Při nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity blokovat enzymové systémy hepatocytů a způsobit jejich nekrózu. Izoenzym CYP2E1 se také podílí na metabolismu léčiva. Poločas (T1 / 2) je 1–4 hodiny. Vylučuje se ledvinami ve formě metabolitů, hlavně konjugátů, pouze 3% beze změny. Starší pacienti mají sníženou clearance léčiva a prodloužený poločas..

Indikace pro použití

Panadol® se používá k úlevě od bolestí hlavy, migrény, zubů, bolestí v krku, bolestí zad, svalů, bolestivých menstruací. Panadol® se také používá k symptomatické léčbě febrilního syndromu (jako antipyretikum); při zvýšené tělesné teplotě, pozadí „nachlazení“ a chřipky. Lék je určen ke snížení bolesti v době aplikace a neovlivňuje progresi onemocnění..

Kontraindikace

- přecitlivělost;
- děti do 6 let.

Opatrně

Používejte opatrně při selhání ledvin a jater, benigní hyperbilirubinemii (včetně Gilbertově syndromu), virové hepatitidě, nedostatku glukóza-6-fosfát dehydrogenázy, poškození jater alkoholem, alkoholismu, ve stáří.

Aplikace během těhotenství a kojení

Podle epidemiologických studií u těhotných žen nemá paracetamol nepříznivé účinky, pokud se užívá v doporučených dávkách během těhotenství. Použití během těhotenství je však možné pouze po konzultaci s lékařem..
Paracetamol v malém množství přechází do mateřského mléka. Podle publikovaných údajů není užívání během kojení kontraindikováno..

Způsob podání a dávkování:

Uvnitř.
Rozpustná tableta „Panadol®“ by měla být před užitím rozpuštěna v nejméně 100 ml (půl sklenice) vody.
Dospělí (včetně starších osob):
Podle potřeby 1–2 tablety (0,5–1 g) až 4krát denně. Maximální jednotlivá dávka jsou 2 tablety (1 g). Maximální denní dávka je 8 tablet (4 g). Interval mezi dávkami je nejméně 4 hodiny.
Děti
Dávka se počítá na základě tělesné hmotnosti dítěte: maximální jednotlivá dávka je 15 mg / kg tělesné hmotnosti, maximální denní dávka je 60 mg / kg tělesné hmotnosti.
Děti (6-9 let): 1/2 tablety (250 mg) až 4krát denně, podle potřeby. Maximální jednotlivá dávka je 1/2 tablety (250 mg). Maximální denní dávka jsou 2 tablety (1 g). Interval mezi dávkami je nejméně 4 hodiny.
Děti (9-12 let): 1 tableta (500 mg) až 4krát denně, podle potřeby. Maximální jednotlivá dávka je 1 tableta (500 mg). Maximální denní dávka jsou 4 tablety (2 g). Interval mezi dávkami je nejméně 4 hodiny.
U dospělých se nedoporučuje používat lék po dobu delší než 5 dní jako anestetikum a po dobu delší než 3 dny jako antipyretikum bez jmenování a dohledu lékaře. U dětí se nedoporučuje užívat drogu déle než 3 dny bez jmenování a dohledu lékaře.
Nepřekračujte uvedenou dávku. Pokud dojde k překročení doporučené dávky, okamžitě vyhledejte svého lékaře, i když se cítíte dobře, protože existuje riziko opožděného vážného poškození jater.
Zvýšení denní dávky léku nebo délky léčby je možné pouze pod dohledem lékaře..

Vedlejší účinek

V doporučených dávkách je lék obvykle dobře snášen. Následující nežádoucí účinky byly zjištěny spontánně během postregistračního užívání drogy.
Nežádoucí účinky jsou klasifikovány podle orgánových systémů a frekvence. Četnost nežádoucích účinků je definována následovně: velmi často (větší nebo rovna 1/10), často (větší nebo rovna 1/100 a méně než 1/10), zřídka (větší nebo rovna 1/1000 a méně než 1/100), zřídka ( více nebo rovno 1/10 000 a méně než 1/1 000) a velmi zřídka (více nebo rovno 1/100 000 a méně než 1/10 000).
Alergické reakce:
Velmi zřídka - ve formě vyrážek na kůži, svědění, angioedému, Stevens-Johnsonova syndromu, anafylaxe;
Z hematopoetického systému:
Velmi zřídka - trombocytopenie, methemoglobinemie, hemolytická anémie;
Z dýchacího systému:
Velmi zřídka - bronchospazmus (u pacientů s přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou a jiné nesteroidní protizánětlivé léky);
Z hepatobiliárního systému:
Velmi vzácné - porucha funkce jater.
Při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách se zvyšuje pravděpodobnost poškození funkce jater a ledvin (renální kolika, nespecifická bakteriurie, intersticiální nefritida, papilární nekróza), je nutné sledovat krevní obraz.
Pokud se vyskytne některý z uvedených nežádoucích účinků, přestaňte užívat lék a okamžitě kontaktujte svého lékaře..

Předávkovat

Příznaky: během prvních 24 hodin po předávkování nevolnost, zvracení, bolest žaludku, pocení, bledost kůže, anorexie. Po 1–2 dnech se zjistí známky poškození jater (bolestivost v oblasti jater, zvýšená aktivita „jaterních“ enzymů). Je možné, že dojde k porušení metabolismu sacharidů a metabolické acidózy. U dospělých pacientů dochází k poškození jater po užití více než 10 g paracetamolu. Za přítomnosti faktorů ovlivňujících toxicitu paracetamolu pro játra (viz část „Interakce s jinými léky“, „Zvláštní pokyny“) je možné poškození jater po užití 5 nebo více gramů paracetamolu. V závažných případech předávkování v důsledku selhání jater se může vyvinout encefalopatie (porucha funkce mozku), krvácení, hypoglykemie, mozkový edém a dokonce i smrt. Je možné vyvinout akutní selhání ledvin s akutní tubulární nekrózou, jejíž charakteristickými znaky jsou bolest v bederní oblasti, hematurie (příměs krve nebo červených krvinek v moči), proteinurie (vysoký obsah bílkovin v moči), zatímco těžké poškození jater může chybět. Vyskytly se případy poruch srdečního rytmu, pankreatitidy.
Léčba: Pokud existuje podezření na předávkování, a to i při absenci výrazných prvních příznaků, je nutné přestat užívat drogu a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Do 1 hodiny po předávkování se doporučuje výplach žaludku a příjem enterosorbentů (aktivní uhlí, polyphepan). Měla by být stanovena hladina paracetamolu v krevní plazmě, nejdříve však 4 hodiny po předávkování (dřívější výsledky jsou nespolehlivé). Podání acetylcysteinu do 24 hodin po předávkování. Maximální ochranný účinek je zajištěn během prvních 8 hodin po předávkování; v průběhu času účinnost protijedu prudce klesá. V případě potřeby se podává intravenózně acetylcystein. Pokud nedojde ke zvracení před přijetím pacienta do nemocnice, lze použít methionin. Potřeba dalších terapeutických opatření (další podávání methioninu, intravenózní podání acetylcysteinu) se stanoví v závislosti na koncentraci paracetamolu v krvi a na době, která uplynula po jeho podání. Léčba pacientů se závažnou dysfunkcí jater 24 hodin po užití paracetamolu by měla být prováděna ve spolupráci s odborníky z toxikologického centra nebo specializovaného oddělení jaterních onemocnění.

Interakce s jinými léčivými přípravky

Dlouhodobé kombinované užívání paracetamolu a NSAID zvyšuje riziko vzniku „analgetické“ nefropatie a renální papilární nekrózy, nástupu konečné fáze selhání ledvin.
Současné dlouhodobé užívání vysokých dávek paracetamolu a salicylátů zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin nebo močového měchýře..
Pokud se lék užívá pravidelně po dlouhou dobu, zvyšuje účinek nepřímých antikoagulancií (warfarin a jiné kumariny), což zvyšuje riziko krvácení. Příležitostné podání jedné dávky léčiva nemá významný vliv na účinek nepřímých antikoagulancií.
Diflunisal zvyšuje plazmatickou koncentraci paracetamolu o 50%, což zvyšuje riziko vzniku hepatotoxicity.
Barbituráty, karbamazepin, fenytoin, primidon, ethanol, rifampicin, zidovudin, flumecinol, fenylbutazon, přípravky z třezalky tečkované, tricyklická antidepresiva a další induktory mikrozomální oxidace zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů ( ). Inhibitory jaterních mikrozomálních enzymů (cimetidin) snižují riziko hepatotoxických účinků. Pod vlivem paracetamolu se doba eliminace chloramfenikolu zvyšuje pětkrát. Současné užívání paracetamolu a alkoholických nápojů zvyšuje riziko vzniku poškození jater a akutní pankreatitidy.
Metoklopramid a domperidon se zvyšují a cholestyramin snižuje rychlost absorpce paracetamolu.
Lék může snížit účinnost urikosurických léků.

speciální instrukce

Než začnete užívat Panadol®, měli byste se poradit se svým lékařem, pokud užíváte některý z léků uvedených v části „Interakce s jinými léčivými přípravky“.
Pokud při užívání léku nedojde ke zlepšení stavu nebo se bolest hlavy ustálí, měli byste se poradit s lékařem.
Nedostatek glutathionu v důsledku poruch příjmu potravy, cystické fibrózy, infekce HIV, hladovění, vyčerpání způsobuje možnost vzniku závažného poškození jater při předávkování paracetamolem (5 g nebo více).
Lék by se neměl užívat současně s jinými léky obsahujícími paracetamol..
Pacienti na dietě bez solí nebo s nízkým obsahem solí by měli při výpočtu denního příjmu soli vzít v úvahu obsah sodíku v tabletě (427 mg)..
Při provádění testů na stanovení kyseliny močové a glukózy v krvi byste měli informovat svého lékaře o užívání léku.
Lék by měl být používán s opatrností v případě nesnášenlivosti fruktózy, protože lék obsahuje sorbitol.
Aby se zabránilo toxickému poškození jater, paracetamol by neměl být kombinován s alkoholickými nápoji a také užívejte osoby jako chronická konzumace alkoholu.
Pokud se hydrogenuhličitan sodný konzumuje ve vysokých dávkách, mohou se objevit poruchy gastrointestinálního traktu, včetně říhání, nevolnosti; je také možné vyvinout hypernatremii, v tomto případě je nutné kontrolovat rovnováhu vody a elektrolytů a aplikovat příslušnou taktiku léčby pacienta.

Formulář vydání
Rozpustné tablety, 500 mg.
2 nebo 4 tablety v laminovaném proužku (kraft-bělený papír / polyethylen / hliníková fólie / polyethylen nebo potažený papír / polyethylen / hliníková fólie / surlin). 6 proužků po 2 tabletách nebo 12 proužků po 2 tabletách nebo 6 proužků po 4 tabletách s návodem k použití v papírové krabičce.

Skladovatelnost
4 roky.
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu.

Podmínky skladování
Skladujte při teplotě nepřesahující 25 ° C..
Držte mimo dosah dětí.

Podmínky výdeje z lékáren
Přes pult.

Made by Famar S.A., Greece, Antussa Evinu, Pallini Attikis, Athens 153 44 / Famar S.A., Greece, Anthoussa Avenue, Pallini Attikis, Athens, 153 44 for GlaxoSmithKline Consumer Healthcare, UK, 980 Great West Road, Brentford, Middlesex, TW8 9GS / GlaxoSmithKline Consumer Healthcare, Velká Británie, 980 Great West Road, Brentford, Middlesex, TW8 9GS

Zástupce v Ruské federaci / dovozce:
ZAO GlaxoSmithKline Healthcare, Rusko, 109180, Moskva, Yakimanskaya emb., 2. Tel. +7 (495) 777 9850; Fax: +7 (495) 777 9851/52

Pro Více Informací O Migréně