Panadol

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Co je Panadol ak čemu slouží??

Panadol je široce používaný antipyretický a analgetický lék. Účinná látka léku se nazývá paracetamol. Mezi další obchodní názvy patří také acetaminofen, mexalen, efferalgan a další..

Panadol má dva hlavní účinky - antipyretický a analgetický, což vysvětluje jeho široké a téměř univerzální použití. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nemá tento lék prakticky žádný protizánětlivý účinek. Seznam indikací je velmi široký a lze jej podmíněně rozdělit do dvou hlavních skupin.

První skupinou patologických stavů jsou nemoci se syndromem silné bolesti.

Patologie se syndromem silné bolesti, ve kterých se používá Panadol, zahrnují:

  • migréna);
  • bolest zubů;
  • artralgie (bolest kloubů);
  • bolesti zad;
  • bolest svalů při protahování;
  • bolest během menstruace.
Toto je jen malý seznam nemocí, pro které se Panadol doporučuje. Zároveň je třeba poznamenat, že indikací je bolest mírné až střední intenzity. U příznaků silné bolesti, například u rakoviny, jsou předepsány opiáty. Analgetický účinek Panadolu je způsoben inhibicí syntézy prostaglandinů. Prostaglandiny jsou biologicky aktivní látky, které se účastní různých reakcí v těle. Jejich hlavní biologická role spočívá ve výrazném účinku na tón hladkého svalstva různých orgánů a v důsledku toho ve vývoji účinku bolesti. Kromě toho zprostředkovávají zánět a alergické reakce. K blokádě syntézy prostaglandinů dochází inhibicí enzymu zvaného cyklooxygenáza (COX). Panadol inhibuje syntézu prostaglandinů blokováním COX v centru bolesti v hypotalamu. Kromě toho inhibuje vedení bolestivých impulzů v centrálním nervovém systému..

Druhou skupinou indikací jsou různé nachlazení doprovázené zvýšením teploty. V tomto případě je Panadol předepsán jako symptomatická léčba chřipky, pneumonie, bronchitidy a horečky neznámého původu. Antipyretický účinek je také spojen s blokádou enzymu cyklooxygenázy a v důsledku toho prostaglandinů. Inhibice prostaglandinů v hypotalamickém centru termoregulace vede k dočasné eliminaci horečky. Kromě toho Panadol zvyšuje přenos tepla, což také vede ke snížení teploty..

Oba účinky Panadolu jsou tedy způsobeny blokádou syntézy prostaglandinů. Rozdíl je v umístění. Inhibice prostaglandinů ve středu termoregulace vede ke snížení teploty, podobný účinek ve středu bolesti je doprovázen analgetickým účinkem. Obě centra jsou umístěna v hypotalamu.

Aktivní složka panadolu

Aktivní složkou přípravku Panadol je paracetamol, celosvětově známý také jako acetaminofen. Paracetamol se vyrábí jako samostatný lék, ale nejčastěji je součástí léků proti chřipce. Svou chemickou příslušností patří do skupiny anilidů - sloučenin, které jsou deriváty anilinu. Paracetamol se liší od ostatních předchůdců nízkou toxicitou. Antipyretické léky, které předcházely paracetamolu (acetanilid a fenacetin), tedy měly schopnost tvořit methemoglobin. Methemoglobin je forma hemoglobinu, ve které jsou oxidovány ionty železa. To zase vede k zablokování transportu kyslíku. Výsledkem methemoglobinemie je závažný nedostatek kyslíku. Paracetamol (a tedy panadol) je méně schopný tvořit methemoglobin. Ve velkých dávkách je však stále schopen vyvolat nefrotoxické a hepatotoxické účinky..

Při perorálním podání se paracetamol dobře vstřebává v gastrointestinálním traktu. Po absorpci přes sliznici vstupuje do krevního řečiště, kde se váže na bílkoviny krevní plazmy o 15 procent. S krevním oběhem je paracetamol transportován do jater, kde jeho hlavní část podléhá konjugaci (vazbě) s kyselinou glukuronovou a sírovou. V důsledku této reakce se tvoří netoxické pro tělo a snadno se vylučují metabolity. Následně se tyto metabolity (glukuronid a sulfáty) vylučují ledvinami během 20 až 24 hodin. Pokud je clearance kreatininu nižší než 20 mililitrů za minutu (což je zaznamenáno při selhání ledvin), vylučování léku se několikrát zpomaluje.

Maximální koncentrace paracetamolu v krvi po jedné dávce je dosaženo do hodiny. Pokud tedy užijete jednu tabletu (500 miligramů) perorálně po dobu jedné hodiny, je koncentrace Panadolu 6 mikrogramů na kilogram hmotnosti. Lék se rychle vylučuje ledvinami, proto je po 5 - 6 hodinách koncentrace Panadolu snížena na polovinu. Distribuce léčiva probíhá hlavně v tělních tekutinách, s výjimkou mozkomíšního moku. Asi jedno procento léčiva přechází do mateřského mléka, což by samozřejmě měly vzít v úvahu kojící ženy.

Metabolismus léčiva závisí na celkovém stavu těla, zejména na funkčnosti ledvin a jater. S cirhózou jater a dalšími onemocněními tohoto orgánu se metabolismus Panadolu zpomaluje. Výsledkem je, že lék cirkuluje v těle déle, což zvyšuje riziko vzniku toxických účinků..

Poločas rozpadu Panadolu je 2 až 4 hodiny, při selhání ledvin se zvyšuje na 6 hodin. Během této doby se koncentrace léčiva v krvi sníží na polovinu a polovina Panadolu se vylučuje z těla..

S čím Panadol pomáhá?

Hlavní indikací užívání přípravku Panadol je horečka u dětí a dospělých. Mechanismus antipyretického působení spočívá v účinku na centrum termoregulace, které se nachází v hypotalamu. Indikací pro jmenování Panadolu je teplota různé etiologie a dokonce horečka neznámého původu..
Je důležité vědět, že Panadol nemá protizánětlivý účinek. Proto nemá smysl jej předepisovat na nachlazení bez horečky. Rovněž se nedoporučuje užívat Panadol pro revmatická onemocnění a onemocnění pojivové tkáně..

Jak Panadol funguje?

Hlavním mechanismem účinku přípravku Panadol je tedy potlačení biologicky aktivních látek v hypotalamu. Hypotalamus je struktura mozku, která je spolu s thalamem součástí diencephalonu. Tato struktura je součástí limbického systému mozku - nejstarší části mozku, která zase obsahuje hlavní vitální centra. Hypotalamus tedy obsahuje dýchací centrum, centrum sytosti a potěšení, stejně jako centrum bolesti a termoregulace. Panadol působí na úrovni posledních dvou.

Mechanismus horečky je způsoben zvýšením hladiny prostaglandinů ve středu termoregulace. Přední část této části mozku přijímá informace z termoreceptorů, zatímco zadní část (centrum produkce tepla) odesílá impulsy zpět do svalů, kožních cév a dalších orgánů. Díky tomu se zvyšuje obecný metabolismus, aktivují se procesy termoregulace ve svalech. Centrum přenosu tepla se nachází v jádrech předního hypotalamu. Impulzy přicházející z těchto oblastí vedou ke snížení produkce tepla v důsledku expanze krevních cév a zvýšení tvorby tepla. Na obou reakcích se kromě prostaglandinů podílejí také hormony, jako je adrenalin, tyroxin a další. Konstanta teploty je dána vzájemnou regulací procesů výroby tepla a přenosu tepla.

K zahrnutí určitých mechanismů přenosu tepla dochází v závislosti na konkrétních podmínkách. Například při poklesu okolní teploty se spustí mechanismus, jako je třes, který zvyšuje přenos tepla. Jinými slovy, centrum termoregulace je neustále vyladěno tak, aby udržovalo určitou tělesnou teplotu - teplotu pohodlí. K udržení tohoto pohodlí je nutné, aby teplota vzduchu v místnosti nepřesahovala 25 stupňů a na úrovni těla nedocházelo k pyrogenním (zvyšujícím teplo) procesům. Jakákoli změna těchto podmínek vede k podráždění příslušných receptorů v hypotalamu a ke změně teploty..

Analgetický mechanismus účinku Panadolu je podobný antipyretickému účinku. Klíčovým spojením je také blokáda syntézy prostaglandinů - mediátorů bolesti. Blokování se provádí na úrovni enzymu cyklooxygenázy.

V mechanismu syndromu bolesti je hlavní role přiřazena zvýšené citlivosti nervových zakončení (nociceptorů) pod vlivem látek, zejména prostaglandinů. Kromě prostaglandinů se na zvyšování citlivosti na bolest podílejí také další mediátory, jako je histamin a cytokiny. Typicky se jedná o zánětlivé mediátory, které mají více účinků. Některé zvyšují vaskulární propustnost a vytvářejí otoky, zatímco jiné vyvolávají alergické procesy. Při nástupu bolesti jsou nejvýznamnější prostaglandiny, konkrétně prostaglandiny ze skupiny E2, které ze všeho nejvíce zvyšují citlivost receptorů na bolest.

Je tedy zaznamenán začarovaný kruh - poškození tkáně je doprovázeno uvolňováním chemikálií, které zvyšují zánět i bolest. Příznaky bolesti zase ovlivňují provoz mnoha systémů. Proto mnoho odborníků doporučuje eliminovat bolestivý syndrom, protože je důležitou součástí léčby mnoha nemocí..

Ke zvýšení analgetického účinku Panadolu se do kombinovaných přípravků často přidává kofein nebo jiné složky. Kofein zlepšuje vstřebávání (vstřebávání) Panadolu, a tím zvyšuje analgetický účinek.

Kolik působí panadol (snižuje teplotu)?

Jak dlouho Panadol vydrží??

Panadol trvá 2 až 4 hodiny. I zde však existují možnosti. Především stav jater a ledvin ovlivňuje dobu trvání účinku Panadolu. Je tedy známo, že více než 95 procent léku je zpracováno jaterními enzymy. Poté se léčivo vylučuje ledvinami. U starších lidí, jejichž metabolismus je pomalejší, lék cirkuluje v těle déle. Čím déle je lék v těle, tím delší je jeho účinek. Podobný proces je pozorován u lidí s patologiemi ledvin a jater. V prvním případě se léčivo z důvodu poruchy renální filtrace a vylučování (vylučování) dlouho nevylučuje z těla a nadále cirkuluje v krevním řečišti. Ve druhém případě se proces inaktivace panadolu enzymy zpomaluje v důsledku zhoršené funkce jater. To vede nejen k tomu, že léčba zůstává aktivní déle, než by měla být, ale také k rozvoji mnoha vedlejších účinků..

Rychlost účinku a působení Panadolu je také ovlivněna fyziologickými charakteristikami těla. Především je to věk. U dětí se tedy účinek dostaví mnohem rychleji - do 20 minut díky většímu objemu cirkulující tekutiny a intenzivnímu metabolismu. Spolu s tím to však netrvá dlouho - až jednu hodinu. U lidí starších 60 - 65 let se objem cirkulující tekutiny několikrát snižuje, v důsledku čehož se výměna léku zpomaluje. Účinek tedy nepřijde za půl hodiny, ale za hodinu a půl. Kvůli snížené funkci ledvin (což je samozřejmě patrné s věkem) klesá rychlost vylučování Panadolu, což také prodlužuje dobu jeho oběhu. Důsledkem toho je dlouhodobý analgetický a antipyretický účinek..

Mohou děti panadol?

Panadol je antipyretikum (antipyretikum), které se často předepisuje dětem. Denní a jednotlivá dávka léku samozřejmě závisí na věku. Maximální jednotlivá dávka pro dítě do 12 let se počítá na základě 10–15 miligramů na kilogram hmotnosti dítěte. Denní dávka bude 60 miligramů na kilogram hmotnosti dítěte. V tomto případě musí být denní dávka rozdělena na 3 - 4 dávky. V průměru se jedna dávka pro dítě od 6 do 12 let bude rovnat 250 - 500 miligramům, pro dítě od 1 do 5 let se bude rovnat 125 - 250 miligramům, pro dítě do jednoho roku - až 125 miligramů.

V tomto případě je u dětí, zejména u malých dětí, výhodnější rektální cesta podání. V tomto případě je zachována dávka související s věkem. Rozdíl mezi rektální cestou podání je rychlý vývoj účinku. To se vysvětluje hojným přívodem krve do konečníku, což usnadňuje absorpci léčiva a v důsledku toho jeho rychlejší působení..

Panadol během těhotenství

Panadol během kojení

Návod k použití přípravku Panadol

Formy uvolňování, dávky a složení Panadolu

Panadol je velmi rozšířené léčivo, jehož forma uvolňování se neomezuje pouze na formu tablet.

Formulář vydání

Pilulky

500 a 250 miligramů

Rektální čípky

Sirup, suspenze

objem - 100 mililitrů, 5 mililitrů obsahuje 120 miligramů drogy

Panadol Solubl

Panadol šumivý

Tablety Panadol

Panadol sirup

Čípky a čípky

K rektálnímu podání se používá panadol ve formě čípků. Tento způsob podání se zpravidla doporučuje dětem, aby se snížila teplota. To se vysvětluje skutečností, že účinek léčiva s rektálním podáním nastává rychleji a trvá déle. Po vyprázdnění střev se čípek vstřikuje do konečníku.

Dětské svíčky Panadol jsou k dispozici v 125 a 250 miligramech. Doporučuje se užívat 1 čípek 2 až 4krát denně každých 6 hodin. Doba trvání jedné svíčky je 6 hodin.

Panadol navíc

Panadol extra je obchodní název kombinovaného léčiva, které kromě Panadolu obsahuje i kofein. Kofein zvyšuje analgetický účinek Panadolu a zvyšuje jeho koncentraci v mozkových tkáních. Kromě toho stimuluje centrální nervový systém, což také ovlivňuje dobrý účinek léku. Indikace pro Panadol Extra jsou stejné jako pro běžný bezkofeinový Panadol.

Indikace přípravku Panadol extra jsou:

  • migréna;
  • bolest hlavy a zubů;
  • bolesti v bederní oblasti;
  • bolest svalů (myalgie);
  • bolestivá období;
  • chřipka;
  • horečka.

Aplikace Panadol

Panadol se zpravidla podává perorálně. Může to být běžné nebo šumivé tablety, sirup nebo suspenze. U dětí se přípravek Panadol doporučuje používat rektálně (čípky). Panadol (aka paracetamol) je velmi často součástí komplexních přípravků. Může to být prášek na nachlazení - teraflu, coldrex, rinza tablety. V tomto případě se také používají interně, ale prášky se nejprve zředí převařenou vodou..

Doporučuje se polykat tablety léku celé, bez žvýkání nebo drcení, pít hodně vody. Šumivá verze přípravku Panadol (například Panadol Solubl) by měla být před užitím rozpuštěna ve sklenici vody. Trvání léčby přípravkem Panadol, stejně jako jeho dávku, stanoví ošetřující lékař individuálně pro každého pacienta. Průměrně by však doba neměla překročit 5 - 7 dní. Denní dávka pro dospělé a dospívající nad 12 let by neměla překročit 4 gramy a jedna dávka by neměla překročit 1 gram. Lékař zpravidla předepisuje 500–1 000 miligramů (jedna nebo dvě tablety) 4krát denně. V tomto případě je nutné dodržet interval mezi užitím léku po dobu nejméně 4 hodin. Dětem ve věku od 6 do 12 let se doporučuje 250 - 500 miligramů také 4krát denně s intervalem 4 - 6 hodin.

Přípustný denní příjem pro dospělé je tedy 4 000 miligramů (4 gramy) a pro děti je to 2 000 miligramů. Je také důležité nepřekračovat dobu užívání léku. Pokud do 3 dnů nenastane očekávaný účinek, pak je další podávání léku nevhodné.

Použití přípravku Panadol závisí na kategorii pacientů (dítě nebo dospělý) a na indikacích. Panadol je tedy zpravidla předepisován jako antipyretikum..

Panadol pro bolesti hlavy a bolesti zubů

Panadol suspenze na kousání

Kontraindikace užívání Panadolu

Absolutní kontraindikací k přípravku Panadol je přecitlivělost na léčivo. Tato přecitlivělost může vést k anafylaktickému šoku nebo jinému typu alergické reakce. Je však třeba poznamenat, že přecitlivělost na Panadol je relativně vzácná ve srovnání s přecitlivělostí, například na stejný aspirin.

Obecně má Panadol úzký rozsah kontraindikací a omezuje se na chronické dekompenzované patologie jater a ledvin..
Specifické kontraindikace zahrnují nepřítomnost enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy a onemocnění krve. Panadol by měl být užíván s opatrností během těhotenství a kojení..

Kontraindikace užívání přípravku Panadol jsou:

  • přecitlivělost na paracetamol;
  • cirhóza, hepatitida a jiné jaterní dysfunkce;
  • chronické nebo akutní selhání ledvin;
  • genetický nedostatek enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • patologie krve;
  • těhotenství;
  • chronický alkoholismus.

Dysfunkce jater

Jak již bylo zmíněno, Panadol se metabolizuje v játrech. To znamená, že v jaterních buňkách se pomocí speciálních enzymů a oxidáz přemění léčivo na neaktivní látku. Takže 80 procent z celkové koncentrace léčiva podléhá vazbě s kyselinou glukuronovou. Tento proces se také nazývá konjugace. Ve výsledku se tvoří neaktivní metabolity léčiva. Metabolit je látka, na kterou se léčivo mění pod vlivem enzymů. Na druhé straně může být metabolit aktivní nebo neaktivní. Aktivní metabolit nadále působí déle a silněji než hlavní látka. Neaktivní metabolit nemá žádný další účinek. Více než 80 procent Panadolu se převádí na neaktivní formu. Zbývající část pomocí enzymů prochází fúzí s glutathionem, v důsledku čehož se tvoří aktivní metabolit a tato část léčiva nadále působí na tělo.

Stav jater tedy přímo ovlivňuje aktivitu Panadolu. Pokud je funkce jater narušena, pak se tvorba neaktivních metabolitů zpomaluje. To vede k prodloužené cirkulaci léčiva a prodloužení jeho účinku, což zase zvyšuje riziko vedlejších účinků..

Selhání ledvin

Genetický nedostatek enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy

Patologie krve

Těhotenství a kojení

Chronický aktivní alkoholismus

Nežádoucí účinky panadolu

Panadol je dobře tolerovaná droga. Výskyt nežádoucích účinků je menší než jedno procento. Nejběžnější jsou gastrointestinální vedlejší účinky a alergické reakce. Přítomnost souběžných patologických stavů u pacienta zvyšuje riziko vzniku nežádoucích účinků. Například pokud osoba užívající Panadol trpí chronickou gastritidou nebo vředem, pravděpodobnost nevolnosti nebo zvracení se několikrát zvyšuje.

Nežádoucí účinky panadolu

Seznam nežádoucích účinků

Hepatobiliární systém (játra a žlučové cesty)

Kardiovaskulární systém

Hematopoetický systém

Kůže a sliznice

Alergické reakce

Všeobecné

  • přechodné zvýšení aktivity jaterních enzymů;
  • hepatitida vyvolaná léky (extrémně vzácná);
  • nekróza jater;
  • selhání jater.
  • hypotenze (snížení krevního tlaku);
  • tachykardie (zvýšená srdeční frekvence).
  • trombocytopenie (snížený počet krevních destiček);
  • hemolytická anémie;
  • methemoglobinemie (projevující se modravým zabarvením kůže a dušností).
  • erytém (zarudnutí kůže), včetně exsudativního multiformního erytému;
  • svědění;
  • vyrážka;
  • epidermální nekrolýza.
  • anafylaktický šok a anafylaxe (extrémně vzácné);
  • Quinckeho edém;
  • hypersenzitivní reakce.
  • slabost;
  • nevolnost;
  • snížení hladiny glukózy;
  • bronchospazmus;
  • změny laboratorních parametrů, jako jsou hladiny cukru a kyseliny močové.

Jak bylo uvedeno výše, míra a frekvence nežádoucích účinků závisí na dvou faktorech. První je faktor užité dávky a doba užívání. Je známo, že maximální denní dávka pro dospělého je 4 gramy rozdělená do čtyř dávek. Jedna dávka by neměla přesáhnout jeden gram, což se rovná dvěma tabletám po 500 miligramech. Doba užívání přípravku Panadol by neměla překročit 5 dní. Překročení doporučených dávek je přímo úměrné frekvenci nežádoucích účinků. Druhým stejně důležitým faktorem jsou pacientovy komorbidity a léčba, kterou užívá. Například bronchospazmus se nejčastěji vyskytuje u pacientů s přecitlivělostí na nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Poškození jater a gastrointestinální příznaky jsou zaznamenány u pacientů s patologiemi příslušných systémů.

Náklady na Panadol v různých městech Ruska a recenze drogy

Panadol není v ruských lékárnách vzácným lékem. Je velmi žádaná, zejména v období podzim-zima. Ceny drog se liší podle regionu.

Panadol stojí v ruských městech

Tablety, 500 miligramů, 12 kusů

Rozpustné tablety, 500 miligramů, 12 kusů

Sirup, 100 ml

Rektální čípky, 250 miligramů, 10 kusů

Panadol

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivním odkazem na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

  • ATX kód
  • Účinné látky
  • Indikace pro použití
  • Formulář vydání
  • Farmakodynamika
  • Farmakokinetika
  • Použití během těhotenství
  • Kontraindikace
  • Vedlejší efekty
  • Způsob podání a dávkování
  • Předávkovat
  • Interakce s jinými léky
  • Podmínky skladování
  • Skladovatelnost
  • Farmakologická skupina
  • farmaceutický účinek
  • Kód ICD-10
  • Výrobce

Panadol patří k antipyretikům a analgetikům farmakologické skupiny anilidů - nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) na bázi paracetamolu (derivátu anilinu). Synonyma: Paracetamol, Acetaminophen, Daleron, Akamol-Teva, Perfalgan, Tylenol, Flutabs, Efferalgan atd..

ATX kód

Účinné látky

Farmakologická skupina

farmaceutický účinek

Indikace pro použití Panadol

Panadol je určen k úlevě od bolesti hlavy (včetně migrény), bolesti zubů, bolesti kloubů a svalů. Použití léku je také indikováno pro neuralgické, revmatické a menstruační bolesti. Panadol zmírňuje příznaky chřipkových stavů, jako je horečka a bolesti hlavy.

Formulář vydání

Uvolňovací forma: tablety po 0,5 g.

Farmakodynamika

Účinná látka - paracetamol - inhibuje aktivitu enzymu cyklooxygenázy (COX), který se podílí na syntéze mediátorů zánětu a termoregulace (prostaglandiny).

Snížení hladiny prostaglandinů, které zajišťují fungování limbicko-hypotalamo-retikulárního systému těla, vede k inhibici excitace neuronů v centru regulace tepla v hypotalamu a také k blokování přenosu bolestivých impulzů centrálního nervového systému a ke snížení citlivosti na protopatickou bolest. Lék nemá prakticky žádné protizánětlivé vlastnosti.

Farmakokinetika

Po perorálním podání je paracetamol absorbován do gastrointestinálního traktu a vstupuje do systémového oběhu. Nejvyšší koncentrace panadolu v krevní plazmě je pozorována 30-120 minut po podání. Ne více než 15% léčiva se váže na plazmatické proteiny; Účinná látka přípravku Panadol proniká hematoencefalickou bariérou.

K biologické přeměně léčiva dochází v játrech za tvorby metabolitů, z nichž některé (téměř 17%) jsou aktivní a které se deaktivují vlivem glutathionových jaterních enzymů. Metabolity jsou vylučovány hlavně ledvinami - močí; poločas léčiva v těle se pohybuje od 1 do 4 hodin.

Užívání Panadolu během těhotenství

Užívání přípravku Panadol během těhotenství může předepsat pouze lékař, pokud je očekávaný přínos pro těhotnou ženu vyšší než možné ohrožení plodu.

Kontraindikace

Mezi kontraindikace užívání přípravku Panadol patří individuální přecitlivělost na léčivo, žaludeční vřed a duodenální vřed, částečná renální nebo jaterní dysfunkce, krevní patologie (anémie, leukopenie, zvýšené hladiny bilirubinu), alkoholismus, děti do 6 let.

Nežádoucí účinky přípravku Panadol

Ve většině případů krátkodobého užívání Panadolu v terapeutických dávkách se nežádoucí účinky neobjevují. Při dlouhodobém užívání však lék způsobuje nevolnost, zvracení, bolesti žaludku, hyperaktivní jaterní enzymy, návaly kůže a kopřivku, negativní změny ve složení krve (anémie, trombocytopenie, obsah cukru a kyseliny močové)..

Metabolity paracetamolu mohou také způsobit oxidaci železa v hemoglobinu, což vede k tvorbě methemoglobinu a blokování transportu kyslíku v krvi, známému jako methemoglobinemie, a projevuje se dušností, cyanózou a bolestí srdce.

Způsob podání a dávkování

Tablety Panadol se užívají perorálně. Jedna terapeutická dávka pro dospělé a děti starší 12 let je 0,5 g; lék se může užívat třikrát denně s intervaly mezi dávkami 4 hodiny.

Maximální povolená denní dávka je 4 g, maximální doba trvání léčby je 6-7 dní.

Předávkovat

Při užívání přípravku Panadol v dávkách převyšujících terapeutické dávky se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

  • ztráta chuti k jídlu, nevolnost a zvracení;
  • bolest břicha;
  • porušení srdečního rytmu;
  • změna pH těla směrem ke zvýšení kyselosti;
  • porušení metabolismu sacharidů;
  • snížení hladiny cukru v krvi;
  • pankreatitida;
  • toxické poškození jater;
  • selhání ledvin s tubulární nekrózou;
  • krvácející;
  • kóma.

Léčba předávkování přípravkem Panadol je methionin (orální) a acetylcystein (intravenózní).

Interakce s jinými léky

Panadol by neměl být používán v kombinaci s jinými léky obsahujícími paracetamol.

Kombinace užívání Panadolu s antikoagulancii kumarinové skupiny zvyšuje její účinek. Současné užívání přípravku Panadol snižuje účinek diuretik.

Absorpce panadolu se zvyšuje v kombinaci s podáváním domperidonu a metoklopramidu; jeho antipyretický účinek je snížen v případě současného podávání barbiturátů.

Panadol

Ceny v online lékárnách:

Panadol je lék s analgetickým, antipyretickým účinkem.

Uvolněte formu a složení

Vyrábí se následující dávkové formy přípravku Panadol:

  • Rozpustné tablety: ploché, bílé, s rýhou na jedné straně, se zkoseným okrajem po obvodu; povrch na tabletách může být mírně drsný (v pásech po 2 nebo 4 ks; 6 nebo 12 proužků po 2 tabletách, 6 proužků po 4 tabletách v papírové krabičce);
  • Potahované tablety: tobolka, bílá, s plochým okrajem, s rýhou na jedné straně a „PANADOL“ vyraženým na druhé straně (v blistrech po 6 nebo 12 ks; 1 nebo 2 blistry v papírové krabičce).

1 rozpustná tableta obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 0,5 g;
  • Pomocné složky: uhličitan sodný, kyselina citrónová, dimethikon, laurylsulfát sodný, povidon, hydrogenuhličitan sodný, sacharinát sodný, sorbitol.

1 potahovaná tableta obsahuje:

  • Aktivní složka: paracetamol - 0,5 g;
  • Pomocné složky: hypromelóza, triacetin, kyselina stearová, mastek, povidon, sorban draselný, předželatinovaný škrob, kukuřičný škrob.

Indikace pro použití

Panadol se používá k symptomatické terapii:

  • Bolestivý syndrom: bolestivá menstruace, bolesti svalů, bolesti dolní části zad, bolest v krku, bolesti zubů, migréna, bolesti hlavy;
  • Horečnatý syndrom: zvýšená tělesná teplota při nachlazení a chřipce (jako antipyretikum).

Lék neovlivňuje progresi onemocnění a je určen ke snížení bolesti a snížení teploty v době aplikace.

Kontraindikace

  • Děti do 6 let;
  • Přecitlivělost na složky.

Relativní (musí se používat s maximální opatrností, protože existuje možnost komplikací):

  • Onemocnění jater / ledvin (selhání jater / ledvin);
  • Benigní hyperbilirubinemie (včetně Gilberta);
  • Virová hepatitida;
  • Nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Alkoholické poškození jater;
  • Alkoholismus;
  • Současná léčba antiemetiky (domperidon, metoklopramid), léky snižujícími hladinu cholesterolu v krvi (cholestyramin);
  • Starší věk;
  • Těhotenství;
  • Kojení období.

Způsob podání a dávkování

Tablety se užívají perorálně (před rozpuštěním rozpusťte v půl sklenice vody).

  • Dospělí (včetně starších pacientů): 1–2 tablety až 4krát denně;
  • Děti ve věku 9-12 let: 1 tableta až 4krát denně;
  • Děti 6-9 let: 1 /2 tablety 3-4krát denně. Maximální jednotlivá dávka je 1 /2 tablety, maximální denní dávka - 2 tablety.

Mezi užitím tablet by měl být dodržen interval nejméně 4 hodiny. Jedna dávka pro děti od 9 let a pro dospělé (2 tablety) může být užita maximálně 4krát za 24 hodin.

Délka léčby: 5 dní (ne více) jako anestetikum; 3 dny (už ne) jako antipyretikum bez lékařského předpisu a lékařského dohledu.

Denní dávku přípravku Panadol a délku léčby lze zvýšit pouze pod lékařským dohledem..

Vedlejší efekty

  • Alergické reakce: někdy - Quinckeho edém, svědění, vyrážky na kůži;
  • Hematopoetický systém: zřídka - methemoglobinemie, trombocytopenie, anémie;
  • Močový systém: v případě dlouhodobého užívání ve vysokých dávkách - papilární nekróza, intersticiální nefritida, nespecifická bakteriurie, renální kolika.

speciální instrukce

V případě dlouhodobého užívání přípravku Panadol ve vysokých dávkách je nutné kontrolovat krevní obraz.

V případě denní potřeby analgetik s kombinovaným podáváním antikoagulancií je možné příležitostně užívat paracetamol.

Je třeba mít na paměti, že lékař by měl být upozorněn na užívání přípravku Panadol před provedením testů ke stanovení hladiny glukózy a kyseliny močové v krvi..

Aby se zabránilo toxickému poškození jater, nedoporučuje se paracetamol užívat v kombinaci s alkoholickými nápoji ani osobám náchylným k chronické konzumaci alkoholu..

Lékové interakce

Účinek léků / látek na paracetamol při současném užívání:

  • Diflunisal: zvyšuje jeho plazmatickou koncentraci o 50% (což zvyšuje riziko vzniku hepatotoxicity);
  • Myelotoxické léky: zvyšují projevy jeho hematotoxicity;
  • Inhibitory mikrosomální oxidace (cimetidin): snižují riziko jeho hepatotoxického účinku;
  • Domperidon, metoklopramid: zvýšit rychlost jeho absorpce;
  • Cholestyramin: snižuje rychlost jeho absorpce;
  • Induktory enzymů mikrosomální oxidace v játrech (tricyklická antidepresiva, fenylbutazon, flumecinol, ethanol, fenytoin, zidovudin, rifampicin, karbamazepin, fenytoin, barbituráty): zvyšují riziko jeho hepatotoxického účinku v případě předávkování.

Při dlouhodobém kombinovaném užívání paracetamolu s jinými nesteroidními protizánětlivými léky se zvyšuje riziko terminálního selhání ledvin, rozvoje renální papilární nekrózy a analgetické nefropatie; se salicyláty ve vysokých dávkách - zvyšuje se riziko vzniku rakoviny močového měchýře nebo ledvin; s ethanolem - riziko vzniku akutní pankreatitidy.

Účinek paracetamolu na léky / látky se současným užíváním:

  • Nepřímá antikoagulancia (warfarin a jiné kumariny): při dlouhodobém užívání zvyšuje jejich účinek (což zvyšuje riziko krvácení);
  • Urikosurické léky: mohou snížit jejich aktivitu.

Podmínky skladování

Skladujte při teplotách do 25 ° C, na suchém místě mimo dosah dětí a chráněn před světlem.

Doba použitelnosti - 5 let.

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Pro Více Informací O Migréně