Panadol ® (Panadol)

Panadol: návod k použití a recenze

Latinský název: Panadol

ATX kód: N02BE01

Aktivní složka: paracetamol (paracetamol)

Výrobce: GlaxoSmithKline Dungarvan (Irsko), Famar S.A. (Řecko)

Popis a aktualizace fotografií: 27. 8. 2019

Ceny v lékárnách: od 36 rublů.

Panadol je lék, který má analgetické a antipyretické účinky.

Uvolněte formu a složení

Dávkové formy uvolňování Panadolu:

  • Dispergovatelné tablety (rozpustné): ploché, po obvodu - se zkoseným okrajem, bílé; na jedné straně - riziko; na obou stranách tablety může být povrch poněkud drsný (v laminovaných pásech po 2 nebo 4 ks, 6 nebo 12 pásků v lepenkové krabici);
  • Potahované tablety: ve tvaru tobolky s plochým okrajem, bílé; na jedné straně - vyražený "PANADOL", na druhé straně - riziko (v blistrech po 6 nebo 12 ks, 1 nebo 2 blistry v papírové krabičce).

Každé balení obsahuje také pokyny k použití přípravku Panadol.

Složení 1 dispergovatelné tablety:

  • Aktivní složka: paracetamol - 0,5 g;
  • Další složky: kyselina citrónová, hydrogenuhličitan sodný, sacharinát sodný, sorbitol, uhličitan sodný, povidon, laurylsulfát sodný, dimethikon.

Složení 1 potahované tablety:

  • Aktivní složka: paracetamol - 0,5 g;
  • Další přísady: mastek, hypromelóza, předželatinovaný a kukuřičný škrob, triacetin, povidon, sorban draselný, kyselina stearová.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Panadol je antipyretické analgetikum. Má antipyretické a analgetické účinky. Působením na centra termoregulace a bolesti blokuje COX-1 a COX-2 (cyklooxygenázu-1 a -2), zejména v centrální nervové soustavě.

Prakticky žádné protizánětlivé vlastnosti. Nevede k podráždění žaludeční / střevní sliznice. Neovlivňuje syntézu prostaglandinů v periferních tkáních, a proto neovlivňuje metabolismus vody a soli.

Farmakokinetika

Paracetamol má vysokou absorpci, C.max (maximální koncentrace látky) je 0,005-0,02 mg / ml, doba k jejímu dosažení je 30-120 minut.

Váže se na plazmatické bílkoviny na úrovni 15%. Látka prochází hematoencefalickou bariérou. Až 1% dávky paracetamolu užívané kojící matkou se nachází v mateřském mléce. Terapeuticky účinné plazmatické koncentrace látky se dosáhne, pokud se použije v dávce 10 až 15 mg / kg.

Metabolismus se vyskytuje v játrech (od 90 do 95%): 80% dávky vstupuje do konjugačních reakcí s kyselinou glukuronovou a sulfáty, následovaných tvorbou neaktivních metabolitů; 17% dávky prochází hydroxylací, což vede k tvorbě 8 aktivních metabolitů, které jsou následně konjugovány s glutathionem za vzniku již neaktivních metabolitů. V případě nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity vést k blokádě enzymatických systémů hepatocytů a jejich nekróze.

Na metabolismu léčiva se podílí také izoenzym CYP 2E1.

T1/2 (poločas) je 1-4 hodiny. Vylučování se provádí ledvinami ve formě metabolitů, hlavně konjugátů, pouze 3% dávky se vylučují beze změny.

U starších pacientů se clearance léčiva snižuje, zatímco se zvyšuje T1/2.

Indikace pro použití

Tablety Panadol jsou předepsány k symptomatické léčbě následujících stavů / nemocí:

  • Febrilní syndrom, včetně horečky s nachlazením a chřipkou (jako antipyretikum);
  • Bolestivý syndrom zahrnující migrény, bolestivá menstruace, bolesti svalů, zubů, hlavy, dolní části zad a bolesti v krku (jako lék proti bolesti).

Lék je určen ke snížení závažnosti bolesti v době aplikace, nemá žádný vliv na progresi onemocnění.

Kontraindikace

  • Věk do 6 let;
  • Přecitlivělost na složky léčiva.

Relativní (jmenování Panadolem vyžaduje opatrnost v případě následujících stavů / nemocí):

  • Virová hepatitida;
  • Benigní hyperbilirubinemie (včetně Gilberta);
  • Nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Selhání jater a ledvin;
  • Alkoholické poškození jater a alkoholismus;
  • Období těhotenství a kojení;
  • Starší věk.

Panadol, návod k použití: metoda a dávkování

Panadol by měl být užíván perorálně. Dispergovatelné tablety musí být před užitím rozpuštěny ve vodě (objem - nejméně 100 ml); potahované tablety s vodou.

Doporučené dávky přípravku Panadol (interval mezi dávkami jedné dávky by neměl být kratší než 4 hodiny):

  • Dospělí (včetně starších pacientů): až 4krát denně, 0,5–1 g; maximálně za den - 4 g;
  • Děti ve věku 9-12 let: až 4krát denně, 0,5 g; maximálně za den - 2 g;
  • Děti ve věku 6-9 let: 3-4krát denně, 0,25 g; maximálně za den - 1 g.

Doba trvání užívání přípravku Panadol bez lékařského dohledu pro anestezii by neměla přesáhnout 5 dní, jako antipyretikum - 3 dny. Jakékoli změny doporučeného dávkovacího režimu by měly být konzultovány s lékařem..

Vedlejší efekty

Při dodržení doporučeného dávkovacího režimu je Panadol zpravidla dobře snášen..

Možné nežádoucí účinky:

  • Alergické reakce: někdy - kožní vyrážky, svědění, angioedém;
  • Hematopoetický systém: zřídka - anémie, trombocytopenie, zvýšené množství methemoglobinu v krvi (methemoglobinemie);
  • Močový systém: při dlouhodobém užívání vysokých dávek - renální kolika, papilární nekróza, nespecifická bakteriurie, intersticiální nefritida.

Předávkovat

Lék by měl být užíván pouze v dávkách doporučených v pokynech. Pokud dojde k překročení dávky přípravku Panadol, i když nedojde ke zhoršení pohody, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože existuje vysoká pravděpodobnost vážného opožděného poškození jater.

U dospělých lze poškození jater pozorovat při dávce 10 g paracetamolu. Použití léku v dávce 5 g nebo více může způsobit poškození jater u pacientů s dalšími rizikovými faktory, mezi které patří:

  • dlouhodobá léčba následujícími léky: karbamazepin, fenobarbital, fenytoin, primidon, rifampicin, přípravky z třezalky nebo jiné léky stimulující jaterní enzymy;
  • pravděpodobná přítomnost nedostatku glutathionu (zaznamenaná na pozadí podvýživy, cystické fibrózy, infekce HIV, hladovění, vyčerpání);
  • pravidelné zneužívání alkoholu.

Akutní otrava se projevuje příznaky, jako je bolest žaludku, zvracení, nevolnost, zblednutí kůže, pocení. 1-2 dny po předávkování se stanoví známky poškození jater (ve formě bolesti v játrech, zvýšené aktivity jaterních enzymů). V závažných případech lze pozorovat selhání jater, může dojít k akutnímu selhání ledvin s tubulární nekrózou (pravděpodobně bez závažného poškození jater), encefalopatii, pankreatitidě, arytmii a kómatu. Vývoj hepatotoxického účinku u dospělých se projevuje při užívání paracetamolu v dávce vyšší než 10 g.

Terapie: Zrušení Panadolu. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Ukazuje výplach žaludku a použití enterosorbentů (polyphepan, aktivní uhlí). Podávají se dárci SH-skupin a prekurzory syntézy glutathionu: 8-9 hodin po předávkování - methionin, o 12 hodin později - N-acetylcystein.

V závislosti na koncentraci látky v krvi a na době, která uplynula po užití léku, určete potřebu dalších terapeutických opatření (pokračující podávání methioninu, intravenózní podání N-acetylcysteinu).

V případě závažného porušení jaterních funkcí by měla být léčba provedena 24 hodin po užití paracetamolu ve spolupráci s odborníky ze specializovaného oddělení jaterních chorob nebo toxikologického centra.

speciální instrukce

Při předepisování dlouhého cyklu ve vysokých dávkách je třeba sledovat krevní obraz.

Pouze pod lékařským dohledem a opatrně je Panadol předepsán pro onemocnění ledvin nebo jater, současně s antiemetiky (metoklopramid, domperidon), stejně jako léky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi (cholestyramin).

Abyste se vyhnuli toxickému poškození jater, neměli byste kombinovat užívání Panadolu s alkoholickými nápoji..

V případech, kdy je potřeba denní příjem léků proti bolesti, lze paracetamol v kombinaci s antikoagulancii užívat pouze příležitostně.

Lékař musí být upozorněn na užívání přípravku Panadol v případech analýzy ke stanovení hladiny glukózy a kyseliny močové v krvi.

Aplikace během těhotenství a kojení

Panadol je předepisován s opatrností během těhotenství / kojení.

Použití u dětí

Léčba panadolem u pacientů mladších 6 let je kontraindikována.

S poruchou funkce ledvin

Při selhání ledvin by měla být léčba prováděna pod lékařským dohledem..

Pro porušení funkce jater

Při selhání jater by měla být léčba prováděna pod lékařským dohledem..

Použití u starších osob

Starším pacientům jsou tablety Panadolu předepisovány s opatrností.

Lékové interakce

Současné dlouhodobé užívání paracetamolu s některými léky může vést k vývoji následujících faktorů:

  • Nepřímá antikoagulancia (warfarin a jiné kumariny): zvyšuje se pravděpodobnost krvácení;
  • Salicyláty: Zvyšuje riziko rakoviny močového měchýře nebo ledvin;
  • Další nesteroidní protizánětlivé léky: zvýšené riziko zhoršení selhání ledvin (konečný nástup), renální papilární nekróza a „analgetická“ nefropatie.

Při kombinovaném užívání přípravku Panadol s určitými látkami / přípravky lze pozorovat následující účinky:

  • Ethanol: zvyšuje se pravděpodobnost vzniku akutní pankreatitidy;
  • Metoklopramid, domperidon: rychlost absorpce paracetamolu se zvyšuje;
  • Diflunisal: pravděpodobnost vzniku hepatotoxicity a plazmatické koncentrace účinné látky Panadol se zvyšuje;
  • Induktory enzymů mikrosomální oxidace v játrech (ethanol, fenytoin, flumecinol, barbituráty, karbamazepin, tricyklická antidepresiva, rifampicin, zidovudin, fenytoin, fenylbutazon): předávkování zvyšuje pravděpodobnost hepatotoxického účinku;
  • Myelotoxické léky: projevy hematotoxicity Panadolu se zvyšují;
  • Urikosurické léky: jejich aktivita klesá;
  • Inhibitory mikrosomální oxidace (cimetidin): riziko hepatotoxického působení klesá;
  • Cholestyramin: rychlost absorpce paracetamolu klesá.

Analogy

Analogy Panadolu jsou: Paracetamol, Paracetamol MS, Panadol Active, Strimol, Efferalgan, Prohodol, Perfalgan, Tsefekon D.

Podmínky skladování

Uchovávejte mimo dosah dětí při teplotách do 25 ° C.

  • Dispergovatelné tablety - 4 roky;
  • Potahované tablety - 5 let.

Podmínky výdeje z lékáren

Dostupné bez lékařského předpisu.

Recenze Panadol

Většina recenzí o Panadole je pozitivní. Pacienti to popisují jako levný lék, který účinně zmírňuje bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vývoj nežádoucích účinků je hlášen zřídka. Existují recenze, že při silné bolesti má lék nedostatečný analgetický účinek.

Cena Panadolu v lékárnách

Přibližná cena přípravku Panadol je (12 ks v balení):

  • potahované tablety - 33–51 rublů;
  • rozpustné tablety - 53–55 rublů.

Panadol v Moskvě

Panadol Návod k použití

Cena za Panadol od 73,00 rublů. v Moskvě Můžete si koupit Panadol v Novosibirsku v internetovém obchodě Apteka.ru Dodávka léku Panadol do 647 lékáren

Panadol

Název výrobce

Abbott Nutrition Ltd.

SMITHKLINE BEECHAM ZDRAVOTNICKÁ SPOTŘEBITELKA

SmithKline Beecham Liquides Industrie

SMITHKLINE BEECHAM PHARMACEUTIKALS

Produkce Glaxo Wellcome

Glaxo Wellcome Productions

GlaxoSmithKline GmbH & Co. KG / Heumann Pharma GmbH

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd..

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare / Glaxo Welcom Pro

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare / Dungarvan Limited

GlaxoSmithKline Santa Grand Public

GlaxoSmithKline Sante Grand Public / Glaxo Welcom Ave

Famar S.A. pro společnost SmithKline Beecham Consumer Healthcare

Země

obecný popis

Analgetická nenarkotická droga

Uvolněte formulář a obal

12 - blistry (1) - lepenkové krabice

5 - proužky (1) - lepenkové krabice.

5 - proužky (2) - lepenkové krabice.

10 - proužky (1) - lepenkové krabice.

10 - proužky (2) - lepenkové krabice

5 - proužky (1) - kartonové obaly.

5 - proužky (2) - kartonové obaly.

10 - proužky (1) - lepenkové balíčky.

10 - proužky (2) - kartonové obaly.

6 - blistry (2) - kartonové obaly.

v balení 12 ks.

balení 10 čípků

Dávková forma

rektální čípky 125mg

Rektální čípky bílé nebo téměř bílé barvy, kuželovité, homogenní, mastného vzhledu, bez fyzických vad a viditelných nečistot.

Rektální čípky bílé nebo téměř bílé barvy, kuželovitého tvaru, homogenní, mastného vzhledu; bez fyzických vad, viditelných inkluzí a nehomogenit.

Perorální suspenze

Potahované tablety

Bílé potahované tablety ve tvaru tobolky s plochým okrajem, s vyraženým „PANADOL EXTRA“ na jedné straně.

Popis

Absorpce je vysoká. Po rektálním podání je 68-88% paracetamolu absorbováno. Spojení s plazmatickými proteiny je asi 15%. Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo po 30-60 minutách.

Distribuce paracetamolu v tělních tekutinách je relativně rovnoměrná.

Metabolizuje se hlavně v játrech za vzniku několika metabolitů. U novorozenců prvních dvou dnů života a u dětí ve věku 3–10 let je hlavním metabolitem paracetamolu paracetamol sulfát, u dětí od 12 let starší - konjugovaný glukuronid. Část léčiva (asi 17%) prochází hydroxylací za vzniku aktivních metabolitů, které jsou konjugovány s glutathionem. Při nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity paracetamolu blokovat enzymové systémy hepatocytů a způsobit jejich nekrózu.

Poločas při užívání terapeutické dávky je 2-3 hodiny.

Při užívání terapeutických dávek se 90-100% užité dávky vylučuje močí během jednoho dne. Hlavní množství léčiva se vylučuje po konjugaci v játrech. Ne více než 3% přijaté dávky paracetamolu se uvolní beze změny.

Farmakinetika

Absorpce a distribuce

Absorpce je vysoká. Paracetamol se rychle a téměř úplně vstřebává z gastrointestinálního traktu. Cmax v plazmě je dosaženo po 30-60 minutách.

Spojení s plazmatickými proteiny je asi 15%. Distribuce paracetamolu v tělních tekutinách je relativně rovnoměrná.

Metabolizuje se hlavně v játrech za vzniku několika metabolitů. U novorozenců prvních dvou dnů života a u dětí ve věku 3 - 10 let je hlavním metabolitem paracetamolu paracetamol sulfát, u dětí ve věku 12 let a starších - konjugovaný glukuronid.

Část léčiva (přibližně 17%) prochází hydroxylací za vzniku aktivních metabolitů, které jsou konjugovány s glutathionem. Při nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity paracetamolu blokovat enzymové systémy hepatocytů a způsobit jejich nekrózu.

T1 / 2 se při užívání terapeutické dávky pohybuje v rozmezí 2–3 hodiny. Při užívání terapeutických dávek se 90–100% užité dávky vylučuje močí během jednoho dne. Hlavní množství léčiva se vylučuje po konjugaci v játrech. Ne více než 3% přijaté dávky paracetamolu se uvolní beze změny.

Zvláštní podmínky

Při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách je nutné kontrolovat krevní obraz.

S opatrností a pouze pod dohledem lékaře by měl být lék užíván při onemocněních jater nebo ledvin, při užívání antiemetik (metoklopramid, domperidon), stejně jako léků, které snižují hladinu cholesterolu v krvi (cholestyramin).

V případě denní potřeby užívání analgetik při užívání antikoagulancií může být paracetamol užíván příležitostně.

Při provádění testů ke stanovení hladin kyseliny močové a glukózy v krvi byste měli upozornit svého lékaře na užívání přípravku Panadol.

Aby se zabránilo toxickému poškození jater, paracetamol by neměl být kombinován s alkoholickými nápoji a neměl by být užíván osobami náchylnými k chronické konzumaci alkoholu..

Složení

paracetamol 250 mg,

pomocná látka - pevný tuk.

paracetamol 500 mg

Pomocné látky: kukuřičný škrob, předželatinovaný škrob, sorban draselný, povidon, mastek, kyselina stearová, triacetin, hypromelóza

Pomocné látky: kyselina jablečná, xanthanová guma, maltitol (hydrogenuhličitan glukózového sirupu), sorbitol, kyselina citrónová, nipasept sodný, jahodová příchuť, azorubin, voda

Pomocné látky: pevné tuky.

Pomocné látky: pevné tuky.

Pomocné látky: kukuřičný škrob, předželatinovaný škrob, sorban draselný, povidon, mastek, kyselina stearová, triacetin, hypromelóza.

Pomocné látky: předželatinovaný škrob, kukuřičný škrob, povidon, sorban draselný, mastek, kyselina stearová, sodná sůl kroskarmelózy, hypromelóza, triacetin

paracetamol 125 mg.

Pomocné látky: pevné tuky

paracetamol 500 mg a kofein 65 mg;

pomocné látky: sorbitol, sacharinát sodný, hydrogenuhličitan sodný, povidon, laurylsulfát sodný, dimethikon, kyselina citrónová, uhličitan sodný;

Indikace

Dětské čípky Panadol 125 mg se používají u dětí od 6 měsíců do 2,5 roku (s hmotností 8 až 12,5 kg) jako antipyretikum při nachlazení, chřipce a dětských infekčních onemocněních, jako jsou plané neštovice, zarděnky, černý kašel, spalničky, spála a příušnice. Lék se doporučuje ke snížení horečky u dětí po očkování.

Používá se jako lék proti bolesti při mírné až středně silné bolesti k úlevě od bolesti zubů, zubů, uší s otitis media a bolesti v krku.

Kontraindikace

- těžká jaterní dysfunkce;

- těžká renální dysfunkce;

- děti do 12 let;

- přecitlivělost na složky léčiva.

Lék by se neměl užívat současně s jinými léky obsahujícími paracetamol..

Lék by měl být používán s opatrností při benigní hyperbilirubinemii (včetně Gilbertově syndromu), virové hepatitidě, poškození jater alkoholem, nedostatku glukóza-6-fosfát dehydrogenázy, alkoholismu, během těhotenství a kojení.

Metody aplikace

Vedlejší efekty

V doporučených dávkách je lék obvykle dobře snášen. Paracetamol zřídka způsobuje nežádoucí účinky.

Alergické reakce: někdy - kožní vyrážky, svědění, Quinckeho edém.

Z hematopoetického systému: zřídka - leukopenie, trombocytopenie, methemoglobinemie, agranulocytóza, hemolytická anémie.

Ze zažívacího systému: dyspeptické poruchy (včetně nauzey, bolesti v nadbřišku).

Ostatní: zřídka - poruchy spánku, tachykardie.

Při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách se zvyšuje pravděpodobnost hepatotoxického účinku, nefrotoxického účinku a pancytopenie..

Lékové interakce

Dlouhodobé kombinované užívání paracetamolu a jiných NSAID zvyšuje riziko vzniku „analgetické“ nefropatie a renální papilární nekrózy, nástupu konečné fáze selhání ledvin.

Současné dlouhodobé podávání vysokých dávek paracetamolu a salicylátů zvyšuje riziko rakoviny ledvin nebo močového měchýře.

Diflunisal zvyšuje plazmatickou koncentraci paracetamolu o 50%, což zvyšuje riziko vzniku hepatotoxicity.

Myelotoxické léky zvyšují projevy hematotoxicity léčiva.

Lék, pokud se užívá po dlouhou dobu, zvyšuje účinek nepřímých antikoagulancií (warfarin a jiné kumariny), což zvyšuje riziko krvácení.

Induktory enzymů mikrosomální oxidace v játrech (barbituráty, fenytoin, karbamazepin, rifampicin, zidovudin, fenytoin, ethanol, flumecinol, fenylbutazon a tricyklická antidepresiva) zvyšují riziko hepatotoxického účinku v případě předávkování.

Předávkovat

Lék by měl být užíván pouze v doporučených dávkách. Při překročení doporučené dávky vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, i když se cítíte dobře, protože existuje riziko opožděného vážného poškození jater.

Synonyma

Paracetamol, Calpol, Ifimol, Dafalgan, Tylenol, Efferalgan atd..

Dodání objednávky v Moskvě

Při objednávce na Apteka.RU si můžete vybrat doručení do lékárny, která je pro vás nejvhodnější poblíž vašeho domova nebo na cestě do práce.

Všechna místa dodání v Novosibirsku - lékárny

Panadol

Panadol: návod k použití a recenze

Latinský název: Panadol

ATX kód: N02BE01

Aktivní složka: paracetamol (paracetamol)

Výrobce: GlaxoSmithKline Dungarvan (Irsko), Famar S.A. (Řecko)

Popis a aktualizace fotografií: 27. 8. 2019

Ceny v lékárnách: od 36 rublů.

Panadol je lék, který má analgetické a antipyretické účinky.

Uvolněte formu a složení

Dávkové formy uvolňování Panadolu:

  • Dispergovatelné tablety (rozpustné): ploché, po obvodu - se zkoseným okrajem, bílé; na jedné straně - riziko; na obou stranách tablety může být povrch poněkud drsný (v laminovaných pásech po 2 nebo 4 ks, 6 nebo 12 pásků v lepenkové krabici);
  • Potahované tablety: ve tvaru tobolky s plochým okrajem, bílé; na jedné straně - vyražený "PANADOL", na druhé straně - riziko (v blistrech po 6 nebo 12 ks, 1 nebo 2 blistry v papírové krabičce).

Každé balení obsahuje také pokyny k použití přípravku Panadol.

Složení 1 dispergovatelné tablety:

  • Aktivní složka: paracetamol - 0,5 g;
  • Další složky: kyselina citrónová, hydrogenuhličitan sodný, sacharinát sodný, sorbitol, uhličitan sodný, povidon, laurylsulfát sodný, dimethikon.

Složení 1 potahované tablety:

  • Aktivní složka: paracetamol - 0,5 g;
  • Další přísady: mastek, hypromelóza, předželatinovaný a kukuřičný škrob, triacetin, povidon, sorban draselný, kyselina stearová.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Panadol je antipyretické analgetikum. Má antipyretické a analgetické účinky. Působením na centra termoregulace a bolesti blokuje COX-1 a COX-2 (cyklooxygenázu-1 a -2), zejména v centrální nervové soustavě.

Prakticky žádné protizánětlivé vlastnosti. Nevede k podráždění žaludeční / střevní sliznice. Neovlivňuje syntézu prostaglandinů v periferních tkáních, a proto neovlivňuje metabolismus vody a soli.

Farmakokinetika

Paracetamol má vysokou absorpci, C.max (maximální koncentrace látky) je 0,005-0,02 mg / ml, doba k jejímu dosažení je 30-120 minut.

Váže se na plazmatické bílkoviny na úrovni 15%. Látka prochází hematoencefalickou bariérou. Až 1% dávky paracetamolu užívané kojící matkou se nachází v mateřském mléce. Terapeuticky účinné plazmatické koncentrace látky se dosáhne, pokud se použije v dávce 10 až 15 mg / kg.

Metabolismus se vyskytuje v játrech (od 90 do 95%): 80% dávky vstupuje do konjugačních reakcí s kyselinou glukuronovou a sulfáty, následovaných tvorbou neaktivních metabolitů; 17% dávky prochází hydroxylací, což vede k tvorbě 8 aktivních metabolitů, které jsou následně konjugovány s glutathionem za vzniku již neaktivních metabolitů. V případě nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity vést k blokádě enzymatických systémů hepatocytů a jejich nekróze.

Na metabolismu léčiva se podílí také izoenzym CYP 2E1.

T1/2 (poločas) je 1-4 hodiny. Vylučování se provádí ledvinami ve formě metabolitů, hlavně konjugátů, pouze 3% dávky se vylučují beze změny.

U starších pacientů se clearance léčiva snižuje, zatímco se zvyšuje T1/2.

Indikace pro použití

Tablety Panadol jsou předepsány k symptomatické léčbě následujících stavů / nemocí:

  • Febrilní syndrom, včetně horečky s nachlazením a chřipkou (jako antipyretikum);
  • Bolestivý syndrom zahrnující migrény, bolestivá menstruace, bolesti svalů, zubů, hlavy, dolní části zad a bolesti v krku (jako lék proti bolesti).

Lék je určen ke snížení závažnosti bolesti v době aplikace, nemá žádný vliv na progresi onemocnění.

Kontraindikace

  • Věk do 6 let;
  • Přecitlivělost na složky léčiva.

Relativní (jmenování Panadolem vyžaduje opatrnost v případě následujících stavů / nemocí):

  • Virová hepatitida;
  • Benigní hyperbilirubinemie (včetně Gilberta);
  • Nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Selhání jater a ledvin;
  • Alkoholické poškození jater a alkoholismus;
  • Období těhotenství a kojení;
  • Starší věk.

Panadol, návod k použití: metoda a dávkování

Panadol by měl být užíván perorálně. Dispergovatelné tablety musí být před užitím rozpuštěny ve vodě (objem - nejméně 100 ml); potahované tablety s vodou.

Doporučené dávky přípravku Panadol (interval mezi dávkami jedné dávky by neměl být kratší než 4 hodiny):

  • Dospělí (včetně starších pacientů): až 4krát denně, 0,5–1 g; maximálně za den - 4 g;
  • Děti ve věku 9-12 let: až 4krát denně, 0,5 g; maximálně za den - 2 g;
  • Děti ve věku 6-9 let: 3-4krát denně, 0,25 g; maximálně za den - 1 g.

Doba trvání užívání přípravku Panadol bez lékařského dohledu pro anestezii by neměla přesáhnout 5 dní, jako antipyretikum - 3 dny. Jakékoli změny doporučeného dávkovacího režimu by měly být konzultovány s lékařem..

Vedlejší efekty

Při dodržení doporučeného dávkovacího režimu je Panadol zpravidla dobře snášen..

Možné nežádoucí účinky:

  • Alergické reakce: někdy - kožní vyrážky, svědění, angioedém;
  • Hematopoetický systém: zřídka - anémie, trombocytopenie, zvýšené množství methemoglobinu v krvi (methemoglobinemie);
  • Močový systém: při dlouhodobém užívání vysokých dávek - renální kolika, papilární nekróza, nespecifická bakteriurie, intersticiální nefritida.

Předávkovat

Lék by měl být užíván pouze v dávkách doporučených v pokynech. Pokud dojde k překročení dávky přípravku Panadol, i když nedojde ke zhoršení pohody, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože existuje vysoká pravděpodobnost vážného opožděného poškození jater.

U dospělých lze poškození jater pozorovat při dávce 10 g paracetamolu. Použití léku v dávce 5 g nebo více může způsobit poškození jater u pacientů s dalšími rizikovými faktory, mezi které patří:

  • dlouhodobá léčba následujícími léky: karbamazepin, fenobarbital, fenytoin, primidon, rifampicin, přípravky z třezalky nebo jiné léky stimulující jaterní enzymy;
  • pravděpodobná přítomnost nedostatku glutathionu (zaznamenaná na pozadí podvýživy, cystické fibrózy, infekce HIV, hladovění, vyčerpání);
  • pravidelné zneužívání alkoholu.

Akutní otrava se projevuje příznaky, jako je bolest žaludku, zvracení, nevolnost, zblednutí kůže, pocení. 1-2 dny po předávkování se stanoví známky poškození jater (ve formě bolesti v játrech, zvýšené aktivity jaterních enzymů). V závažných případech lze pozorovat selhání jater, může dojít k akutnímu selhání ledvin s tubulární nekrózou (pravděpodobně bez závažného poškození jater), encefalopatii, pankreatitidě, arytmii a kómatu. Vývoj hepatotoxického účinku u dospělých se projevuje při užívání paracetamolu v dávce vyšší než 10 g.

Terapie: Zrušení Panadolu. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Ukazuje výplach žaludku a použití enterosorbentů (polyphepan, aktivní uhlí). Podávají se dárci SH-skupin a prekurzory syntézy glutathionu: 8-9 hodin po předávkování - methionin, o 12 hodin později - N-acetylcystein.

V závislosti na koncentraci látky v krvi a na době, která uplynula po užití léku, určete potřebu dalších terapeutických opatření (pokračující podávání methioninu, intravenózní podání N-acetylcysteinu).

V případě závažného porušení jaterních funkcí by měla být léčba provedena 24 hodin po užití paracetamolu ve spolupráci s odborníky ze specializovaného oddělení jaterních chorob nebo toxikologického centra.

speciální instrukce

Při předepisování dlouhého cyklu ve vysokých dávkách je třeba sledovat krevní obraz.

Pouze pod lékařským dohledem a opatrně je Panadol předepsán pro onemocnění ledvin nebo jater, současně s antiemetiky (metoklopramid, domperidon), stejně jako léky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi (cholestyramin).

Abyste se vyhnuli toxickému poškození jater, neměli byste kombinovat užívání Panadolu s alkoholickými nápoji..

V případech, kdy je potřeba denní příjem léků proti bolesti, lze paracetamol v kombinaci s antikoagulancii užívat pouze příležitostně.

Lékař musí být upozorněn na užívání přípravku Panadol v případech analýzy ke stanovení hladiny glukózy a kyseliny močové v krvi.

Aplikace během těhotenství a kojení

Panadol je předepisován s opatrností během těhotenství / kojení.

Použití u dětí

Léčba panadolem u pacientů mladších 6 let je kontraindikována.

S poruchou funkce ledvin

Při selhání ledvin by měla být léčba prováděna pod lékařským dohledem..

Pro porušení funkce jater

Při selhání jater by měla být léčba prováděna pod lékařským dohledem..

Použití u starších osob

Starším pacientům jsou tablety Panadolu předepisovány s opatrností.

Lékové interakce

Současné dlouhodobé užívání paracetamolu s některými léky může vést k vývoji následujících faktorů:

  • Nepřímá antikoagulancia (warfarin a jiné kumariny): zvyšuje se pravděpodobnost krvácení;
  • Salicyláty: Zvyšuje riziko rakoviny močového měchýře nebo ledvin;
  • Další nesteroidní protizánětlivé léky: zvýšené riziko zhoršení selhání ledvin (konečný nástup), renální papilární nekróza a „analgetická“ nefropatie.

Při kombinovaném užívání přípravku Panadol s určitými látkami / přípravky lze pozorovat následující účinky:

  • Ethanol: zvyšuje se pravděpodobnost vzniku akutní pankreatitidy;
  • Metoklopramid, domperidon: rychlost absorpce paracetamolu se zvyšuje;
  • Diflunisal: pravděpodobnost vzniku hepatotoxicity a plazmatické koncentrace účinné látky Panadol se zvyšuje;
  • Induktory enzymů mikrosomální oxidace v játrech (ethanol, fenytoin, flumecinol, barbituráty, karbamazepin, tricyklická antidepresiva, rifampicin, zidovudin, fenytoin, fenylbutazon): předávkování zvyšuje pravděpodobnost hepatotoxického účinku;
  • Myelotoxické léky: projevy hematotoxicity Panadolu se zvyšují;
  • Urikosurické léky: jejich aktivita klesá;
  • Inhibitory mikrosomální oxidace (cimetidin): riziko hepatotoxického působení klesá;
  • Cholestyramin: rychlost absorpce paracetamolu klesá.

Analogy

Analogy Panadolu jsou: Paracetamol, Paracetamol MS, Panadol Active, Strimol, Efferalgan, Prohodol, Perfalgan, Tsefekon D.

Podmínky skladování

Uchovávejte mimo dosah dětí při teplotách do 25 ° C.

  • Dispergovatelné tablety - 4 roky;
  • Potahované tablety - 5 let.

Podmínky výdeje z lékáren

Dostupné bez lékařského předpisu.

Recenze Panadol

Většina recenzí o Panadole je pozitivní. Pacienti to popisují jako levný lék, který účinně zmírňuje bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vývoj nežádoucích účinků je hlášen zřídka. Existují recenze, že při silné bolesti má lék nedostatečný analgetický účinek.

Cena Panadolu v lékárnách

Přibližná cena přípravku Panadol je (12 ks v balení):

  • potahované tablety - 33–51 rublů;
  • rozpustné tablety - 53–55 rublů.

Pro Více Informací O Migréně