Excedrin

Excedrin: návod k použití a recenze

Latinský název: Excedrin

ATX kód: N02BA71

Aktivní složka: kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol (kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol)

Výrobce: Novartis Consumer Health Inc. (USA)

Popis a fotka aktualizovány: 22.11.2018

Ceny v lékárnách: od 212 rublů.

Excedrin je kombinovaný lék s analgetickým, antipyretickým, protizánětlivým a cerebrálním oběhem zlepšujícím účinkem.

Uvolněte formu a složení

Dávková forma Excedrin - potahované tablety: podlouhlé, bílé, s vyrytým písmenem "E" na jedné straně; v průřezu - jádro téměř bílé nebo bílé barvy (ve vícevrstvém sáčku z hliníkové fólie 2 ks, v lepenkové krabici 1 sáček; v blistru 10 ks, v lepenkové krabici 1, 2 nebo 3 blistry; v polypropylenové lahvičce 24 nebo 50 ks.., v lepenkové krabici 1 láhev).

Složení jedné tablety:

  • účinné látky: paracetamol - 250 mg, kyselina acetylsalicylová - 250 mg, kofein - 65 mg;
  • pomocné složky (jádro): hyprolóza, mikrokrystalická celulóza, kyselina stearová;
  • skořápka: karnaubský vosk, bílý filmový materiál (oxid titaničitý, hypromelóza, propylenglykol, sorbitan-laurát, povidon, polysorbát 20, minerální olej, kyselina benzoová, modré brilantní barvivo, emulze simethikonu).

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Farmakologický účinek přípravku Excedrin je způsoben kombinací jeho účinných látek - paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu.

Paracetamol má analgetický, antipyretický a slabý protizánětlivý účinek díky svému převládajícímu účinku na centra bolesti a termoregulaci v hypotalamu a mírnému účinku na tvorbu prostaglandinů v periferních tkáních.

Kyselina acetylsalicylová, která má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky, rychle zmírňuje bolestivý syndrom (zejména způsobený zánětlivým procesem), zpomaluje proces krevních sraženin, středně inhibuje agregaci krevních destiček a také aktivuje mikrocirkulaci krve v zánětlivém zaměření.

Kofein pomáhá dilatovat krevní cévy tkáně kosterního svalstva, mozku, ledvin a srdce a snižovat agregaci krevních destiček. Působí aktivačně na dýchací a vazomotorická centra a na reflexní dráždivost míchy. Díky kofeinu klesá pocit únavy, ospalosti a zvyšuje se duševní a fyzická výkonnost. V kombinovaném složení přípravku Excedrin je kofein obsažen v malé dávce, proto prakticky neovlivňuje centrální nervový systém, ale má tonizující účinek na mozkové cévy a stimuluje průtok krve mozkem.

Farmakokinetika

Některé farmakokinetické vlastnosti aktivních složek přípravku Excedrin:

  • paracetamol: snadno se vstřebává v gastrointestinálním traktu (GIT), maximální koncentrace (C.max) v krevní plazmě po perorálním podání je dosaženo za 0,5–2 hodiny. Při použití obvyklých terapeutických dávek se malé množství látky váže na bílkoviny krevní plazmy, ale s rostoucí dávkou se zvyšuje. Metabolismus se vyskytuje v játrech. Látka se vylučuje ledvinami, zejména ve formě síranových konjugátů a glukuronidů, méně než 5% podané dávky se vylučuje beze změny. Poločas rozpadu (T.1/2) se pohybuje v rozmezí od 1 do 4 hodin. Toxický hydroxylovaný metabolit, který se tvoří v malém množství v játrech za účasti směsných oxidáz a je obvykle zneškodněn vazbou se sníženým glutathionem, v případě předávkování se může hromadit v játrech a způsobit jeho poškození;
  • kyselina acetylsalicylová: zcela absorbovaná v gastrointestinálním traktu, rychle hydrolyzovaná v gastrointestinálním traktu, krvi a játrech za tvorby salicylátů, které se dále metabolizují, hlavně v játrech;
  • kofein: rychle a úplně se vstřebává v zažívacím traktu, C.max je dosaženo v období od 5 do 90 minut po užití přípravku Excedrin na lačný žaludek. Asi 35% užité dávky je spojeno s bílkovinami krevní plazmy. Distribuováno ve všech tělesných tekutinách. Je téměř úplně metabolizován v důsledku oxidace, demetylace a acetylace za vzniku hlavních metabolitů 1-methylxanthinu, 7-methylxanthinu a 1,7-dimethylxanthinu. Vylučuje se ledvinami. U dospělých pacientů existuje výrazná variabilita v individuálních rychlostech eliminace. Průměrné T1/2 z krevní plazmy - 4,9 hodiny (od 1,9 do 12,2 hodin).

Indikace pro použití

Podle pokynů se přípravek Excedrin používá ke zmírnění syndromu bolesti střední a mírné intenzity, který má jiný původ:

  • migréna;
  • neuralgie;
  • myalgie a artralgie (bolest svalů a kloubů);
  • bolest zubů;
  • algodismenorea (menstruační bolest).

Kontraindikace

  • erozivní a ulcerativní onemocnění gastrointestinálního traktu v akutním stadiu;
  • gastrointestinální krvácení;
  • těžký průběh ischemické choroby srdeční;
  • těžká arteriální hypertenze;
  • portální hypertenze;
  • zhoršená funkce ledvin;
  • úplná nebo neúplná kombinace bronchiálního astmatu, opakující se polypóza nosu a / nebo paranazálních dutin a intolerance na kyselinu acetylsalicylovou nebo jiná nesteroidní protizánětlivá léčiva (včetně anamnézy);
  • hemofilie;
  • hypoprotrombinemie;
  • současné užívání jiných nesteroidních protizánětlivých léků nebo léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou nebo paracetamol;
  • avitaminóza K;
  • glaukom;
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • hemoragická diatéza;
  • poruchy spánku, hyperexcitabilita;
  • věk do 15 let;
  • období těhotenství a laktace;
  • zvýšená individuální citlivost na kteroukoli složku přípravku Excedrin.

Nedoporučuje se užívat lék během chirurgických zákroků doprovázených krvácením.

Opatrnost je nutná při používání přípravku Excedrin podle indikací u pacientů s dnou, artritidou, onemocněním jater, bolestmi hlavy spojenými s poraněním hlavy, stejně jako při užívání hypoglykemických látek, antikoagulancií, léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou nebo jiných antipyretických a analgetických složek.

Návod k použití přípravku Excedrin: metoda a dávkování

Tablety Excedrin se užívají perorálně, během jídla nebo po jídle.

Dospělým a dospívajícím nad 15 let se doporučuje užívat 1 tabletu každých 4-6 hodin. Průměrná denní dávka - 3-4 tablety, maximální denní dávka je 6 tablet.

Když se objeví první příznaky migrény, užijte 2 tablety.

Po užití 2 tablet dochází k úlevě od bolesti (včetně bolesti hlavy) obvykle za 15 minut, v případě migrény - za 30 minut.

Bez doporučení lékaře byste neměli užívat Excedrin déle než 5 dní v případě syndromu bolesti, déle než 3 dny v případě migrény.

Vedlejší efekty

Během léčby přípravkem Excedrin jsou možné nežádoucí reakce, jako je nauzea, zvracení, gastralgie, nefrotoxicita, hepatotoxicita, erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu, tachykardie, bronchospazmus, zvýšený krevní tlak, alergické reakce.

Při dlouhodobém užívání léku se mohou objevit následující reakce: bolest hlavy, závratě, tinnitus, poruchy zraku, hypokoagulace, snížená agregace krevních destiček, hemoragický syndrom (krvácení z dásní, krvácení z nosu, purpura atd.), Hluchota, poškození ledvin s papilární nekrózou, syndrom Stevens-Johnson (maligní exsudativní erytém), Lyellův syndrom (toxická epidermální nekrolýza), Reyeův syndrom u dětí (zvracení, metabolická acidóza, hyperpyrexie, snížená funkce jater, poruchy duševního a nervového systému).

Předávkovat

Pravděpodobné příznaky předávkování v důsledku přítomnosti účinných látek obsažených v přípravku Excedrin:

  • paracetamol (při použití v dávkách vyšších než 10–15 g denně): během prvních 24 hodin - nevolnost, zblednutí kůže, zvracení, bolesti břicha, anorexie, metabolická acidóza, porucha metabolismu glukózy. V období od 12 do 48 hodin po předávkování se mohou objevit příznaky jaterní dysfunkce. V případě závažného předávkování je možné akutní selhání ledvin s tubulární nekrózou (včetně absence závažného poškození jater), arytmie, pankreatitida, selhání jater s progresivní encefalopatií, kóma a smrt. U dospělých pacientů se hepatotoxický účinek vyvíjí při užívání dávky 10 g nebo více;
  • kyselina acetylsalicylová (při použití v dávkách nad 150 mg / kg): s mírnou intoxikací - nevolnost, zvracení, rozmazané vidění, tinnitus, silné bolesti hlavy, závratě; v případě závažného předávkování - hyperventilace plic centrální geneze (studený vlhký pot, dušení, dušnost, cyanóza, paralýza dýchacích cest), respirační acidóza. Největší riziko chronické intoxikace je pozorováno u dětí a starších pacientů při užívání více než 100 mg / kg / den po dobu několika dnů. Pacienti s těžkou a středně těžkou otravou vyžadují hospitalizaci;
  • kofein (užívaný v dávkách 300 mg denně): zvonění v uších, úzkost, motorický neklid, agitovanost, neklid, gastralgie, zmatenost, dehydratace, delirium, tachykardie, hypertermie, arytmie, bolest hlavy, časté močení, zvýšená bolest nebo hmatová citlivost, svalové záškuby nebo třes, nevolnost, zvracení (někdy s krví), epileptické záchvaty (při silném předávkování - tonicko-klonické).

V případě předávkování přípravkem Excedrin se doporučuje sledovat elektrolytovou rovnováhu a acidobazický stav. S ohledem na metabolický stav pacienta by měl být podán hydrogenuhličitan sodný, citrát sodný nebo laktát sodný. Vylučování kyseliny acetylsalicylové je zvýšeno zvyšující se zásaditostí moči. První 4 hodiny po užití zvýšené dávky se doporučuje umýt žaludek, vyvolat zvracení, užít aktivní uhlí, projímadla a 8–9 hodin po předávkování do 8 hodin - podat dárce a prekurzory syntézy glutathionu methioninu a acetylcysteinu SH-skupinu.

speciální instrukce

Pokud po užití přípravku Excedrin nedojde ke zlepšení stavu, dojde ke zhoršení stavu nebo se objeví nové nežádoucí účinky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Při použití doporučených dávek drogy dostává tělo stejné množství kofeinu, které je obsaženo v jednom šálku přírodní kávy. Proto, aby se zabránilo výskytu nervového vzrušení, podrážděnosti, bušení srdce a nespavosti v důsledku předávkování kofeinem, je třeba během užívání přípravku Excedrin snížit spotřebu produktů obsahujících kofein..

V případě podezření na předávkování, a to i při absenci příznaků, byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Během užívání přípravku Excedrin se doporučuje zdržet se pití alkoholických nápojů kvůli vysokému riziku vzniku poškození jater a gastrointestinálního krvácení.

V případě nadcházejícího chirurgického zákroku je nutné předem informovat lékaře o užívání přípravku Excedrin, protože kyselina acetylsalicylová ovlivňuje srážení krve.

U pacientů s predispozicí může lék způsobit záchvat dny kvůli skutečnosti, že nízké dávky kyseliny acetylsalicylové snižují vylučování kyseliny močové.

Při dlouhodobém užívání přípravku Excedrin je nutné sledovat funkční stav jater a obraz periferní krve.

Vliv na schopnost řídit vozidla a složité mechanismy

Vliv léku na schopnost řídit dopravu a mechanismy nebyl hlášen.

Aplikace během těhotenství a kojení

Přestože je užívání kyseliny acetylsalicylové ve druhém trimestru těhotenství povoleno, bezpečnost používání kombinace aktivních složek přípravku Excedrin u těhotných a kojících žen nebyla dostatečně studována. Předepisování léku ve všech trimestrech těhotenství a během laktace je proto zakázáno..

Použití u dětí

Užívání přípravku Excedrin podle indikací pro děti do 15 let je kontraindikováno kvůli riziku vzniku Reyeova syndromu s hypertermií na pozadí virových infekčních onemocnění.

S poruchou funkce ledvin

Nedoporučuje se předepisovat lék pacientům s poruchou funkce ledvin..

Pro porušení funkce jater

U onemocnění jater je třeba Excedrin užívat opatrně..

Lékové interakce

Užívání přípravku Excedrin současně s některými léky může vést k rozvoji následujících účinků:

  • heparin, nepřímé koagulanty, reserpin, steroidní hormony a hypoglykemické léky: zvýšení jejich účinku;
  • methotrexát, nesteroidní protizánětlivé léky: zvýšené riziko nežádoucích účinků;
  • furosemid, spironolakton, antihypertenziva, léky proti dně, které podporují vylučování kyseliny močové: snížení jejich účinnosti;
  • rifampicin, barbituráty, salicylamid, antiepileptika a další induktory mikrozomálních jaterních enzymů: zvýšená tvorba toxických metabolitů paracetamolu, které ovlivňují funkci jater;
  • metoklopramid: urychlení absorpce paracetamolu;
  • chloramfenikol: zvýšení jeho T1/2 pětkrát;
  • antikoagulancia (deriváty kumarinu): zvýšení jejich účinku při opakovaném podávání paracetamolu;
  • ergotamin: urychlení jeho vstřebávání;
  • alkoholické nápoje: zvýšené riziko vzniku hepatotoxických účinků.

Analogy

Analogy exedrinu jsou: Aquacitramon, Kofitsil-plus, Citramarin, Citramon P, Citramon Ultra, Citrapar a další.

Podmínky skladování

Skladujte při teplotě nepřesahující 25 ° C..

Uchovávejte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti - 2 roky.

Podmínky výdeje z lékáren

Dostupné bez lékařského předpisu.

Recenze přípravku Excedrin

V recenzích přípravku Excedrin uvádějí uživatelé rozpor mezi cenou a kvalitou léku. Vzhledem k vysoké ceně nejsou tablety dostatečně účinné na migrény a silné bolesti hlavy.

Cena přípravku Excedrin v lékárnách

Cena přípravku Excedrin za balení je přibližně: 10 tablet - 180 rublů, 20 tablet - 270 rublů.

Exedrin

Léčivá látka:

Obsah

  • 3D obrázky
  • Složení
  • farmaceutický účinek
  • Farmakodynamika
  • Farmakokinetika
  • Indikace pro Excedrin
  • Kontraindikace
  • Aplikace během těhotenství a kojení
  • Vedlejší efekty
  • Interakce
  • Způsob podání a dávkování
  • Předávkovat
  • speciální instrukce
  • Formulář vydání
  • Výrobce
  • Podmínky výdeje z lékáren
  • Podmínky skladování léku Excedrin
  • Doba použitelnosti léku Excedrin
  • Ceny v lékárnách
  • Recenze

Farmakologická skupina

  • Kombinovaná analgetika (NSAID + nenarkotická analgetika + psychostimulant) [NSAID - deriváty kyseliny salicylové v kombinaci]

Nosologická klasifikace (ICD-10)

  • G43 Migréna
  • K08.8.0 * Bolest zubů
  • M25.5 Bolesti kloubů
  • M79.1 Myalgie
  • M79.2 Neuralgie a neuritida NS
  • N94.0 Bolest uprostřed menstruačního cyklu
  • N94.6 Dysmenorea nespecifikovaná
  • R51 Bolest hlavy
  • R52.2 Jiná přetrvávající bolest
  • R52.9 Bolest nespecifikovaná

3D obrázky

Složení

Potahované tablety1 záložka.
účinné látky:
paracetamol250 mg
kyselina acetylsalicylová250 mg
kofein65 mg
pomocné látky: hyprolóza - 5 mg; MCC - 100 mg; kyselina stearová - 2,5 mg
plášť filmu: karnaubský vosk - 0,08 mg; bílý filmový materiál (hypromelóza, oxid titaničitý, propylenglykol, povidon, sorbitan-laurát, polysorbát 20, minerální olej, kyselina benzoová, emulze simethikonu, brilantní modré barvivo) - 4,48 mg

Popis lékové formy

Podlouhlé bílé tablety, potahované, s vyraženým „E“ na jedné straně.

Pohled v řezu - bílé nebo téměř bílé jádro.

farmaceutický účinek

Farmakodynamika

Excedrin ® je kombinovaný přípravek obsahující paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou a kofein.

Paracetamol má analgetický, antipyretický a extrémně slabý protizánětlivý účinek, který je spojen s jeho účinkem na centrum termoregulace v hypotalamu a špatně vyjádřenou schopností inhibovat syntézu PG v periferních tkáních. Kyselina acetylsalicylová má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky. Rychle zmírňuje bolest, zejména způsobenou zánětlivým procesem, a také mírně inhibuje agregaci krevních destiček a zpomaluje proces tvorby trombů, zlepšuje mikrocirkulaci v ohnisku zánětu.

Kofein zvyšuje reflexní dráždivost míchy, vzrušuje dýchací a vazomotorická centra, rozšiřuje cévy kosterních svalů, mozku, srdce, ledvin a snižuje agregaci krevních destiček. Snižuje ospalost, únavu, zvyšuje duševní a fyzický výkon. V této kombinaci malá dávka kofeinu prakticky nemá stimulační účinek na centrální nervový systém, ale pomáhá normalizovat tonus mozkových cév a urychlit průtok krve v něm..

Farmakokinetika

Paracetamol se snadno vstřebává v gastrointestinálním traktu, T.max v krevní plazmě - v intervalu od 30 minut do 2 hodin po podání. Paracetamol se metabolizuje v játrech a vylučuje se ledvinami, zejména ve formě glukuronidů a síranových konjugátů. Méně než 5% paracetamolu se vylučuje beze změny. Doba trvání T1/2 se pohybuje od 1 do 4 hodin Vazba na plazmatické bílkoviny je při obvyklých terapeutických dávkách zanedbatelná, ale zvyšuje se s rostoucí dávkou.

Hydroxylovaný metabolit, který se tvoří v malém množství v játrech pod vlivem směsných oxidáz a je obvykle zneškodněn vazbou na glutathion, se může hromadit v případě předávkování paracetamolem a způsobit poškození jater.

Kyselina acetylsalicylová se rychle a úplně vstřebává, podrobuje se rychlé hydrolýze v gastrointestinálním traktu, játrech a krvi za vzniku salicylátů, které podléhají dalšímu metabolismu, hlavně v játrech.

Kofein je zcela a rychle absorbován. Tmax v krevní plazmě - v rozmezí od 5 do 90 minut po užití na prázdný žaludek. U dospělých dochází k vylučování téměř výhradně jaterním metabolizmem. U jednotlivých hodnot eliminace u dospělých je značná variabilita. Průměrné T1/2 z krevní plazmy je 4,9 hodiny (v rozmezí 1,9–12,2 hodiny). Kofein je distribuován ve všech tělesných tekutinách. Spojení kofeinu s plazmatickými bílkovinami je 35%. Kofein je téměř úplně metabolizován oxidací, demetylací a acetylací a vylučován ledvinami. Hlavní metabolity - 1-methylxanthin, 7-methylxanthin, 1,7-dimethylxanthin.

Indikace pro Excedrin

Bolestivý syndrom střední a mírné intenzity různého původu: bolest hlavy, migréna, bolesti zubů, neuralgie, artralgie a myalgie (bolest svalů a kloubů), algodismenorea (bolest při menstruaci).

Kontraindikace

přecitlivělost na kteroukoli ze složek léčiva;

erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu v akutní fázi;

úplná nebo neúplná kombinace bronchiálního astmatu, opakující se polypóza nosu a paranazálních dutin a intolerance na kyselinu acetylsalicylovou nebo jiná NSAID (včetně anamnézy);

chirurgické zákroky doprovázené krvácením;

těžká arteriální hypertenze;

závažný průběh ischemické choroby srdeční;

současné užívání jiných léků obsahujících paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou nebo jiná NSAID;

děti do 15 let (riziko vzniku Reyeho syndromu u dětí s hypertermií na pozadí virových onemocnění).

Opatření: dna nebo artritida; nemoc jater; bolesti hlavy spojené s traumatem hlavy; užívání antikoagulancií, hypoglykemických látek a současné podávání léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné analgetické a antipyretické složky.

Aplikace během těhotenství a kojení

Navzdory skutečnosti, že kyselinu acetylsalicylovou lze použít ve II. Trimestru těhotenství, bezpečnost této kombinace u těhotných a kojících žen nebyla studována, proto je lék kontraindikován u těhotných žen (ve všech trimestrech) a kojení.

Vedlejší efekty

Gastralgie, nevolnost, zvracení, hepatotoxicita, nefrotoxicita, erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu, alergické reakce, tachykardie, zvýšený krevní tlak, bronchospazmus. Při dlouhodobém užívání - závratě, bolesti hlavy, poruchy zraku, tinnitus, snížená agregace krevních destiček, hypokoagulace, hemoragický syndrom (epistaxe, krvácení z dásní, purpura), poškození ledvin papilární nekrózou, hluchota, maligní exsudativní erytém (Stevens-Jonesův syndrom) ), toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom), Reyeův syndrom u dětí (hyperpyrexie, metabolická acidóza, poruchy nervového systému a psychiky, zvracení, jaterní dysfunkce).

Interakce

Lék může zvýšit účinek heparinu, nepřímých koagulantů, reserpinu, steroidních hormonů a hypoglykemických léků.

Při současném užívání s jinými NSAID zvyšuje methotrexát riziko nežádoucích účinků.

Snižuje účinnost spironolaktonu, furosemidu, antihypertenziv a léků proti dně, které podporují vylučování kyseliny močové.

Barbituráty, rifampicin, salicylamid, antiepileptika a další induktory mikrozomálních jaterních enzymů podporují tvorbu toxických metabolitů paracetamolu, které ovlivňují funkci jater.

Metoklopramid urychluje absorpci paracetamolu. Pod vlivem paracetamolu T1/2 chloramfenikol se zvyšuje 5krát.

Při dalším užívání může paracetamol zvýšit účinek antikoagulancií (deriváty kumarinu).

Současné užívání paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a alkoholických nápojů zvyšuje riziko vzniku hepatotoxických účinků. Kofein urychluje vstřebávání ergotaminu.

Způsob podání a dávkování

Ústy, během jídla nebo po jídle.

Dospělí a dospívající od 15 let: 1 tabulka. každých 4-6 hodin.

Při prvních známkách migrény užijte 2 tablety.

Průměrná denní dávka je 3-4 tablety. denně je maximální denní dávka 6 tablet. ve dne.

Po užití 2 tablet. úleva od bolesti hlavy a jiných typů bolesti obvykle nastává rychle - po 15 minutách, u migrény, úleva obvykle nastává po 30 minutách.

V případě syndromu bolesti by se lék neměl užívat déle než 5 dní bez konzultace s lékařem; u migrén by se lék neměl užívat déle než 3 dny bez konzultace s lékařem.

Předávkovat

Příznaky způsobené přítomností paracetamolu (užívaného v dávkách vyšších než 10-15 g / den): během prvních 24 hodin bledost kůže, nevolnost, zvracení, anorexie, bolesti břicha, porucha metabolismu glukózy, metabolická acidóza. Příznaky dysfunkce jater se mohou objevit 12-48 hodin po předávkování.

V případě závažného předávkování - selhání jater s progresivní encefalopatií, kóma, smrt; akutní selhání ledvin s tubulární nekrózou (včetně absence závažného poškození jater); arytmie, pankreatitida. Hepatotoxický účinek u dospělých se projevuje při užívání 10 g nebo více.

Příznaky způsobené přítomností kyseliny acetylsalicylové (užívané v dávkách nad 150 mg / kg): s mírnou intoxikací - nevolnost, zvracení, tinnitus, rozmazané vidění, závratě, silné bolesti hlavy. Při těžké otravě - hyperventilace plic centrálního původu (dušnost, udušení, cyanóza, studený vlhký pot, paralýza dýchacích cest), respirační acidóza. Největší riziko vzniku chronické intoxikace je pozorováno u dětí a starších osob, pokud jsou užívány několik dní v dávce vyšší než 100 mg / kg / den. V případě mírné a těžké otravy je nutná hospitalizace.

Příznaky přítomnosti kofeinu (užívaného v dávkách vyšších než 300 mg / den): gastralgie, agitovanost, úzkost, agitovanost, motorický neklid, zmatenost, delirium, dehydratace, tachykardie, arytmie, hypertermie, časté močení, bolest hlavy, zvýšené hmatové nebo citlivost na bolest, třes nebo záškuby svalů; nevolnost a zvracení, někdy s krví; zvonění v uších, epileptické záchvaty (při akutním předávkování - tonicko-klonické).

Léčba: kontrola acidobazického stavu a rovnováha elektrolytů. V závislosti na stavu metabolismu - zavedení hydrogenuhličitanu sodného, ​​citrátu sodného nebo laktátu sodného. Zvýšení zásaditosti zvyšuje vylučování kyseliny acetylsalicylové alkalizací moči. Výplach žaludku během prvních 4 hodin, vyvolání zvracení, podávání aktivního uhlí, projímadla, podávání dárců skupiny SH a prekurzorů syntézy glutathionu - methioninu do 8 - 9 hodin po předávkování a acetylcysteinu - do 8 hodin.

speciální instrukce

Pokud po užívání léku příznaky přetrvávají, zhoršují se nebo se objevují nové příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Při užívání léku v doporučené dávce dostává tělo stejné množství kofeinu, jaké je obsaženo v jednom šálku kávy, proto byste měli během léčby tímto lékem snížit spotřebu produktů obsahujících kofein, abyste zabránili vzniku nervového vzrušení, podrážděnosti, nespavosti a bušení srdce na pozadí předávkování kofeinem. Pokud je podezření na předávkování, je třeba vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, i když příznaky chybí..

Během užívání drogy byste se měli zdržet pití alkoholu kvůli zvýšenému riziku poškození jater a gastrointestinálního krvácení.

Vzhledem k tomu, že kyselina acetylsalicylová zpomaluje srážení krve, měl by pacient, který má podstoupit operaci, předem upozornit lékaře na užívání léku. Kyselina acetylsalicylová v nízkých dávkách snižuje vylučování kyseliny močové, a proto u pacientů s predispozicí může lék vyvolat záchvat dny. Při dlouhodobém užívání léku je nutné sledovat periferní krev a funkční stav jater..

Vliv na schopnost řídit vozidla a pracovat s mechanismy. Nebylo hlášeno o účinku léku na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Formulář vydání

Potahované tablety. 2 tabulka. ve vícevrstvém vaku vyrobeném z hliníkové fólie a polymerního laminátu. Taška je umístěna v lepenkové krabici.

10 tab. v blistru z PVC / PCTFE / PVC fólie a hliníkové fólie. 1, 2 nebo 3 blistry jsou umístěny v papírové krabičce.

Karta 24 nebo 50. v PVP lahvičce uzavřené bílým polypropylenovým víčkem, vybavené materiálem pohlcujícím vlhkost a ochrannou fólií pro ovládání prvního otevření. Láhev je umístěna v lepenkové krabici.

Výrobce

Novartis Consumer Health Inc. 10401 Highway 6, Lincoln, NE 68517, USA.

Držitel rozhodnutí o registraci: Novartis Consumer Health SA. Rue de Letraz, 1260 Nyon, Švýcarsko.

Reklamace spotřebitelů by měly být zasílány společnosti Novartis Consumer Health LLC

Právní adresa: 123317, Moskva, Presnenskaya emb., 10.

Aktuální a poštovní adresa: 125315, Moskva, Leningradský prospekt, 72 let, bldg. 3.

Tel.: (495) 969-21-65; fax: (495) 969-21-66.

e-mail: [email protected]

Podmínky výdeje z lékáren

Podmínky skladování léku Excedrin

Držte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti léku Excedrin

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Excedrin: indikace k použití

Migrény, neuralgie, exacerbovaná artritida a další nemoci doprovázené bolestmi jsou velmi toxické pro život. Bolest lze zmírnit různými metodami a léky, stále více se však používá kombinovaná droga Excedrin.

Popis léku

Tento léčivý přípravek je kombinací tří účinných látek - kofeinu, paracetamolu a aspirinu. Paracetamol pomáhá zmírnit bolest, zmírnit horečku a má mírný protizánětlivý účinek. Kofein rozšiřuje krevní cévy, zvyšuje neuronovou signalizaci a snižuje produkci krevních destiček ředěním krve.

Při nadměrné konzumaci paracetamolu se jeho metabolity hromadí v játrech.

Aspirin je v tomto svazku potřebný ke vzájemnému posílení účinku paracetamolu. Rychle zmírňuje bolest, zvláště pokud je způsobena zánětlivými procesy.

Kromě toho pomáhá zlepšit průtok krve v kapilárách v místě bolesti. To se děje mimo jiné tím, že inhibuje proces krevních sraženin..

Tři složky přípravku Excedrin působí na normalizaci pomalého průtoku krve a snížení hustoty krve..

Excedrin je podlouhlá bílá tableta. Každý z nich je potažen písmenem „E“ vyrytým na jedné straně tablety. Na řezu je střed bílý nebo velmi světlý. Kromě aktivních složek obsahuje kompozice pomocné látky: mikrokrystalickou celulózu, hyprolózu a kyselinu stearovou.

Farmakokinetické vlastnosti

Díky kombinaci tří aktivních složek lék nejen rychle zastaví bolest, ale také má docela dlouhodobý účinek na tělo. Tím se zabrání rychlému návratu syndromu bolesti. Všechny aktivní složky přípravku Excedrin jsou distribuovány a vylučovány mírně odlišnými způsoby:

  • Paracetamol. Absorpce v gastrointestinálním traktu dosahuje nejvyšší koncentrace v krvi v rozmezí 30 až 120 minut po požití. Rozkládá se v játrech a vylučuje se močovým systémem. Jeho zanedbatelné množství zůstává nezměněno, zbytek tvoří produkty rozpadu. Doba nejaktivnější expozice je od hodiny do dvou.

Je třeba mít na paměti, že všechny tři látky negativně ovlivňují tělo v případě předávkování. Paracetamol a kyselina acetylsalicylová mají tendenci se hromadit v játrech. Na druhé straně kofein, který má tonizující účinek, pokud je užíván v malých dávkách, při nadměrné konzumaci potlačuje nervový systém. Na základě toho musíte přísně dodržovat maximální denní dávku přípravku Excedrin..

Indikace a kontraindikace

Rozsahem léku je anestézie pro poruchy těla. Rozsah, který Excedrin pomáhá, je od menstruační bolesti po migrény. Nejpřesnější seznam indikací pro použití:

  • bolest hlavy;
  • záchvaty migrény;
  • bolest zubů;

Díky kombinaci účinných látek se Excedrin rychle vyrovná s bolestivými syndromy. Účinné látky však mají kontraindikace pro použití a řadu vedlejších účinků. Před použitím přípravku Excedrin musíte pochopit, zda jej lze užít v konkrétním případě..

Kontraindikace pro použití

Individuální intolerance k jedné nebo více složkám drogy bude přímým zákazem jejího užívání. V opačném případě kontraindikace zahrnují kombinaci překážek pro použití všech tří účinných látek..

Excedrin je kontraindikován u:

  • erozivní, ulcerózní léze žaludku, jícnu nebo střev;
  • krvácení do zažívacího traktu;
  • chirurgické operace (kvůli ředění krve);
  • krev nesrážející;
  • hemoragický typ diatézy;
  • hypoprothrombinemie (nedostatečné množství protrombinu, špatná syntéza krevních destiček);
  • významný portál, arteriální hypertenze;
  • ischemická choroba srdeční v těžké formě;
  • glaukom;

K zajištění bezpečnosti by měl být Excedrin pečlivě užíván v kombinaci s jinými léky, které mají antipyretické a analgetické vlastnosti. Kontrolovaný příjem se doporučuje u dny a artritidy, bolesti hlavy spojené s traumatem.

Během těhotenství není přípravek Excedrin předepsán.

Kyselinu acetylsalicylovou lze podávat od druhého trimestru těhotenství pod dohledem odborníka. Účinek užívání přípravku Excedrin na tělo ženy a nenarozeného dítěte však nebyl studován. Vzhledem k nedostatku údajů o účincích kombinace účinných látek během těhotenství by přípravek neměl být užíván, aby se zabránilo možnému poškození zdraví.

Nežádoucí účinky při užívání

Podle pokynů je přípravek Excedrin schopen způsobit řadu vedlejších účinků. Pokud se objeví příznaky, stojí za to odmítnout užívání drogy. Čím dříve je lék nahrazen, tím snazší bude zbavit se následků vedlejších účinků..

Při užívání můžete pociťovat bolesti břicha a pánve, nevolnost nebo zvracení. Pokud játra nebo ledviny špatně plní své funkce kvůli vlastnostem těla nebo minulým chorobám, je možné toxické poškození.

Příjem na prázdný žaludek, s vředy, gastritidou nebo tendencí k vysoké kyselosti, je možné vyvolat erozivní léze gastrointestinální sliznice.

Excedrin může způsobit alergickou reakci, bronchospazmus a kožní vyrážky.

Na straně kardiovaskulárního systému se vedlejší účinky projevují tachykardií, zvýšeným krevním tlakem. Pokud je pacient náchylný k vysokému krevnímu tlaku, Excedrin negativně ovlivní jeho stav. Totéž lze říci o poruchách srdečního rytmu, kofein je pro tyto problémy kontraindikován.

Návod k použití

Excedrin by měl být užíván s jídlem nebo po jídle, ale ne na lačný žaludek. K úlevě od migrény můžete při prvních příznacích užít dvě tablety. Průměrná denní dávka je až tři tablety Excedrinu; nemělo by se užít více než šest tablet denně. Předávkování drogami bude mít negativní krátkodobé i dlouhodobé účinky.

Tento lék by se neměl užívat déle než pět dní po sobě na bolestivý syndrom a déle než tři dny na migrény.

Dospělým a dospívajícím se doporučuje, aby užívali tento přípravek maximálně jednou za 4 hodiny. Bolest hlavy a bolestivý syndrom střední závažnosti obvykle vymizí do 15 minut po užití.

Lék může zmírnit malátnost z migrény za půl hodiny.

Excedrinovy ​​analogy

Drtivá většina analogů léčiv je založena na stejné kombinaci účinných látek v podobné dávce. Účinnou kombinací bude také zahrnutí propyfenazonu místo aspirinu, tyto léky jsou podobné ve stupni účinku na tělo. Nejoblíbenější analogy se vyrábějí v Rusku a mají nízkou cenu..

DrogaLéčivá látkaVýrobceCena
Gevadalparacetamol, propyfenazon, kofeinNycomed (Rakousko)od 270 do 350 rublů
Aspikorkyselina acetylsalicylováVERTEX JSC (Rusko)od 45 do 100 rublů
Askofen-Paspirin, kofein, paracetamolPharmstandard-Leksredstva (Rusko)od 20 do 50 rublů
Migrenol Extraaspirin, kofein, paracetamolUltratab Laboratories Inc. (USA)od 160 do 250 rublů
Citramon Paspirin, kofein, paracetamolPFC AO, Dalkhimfarm, Uralbiopharm OJSC, Pharmstandard-Tomskkhimfarm OJSC, Tatkhimpharmpreparaty OJSC, Moskhimpharmpreparaty. NA. Semashko, Skopinsky farmaceutický závod CJSC (Rusko)od 8 do 12 rublů
Kaffetinparacetamol, propyfenazon, kofein, kodeinAlkaloid (Makedonská republika)od 100 do 250 rublů
Kofanparacetamol, propyfenazon, kofeinBOSNALIJEK d.d. (Bosna a Hercegovina)od 130 do 190 rublů
Kofitsilaspirin, kofein, paracetamolUralbiopharm OJSC, závod lékařských přípravků Barnaul, Pharmstandard-Leksredstva (Rusko)od 7 do 50 rublů
Coffeedonparacetamol, propyfenazon, kofeinYaka-80 (Republika Makedonie)od 220 do 300 rublů
Novalginparacetamol, propyfenazon, kofeinOzone LLC (Rusko)od 130 do 350 rublů
Saridonparacetamol, propyfenazon, kofeinDelpharm Gaillard (Francie)od 143 do 300 rublů
Flucompparacetamol, fenylefrin, feniraminObolensk farmaceutický podnik JSC, Pharmproekt JSC, PharmVILAR NPO (Rusko)od 250 do 330

V závislosti na důvodu užívání si můžete vybrat jednu nebo druhou drogu. V případě individuální nesnášenlivosti některých složek můžete drogu vždy vyměnit. Vyrábí se spousta léků podobného rozsahu a účinku, které uspokojí jakoukoli potřebu úlevy od bolesti.

Trojitý zásah do bolesti hlavy

Nejčastěji se analgetika užívají, když je bolest hlavy. Nejčastěji k tomu dochází v důsledku nesprávného držení těla, pasivního životního stylu, vaskulárních a kapilárních onemocnění a špatné výživy. Při použití silných léků proti bolesti, které zahrnují Excedrin, musíte pochopit, že zmírňuje příznaky, ale ne příčinu bolesti..

Excedrin se vyrovná s nejsložitějšími bolestivými syndromy, včetně migrén. Každý, kdo někdy měl záchvat této nemoci, ví, jak důležité je mít po ruce ten správný lék. Droga vám pomůže, abyste se nerozptylovali bolestí a žili naplněný život.

Pro snížení bolesti je Excedrin téměř ideální - skládá se ze tří časem testovaných látek. Rychle a účinně odstraňují nepříjemné pocity a v kombinaci se jejich působení prodlužuje. Není třeba snášet bolest, když v každé lékárně existuje spolehlivý a jednoduchý lék.

Sdílej se svými přáteli

Udělejte něco užitečného, ​​nebude to trvat dlouho

Excedrin

Pozornost! Tento lék může mít obzvláště nežádoucí interakci s alkoholem! Více informací.

Indikace pro použití

Bolestivý syndrom mírné a střední závažnosti (různého původu): bolest hlavy, migréna, bolesti zubů, neuralgie, myalgie, artralgie, algomenorea. Horečnatý syndrom: s akutními respiračními infekcemi, chřipkou.

Možné analogy (náhražky)

Aktivní složka, skupina

Dávková forma

Granule pro přípravu perorálního roztoku, kapsle, tablety

Kontraindikace

Přecitlivělost na kteroukoli složku léčiva; erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu (v akutní fázi), gastrointestinální krvácení; "aspirinové" astma; hemofilie, hemoragická diatéza, hypoprotrombinemie, portální hypertenze; nedostatek vitaminu K; selhání ledvin; těhotenství (trimestr I a III), období laktace; nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy, těžká arteriální hypertenze, závažné onemocnění věnčitých tepen, glaukom, hyperexcitabilita, poruchy spánku; chirurgické zákroky doprovázené krvácením, věk dětí (do 15 let - riziko vzniku Reyeova syndromu u dětí s hypertermií na pozadí virových onemocnění).

S péčí. Dna, onemocnění jater.

Jak používat: dávkování a průběh léčby

Uvnitř (během jídla nebo po jídle) 1 tableta každé 4 hodiny, s bolestí - 1-2 tablety; průměrná denní dávka - 3-4 tablety, maximální denní dávka - 8 tablet. Průběh léčby není delší než 7-10 dní.

Lék by se neměl užívat déle než 5 dní jako analgetikum a déle než 3 dny jako antipyretikum (bez předepisování a dohledu lékaře). Dr. dávky a dávkovací režimy stanoví lékař.

farmaceutický účinek

Kombinovaná droga. ASA má antipyretické a protizánětlivé účinky, zmírňuje bolesti způsobené zejména zánětlivým procesem a také mírně inhibuje agregaci krevních destiček a tvorbu trombů, zlepšuje mikrocirkulaci v zánětlivém zaměření.

Kofein zvyšuje reflexní dráždivost míchy, stimuluje dýchací a vazomotorická centra, rozšiřuje cévy kosterních svalů, mozku, srdce, ledvin a snižuje agregaci krevních destiček; snižuje ospalost, únavu, zvyšuje duševní a fyzický výkon. V této kombinaci nemá malá dávka kofeinu prakticky žádný stimulační účinek na centrální nervový systém, pomáhá však normalizovat tonus mozkových cév a urychlit průtok krve.

Paracetamol má analgetický, antipyretický a extrémně slabý protizánětlivý účinek, který je spojen s jeho účinkem na centrum termoregulace v hypotalamu a slabě vyjádřenou schopností inhibovat syntézu Pg v periferních tkáních..

Vedlejší efekty

Gastralgie, nevolnost, zvracení, hepatotoxicita, nefrotoxicita, erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu, alergické reakce, tachykardie, zvýšený krevní tlak, bronchospazmus.

Při dlouhodobém užívání - závratě, bolesti hlavy, poruchy zraku, tinnitus, snížená agregace krevních destiček, hypokoagulace, hemoragický syndrom (epistaxe, krvácení z dásní, purpura atd.), Poškození ledvin s papilární nekrózou; hluchota; maligní exsudativní erytém (Stevens-Johnsonův syndrom), toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom), Reyův syndrom u dětí (hyperpyrexie, metabolická acidóza, poruchy nervového systému a psychiky, zvracení, porucha funkce jater).

Předávkovat. Příznaky (způsobené ASA): s mírnou intoxikací - nevolnost, zvracení, gastralgie, závratě, zvonění v uších; těžká intoxikace - letargie, ospalost, kolaps, křeče, bronchospazmus, dušnost, anurie, krvácení. Centrální hyperventilace plic zpočátku vede k respirační alkalóze (dušnost, udušení, cyanóza, pocení). Jak intoxikace zesiluje, progresivní respirační paralýza a rozpojení oxidativní fosforylace způsobují respirační acidózu.

Léčba: neustálé monitorování rovnováhy CBS a elektrolytů; v závislosti na stavu metabolismu - zavedení hydrogenuhličitanu sodného, ​​citrátu sodného nebo laktátu sodného. Zvyšování rezervní alkality zvyšuje vylučování ASA alkalizací moči.

speciální instrukce

Dětem by neměly být předepisovány léky obsahující ASA (včetně Excedrinu), protože v případě virové infekce mohou zvýšit riziko Reyeova syndromu. Příznaky Reyeova syndromu jsou prodloužené zvracení, akutní encefalopatie, zvětšení jater.

Při dlouhodobém užívání léku je nutné sledovat periferní krev a funkční stav jater..

Vzhledem k tomu, že ASA zpomaluje srážení krve, musí pacient, pokud má podstoupit operaci, předem upozornit lékaře na užívání léku.

U pacientů s přecitlivělostí nebo s astmoidními reakcemi na salicyláty nebo jejich deriváty lze ASA předepisovat pouze se zvláštními opatřeními (v pohotovostní službě).

ASA v nízkých dávkách snižuje vylučování kyseliny močové. U pacientů s odpovídající predispozicí to může v některých případech vyvolat záchvat dny..

Během léčby přípravkem Excedrin byste měli přestat užívat ethanol (zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení).

ASA má teratogenní účinek; při aplikaci v prvním trimestru vede k vývojové vadě - rozštěpení horního patra; ve třetím trimestru - k inhibici porodu (inhibice syntézy Pg), k uzavření ductus arteriosus u plodu, což způsobuje hyperplazii plicních cév a hypertenzi v cévách plicního oběhu. Vylučuje se do mateřského mléka, což zvyšuje riziko krvácení u dítěte v důsledku poruchy funkce krevních destiček.

Aplikace během těhotenství a kojení

Navzdory skutečnosti, že kyselinu acetylsalicylovou lze použít ve II. Trimestru těhotenství, bezpečnost této kombinace u těhotných a kojících žen nebyla studována, proto je lék kontraindikován u těhotných žen (ve všech trimestrech) a kojení.

Interakce

Excedrin zvyšuje účinek heparinu, nepřímých antikoagulancií, reserpinu, steroidních hormonů a hypoglykemických léků.

Současné podávání s jinými NSAID zvyšuje metotrexát riziko nežádoucích účinků.

Snižuje účinnost spironolaktonu, furosemidu, antihypertenziv a léků proti dně, které podporují vylučování kyseliny močové.

Barbituráty, rifampicin, salicylamid, antiepileptika a další stimulanty mikrozomální oxidace přispívají k tvorbě toxických metabolitů paracetamolu, které ovlivňují funkci jater.

Pod vlivem paracetamolu se doba eliminace chloramfenikolu zvyšuje pětkrát. Při opakovaném podávání může paracetamol zvýšit účinek antikoagulancií (derivátů dikumarinu). Současné užívání paracetamolu a ethanolu zvyšuje riziko vzniku hepatotoxických účinků.

Návod k použití Excedrin

Držitel rozhodnutí o registraci:

Produkovaný:

Majitel ochranné známky:

Účinné látky

Dávková forma

reg. №: P N009980 od 08.02.11 - neurčitě Datum opětovné registrace: 24.05.18
Excedrin

Forma uvolňování, balení a složení léčiva Excedrin

Tablety potažené filmem, bílé, podlouhlé, s vyraženým „E“ na jedné straně; pohled v řezu - bílé nebo téměř bílé jádro.

1 záložka.
paracetamol250 mg
kyselina acetylsalicylová250 mg
kofein65 mg

Pomocné látky: hyprolóza - 5 mg, mikrokrystalická celulóza - 100 mg, kyselina stearová - 2,5 mg.

Složení pláště filmu: karnaubský vosk - 0,08 mg, bílý filmový materiál - 4,48 mg (hypromelóza, oxid titaničitý, propylenglykol, povidon, sorbitan-laurát, polysorbát 20, minerální olej, kyselina benzoová, emulze simethikonu, brilantní modré barvivo).

10 kusů. - blistry (1) - kartonové obaly.
10 kusů. - puchýře (2) - balení z lepenky.

farmaceutický účinek

Excedrin ® je kombinovaný přípravek obsahující paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou a kofein.

Paracetamol má analgetický, antipyretický a extrémně slabý protizánětlivý účinek, který je spojen s jeho účinkem na centrum termoregulace v hypotalamu a slabě vyjádřenou schopností inhibovat syntézu prostaglandinů v periferních tkáních..

Kyselina acetylsalicylová má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky. Rychle zmírňuje bolest, zejména způsobenou zánětlivým procesem, a také mírně inhibuje agregaci krevních destiček a zpomaluje proces tvorby trombů, zlepšuje mikrocirkulaci v ohnisku zánětu.

Kofein zvyšuje reflexní dráždivost míchy, vzrušuje dýchací a vazomotorická centra, rozšiřuje cévy kosterních svalů, mozku, srdce, ledvin a snižuje agregaci krevních destiček. Snižuje ospalost, únavu, zvyšuje duševní a fyzický výkon. V této kombinaci nemá malá dávka kofeinu prakticky žádný stimulační účinek na centrální nervový systém, pomáhá však normalizovat tonus mozkových cév a urychlit průtok krve v něm..

Farmakokinetika

Paracetamol se snadno vstřebává v gastrointestinálním traktu, C max v krevní plazmě se nachází v intervalu od 30 minut do 2 hodin po podání. Paracetamol se metabolizuje v játrech a vylučuje se ledvinami, zejména ve formě glukuronidů a síranových konjugátů. Méně než 5% paracetamolu se vylučuje beze změny. Trvání T 1/2 se pohybuje od 1 do 4 hodin, souvislost s plazmatickými proteiny je při obvyklých terapeutických dávkách zanedbatelná, zvyšuje se však s rostoucí dávkou. Hydroxylovaný metabolit, který se tvoří v malém množství v játrech pod vlivem směsných oxidáz a je obvykle zneškodněn vazbou na glutathion, se může hromadit v případě předávkování paracetamolem a způsobit poškození jater.

Kyselina acetylsalicylová se rychle a úplně vstřebává, podrobuje se rychlé hydrolýze v gastrointestinálním traktu, játrech a krvi za vzniku salicylátů, které podléhají dalšímu metabolismu, hlavně v játrech.

Kofein je zcela a rychle absorbován. Maximální koncentrace jsou pozorovány v intervalu od 5 do 90 minut po užití nalačno. U dospělých dochází k vylučování téměř výhradně jaterním metabolizmem. U jednotlivých hodnot eliminace u dospělých je značná variabilita. Průměrný T 1/2 z krevní plazmy je 4,9 hodiny v rozmezí 1,9 - 12,2 hodiny Kofein je distribuován ve všech tělních tekutinách. Spojení kofeinu s plazmatickými bílkovinami je 35%. Kofein je téměř úplně metabolizován oxidací, demetylací a acetylací a vylučován ledvinami. Hlavní metabolity: 1-methylxanthin, 7-methylxanthin, 1,7-dimethylxanthin.

Indikace pro Excedrin

Bolestivý syndrom střední a mírné intenzity různého původu:

  • bolest hlavy;
  • migréna;
  • bolest zubů;
  • neuralgie;
  • artralgie a myalgie (bolest svalů a kloubů);
  • algodismenorea (bolest během menstruace).
Otevřete seznam kódů ICD-10
Kód ICD-10Indikace
G43Migréna
K08.8Další určené změny na zubech a jejich podpůrném aparátu (včetně zubů)
M25.5Bolest kloubů
M79.1Myalgie
M79.2Neurčená neuralgie a neuritida
N94.4Primární dysmenorea
N94.5Sekundární dysmenorea
R51Bolest hlavy
R52.0Ostrá bolest
R52.2Jiná přetrvávající bolest (chronická)

Dávkovací režim

Lék se užívá orálně během jídla nebo po jídle.

Dospělí a dospívající od 15 let: 1 tableta každých 4-6 hodin.

Při prvních známkách migrény užijte 2 tablety.

Průměrná denní dávka je 3-4 tablety denně, maximální denní dávka je 6 tablet denně.

Po užití 2 tablet se úleva od bolesti hlavy a dalších typů bolesti obvykle dostaví rychle - po 15 minutách u migrény k úlevě obvykle dojde po 30 minutách.

V případě syndromu bolesti by se lék neměl užívat déle než 5 dní bez konzultace s lékařem. U migrén by se lék neměl užívat déle než 3 dny bez konzultace s lékařem..

Vedlejší účinek

Gastralgie, nevolnost, zvracení, hepatotoxicita, nefrotoxicita, erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu, alergické reakce, tachykardie, zvýšený krevní tlak, bronchospazmus.

Při dlouhodobém užívání - závratě, bolesti hlavy, poruchy zraku, tinnitus, snížená agregace krevních destiček, hypokoagulace, hemoragický syndrom (krvácení z nosu, krvácení z dásní, purpura atd.), Poškození ledvin papilární nekrózou, hluchota, maligní exsudativní erytém Stevens-Johnson), toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom), Reyeův syndrom u dětí (hyperpyrexie, metabolická acidóza, poruchy nervového systému a psychiky, zvracení, dysfunkce jater).

Kontraindikace pro použití

  • přecitlivělost na kteroukoli ze složek léčiva;
  • erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu v akutní fázi;
  • gastrointestinální krvácení;
  • úplná nebo neúplná kombinace bronchiálního astmatu, opakující se polypóza nosu a vedlejších nosních dutin a nesnášenlivost kyseliny acetylsalicylové nebo jiných nesteroidních protizánětlivých léků (včetně anamnézy);
  • chirurgické zákroky doprovázené krvácením;
  • hemofilie;
  • hemoragická diatéza;
  • hypoprotrombinemie;
  • těžká arteriální hypertenze;
  • portální hypertenze;
  • závažný průběh ischemické choroby srdeční;
  • glaukom;
  • avitaminóza K;
  • selhání ledvin;
  • současné užívání jiných léků obsahujících paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné nesteroidní protizánětlivé látky;
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • těhotenství;
  • laktace;
  • zvýšená excitabilita;
  • poruchy spánku;
  • děti do 15 let (riziko vzniku Reyeho syndromu u dětí s hypertermií na pozadí virových onemocnění).

Používejte lék opatrně v případě dny, onemocnění jater, bolesti hlavy spojené s traumatem hlavy, užívání antikoagulancií, hypoglykemických látek, dny nebo artritidy, stejně jako při užívání léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné analgetické a antipyretické složky.

Aplikace během těhotenství a kojení

Navzdory skutečnosti, že kyselinu acetylsalicylovou lze použít ve II. Trimestru těhotenství, bezpečnost této kombinace u těhotných a kojících žen nebyla studována, proto je lék kontraindikován u těhotných žen (ve všech trimestrech) a kojení.

Žádost o poškození funkce ledvin

Aplikace u dětí

speciální instrukce

Pokud po užívání léku příznaky přetrvávají, zhoršují se nebo se objevují nové příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Při užívání léku v doporučené dávce dostává tělo stejné množství kofeinu, jaké je obsaženo v jednom šálku kávy, proto byste měli během léčby tímto lékem snížit spotřebu produktů obsahujících kofein, abyste zabránili vzniku nervového vzrušení, podrážděnosti, nespavosti a bušení srdce na pozadí předávkování kofeinem. Pokud máte podezření na předávkování, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, i když nejsou žádné příznaky. Během užívání drogy byste se měli zdržet pití alkoholu kvůli zvýšenému riziku poškození jater a gastrointestinálního krvácení. Vzhledem k tomu, že kyselina acetylsalicylová zpomaluje srážení krve, měl by pacient, který má podstoupit operaci, předem upozornit lékaře na užívání léku. Kyselina acetylsalicylová v nízkých dávkách snižuje vylučování kyseliny močové, a proto u pacientů s predispozicí může lék vyvolat záchvat dny. Při dlouhodobém užívání léku je nutné sledovat periferní krev a funkční stav jater..

Vliv na schopnost řídit vozidla a pracovat s mechanismy

Nebylo hlášeno o účinku léku na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Předávkovat

Příznaky způsobené přítomností paracetamolu (užívaného v dávkách nad 10–15 g / den): během prvních 24 hodin bledost kůže, nevolnost, zvracení, anorexie, bolesti břicha, porucha metabolismu glukózy, metabolická acidóza. Příznaky jaterní dysfunkce se mohou objevit 12-48 hodin po předávkování. V případě závažného předávkování jaterní selhání s progresivní encefalopatií, kóma, smrt; akutní selhání ledvin s tubulární nekrózou (včetně absence závažného poškození jater); arytmie, pankreatitida. Hepatotoxický účinek u dospělých se projevuje při užívání 10 g nebo více.

Příznaky způsobené přítomností kyseliny acetylsalicylové (užívané v dávkách vyšších než 150 mg / kg): s mírnou intoxikací - nevolnost, zvracení, tinnitus, rozmazané vidění, závratě, silné bolesti hlavy. Při těžké otravě, hyperventilaci plic centrálního původu (dušnost, dušení, cyanóza, studený vlhký pot, respirační paralýza), respirační acidóza. Největší riziko vzniku chronické intoxikace je pozorováno u dětí a starších osob, pokud jsou užívány několik dní v dávce vyšší než 100 mg / kg / den. V případě mírné a těžké otravy je nutná hospitalizace.

Příznaky přítomnosti kofeinu (užívaného v dávkách vyšších než 300 mg / den): gastralgie, agitovanost, úzkost, agitovanost, motorický neklid, zmatenost, delirium, dehydratace, tachykardie, arytmie, hypertermie, časté močení, bolest hlavy, zvýšené hmatové nebo citlivost na bolest, třes nebo záškuby svalů; nevolnost a zvracení, někdy s krví; zvonění v uších, epileptické záchvaty (s akutním předávkováním - tonicko-klonické). Léčba: kontrola acidobazického stavu a rovnováhy elektrolytů. V závislosti na stavu metabolismu - zavedení hydrogenuhličitanu sodného, ​​citrátu sodného nebo laktátu sodného. Zvýšení zásaditosti zvyšuje vylučování kyseliny acetylsalicylové alkalizací moči. Výplach žaludku během prvních 4 hodin, vyvolání zvracení, příjem aktivního uhlí, laxativa, podávání dárců skupiny SH a prekurzorů syntézy glutathionu methioninu během 8-9 hodin po předávkování a acetylcysteinu - do 8 hodin.

Lékové interakce

Lék může zvýšit účinek heparinu, nepřímých koagulantů, reserpinu, steroidních hormonů a hypoglykemických léků.

Při současném užívání s jinými NSAID zvyšuje methotrexát riziko nežádoucích účinků. Snižuje účinnost spironolaktonu, furosemidu, antihypertenziv a léků proti dně, které podporují vylučování kyseliny močové. Barbituráty, rifampicin, salicylamid, antiepileptika a další induktory jaterních mikrozomálních enzymů přispívají k tvorbě toxických metabolitů paracetamolu, které ovlivňují funkci jater. Metoklopramid urychluje absorpci paracetamolu. Pod vlivem paracetamolu se poločas chloramfenikolu zvyšuje pětkrát. Při dalším užívání může paracetamol zvýšit účinek antikoagulancií (deriváty kumarinu).

Současné užívání paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a alkoholických nápojů zvyšuje riziko vzniku hepatotoxických účinků. Kofein urychluje vstřebávání ergotaminu.

Podmínky skladování léku Excedrin

Lék by měl být skladován mimo dosah dětí při teplotě nepřesahující 25 ° C.

Doba použitelnosti léku Excedrin

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Podmínky prodeje

Lék je schválen pro použití jako prostředek OTC.

Pro Více Informací O Migréně