Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová (aspirin) jsou zahrnuty do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Používají se jako antipyretika proti horečce. Nebo se používají jako analgetika k úlevě od bolestivých syndromů.

Antipyretika jsou skupina antipyretických léků, princip účinku, který je založen na snížení bodu termoregulace v hypotalamu.

Oba léky jsou předepsány:

  • s hypertermií, která je způsobena viry nebo bakteriemi;
  • když bolest během bolesti v krku nebo bolesti zubů;
  • znepokojen bolestmi hlavy s duševní nebo fyzickou únavou;
  • během období chronického zánětu.

Obě léky patří do stejné skupiny, ale liší se akcí a vedlejšími účinky.

Charakterizace paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Vlastnosti kyseliny acetylsalicylové

Kyselina acetylsalicylová pomáhá při chřipce, nachlazení, SARS jako antipyretikum. Odstraňuje bolesti kloubů, bolesti hlavy.

Aspirin má výrazné analgetické vlastnosti.

Kyselina acetylsalicylová současně patří k antiagregátům. Jedná se o léky, které zabraňují slepení krevních destiček a ředění krve. Z preventivních důvodů užívejte 100 mg denně. V důsledku toho se udržuje tekutost krve a netvoří se žádné krevní sraženiny..

Aspirin je předepsán v klinických protokolech k prevenci a léčbě ischemických cévních mozkových příhod a infarktu. Předepsáno po zavedení stentu a bypassu koronární arterie.

Lék se používá v případech:

  • revmatoidní artritida;
  • infekční myokarditida;
  • bolesti hlavy, myositida, neuralgie;
  • prevence mrtvice a infarktu, katarakty.

Nežádoucí účinky aspirinu

Při užívání kyseliny acetylsalicylové se objevují nežádoucí účinky:

  • lék dráždí sliznici žaludku. Existuje nebezpečí, že aspirin může způsobit krvácení;
  • aspirin není indikován pro těhotné a kojící ženy. U těhotných žen je možné krvácení až po potrat;
  • tento léčivý přípravek je kontraindikován u dětí mladších 12 let. Jedná se o speciální rizikovou skupinu. Nekontrolované užívání může vyvolat Reinův syndrom. Podmínku doprovází
  • horečka a duševní choroby. Možné narušení jater a ledvin;
  • hrozí riziko bronchiálního astmatu a jiných alergických poruch dýchacího systému;
  • aspirin se nedoporučuje pro chronickou rýmu, prasečí chřipku, anémii, problémy se štítnou žlázou a nedostatek vitaminu K..

Vlastnosti paracetamolu

Paracetamol je účinné antipyretické činidlo. Pokud je teplota vysoká, můžete toto antipyretikum vypít před příjezdem sanitky..

Lék se používá v případech:

  • zvýšení teploty způsobené viry nebo bakteriemi;
  • bolest v krku, bolesti zubů;
  • migréna;
  • chronické zánětlivé procesy.

Rychlá absorpce poskytuje účinek úlevy od bolesti za půl hodiny. Horečka ustoupí po dvou hodinách.

Paracetamol nemá téměř žádné kontraindikace. Lék je předepisován i kojencům.

Užívání paracetamolu s opatrností

S tímto přípravkem je třeba postupovat opatrně u těch, kteří:

  • problémy s játry nebo ledvinami;
  • pacienti s alergickými reakcemi;
  • pro těhotné a kojící matky se lék doporučuje ve zvláštních případech se souhlasem lékaře.

Vzhledem k absenci zjevných vedlejších účinků a mírnému terapeutickému účinku lze paracetamol považovat za lepší než aspirin.

Podobnost

Je třeba zdůraznit, že oba léky jsou symptomatické. Snižuje horečku, zmírňuje bolest, ale neléčí příčinu. Pokud nedodržíte dávkování a frekvenci podávání, oba léky poškozují játra a ledviny..

Rozdíl

Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou při běžných komplikacích při užívání aspirinu.

Aspirin snižuje horečku rychleji. Paracetamol působí mírně a je indikován pro kojence.

Což je levnější

Pokud mluvíme o ceně, pak jsou obě léky od ruských výrobců k dispozici do 3-5 rublů..

Což je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová

Chcete-li konečně rozhodnout o výběru léku, musíte si pamatovat vlastnosti každého z nich.

Kyselina acetylsalicylová účinně a rychle snižuje teplotu. Existují však viry, které negativně ovlivňují jaterní buňky. Aspirin působí na tyto stejné buňky. Dochází tedy k silné porážce důležitého orgánu, až do zničení jeho buněk..

Vyvíjí se syndrom těžkého Reye, při kterém je úmrtnost až 90%. Reyeův syndrom je považován za komplikaci aspirinu.

U nemocí způsobených bakteriemi je aspirin docela účinný. Například při angíně nebo pyelonefritidě.

Paracetamol nekontroluje horečku tak rychle, ale je bezpečný.

Zbývá si vybrat mezi rychle působícím, účinným lékem založeným na riziku nebo bezpečným, méně účinným a mírným lékem..

S cukrovkou

Paracetamol

Pokud má pacient diabetes mellitus, může být použit paracetamol. Ale s takovým onemocněním jsou ochranné funkce omezeny. A dlouhodobé užívání nebo předávkování lékem poškozuje játra a ledviny.

Proto je před použitím paracetamolu nutná povinná konzultace lékaře..

Kyselina acetylsalicylová

U cukrovky je hladina cukru v krvi zvýšena, což zvyšuje viskozitu krve. Aspirin v preventivních dávkách tento problém odstraňuje a normalizuje hladinu cukru.
U diabetes mellitus se objevují poruchy srdečního rytmu, jako je angina pectoris, arytmie, tachykardie. Užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou pro profylaktické účely pomáhá těmto problémům předcházet..

Pro prevenci lékaři předepisují aspirin 100 mg denně. Lék užívejte po jídle s vodou, minerálkou, mlékem. Doktor lékařských věd, lékař - terapeut, kardiolog, moderátor televizního programu „Život je zdravý!“ Elena Malysheva tvrdí, že výzkum ukazuje, že 40 mg aspirinu denně stačí k preventivním účelům..

Oba léky lze užívat na cukrovku. Ale každý jednotlivý případ je zvažován samostatně. Jako obvykle je třeba dodržovat hlavní pravidlo - konzultaci s lékařem.

Při teplotě

Paracetamol

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová se předepisují při teplotě.

Při užívání paracetamolu však musíte vzít v úvahu kontraindikace:

  • intolerance na léky;
  • patologie ledvin a jater;
  • s opatrností a podle doporučení lékaře pro těhotné a kojící ženy.

Paracetamol snižuje teplotu po 2 hodinách. Denní dávka je rozdělena do 3 dávek. Užívejte lék 1-1,5 hodiny po jídle.

Dávkování závisí na předpisu lékaře a formě uvolnění.

200 mg a 500 mg tablety:

  • děti od 3 do 12 let 2 g denně;
  • dospělí 4 g denně.
  • děti od tří měsíců do 1 roku až 5 ml denně;
  • děti od 1 do 5 let do 10 ml denně;
  • děti od 5 do 12 let do 20 ml denně;
  • dospělí do 40 ml denně.

Čípky se uvolňují ve 100, 250, 500 mg účinné látky.

Aplikujte 3-4krát 60 mg / kg tělesné hmotnosti denně:

  • děti od 1 měsíce do tří let 15 mg / kg;
  • děti od tří do 12 let do 2 g denně;
  • dospělí a děti s hmotností od 60 kg do 4 g denně.

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová působí při zvýšených teplotách efektivně a rychle. Jedna dávka je 500 mg. Na cestě ustoupily bolesti kloubů, zlepšila se pohoda.

Dobře se osvědčily šumivé tablety aspirinu, které obsahují 400 mg kyseliny acetylsalicylové a 240 mg kyseliny askorbové nebo vitaminu C. 1 nebo 2 tablety se rozpustí ve 200 ml vody a okamžitě se vypijí. Užívejte každé 4 hodiny, 3 dny.

Mohu pít společně

Paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofein jsou součástí citramonu. Proto je možné tyto dva léky používat současně. Ale společně dráždí sliznici žaludku, poškozují játra a ledviny..

Pokud mluvíme o recenzích, pak lékaři hovoří pozitivně o aspirinu německého výrobce Bayer.

Recenze lékařů o aspirinu

Ivanov O.O. phlebologist, kandidát věd, 12 let praxe
Originální droga od společnosti Bayer. Pohodlná forma vydání, přiměřená cena. U pacientů s gastrointestinálními chorobami existují vedlejší účinky. Nezbytné z hlediska prevence akutních událostí SS. Pohodlné a světlé balení. Blistr má design, který minimalizuje vynechanou dávku léčiva, zejména u starších osob.

Melnikova O.A. zubař, 23 let zkušeností
Skvělá příprava. Velmi pohodlná a fyziologická (s minimem vedlejších účinků na tělo) rozpustná forma uvolňování. Bayer je známá značka s vynikající pověstí. Používám podobný lék (Aspirin s vitaminem C) pro celou rodinu, abych zlepšil pohodu, když se objeví první příznaky nachlazení, a zmírnil mírné bolesti hlavy. Lék je dobře snášen, působí rychle, kvůli ředění krve významně zlepšuje celkový stav těla v co nejkratší době. Je třeba dodržovat dávkování.

Tsyganok S.A. oční lékař, 9 let zkušeností
Vynikající lék, vynikající účinnost při abstinenčních příznacích!
Vysoké riziko krvácení ze žaludku. Nekontrolovaný příjem pacientům s vysokým rizikem kardiovaskulárních komplikací.
Droga století má obecně silné stránky a mnoho vedlejších účinků pro ty, kteří ji považují za podobnou vitaminům.

Recenze pacientů o aspirinu

Andrey V..
Aspirin užíval každý. Droga je účinná a používá se při různých onemocněních. Používá se jako antipyretikum, analgetikum, prevence kardiovaskulárních onemocnění. Nedávné studie ukázaly, že „aspirin“ lze použít jako prevenci rakoviny. Jakmile jsem si poranil paži, začal zánět, bolest byla silná, léky proti bolesti nepomohly. Vzal jsem si 2 tablety aspirinu, bolest ustoupila, byl jsem velmi překvapen, že se mi jednoduchá aspirinová bolest ulevila a zachránila mě, dokud jsem se nedostala do nemocnice.

Elena I..
Dobrý večer! Rozhodl jsem se podělit se o svůj názor na farmaceutický produkt "Aspirin". Tento lék je přinejmenším legendou sovětské medicíny, myslím, že ano, protože pokud si dobře pamatuji, byl neustále používán na silné nachlazení, obvykle se v těchto případech užívá v kombinaci s paracetamolem. V souvislosti s finanční krizí v zemi je nyní „Aspirin“ obzvláště relevantní, protože má široké spektrum opatření, má nízké náklady a je slyšet každý a je také používán v každodenním životě. Velmi často, když jsou díky Bohu všichni v rodině zdraví, používáme aspirin ve všech druzích solení jako konzervační prostředek.

Olga B..
Aspirin je droga, kterou osobně užívám každý den po mnoho, mnoho let. V zásadě pro sebe vidím jeho hlavní funkci jako levný a neškodný lék na ředění krve. Mám cukrovku 1. typu, takže moje krev je silnější než krev průměrného člověka kvůli přítomnosti vysokého cukru v něm. Tato hustota je obzvláště pociťována v létě, kdy se pod vlivem tepla stává těžší dýchat, chodit, pracovat, bolí vás hlava a stoupá krevní tlak. Proto potřebuji antikoagulancia a průběžně. Na trhu je jich mnoho, jedná se o tablety Detralex a Phlebodia a Heparin, ale i když užijete jednu tabletu denně, můžete se rozbít. Užívám tedy 1/4 šumivé tablety na svoji váhu ve sklenici vody denně a mám z toho dobrý pocit. Při této dávce můj žaludek netrpí. Přirozeně, protože hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová a samotný lék je ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, neměl by se lék užívat na prázdný žaludek..

Recenze lékařů o paracetamolu

Gorshenina Yu.A. zubař, 10 let zkušeností
Časem prověřený lék. Také se mnou bylo zacházeno jako s dítětem. Často je nutné dát dětem 1/2 tablety, když si moderní léky nedokáží poradit. Alergické reakce nebyly pozorovány. Začíná jednat poměrně rychle a efektivně, po dlouhou dobu. Hořký. Doporučuji si ho dokoupit k lékárničce na auto spolu s analginem.

Zubař Merzlyakov O.E., 13 let zkušeností
Relativně rychlá akce. Působí jemně a téměř okamžitě poté, co si jistě vzal třicet minut. Má nejmenší množství vedlejších účinků. Není to příliš chutný produkt. Hořký. Skutečná „vousatá“ droga v dobrém slova smyslu a prověřená časem. Neexistuje žádný takový lékař, který by nikdy nepředepsal přípravek „Paracetamol“.

A.V. Zinchenko ORL, kandidát věd, 10 let zkušeností
Paracetamol v praxi ORL se také často používá u dětí při vysokých teplotách a za účelem mírné úlevy od bolesti a v pooperačním období. Cena je směšná a kvalita je vysoká po mnoho desetiletí.
Chcete-li použít paracetamol, přísně dodržujte pokyny, v případě předávkování jsou možné nežádoucí účinky ve formě nevolnosti a hypotermie.

Recenze pacientů o paracetamolu

Ekaterina V.
Slyšel jsem o této droze už dlouho, ale nějak jsem jí nevěnoval pozornost, dokud mě lékař neurčil v nemocnici. Došlo k císařskému řezu, stehy jsou první dny velmi bolestivé, a protože kojíte své dítě, nemůžete používat silné léky proti bolesti. A můj lékař mi doporučil pít paracetamol. Co mohu říci, ve skutečnosti je to velmi dobrý lék, bolesti se zmenšily a zdravotní stav se zlepšil. Nyní vždy v mé lékárničce. Lék je ve skutečnosti velmi slušný, pomáhá také při bolestech hlavy a zubů. Pokud najednou cítím, že jsem nemocný, vezmu si také drogu. Vhodné také pro děti. Dobrý nástroj za málo peněz!

Ekaterina A.
„Paracetamol“ používám již asi 20 let, vždy v kabelce. Jeho nejdůležitějšími výhodami jsou cena a účinnost. Pokaždé, když lékárna nabízí 5krát dražší lék, hlavní účinnou látkou je paracetamol. Teplota rychle klesá, nejsou žádné vedlejší účinky, nemám tendenci po ní spát. Když otěhotněla, byla předepsána k pití během bolesti hlavy, před těhotenstvím vždy užívala jiný lék. Po užití pilulky hlava zmizí za 10-15 minut. V balení je několik blistrů, je vhodné si je vzít s sebou.

Svyatoslav S.
„Paracetamol“ je droga, která byla opakovaně ověřována. Osobně jsem se přesvědčil o účinnosti antipyretického působení. Paracetamol je navíc dobrým lékem proti bolesti. Tato droga je vhodná jak pro dospělé, tak pro děti, dospívající. Cena není dražší než aktivní uhlí, takže se nemusíte bát. Beru to vždy, když se roční období nebo počasí mění kvůli tlaku, a velmi mi to pomáhá. Z minusů si lze všimnout jen to, že „Paracetamol“ způsobuje velké množství potu, možná by to tak mělo být, ale přesto. Doporučuji vám užívat tento lék, pokud jste nachlazení.

Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol (kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol)

Ruské jméno

Latinský název látek Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol

Farmakologická skupina látek Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol

  • NSAID - deriváty kyseliny salicylové v kombinaci

Nosologická klasifikace (ICD-10)

Typický klinický a farmakologický článek 1

Farmaceutický účinek. Kombinovaná droga. ASA má antipyretické a protizánětlivé účinky, zmírňuje bolest, zejména způsobenou zánětlivým procesem, a také mírně inhibuje agregaci krevních destiček a tvorbu trombů, zlepšuje mikrocirkulaci v ohnisku zánětu. Kofein zvyšuje reflexní dráždivost míchy, stimuluje dýchací a vazomotorická centra, rozšiřuje cévy kosterních svalů, mozku, srdce, ledvin a snižuje agregaci krevních destiček; snižuje ospalost, únavu, zvyšuje duševní a fyzický výkon. V této kombinaci nemá malá dávka kofeinu prakticky žádný stimulační účinek na centrální nervový systém, pomáhá však normalizovat tonus mozkových cév a urychlit průtok krve. Paracetamol má analgetický, antipyretický a extrémně slabý protizánětlivý účinek, který je spojen s jeho účinkem na centrum termoregulace v hypotalamu a slabě vyjádřenou schopností inhibovat syntézu Pg v periferních tkáních..

Indikace. Bolestivý syndrom mírné a střední závažnosti (různého původu): bolest hlavy, migréna, bolesti zubů, neuralgie, myalgie, artralgie, algomenorea. Horečnatý syndrom: s akutními respiračními infekcemi, chřipkou.

Kontraindikace. Přecitlivělost; erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu (v akutní fázi), gastrointestinální krvácení; bronchiální astma, kopřivka nebo akutní rýma vyvolaná příjmem ASA nebo jiných NSAID; hemofilie, hemoragická diatéza, hypoprotrombinemie, portální hypertenze; nedostatek vitaminu K; selhání ledvin; těhotenství (trimestr I a III), období laktace; nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy, těžká arteriální hypertenze, závažné onemocnění věnčitých tepen, glaukom, hyperexcitabilita, poruchy spánku; chirurgické zákroky doprovázené krvácením, věk dětí (do 15 let - riziko vzniku Reyeova syndromu u dětí s hypertermií na pozadí virových onemocnění).

Opatrně. Dna, onemocnění jater.

Dávkování. Uvnitř (během jídla nebo po jídle) 1 tableta každé 4 hodiny, s bolestí - 1-2 tablety; průměrná denní dávka je 3-4 tablety, maximální denní dávka je 8 tablet. Průběh léčby není delší než 7-10 dní.

Lék by se neměl užívat déle než 5 dní jako analgetikum a déle než 3 dny jako antipyretikum (bez předepisování a dohledu lékaře). Dr. dávky a dávkovací režimy stanoví lékař.

Vedlejší účinek. Gastralgie, nevolnost, zvracení, hepatotoxicita, nefrotoxicita, erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu, alergické reakce (včetně Stevens-Johnsonova syndromu, Lyell), tachykardie, zvýšený krevní tlak, bronchospazmus.

Při dlouhodobém užívání - závratě, bolesti hlavy, poruchy zraku, tinnitus, snížená agregace krevních destiček, hypokoagulace, hemoragický syndrom (epistaxe, krvácení z dásní, purpura atd.), Poškození ledvin s papilární nekrózou; hluchota; Reyův syndrom u dětí (hyperpyrexie, metabolická acidóza, poruchy nervového systému a psychiky, zvracení, jaterní dysfunkce).

Předávkovat. Příznaky (způsobené ASA): s mírnou intoxikací - nevolnost, zvracení, gastralgie, závratě, zvonění v uších; těžká intoxikace - letargie, ospalost, kolaps, křeče, bronchospazmus, dušnost, anurie, krvácení. Centrální hyperventilace plic zpočátku vede k respirační alkalóze (dušnost, udušení, cyanóza, pocení). Jak intoxikace zesiluje, progresivní respirační paralýza a rozpojení oxidativní fosforylace způsobují respirační acidózu.

Léčba: neustálé monitorování rovnováhy CBS a elektrolytů; v závislosti na stavu metabolismu - zavedení hydrogenuhličitanu sodného, ​​citrátu sodného nebo laktátu sodného. Zvyšování rezervní alkality zvyšuje vylučování ASA alkalizací moči.

Interakce. Zvyšuje účinek heparinu, nepřímých antikoagulancií, reserpinu, steroidních hormonů a hypoglykemických léků.

Současné podávání s jinými NSAID zvyšuje metotrexát riziko nežádoucích účinků.

Snižuje účinnost spironolaktonu, furosemidu, antihypertenziv a léků proti dně, které podporují vylučování kyseliny močové.

Barbituráty, rifampicin, salicylamid, antiepileptika a další stimulanty mikrozomální oxidace přispívají k tvorbě toxických metabolitů paracetamolu, které ovlivňují funkci jater.

Metoklopramid urychluje absorpci paracetamolu.

Pod vlivem paracetamolu T1/2 chloramfenikol se zvyšuje 5krát. Při opakovaném podávání může paracetamol zvýšit účinek antikoagulancií (derivátů dikumarinu). Současné užívání paracetamolu a ethanolu zvyšuje riziko vzniku hepatotoxických účinků.

Kofein urychluje vstřebávání ergotaminu.

Speciální instrukce. Děti by neměly předepisovat léky obsahující ASA, protože v případě virové infekce mohou zvýšit riziko Reyeova syndromu. Příznaky Reyeova syndromu jsou prodloužené zvracení, akutní encefalopatie, zvětšení jater.

Při dlouhodobém užívání léku je nutné sledovat periferní krev a funkční stav jater..

Vzhledem k tomu, že ASA zpomaluje srážení krve, musí pacient, pokud má podstoupit operaci, předem upozornit lékaře na užívání léku.

U pacientů s přecitlivělostí nebo s astmoidními reakcemi na salicyláty nebo jejich deriváty lze ASA předepisovat pouze se zvláštními opatřeními (v pohotovostní službě).

ASA v nízkých dávkách snižuje vylučování kyseliny močové. U pacientů s odpovídající predispozicí to může v některých případech vyvolat záchvat dny..

Během léčby byste měli přestat užívat ethanol (zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení).

ASA má teratogenní účinek; při aplikaci v prvním trimestru vede k vývojové vadě - rozštěpení horního patra; ve třetím trimestru - k inhibici porodu (inhibice syntézy Pg), k uzavření ductus arteriosus u plodu, což způsobuje hyperplazii plicních cév a hypertenzi v cévách plicního oběhu.

Vylučuje se do mateřského mléka, což zvyšuje riziko krvácení u dítěte v důsledku poruchy funkce krevních destiček.

[1] Státní registr léčivých přípravků. Úřední vydání: ve 2 svazcích - M.: Medical Council, 2009. - V.2, část 1 - 568 s.; část 2 - 560 s.

Interakce s jinými účinnými látkami

Obchodní názvy

názevHodnota Vyshkovského indexu ®
Excedrin0,0542
Citramon P0,0383
Askofen-P ®0,033
Kofitsil ® -plus0,0019
Citramon Ultra0,0011
Citramon-MFF0,0009
Citramon - ExtraCap ®0,0007
Citrapar ®0,0004
Aquacitramon0,0004
Citramarine ®0,0003
Citramon-LekT0,0003
Acifein0,0003
Citramon Borimed0,0003
Migrenol ® Extra0,0003
Citramon P Forte0,0003
Citramon P Medisorb0
Askofen ULTRA0
  • Léky a látky
    • Rejstřík drog a látek
    • Index aktivních složek
    • Výrobci
    • Farmakologické skupiny
      • Klasifikace farmakologických skupin
      • Index farmakologických skupin
    • ATX klasifikace
    • Klasifikace lékových forem
    • Adresář nemocí
      • Mezinárodní klasifikace nemocí (ICD-10)
      • Index nemocí a stavů
    • Interakce léčiv (účinné látky)
    • Index farmakologického účinku
    • Kontrola pravosti balíků pomocí 3D
    • Vyhledejte osvědčení o registraci
  • Doplňky a další TAA
    • Doplňky stravy
      • Rejstřík doplňků stravy
      • Klasifikace doplňků stravy
    • Ostatní TAA
      • Indexujte ostatní TAA
      • Klasifikace dalších TAA
  • Ceny
    • Ceny VED
    • Ceny léků a dalších TAA v Moskvě
    • Ceny léků a dalších TAA v Petrohradě
    • Ceny léčivých přípravků a dalších TAA v regionech
  • novinky a události
    • zprávy
    • Vývoj
    • Tiskové zprávy farmaceutických společností
    • Archiv událostí
  • Produkty a služby
    • Ceny VED
    • 3D balení
    • Harmonizace
    • Odmítnutí
    • Interakce
    • Pharmequivalence
    • Elektronické verze příruček pro lékaře
    • Mobilní aplikace
    • Vyhledejte lékařské instituce v Ruské federaci
  • Knihovna
    • Knihy
    • Články
    • Normativní akty
  • O společnosti
  • Lékárnička
  • Internetový obchod

Všechna práva vyhrazena. Komerční použití materiálů není povoleno. Informace určené pro zdravotnické pracovníky.

Paracetamol obsahuje aspirin

Co může paracetamol udělat s vašimi játry, proč je lepší jej nepít pro těhotné ženy a proč jde o šťastný konec molekuly a cizího léčiva, přečtěte si nový materiál Indikátor. Je součástí každé lékárničky, je součástí Pentalginu, o kterém jsme již hovořili v našem nadpisu. Po mnoho let neopustil seznam základních léků podle Světové zdravotnické organizace a verzi tohoto seznamu pro děti. V poslední době se veřejnost rozproudila.

Vážení čtenáři! Naše články hovoří o typických způsobech řešení zdravotních problémů, ale každý případ je jedinečný..

Pokud chcete vědět, jak vyřešit váš konkrétní problém, začněte s programem hubnutí. Je to rychlé, levné a velmi efektivní.!

Funguje bezchybně. Jak správně užívat paracetamol a jaké jsou analogy

V západních zemích je známá jako acetaminofenová angličtina. Acetaminofen, APAP. Název je vytvořen jako zkratka pro celý název v chemické nomenklatuře: paracyl am inophenol. Je to rozšířené centrální nenarkotické analgetikum s poměrně slabými protizánětlivými vlastnostmi. Současně může při užívání ve velkých dávkách způsobit narušení funkce jater, oběhového systému a ledvin [3]. Riziko nesprávného fungování těchto orgánů a systémů se zvyšuje se současným příjmem alkoholu, proto se osobám, které pijí alkohol, doporučuje užívat nižší dávku paracetamolu.

Paracetamol není nesteroidní protizánětlivý lék; jeho mechanismus účinku je zásadně odlišný. Na rozdíl od ibuprofenu, aspirinu a dalších NSAID ovlivňuje paracetamol nervový systém a patří do jiné klasifikační skupiny [4]. Paracetamol je zařazen na seznam základních léků Světové zdravotnické organizace [5] a také na seznam životně důležitých a základních léků Ruské federace [6]..

Paracetamol je hlavní metabolit fenacetinu s chemicky podobnými vlastnostmi. Když se vezme, fenacetin se rychle tvoří v těle a způsobuje jeho analgetický účinek. Pokud jde o analgetickou aktivitu, paracetamol se významně neliší od fenacetinu, má podobný slabý protizánětlivý účinek.

Mezi hlavní výhody paracetamolu patří nízká toxicita a nižší schopnost indukovat tvorbu methemoglobinu. Při dlouhodobém užívání, zejména ve velkých dávkách, však tento lék může také způsobovat vedlejší účinky, zejména má nefrotoxické a hepatotoxické účinky..

Paracetamol se používá ke snížení horečky u lidí všech věkových skupin [10]. Byla zpochybněna účinnost samotného paracetamolu u horečnatých dětí [12] a metaanalýza ukázala, že je méně účinný než ibuprofen [13]. Paracetamol nemá významný protizánětlivý účinek. Ve srovnání s užíváním samotného ibuprofenu nebo samotného paracetamolu je společné užívání těchto léků pravděpodobně účinnější při snižování tělesné teploty během prvních čtyř hodin po užití léků..

Pouze jedna studie však hodnotila účinek kombinované léčby na snížení nepohodlí nebo úzkosti a nezjistila žádný rozdíl ve srovnání se samotným ibuprofenem nebo samotným paracetamolem..

V praxi se pečovatelům často doporučuje, aby nejprve podali jeden lék, paracetamol nebo ibuprofen, a poté, pokud má dítě nadále horečku, podejte další dávku alternativního léku. Konzistentní používání alternativní léčby tímto způsobem může být účinnější při snižování tělesné teploty v prvních třech hodinách po druhé dávce důkazů nízké kvality a při snižování dětského nepohodlí v důkazech nízké kvality.

Paracetamol se používá k úlevě od mírné až středně silné bolesti. Použití intravenózního paracetamolu k krátkodobé bolesti u lidí na pohotovostním oddělení je podpořeno omezenými důkazy [16] [17]. Americká vysoká škola revmatologie doporučuje paracetamol jako jednu z několika možností léčby u lidí s artritidou bolesti kyčle, paže nebo kolena, která se nezlepšuje cvičením a úbytkem hmotnosti [18].

Roční přehled však zjistil, že poskytuje při osteoartróze jen malý přínos [19]. Paracetamol má relativně malou protizánětlivou aktivitu, na rozdíl od jiných běžných analgetik, jako jsou NSAID, aspirin a ibuprofen, ale ibuprofen a paracetamol mají podobné účinky při léčbě bolesti hlavy.

Paracetamol může zmírnit mírnou bolest artritidy, ale neovlivňuje zánět, zarudnutí a otok kloubu [20]. Má analgetické vlastnosti srovnatelné s aspirinem a jeho protizánětlivé účinky jsou slabší.

Je lépe snášen než aspirin kvůli problémům s krvácením aspirinu. Na základě systematické kontroly je paracetamol doporučován Americkou společností pro bolest jako léčba první linie pro bolesti dolní části zad [23].

Naproti tomu American College of Physicians našel dobré důkazy o NSAID, ale pouze o paracetamolu, zatímco jiné systematické přehledy dospěly k závěru, že neexistují dostatečné důkazy o jeho účinnosti [19] [24] [25] [26].

Společné prohlášení německých, rakouských a švýcarských společností zabývajících se bolestmi hlavy a Německou společností pro neurologii doporučuje užívání paracetamolu v kombinaci s kofeinem jako jedné z několika terapií první linie pro léčbu tenzních bolestí hlavy nebo migrén [27]. V současné době se v Rusku vyrábí lék s takovou kombinací paracetamolu, kofeinu a kyseliny acetylsalicylové nazývaný Citramon. Nebyl nalezen žádný důkaz, že samotný paracetamol ovlivňuje intenzitu bolesti.

Neexistují žádné důkazy o tom, že užívání paracetamolu v kombinaci s léky podobnými morfinu je účinnější než užívání pouze léků podobných morfinu. Užívání paracetamolu nezlepšilo kvalitu života. O vedlejších účincích nebyly vyvozeny žádné závěry. Množství informací a rozdíly v prezentaci výsledků výzkumu naznačují, že nelze vyvodit žádné závěry.

Kvalita důkazů byla velmi nízká [31] [32]. NSAID, jako je ibuprofen, naproxen, diklofenak, jsou účinnější než paracetamol na bolesti zubů nebo bolesti při zubních zákrocích; kombinace NSAID a paracetamolu jsou účinnější než samotné užívání [33]. Paracetamol je obzvláště užitečný, když jsou NSAID kontraindikovány kvůli přecitlivělosti nebo problémům s gastrointestinálními vředy nebo gastrointestinálním krvácením [34].

Může být také použit v kombinaci s NSAID, pokud jsou neúčinné pro bolesti zubů [35]. Systematický přehled předoperačních analgetik pro další úlevu od bolesti u dětí a dospívajících neukazuje žádný užitek z užívání paracetamolu před zubním ošetřením, které by pomohlo snížit bolest po lokálních anestetických výkonech, ale kvalita důkazů je nízká [36] [37].

Kombinace paracetamolu s kofeinem je při léčbě běžných bolestivých stavů, včetně bolesti zubů, bolesti po porodu a bolesti hlavy, lepší než paracetamol [42] [43]. Ve studiích mezi dětmi, které byly léčeny buď paracetamolem, ibuprofenem nebo falešným placebem, nebyly hlášeny žádné významné rozdíly v nežádoucích příhodách, ale vzhledem k malému počtu účastníků a nízkému výskytu nežádoucích účinků je třeba tyto výsledky interpretovat opatrně [44] [45].

Paracetamol se používá k léčbě ductus arteriosus, který se může vyskytnout u novorozenců, pokud se krevní céva použitá při vývoji plic nehojí jako obvykle, ale pro tento účel neexistují dostatečné důkazy o bezpečnosti a účinnosti paracetamolu [46] [47]. Rovněž byla použita nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID), zejména indomethacin a ibuprofen, ale důkazy o jejich použití jsou rovněž omezené [46]. Zdá se, že toto uzavření potrubí je částečně způsobeno hyperaktivním prostaglandinem E2 PGE2, který signalizuje hlavně prostřednictvím svého receptoru EP4, ale pravděpodobně také prostřednictvím receptorů EP2 a EP3 [46].

Míra úspěšného uzavření PDA paracetamolem byla vyšší než u placeba a stejná jako u ibuprofenu a indomethacinu. Paracetamol vykazuje méně nežádoucích účinků na funkci ledvin a jater. Paracetamol je slibnou alternativou k indomethacinu a ibuprofenu pro uzavření PDA s co nejmenším počtem nežádoucích účinků.

Paracetamol je metabolizován v játrech a je hepatotoxický; nežádoucí účinky se zhoršují při kombinaci s alkoholickými nápoji a nejpravděpodobněji u chronických alkoholiků nebo lidí s poškozením jater [50] [51]. Existuje rovněž předpoklad o riziku vzniku komplikací v částech horní části gastrointestinálního traktu, zejména o riziku žaludečního krvácení při stálém příjmu vysokých dávek léčiva [52]. Ve vzácných případech bylo pozorováno poškození ledvin, zejména při předávkování [53].

Britský regulační úřad pro zdraví a drogy Vědci z Ohio University zjistili, že užívání paracetamolu oslabuje emoční reakci člověka. Z 82 lidí, kteří si prohlíželi sadu fotografií hodinu po požití pilulky, byla úroveň emocionality obrázků v bodové stupnici, hodnocená subjekty, které užívaly paracetamol, průměrně 5.

Dřívější studie kanadských vědců ukázaly podobný výsledek [58]. Jedním z vedlejších účinků paracetamolu je hepatotoxicita, poškození jater až do smrti [4]. Po předávkování paracetamolem je každý rok hospitalizováno 30 tisíc lidí, z nichž asi polovina byla otrávena, aniž by si to uvědomovala. Bohužel neexistují žádné údaje o Rusku [60]. V bezpečnostním upozornění roku FDA okamžitě požadovala, aby výrobci aktualizovali štítky pro všechny kombinace acetaminofenu na předpis, aby varovali před možným rizikem vážného poškození jater a zakázaných léků obsahujících více než mg acetaminofenu v jedné dávce [64] [65].

Předávkování je často spojeno s vysokými dávkami dopingových opioidů, protože tyto opioidy se nejčastěji kombinují s acetaminofenem. [66].

Riziko předávkování může být zvýšeno častou konzumací alkoholu. Toxicita paracetamolu je hlavní příčinou akutního selhání jater v západním světě a odpovídá za většinu předávkování drogami ve Spojených státech, Velké Británii, Austrálii a na Novém Zélandu [67] [68] [69] [70].

Podle FDA bylo ve Spojených státech v průběhu let 56 návštěv na pohotovosti, 26 hospitalizací a úmrtí ročně kvůli předávkování souvisejícím s acetaminofenem. Uvedl, že lék může způsobit vzácné a pravděpodobně smrtelné kožní reakce, jako je Stevens-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza..

Výrobky vyžadující lékařský předpis budou muset být opatřeny varovným štítkem pro kožní reakce a FDA vyzývá výrobce, aby učinili totéž s přípravky bez lékařského předpisu [72]. Studie prokázaly malou souvislost mezi příjmem paracetamolu u těhotných žen a kojenců s rozvojem astmatu ve vyšším věku. Od roku není známo, zda je tento vztah kauzální. [73].

Některé důkazy naznačují, že tato asociace pravděpodobně odráží spíše zmatek [objasnit] [74] než skutečně kauzální [75]. Za rok bylo zjištěno, že u dětí tento vztah zmizel při zohlednění respiračních infekcí [76]. Od roku Americká pediatrická akademie a Národní institut zdraví a ošetřovatelství NICE nadále doporučují paracetamol pro bolesti a nepohodlí u dětí [77] [78] [75] [79] [80] [81], ale někteří odborníci doporučili, aby použití paracetamolu je třeba se vyhnout u dětí s astmatem nebo s rizikem vzniku astmatu [82] [83].

Na rozdíl od aspirinu paracetamol nezabraňuje srážení krve, není to protidestičkový lék, a proto ho mohou používat lidé, kteří mají problémy se srážením. Kromě toho nedráždí žaludek [84]. Paracetamol však nepomáhá snižovat zánět, jako je tomu u aspirinu. Ve srovnání s ibuprofenem, jehož vedlejšími účinky mohou být průjem, zvracení a bolesti břicha, má paracetamol méně gastrointestinálních nežádoucích účinků [86].

Na rozdíl od aspirinu je paracetamol obecně považován za bezpečný pro děti, protože není spojen s rizikem Reyeho syndromu u dětí s virovými chorobami [87]. Pokud je užíván rekreačně s opioidy, existuje jen málo důkazů o tom, že by to mohlo vést ke ztrátě sluchu [88]. Doporučený maximální denní příjem pro dospělého je 3 nebo 4 gramy. Vyšší dávky mohou vést k toxicitě, včetně selhání jater.

V posledních letech se objevily údaje o hepatotoxickém účinku paracetamolu při jeho mírném předávkování, při jmenování paracetamolu ve vysokých terapeutických dávkách a současném příjmu alkoholu nebo induktorů jaterního mikrosomálního enzymového systému P antihistaminika, glukokortikoidy, fenobarbital, kyselina ethakrynová. Existují důkazy, že u dospělých se může vyvinout závažná hepatotoxicita i při jednorázové dávce 7,5 g paracetamolu [90]. Nekontrolované užívání paracetamolu často způsobuje gastrointestinální krvácení, pro které je nutná hospitalizace.

V některých případech dochází k úmrtí [91]. V případě intoxikace paracetamolem je třeba mít na paměti, že nucená diuréza je neúčinná a dokonce nebezpečná, neúčinná je peritoneální dialýza a hemodialýza. V žádném případě by se neměly používat antihistaminika, glukokortikoidy, fenobarbital a kyselina ethakrynová, které mohou mít indukční účinek na enzymové systémy cytochromu P a zvyšovat tvorbu hepatotoxických metabolitů.

Nekontrolované předávkování paracetamolem vede k dlouhodobému onemocnění. Známky a příznaky toxicity paracetamolu mohou zpočátku chybět nebo mohou být přítomny nespecifické příznaky. První příznaky předávkování obvykle začínají několik hodin po požití, nevolností, zvracením, pocením a bolestí, kdy začíná akutní selhání jater [92]. Lidé, kteří užívají předávkování paracetamolem, nezaspí ani neomdlí, ačkoli většina lidí, kteří se pokusí spáchat sebevraždu paracetamolem, se mylně domnívají, že budou omdlí z léčby [93].

Proces smrti předávkováním trvá dny až týdny. Hepatotoxicita paracetamolu je zdaleka nejčastější příčinou akutního selhání jater jak ve Spojených státech, tak ve Velké Británii [70] [94]. Předávkování paracetamolem má za následek více volání do toxikologických středisek ve Spojených státech než jakékoli jiné předávkování drogami [95].

Předpokládá se, že toxicita paracetamolu je způsobena jeho metabolitem chinonem [96]. Nekontrolované předávkování může během několika dní vést k selhání jater a smrti.

Léčba je zaměřena na odstranění paracetamolu z těla a doplnění glutathionu [96]. Aktivní uhlí lze použít ke snížení absorpce paracetamolu, pokud osoba přijde do nemocnice brzy po předávkování.

Zatímco protijed, acetylcystein, který se také nazývá N-acetylcystein nebo NAC, působí jako předchůdce glutathionu a pomáhá tělu regenerovat se natolik, aby zabránil nebo alespoň omezil možné poškození jater, je při závažném poškození jater nutná transplantace jater [97 ].

Možným vedlejším účinkem je také selhání ledvin.

Aspirin s tajemstvím

Rozumí se, že všichni víme, jak používat pilulky, jejichž jména jsou známá od dob našich babiček. Ale je to tak? Shromáždili jsme kontraindikace a rady týkající se pěti nejoblíbenějších drog u lidí. Ačkoli to balení neříká, má tento lék závažné kontraindikace.

Paracetamol (paracetamol)

Paracetamol tablety: návod k použití Forma vydání: mg tablety. INN: Paracetamol. FTG: Analgetický nenarkotický lék. Ceny v lékárnách v Minsku. Kde bych mohl koupit. Tablety, bílé nebo bílé se krémovým odstínem, ploché válcové, se zářezem a zkosením.

Vybrané otázky klinické farmakologie

Naše webová stránka používá soubory cookie, aby vám poskytla osobní informace. Podrobnosti najdete v zásadách ochrany osobních údajů. Zvyk, při prvním náznaku bolesti hlavy, bezmyšlenkovitě popadat pilulky, může mít extrémně vážné následky, varují němečtí vědci. Bolest hlavy - vezměte si pilulku! Horečka, studený, bolavý zub, bolavé klouby - vezměte si pilulku! Jeden nepomohl - vezměte druhý! Zdálo by se, že co může být jednodušší.

Má analgetické, antipyretické a slabé protizánětlivé účinky.

Paracetamol tablety: návod k použití

Nenarkotická analgetika pro orální podání V posledních letech byly poznamenány četné druhy nenarkotických HNA nebo neopioidních analgetik. Z toho polovinu prostředků tvoří přípravky kyseliny acetylsalicylové asi 40 a paracetamol více než 50 [5]. Zbývající polovinu představují méně obvyklé léky, jako je ibuprofen, naproxen, ketorolak atd. Jasnou orientaci v celé škále NNA dále komplikuje skutečnost, že mnoho látek s výrazným antipyretickým účinkem, zejména takzvaná analgetika-antipyretika, například paracetamol nebo aspirin, je součástí kombinované léky, které jsou určeny pro symptomatickou léčbu "nachlazení" onemocnění akutních respiračních infekcí. Mezi těmito léky jsou nejrozšířenější Coldrex, Coldrex Night, Coldrex Hotrem, Influbene, Lorraine, Fervex, Aspirin-S atd. Je zřejmé, že tyto a podobné léky jsou považovány za léky proti bolesti., není to úplně správné, protože působení jejich základních složek, a to: kyseliny askorbové, vaskulámí nosní sliznice, pseudoefedrinu, fenylefrinu a antialergických látek promethazinu, feniraminu, chlorfenaminu, je zaměřeno především na potlačení rýmy a dalších katarálních jevů doprovázejících ARI.

Porušuje vedení bolestivých impulsů v aferentních drahách, snižuje pyrogenní účinek PG na centrum termoregulace v hypotalamu, zvyšuje přenos tepla. Bolestivý syndrom různého původu, bolest hlavy a zubů, migréna, myalgie, menalgie, artralgie; horečka u infekčních a zánětlivých onemocnění; špatná tolerance derivátů kyseliny salicylové.

Paracetamol nebo aspirin: což je lepší?

Mnoho lidí si klade otázku, co je lepší k normalizaci teploty - paracetamol nebo aspirin. Při užívání obou léků je pozorován výrazný hypotermický a protizánětlivý účinek, proto se používají v boji proti nachlazení. Současně mají různé účinky na tělo, mají různé kontraindikace a vedlejší reakce..

Paracetamol nebo aspirin se používá v boji proti nachlazení.

Charakteristika léků

Přes podobný terapeutický účinek nejsou Aspirin a Paracetamol totéž. Léky se liší v chemickém složení, farmakologických vlastnostech a stupni účinnosti u různých patologických stavů.

Paracetamol

Lék je předepsán pro virové a infekční nemoci, které se vyznačují horečkou a zimnicí. Paracetamol je zcela bezpečný. Jedinými kontraindikacemi pro užívání pilulek jsou:

  • chronický alkoholismus,
  • Jsem trimestr těhotenství,
  • přecitlivělost tkání na strukturní složky,
  • závažné poškození funkce jater a ledvin.

Tento léčivý přípravek je dostupný ve formě kulaté bílé tablety. Aktivní sloučeninou je 500 mg paracetamolu. Pro zvýšení biologické dostupnosti, doby působení a rychlosti absorpce je chemické složení tablet doplněno pomocnými složkami:

  • stearát hořečnatý,
  • povidon,
  • mléčný cukr,
  • sodná sůl kroskarmelózy.

Terapeutický účinek se dostaví během 15-60 minut. Během tohoto období má účinná látka přímý účinek na mozek a inhibuje syntézu prostaglandinů v hypotalamu.

Aspirin

Lék patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) a antiagregačních látek. Složení bílých kulatých bikonvexních tablet obsahuje 100 mg kyseliny acetylsalicylové, která je léčivou látkou. Pro rychlou absorpci látky v tenkém střevě je složení léčiva doplněno kukuřičným škrobem a mikrokrystalickou celulózou.

Aspirin se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení.

Lék se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení. V tomto případě existují následující kontraindikace užívání drogy:

  • peptický vřed gastrointestinálního traktu,
  • bronchiální astma vyvolané příjmem salicylátů,
  • diatéza,
  • individuální nesnášenlivost k účinným a pomocným látkám,
  • těhotenství.

Nekombinujte lék s methotrexátem.

Srovnání paracetamolu a aspirinu

Oba léky jsou vysoce účinné, což potvrzují postmarketingové studie. OTC léky se mohou používat k samoléčbě pro úlevu od bolesti, horečky a zánětu..

Podobnost

Aspirin a paracetamol mají antipyretické, analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Vzhledem k podobnému terapeutickému účinku mají léky stejné indikace pro použití:

  • nachlazení virová onemocnění,
  • teplo,
  • bolestivý syndrom různé etiologie mírné a střední závažnosti: bolest hlavy a zubů, popáleniny, trauma, myalgie, migréna,
  • horečka na pozadí nemocí infekční a zánětlivé povahy.

Jaký je rozdíl

Léky se liší v chemické struktuře nejen pomocných, ale také účinných látek. Účinek aspirinu je založen na vlastnostech kyseliny acetylsalicylové (ASA). Terapeutický účinek paracetamolu závisí na účinné látce se stejným názvem. Léky se liší mechanismem účinku:

  • ASA vykazuje farmakologické vlastnosti v ohnisku zánětu,
  • Paracetamol má antipyretické a analgetické účinky díky svému účinku na centrální nervový systém.

Jako protizánětlivý prostředek a prostředek proti bolesti je aspirin účinnější než paracetamol. Terapeutický účinek kyseliny acetylsalicylové trvá déle. Paracetamol zároveň nemá negativní vliv na žaludeční sliznici a nezpůsobuje krvácení.

Aspirin patří do kategorie NSAID. Kromě antipyretického účinku ASA ředí krev, a proto se aktivně používá v kardiologii a flebologii. Tento lék je předepsán pro lékovou terapii s vysokou srážlivostí krve jako opatření k prevenci kardiovaskulárních patologií.

Paracetamol patří do skupiny anilidů. Na rozdíl od aspirinu lék neovlivňuje oběhový systém..

Paracetamol nepříznivě neovlivňuje žaludeční sliznici a nezpůsobuje krvácení.

Což je levnější

Cena balíčku pro 10 tablet aspirinu s dávkou 500 mg je 10 rublů. Cena šumivého léku, který nemá žádné vedlejší účinky na gastrointestinální trakt, dosahuje 300 rublů.

10 tablet paracetamolu stojí 40-50 rublů.

Co je lepší Paracetamol nebo Aspirin

Léky se prodávají bez lékařského předpisu, ale před použitím těchto léků se doporučuje poradit se s lékařem. Specialista vybere lék v závislosti na závažnosti onemocnění, individuálních charakteristikách pacienta a přítomnosti kontraindikací. Při samoléčbě musí být tablety užívány přísně podle přiložených pokynů, aby nedošlo k poškození těla.

S houbovými chorobami

Oba léky nemají fungicidní vlastnosti, proto nejsou schopny eliminovat plísňové infekce. Aspirin a paracetamol lze užívat společně s antifungálními léky jako protizánětlivý prostředek a prostředek proti bolesti. Před užíváním léků se poraďte se svým lékařem.

S nachlazením

U virových onemocnění doprovázených vysokou horečkou a zánětem je účinnější paracetamol. Abyste dosáhli antipyretického účinku, měli byste vypít 1 tabletu s přestávkou 2-3 hodiny. Dospělí pacienti a děti starší 12 let mohou tento lék nahradit aspirinem.

Na bolest hlavy

U mírných až středně silných bolestí hlavy by měl být užíván aspirin. Paracetamol nemá výrazný analgetický účinek. Dospělí pacienti by měli užít 1 tabletu kyseliny acetylsalicylové.

Lék by měl být užíván s alkalickými tekutinami, aby se minimalizoval účinek aspirinu na žaludeční sliznici.

S kocovinou

Paracetamol není účinný proti příznakům kocoviny. Užívání 2 tablet aspirinu pomůže při silné bolesti hlavy. Terapeutický účinek přetrvává 1-3 hodiny kvůli vysoké koncentraci ethanolu v krvi. Alkohol snižuje analgetický účinek léku. Je důležité si uvědomit, že léčivý přípravek bude silně zatěžovat jaterní buňky. Hepatocyty nemají čas na neutralizaci a odstranění ethylalkoholu.

Léky nepomohou zbavit se nevolnosti, sucha v ústech.

Mohu to vzít dohromady?

Aspirin má dobrou kompatibilitu s paracetamolem. Ten druhý má účinek na centrum termoregulace v mozku, ale prakticky nesnižuje zánět. Tento nedostatek lze kompenzovat kyselinou acetylsalicylovou, která má výrazný protizánětlivý účinek. Současné podávání léků v nízkých dávkách pomáhá vyrovnat se s vysokou horečkou, mírnou bolestí. Účinné látky obou léčivých přípravků navzájem zvyšují terapeutický účinek.

Lékaři zároveň nedoporučují užívat léky společně, protože se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Je důležité si uvědomit, že aspirin má destruktivní účinek na sliznice trávicího systému a silně ředí krev. Paracetamol může tento účinek zesílit, což může vést k vnitřnímu krvácení. Užívání obou léků navíc zatěžuje ledviny a játra..

Dávkovací režim

Aspirinové tablety jsou určeny k perorálnímu podání po jídle. Chcete-li zmírnit bolest a zmírnit příznaky horečky, budete muset užívat lék v jedné dávce 500-1000 mg. Časový interval mezi užitím léku by měl být nejméně 4 hodiny. Maximální povolená dávka za den je 3000 mg nebo 6 tablet. Lék můžete použít jako anestetikum do 1 týdne, abyste snížili teplotu - ne déle než 3 dny.

Paracetamol pro pacienty starší 12 let s tělesnou hmotností nižší než 60 kg je předepsán v jedné dávce 500 mg. U dětí do 3 měsíců je dávka pro 1 dávku nastavena na 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Dětem od 3 do 12 měsíců je předepsáno 60-120 mg. Děti od 1 do 5 let musí užít 120-250 mg, od 6 do 1 roku 250-500 mg. Tablety by se měly užívat 4krát denně. Délka léčby je 5-7 dní. Maximální denní dávka by neměla překročit 4 g.

Recenze lékařů o paracetamolu a aspirinu

Alexey Sorokov, terapeut, Ryazan

Aspirin a paracetamol jsou považovány za nejbezpečnější OTC antipyretické léky. U infekčních onemocnění doporučuji užívat kyselinu acetylsalicylovou přesně podle pokynů. Tablety by se neměly nadužívat. Ve vysokých dávkách lék dráždí sliznice žaludku, zvyšuje riziko krvácení. Při správném použití rychle a účinně zmírňuje bolest, snižuje horečku a eliminuje příznaky horečky. Paracetamol má podobný účinek. Považuji to za bezpečné při léčbě dětí..

Sergey Karaschenko, lékař ORL, Ufa

Paracetamol dobře zvládá horečku, má minimum vedlejších účinků a je pro děti bezpečný. Terapeutický účinek je dosažen za 10-15 minut: člověk se začne silně potit, teplota klesá. Užívání aspirinu nedoporučuji kvůli vysokému riziku nežádoucích účinků. Jeho tablety se vyrábějí bez enterosolventního potahu, proto při nesprávném použití má lék negativní účinek na stěny žaludku. Při vysokých dávkách je možné krvácení. Aspirin může pomoci zmírnit mírné bolesti hlavy.

Názor pacienta

Daniil Burov, 26 let, Saransk

Užívám obě drogy, jen různými způsoby. Aspirin pomáhá zmírnit bolestivé a ostré bolesti. Užívám paracetamol při vysoké teplotě, nebojím se dávat pilulky 5letému dítěti. Kyselinu acetylsalicylovou nepoužívám jako antipyretikum, protože negativně ovlivňuje stav žaludku. Oba léky považuji za účinné a levné..

Polina Kravchenko, 35 let, Moskva

Užívám aspirin na nachlazení. Tablety dobře snižují teplotu a snižují bolest v krku. Antipyretický účinek zaznamenávám do hodiny. Líbí se mi dostupná cena - cena 1 balení je 10 rublů. Pomáhá dobře čtrnáctiletému dítěti s anginou pectoris, ale děti do 10 let nemohou pít aspirin. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Paracetamol považuji za méně účinný. Trvá 2–3 hodiny, poté se vrátí vysoká teplota.

Pro Více Informací O Migréně