Analogy ibuprofenu: seznam léků, indikace, návod k použití
Indikace pro použití "Ibuprofenu" a jeho analogů jsou bolest, vysoká horečka a přítomnost zánětlivých procesů. Tyto fondy jsou klasifikovány jako nesteroidní protizánětlivé léky. Jsou návykové a nenarkotické.
Zvažte návod k použití "Ibuprofenu" a analogů léků.
Indikace pro použití
Ibuprofen je předepsán k úlevě od příznaků a léčbě stavů, jako jsou:
- teplo;
- ušní infekce;
- bolest hlavy nebo zubů;
- bolest, která vznikla v důsledku poranění kostí, kloubů, měkkých tkání;
- bolest kloubů;
- migréna;
- myalgie;
- neuralgie;
- otolaryngologická onemocnění;
- artritida a artróza;
- osteochondróza;
- nefrotický syndrom;
- adnexitis a další.
Kontraindikace pro použití
"Ibuprofen" a mnoho z jeho analogů je zakázáno používat, pokud má pacient následující patologické stavy:
- vřed nebo eroze trávicího traktu;
- individuální nesnášenlivost vůči složkám produktu;
- onemocnění ledvin a jater;
- intrakraniální výpotek;
- porušení srážení krve;
- srdeční selhání;
- poškození optického nervu;
- hypertenze;
- věk dětí do 6 let (v případě analogů to může být buď méně než uvedený nebo více).
Je důležité věnovat zvláštní pozornost kompatibilitě přípravku „Ibuprofen“ s jinými léky. Neměl by být užíván s trombolytickými léky, aspirinem, cyklosporinem atd. Úplný seznam naleznete v pokynech k použití přípravku „Ibuprofen“, který je obsažen v každém balení.
Levné analogy
Jaké léky budou zahrnuty do seznamu analogů ibuprofenu? Budou levnější nebo dražší? Začněme odpovědí na druhou otázku. Náklady na "Ibuprofen" ve formě tablet se pohybují v rozmezí 20 rublů za balení. Má smysl hledat léky, jejichž cena bude ještě nižší??
Proto zvážíme nejslavnější a dražší analogy "Ibuprofenu".
Nurofen
Prvním analogem ibuprofenu je Nurofen. Cena léku je do 200 rublů.
Produkt obsahuje stejnou účinnou látku - ibuprofen. Také v přípravku „Nurofen“ existují různé pomocné složky, které se mohou lišit v závislosti na formě uvolnění. Například tablety obsahují látky, jako je kyselina stearová, sodná sůl kroskarmelózy, sacharóza, laurylsulfát sodný a další.
Nurofen je k dispozici v následujících formách:
- pilulky;
- sirup;
- rektální čípky;
- kapsle;
- gel.
Tento analog "ibuprofenu" lze také použít k léčbě dětí (suspenze "Nurofen"). Existují také speciální formy léku, které se vyznačují kratší dobou expozice a zvýšenou úrovní účinnosti - „Nurofen Express“ a „Nurofen Express Neo“.
Indikace pro použití analogu "Ibuprofen" jsou stejné jako pro hlavní lék.
Ibufen
Hlavní účinnou látkou léčiva je také ibuprofen. Kompozice také obsahuje některé další složky, včetně sacharózy.
Nástroj se používá k úlevě od bolesti při komplexní léčbě při léčbě akutních respiračních onemocnění s postvakcinačními reakcemi u dětí.
Tento analog "ibuprofenu" je k dispozici ve formě tablet. Obsahuje ibuprofen a pomocné složky. Přípravek "Mig" lze předepsat k odstranění příznaků, jako jsou:
- migréna;
- akutní bolesti hlavy;
- menstruační bolest u žen;
- bolest svalů;
- neuralgické záchvaty;
- horečka při nachlazení a chřipce.
Je třeba poznamenat, že na rozdíl od Iburofenu se tento lék nepoužívá k léčbě dětí mladších 12 let..
"Brufen"
Lék je dostupný ve formě tablet a sirupu. Jeho hlavní účinnou látkou je ibuprofen.
Přípravek „Brufen“ má široké spektrum účinku a používá se k:
- revmatoidní artritida;
- osteoartróza;
- revmatismus;
- bolest v případě poškození vazů, měkkých tkání, šlach;
- bolest svalů;
- menstruační bolest u žen;
- bolest zubů;
- migrény;
- horečka;
- různé zánětlivé procesy.
Nepoužívá se k léčbě dětí do 7 kilogramů a těhotných žen.
Další analogy léčiva ve formě tablet a sirupu
Kromě výše uvedených léků existují další analogy "Ibuprofenu":
- "Paracetamol";
- „Indomethacin“;
- „Buran“;
- "Analgin";
- „Kyselina acetylsalicylová“ („Aspirin“).
Navzdory skutečnosti, že se tyto léky mohou lišit v hlavní účinné látce, mají podobný typ účinku. I když existuje jedno důležité „ale“. Všechny jsou mnohem toxičtější než „ibuprofen“. Neměli by je tedy používat pacienti s problémy v oblasti gastroenterologie..
Spravedlivě však stojí za zmínku, že některé z výše uvedených léků jsou mnohem účinnější než ibuprofen. Pokud je například potřeba použít lék s výraznějším protizánětlivým účinkem, je lepší zvolit „Indomethacin“.
Mimochodem, pokud pacient stále hledá levnější analog „ibuprofenu“, měl by v lékárně požádat o „paracetamol“. Za 10 tablet budete muset zaplatit asi 5 rublů.
"Ibuprofen" ve formě masti a gelu, jeho analogy
Stejně jako tablety se gel a mast Ibuprofen používají k úlevě od bolesti a zánětu. Mohou být přiřazeny, když:
- zánětlivé procesy v kloubním aparátu;
- bolest svalů;
- modřiny;
- vymknuté vazy;
- radikulitida;
- osteoartróza;
- periartritida oblasti ramene a lopatky;
- dna;
- bursitida;
- osteochondróza;
- tendovaginitida;
- ankylozující spondylitida;
- různé typy artritidy.
Takové domácí a dovážené analogy "ibuprofenu", jako například:
- „Dolgit“;
- Diklofenak;
- Ortofen;
- „Indomethacin“;
- "Diclonat P";
- "Artrozilen";
- "Diklak";
- „Ibufen D“;
- "Indovazin";
- Ohýbat;
- „Ibutop“;
- „Bystrumgel;
- Solpaflex;
- Finalgel;
- Nurofen.
Zvažte krátký návod k použití nejpopulárnějších nástrojů.
„Dolgit“
Aktivní složkou krému je ibuprofen.
Přípravek "Dolgit" má antipyretické, analgetické a protizánětlivé účinky. Lék může zlepšit pohyblivost kloubů a snížit otoky.
Masť se používá k různým zraněním, stejně jako k léčbě bolesti zad, artrózy, tendonitidy, bursitidy, tendovaginitidy, ztuhlosti pohybů v oblasti ramen.
Diklofenak
Hlavní účinnou látkou léčiva je diklofenak diethylamin. Ve složení masti a pomocných složek, jako je benzylalkohol, sorbitol, čištěná voda, isopropylalkohol, metabisulfit sodný a další.
"Diklofenak" také patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků a má antipyretické, antireumatické, analgetické a protizánětlivé účinky.
Masť se používá, pokud:
- příznaky bolesti v páteři, myalgie, neuralgie;
- bolest a zánět po úrazech a v pooperačním období;
- revmatická onemocnění měkkých tkání;
- degenerativní a zánětlivá onemocnění kloubů (včetně artritidy, artrózy, fibrositidy a dalších).
"Diklak"
Dalším analogem ibuprofenu, který budeme uvažovat, je gel Diclac. Aktivní složkou léčiva je diklofenak sodný.
Používá se k lokální léčbě zánětů a bolestí kloubů, svalů, šlach a vazů. Jeho použití v kombinaci s různými nesteroidními protizánětlivými léky by mělo být prováděno velmi opatrně..
„Bystrumgel“
Léčivou látkou léčiva je ketoprofen. Gel také obsahuje ethylalkohol, karbopol, nipagin, trometamol, neroli olej, levandulový olej, připravenou vodu.
Přípravek Bystrumgel má široké spektrum účinku a lze jej použít pro:
- artritida;
- tendinitida;
- artróza;
- periartritida;
- lymfangitida;
- ústřel;
- léze lumbosakrální oblasti;
- osteochondróza;
- sportovní zranění;
- bursitida;
- flebitida;
- torticollis;
- dislokace;
- modřiny;
- poškození menisku;
- myositida;
- entezopatie;
- dorzalgie.
Přípravek se nepoužívá k léčbě dětí a těhotných žen.
Což je lepší: „Ibuprofen“ nebo analogy?
Na tuto otázku nelze dát přesnou odpověď. Na jedné straně jsou náklady na „ibuprofen“ mnohem nižší ve srovnání s jinými léky se stejnou účinnou látkou nebo podobným typem účinku. Zároveň je tento nástroj vysoce účinný a má poměrně široké spektrum účinku, málokdy způsobuje vedlejší účinky a je k dispozici v několika formách..
Na druhou stranu však může být v některých případech stále nutné najít alternativu. Například analogy "ibuprofenu" se používají, když po použití původního léku nenastal požadovaný účinek. Rovněž hledají náhradu v případech, kdy je nutná určitá forma léku (sirup, gel, čípky atd.) Nebo se lék jednoduše neobjevil v lékárně.
Při hledání odpovědi na otázku: „Která droga je stále lepší?“ Byste se neměli spoléhat na zkušenosti někoho jiného. Koneckonců, každý člověk má svůj vlastní jedinečný organismus a léky na něj také působí různými způsoby. Proto Ibuprofen velmi dobře pomáhá některým lidem, zatímco jiní jsou nuceni kupovat dražší dovážené léky. Ať už je to jakkoli, výběr nesteroidních protizánětlivých léků by měl řešit lékař.
Neléčte se a zůstaňte zdraví!
Ibuprofen: pokyny a analogy jsou levnější pro dospělé a děti
Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou široce používány v různých oblastech medicíny. Jejich příjem vám umožňuje zastavit bolestivý syndrom, snížit zánět a mít antipyretický účinek..
Řada NSAID je rozsáhlá, ale jakýkoli lék pouze dočasně eliminuje příznaky onemocnění a neovlivňuje příčinu jeho vývoje..
Ibuprofen je považován za běžného zástupce skupiny NSAID, který má přijatelné náklady a velmi dobrou toleranci.
Na farmakologickém trhu je lék poskytován v několika formách, má mnoho analogů domácí i zahraniční produkce, které se často používají v pediatrii pro děti od 2 měsíců.
Než začnete zvažovat podobné náhražky ibuprofenu, musíte se seznámit se samotnou značkou, jejími terapeutickými vlastnostmi a dalšími informacemi, které jsou uvedeny v návodu k použití..
farmaceutický účinek
Ibuprofen je klasifikován jako neselektivní inhibitor COX1,2.
Základem léku je látka se stejným názvem ibuprofen (derivát kyseliny propionové), ve složení jsou také pomocné složky.
V praxi se nejčastěji používá forma tablet (pro dospělé) a sirup (pro děti).
Ibuprofen má na tělo následující komplexní účinek:
- protizánětlivý;
- antiperetikum;
- analgetikum.
Účinnost léku je způsobena jeho složením, které vám umožní potlačit faktory, které přispívají k zánětlivému procesu v těle..
Mechanismus účinku ibuprofenu se skládá z následujících vlastností:
- inhibuje biosyntézu prostaglandinů mediátorů bolesti (Pg);
- snižuje sekreci bradykininu;
- narušuje proces přeměny kyseliny arachidonové;
- potlačuje fázi zánětu: exsudaci i proliferaci;
- snižuje pocit bolesti v krbu.
Díky těmto vlastnostem léku vám užívání ibuprofenu umožňuje zmírnit bolesti mírné až střední intenzity, snížit horečku, snížit zánět svalů a kloubů..
Aktivní složka léčiva po podání se rychle vstřebává do systémového oběhu.
Maximální koncentrace v krvi je zaznamenána do 2 hodin po požití, ale účinek se dostaví během 20-30 minut. Lék je metabolizován v játrech, vylučován ledvinami.
Indikace pro použití a dávkování
Ibuprofen je lék ze skupiny protizánětlivých léků, který se široce používá v různých oblastech medicíny ke snížení bolesti. Tento lék odkazuje na symptomatické léky, často doplňuje hlavní průběh léčby.
Vzhledem k velkému sortimentu ibuprofenu a jeho podobných náhražek se tyto léky používají pro děti a dospělé, hlavní věcí je zvolit požadovanou dávku.
Mezi hlavní indikace pro použití ibuprofenu patří následující stavy:
- bolest hlavy mírné až střední intenzity;
- PMS se syndromem bolesti;
- poruchy v činnosti muskuloskeletálního systému;
- traumatická bolest;
- kousání;
- otolaryngologická patologie;
- respirační infekce s horečkou.
V praxi se Ibuprofen častěji používá jako analgetikum-antipyretikum se zvýšením tělesné teploty, které je přítomno v ARVI, ARI. Lék můžete užívat za jiných podmínek, které jsou doprovázeny horečkou a bolestmi různé etiologie (včetně zubních).
Podle pokynů se dospělým a dětem po 6 letech podává třikrát denně 200 mg (1 tableta)..
V případě potřeby lze dávku zvýšit na 400 mg (2 tablety). Tabletu ibuprofenu zapijte dostatečným množstvím vody. Účinek po užití bude patrný za 20-30 minut a bude trvat 6-8 hodin.
U dětí do 6 let je vhodnější užívat analogy léku, které jsou k dispozici ve formě sirupu nebo rektálních čípků. Jsou dražší, protože je vyrábějí hlavně zahraniční farmaceutické společnosti..
Jasnými zástupci jsou „Nurofen“ a „Ibufen“, které lze užívat od 3 měsíců.
Jakýkoli analog ibuprofenu pro děti by měl předepisovat pediatr v souladu s tělesnou hmotností, diagnózou. Doba užívání ibuprofenu a podobných přípravků by neměla přesáhnout 5 - 7 dní.
Kontraindikace a vedlejší účinky
Ibuprofen, stejně jako jakýkoli jiný lék ze skupiny NSAID, má řadu kontraindikací a vedlejších účinků.
Odmítnutí vzít je nutné pro následující stavy a patologické stavy:
- žaludeční vřed a 12 duodenálních vředů v akutní fázi;
- Crohnova nemoc;
- ulcerózní kolitida;
- alergie na kompozici;
- hemofilie;
- těžká onemocnění ledvin, jater;
- těhotenství 1. a 3. trimestr;
- děti do 6 let (tablety) a sirup do 3 měsíců).
Ve vzácných případech a pouze v případě, že není dodrženo doporučené dávkování nebo pokud jsou v anamnéze kontraindikace, se mohou objevit nežádoucí účinky:
- nevolnost, nutkání zvracet;
- exacerbace chronických gastrointestinálních onemocnění;
- alergické reakce;
- bronchospazmus;
- poruchy stolice;
- tachykardie.
Správné dávkování léku a užívání podle doporučení lékaře pomůže snížit riziko nežádoucích účinků..
Když se objeví výše uvedené příznaky, stojí za to přestat užívat léky a kontaktovat lékaře, který může zvolit podobný terapeutický účinek.
Analogy ibuprofenu ve formě tablet
Ibuprofen patří k dostupným lékům, jejichž cena nepřesahuje 40-60 rublů za 10 tablet. Droga je prodávána různými farmaceutickými společnostmi domácí i zahraniční produkce..
Kromě toho existuje seznam levných analogů s ibuprofenem a další účinnou látkou, ale se stejným účinkem.
ruština
- "Artrokam" je protizánětlivé léčivo na bázi ibuprofenu, často se používá při léčbě onemocnění pohybového aparátu nebo jako analgetikum. Obsahuje 0,2 nebo 0,4 mg ibuprofenu a pomocné látky. Cena tablet nepřesahuje 90 rublů za balení 20 kusů.
- „Další“ je kombinovaný přípravek, který obsahuje ibuprofen a paracetamol. Má silnější vlastnosti a používá se jako analgetikum, protizánětlivý a antipyretický prostředek. Lék mohou užívat pouze dospělí a děti starší 12 let. Cena tablet je 100 rublů za balení.
- "Ibuprom" - má nesteroidní protizánětlivý účinek, používá se jako symptomatický lék na bolest a horečku. Složení obsahuje stejný ibuprofen. Cena léku je asi 60-90 rublů.
ukrajinština
- Ibunorm je levná náhražka ibuprofenu se stejným složením. Dostupné na trhu v tabletách a kapslích. Je předepsán jako symptomatický lék na bolestivé pocity mírné až střední závažnosti. Cena 30-60 rublů.
- "Ibutard" je ukrajinský lék s ibuprofenem, který účinně eliminuje horečku, bolest, zánět. Používá se pro dospělé a děti starší 12 let. Jeho cena je 60-100 rublů.
Běloruský
- "Suprafen" je antirevmatický lék s protizánětlivým účinkem, dobře se vyrovná s horečkou, bolestí, zmírňuje otoky tkání. Náklady na lék v lékárnách nepřesahují 150 rublů.
- Ibuprofen Belmed je strukturní analog původního léku, který má identické indikace a vedlejší účinky. Cena nepřesahuje 40 rublů za balení 10 tablet - už to nemůže být levnější.
Zahraniční, cizí
- Novigan je lék indické farmaceutické společnosti, který patří ke kombinovaným lékům. Kromě ibuprofenu obsahuje kompozice pitofenon, fenpiveriniumbromid. Na rozdíl od běžného ibuprofenu je Novigan silnější lék s výraznými analgetickými, protizánětlivými vlastnostmi. Průměrné náklady na lék nepřesahují 150 rublů.
- Ibufen je další lék na bázi ibuprofenu. Země původu - Polsko. Vyrábí se ve formě sirupu a tablet, což umožňuje jeho použití nejen dospělými, ale i dětmi. Ibufen má dobrou toleranci, mnoho pozitivních recenzí a také dostupnou cenu - od 150 rublů.
- Dolgit je účinný lék s analgetickými a protizánětlivými účinky. Vyrábí se v Německu a používá se na bolesti různé etiologie a intenzity. V lékárnách to stojí od 160 rublů za balení.
Jak nahradit lék pro dítě
Léky na bázi ibuprofenu jsou v pediatrii vždy žádané. Pilulky jsou kontraindikovány pro děti do 6 let, proto výrobci nabízejí léky v tekutých formách.
Používají se na virové infekce, jako antipyretikum a také na kousání kojenců po 3 měsících. Tyto léky se vyrábějí ve formě sirupu nebo rektálních čípků..
Jsou dobře snášeny, působí po dobu 15-20 minut po užití, po dobu 6-8 hodin.
- Sirup Nurofen je zahraniční analog domácího ibuprofenu, který se používá v pediatrii. Lék lze podávat dětem od 3 měsíců. 5 ml léčiva obsahuje 100 mg ibuprofenu a pomocné látky.
Používá se jako lék proti bolesti a antipyretikum pro vysokou tělesnou teplotu. Sirup má ovocnou chuť a také odměrku pro snadné dávkování. Nepatří však k levnému, jeho cena je asi 300 rublů. - "Nise" je lék ze skupiny protizánětlivých léků. Nejedná se o strukturní analog ibuprofenu, protože je založen na nimesulidu: 1 ml sirupu obsahuje 10 mg této látky. Nise patří k silnějším lékům a také vydrží déle než 8–12 hodin. Používá se od 2 let se syndromem silné bolesti a hypertermií.
- "Panadol" je lék na bázi paracetamolu. Odkazuje na NSAID a často se používá jako náhrada za léky obsahující ibuprofen. Vyrábí se v sirupu, lze předepsat od 2 měsíců. Na rozdíl od Ibuprofenu, který pracuje 8 hodin, Panadol pracuje 4 hodiny. Jinak je terapeutický účinek obou léčiv stejný, ale vlastnosti analogu jsou o něco slabší. Cena sirupu je 200 rublů na láhev.
Ibuprofen nebo paracetamol
Paracetamol se používá jako antipyretikum a analgetikum, ale na rozdíl od ibuprofenu si zachovává svůj účinek po dobu 4 hodin, což znamená častější užívání.
Ibuprofen nejen snižuje horečku, ale také vykazuje protizánětlivé účinky. Při výběru mezi dvěma podobnými léky musíte vzít v úvahu stupeň onemocnění, intenzitu klinického obrazu a vlastnosti těla pacienta.
Paracetamol, stejně jako ibuprofen, se dodává v různých formách a dávkách.
Dospělí se doporučuje užívat lék v dávce 500 mg, pro děti od 2 let - 250 mg. Děti od 1 měsíce a děti do 2 let musí používat sirup Panadol, suspenzi paracetamolu nebo rektální čípky - Tsefekon D.
Oba léky patří do symptomatické terapie, proto se nedoporučuje užívat je déle než 5-7 dní..
Ibuprofen nebo Nurofen - což je lepší?
Strukturální náhražky ibuprofenu zahrnují Nurofen, dovážený lék, který je také zahrnut do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků..
Analog je dodáván ve formě tablet, čípků a sirupu pro děti. Na rozdíl od obvyklého ibuprofenu jsou dávky Nurofenu rozmanitější: 0,2 0,4 a 0,6 mg. Mezi nejsilnější léky patří „Nurofen retard“ (prodloužené působení) - tab. 0,8 mg.
Výhodou Nurofenu je technologie jeho výroby, díky níž je lék bezpečnější, snižuje seznam kontraindikací a možných rizik vedlejších účinků.
V pediatrii se sirup Nurofen velmi často používá u dětí od 3 měsíců, což vám umožňuje eliminovat horečku, bolest při kousání nebo bolesti svalů pomocí ARVI nebo chřipky.
Ceny léku Nurofen jsou několikanásobně vyšší, ale jak ukazují recenze pacientů, účinek jeho užívání je mnohem lepší.
Ibuclin nebo ibuprofen
Ibuklin je lék podobný ibuprofenu, ale obsahuje 2 účinné látky - ibuprofen a paracetamol. Odkazuje na nesteroidní protizánětlivé látky (NSAID), používá se k léčbě akutních respiračních virových infekcí, akutních respiračních infekcí, jako antipyretikum a anestetikum.
Ibuclin je na rozdíl od běžného ibuprofenu považován za silnější lék. Často se používá pro příznaky nachlazení, mírnou až střední bolest.
Pro děti je droga dostupná ve formě sirupu, ale pouze pediatr může předepsat lék.
Ibuklin má rozsáhlejší seznam kontraindikací, proto se tento lék nepoužívá bez předchozí konzultace s lékařem..
Což je lepší - diklofenak nebo ibuprofen?
Diklofenak patří do kategorie NSAID, která je také považována za silnější drogu než dotyčný originál. V praxi se častěji používá při bolestech kloubů..
Aktivní složkou analogu je diklofenak. K dispozici na trhu v různých formách - tablety, kapsle, ampule pro intramuskulární injekce, masti a gel.
Lék se nedoporučuje užívat déle než 7 dní, protože má negativní účinek na žaludeční sliznici. Dobře zmírňuje bolest, eliminuje zánět, ale není předepsán dětem do 12 let.
Pokud vezmeme v úvahu oba léky, můžeme s jistotou říci, že diklofenak se nejlépe užívá při bolestech kloubů a svalů a Ibuprofen se zvýšenými hodnotami teploměru.
Diklofenak se v pediatrii nepoužívá; lze jej také užívat pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Tento produkt ruské výroby je levnější než originál - 40 rublů za 10 tablet.
Indomethacin nebo ibuprofen
Indomethacin je levný analog ibuprofenu v tabletách, ale podobnost mezi léky spočívá v tom, že oba léky jsou protizánětlivé léky. Tablety indomethacinu obsahují další účinnou látku - indomethacin 25 mg.
Na rozdíl od ibuprofenu není předepsán dětem do 14 let a častěji se používá při léčbě onemocnění pohybového aparátu..
Droga patří k symptomatickým lékům, má přijatelné náklady a velký seznam kontraindikací a vedlejších účinků.
Indomethacin nelze užívat déle než 10 dní podle doporučení lékaře..
Ibuprofen nebo ketoprofen
Oba léky patří do stejné farmakologické skupiny a mají výrazný protizánětlivý, antipyretický a analgetický účinek..
Na rozdíl od ibuprofenu je ketoprofen silnějším lékem, který se používá jako analgetikum pro různé stavy..
Ibuprofen se nejlépe používá ke snížení vysoké tělesné teploty a ketoprofen - pro bolesti kloubů a svalů.
Pediatři dávají přednost užívání ibuprofenu, protože je lépe snášen a má méně kontraindikací a vedlejších účinků.
Konečně
Ibuprofen - stejně jako jeho analogy mají stejný terapeutický účinek, i když mohou mít odlišné složení. Bez ohledu na to, který lék ze skupiny NSAID se používá, musíte jej vypít nejvýše 7 dní.
Je důležité si uvědomit, že takové léky nevylučují příčinu onemocnění, ale pouze dočasně zastaví obecnou kliniku. Pro úspěšnou terapii je proto nutné provést komplexní léčbu předepsanou lékařem..
Ibuprofen je účinné širokospektrální činidlo, které dobře funguje s jinými léky, ale nepoužívá se s léky podobné skupiny.
Analogy tablet ibuprofenu
Ibuprofen je jedním z nejpopulárnějších představitelů třídy nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), které se v klinické praxi úspěšně používají již více než půl století. Jeho vysokou účinnost potvrzuje obrovská poptávka po této droze mezi spotřebiteli..
Užívání ibuprofenu plně vyhovuje moderním standardům terapie bolesti. Snadné použití, dostupnost a rozmanitost lékových forem činí z Ibuprofenu lék volby pro mnoho nemocí, což je klíč k úspěšné léčbě.
Jak to jde
Ibuprofen je derivát kyseliny propionové, který má analgetické, protizánětlivé a mírné antipyretické účinky. Ve srovnání s jinými NSAID má méně gastrointestinálních vedlejších účinků. Užívání nízkých dávek také nezvyšuje pravděpodobnost infarktu..
Po vstupu do těla se ibuprofen rychle hromadí v krevním řečišti a společně s průtokem krve dosahuje zánětlivého zaměření. Právě zde dochází k jeho hlavní činnosti, která spočívá ve zlepšení oběhu, aktivaci intracelulárního metabolismu, snížení propustnosti cévních stěn a produkci zánětlivých mediátorů. To snižuje tělesnou teplotu, bolest a otoky měkkých tkání.
Lék je schopen zlepšit pohyblivost kloubů, proto je často předepsán pro kloubní patologie: artritida, artróza, dna, spondyloartróza a osteochondróza. Je také účinný při traumatických úrazech: modřinách, podvrtnutí, vykloubení a zlomeninách..
Ibuprofen lze použít při komplexní terapii onemocnění dýchacího a urogenitálního systému. Hlavním směrem jeho použití jsou však horečnaté stavy, včetně postvakcinační horečky, bolestí hlavy a zubů, bolestivých období, osteoartrózy a syndromu bolesti při urolitiáze..
Informační přehled: pravidelné užívání ibuprofenu snižuje riziko rakoviny plic u silných kuřáků.
Ibuprofen je schválen pro použití u dětí od 6 let a u těhotných žen v 1. a 2. trimestru. Je k dispozici ve formě tablet a tobolek s prodlouženým uvolňováním, pilulek, ve vodě rozpustných šumivých tablet a pastilek, granulí pro přípravu vodného roztoku, rektálních čípků, suspenzí, kapek pro orální podání, krémů a gelů 5%.
Analogy ibuprofenu
Existují dva typy analogů jakéhokoli léčiva: náhražka může mít zcela stejné složení nebo může obsahovat jinou účinnou látku, ale má podobný terapeutický účinek. První se nazývají synonyma a používají se v případě:
- stažení původního léčiva z výroby;
- nedostatek léku v prodeji;
- významný rozdíl v cenách v kategorii rovnocenných výrobků.
Prostředky, které se liší od originálu v účinné látce a názvu, ale jsou předepsány pro stejné patologie, se nazývají analogy. Mají stejný terapeutický účinek, ale jeho síla může být více či méně a tolerance lepší nebo horší. Existují také významné rozdíly v kontraindikacích a možných nežádoucích účincích..
Je třeba poznamenat, že ne všechny léky, které patří do stejné farmakologické skupiny, jsou analogy. Proto může pouze ošetřující lékař doporučit, jak vyměnit ibuprofen.
Ibuprofen má mnoho strukturních analogů a různých náhražek. Ne všechny jsou však k dispozici v tak rozmanitých formách. Například pro dětské suspenze nebo tablety s prodlouženým uvolňováním je k dispozici pouze několik značek..
Léky - synonyma
Následující léky mají složení podobné ibuprofenu:
- Nurofen, Nurofen Forte;
- Deblock. K dispozici pouze ve formě 200 mg tablet, které se nepoužívají u dětí mladších 12 let;
- Dolgit (Německo);
- Mig 200, Mig 400;
- Ibutop. Pouze jedna léková forma je gel;
- Ibufen (Polsko). Suspenze oranžové barvy s chutí a vůní pomeranče se používá u dětí od 6 měsíců;
- Ibufen Forte, Ibufen Ultra. Tobolky 200 mg s tekutinou uvnitř;
- Ibunorm, Ibutard;
- Ibusan. Tablety 200 a 400 mg;
- Ibuprom. Tablety 200 a 400 mg;
- Burana. Tablety 200 a 400 mg;
- Brufen. K dispozici ve formě tablet, sirupu pro děti, gelu pro vnější použití;
- Faspik. Tablety 200 a 400 mg, granule pro přípravu roztoku pro orální podání 200, 400 a 600 mg. Výrobek má příjemnou chuť máty a ananasu;
- Solpaflex. K dispozici v 300 mg tobolkách a 200 mg tabletách, neexistuje žádná forma uvolňování pro děti;
- Suprofen;
- Pedea. Vyrábí se pouze ve formě roztoku pro intravenózní podání a používá se výhradně u novorozenců;
- Arthrokam;
- Další Uno Express.
Nurofen je nejznámější konkurent Ibuprofenu a jeden z jeho prvních obchodních jmen. Byl to Nurofen, který byl poprvé schválen k prodeji bez lékařského předpisu ve Velké Británii a od roku 1983 se stal velmi populárním ve všech zemích. Nurofen britské výroby se stále prodává v ruských lékárnách.
Hlavní rozdíl mezi Nurofenem a Ibuprofenem je širší výběr forem a dávek: lze jej zakoupit v tabletách po 200, 400, 600 a 800 mg; ve formě sirupu pro děti; krém, mast a gel pro vnější použití.
Hlavní typy Nurofenu jsou prezentovány v několika odrůdách:
- Nurofen Forte - lék se zvýšenou dávkou ibuprofenu až do 400 mg;
- Nurofen Express se liší od běžného Nurofenu tím, že se prodává v kapslích s tekutým obsahem a působí rychleji;
- Nurofen Express Forte je dvojitá dávka Nurofen Forte ve formě tobolek;
- Nurofen Express Neo obsahuje ibuprofen ve formě lyzinátu, díky čemuž se rychleji rozpouští v žaludku.
Nurofen pro děti představuje sirup a suspenze s ovocnou příchutí, šumivé tablety a rektální čípky. Obsah účinné látky v nich se sníží na 100 mg v suspenzi a na 60 mg v čípcích.
Kombinované léky
Tato skupina zahrnuje léky se dvěma účinnými látkami, z nichž jedna je ibuprofen. V kombinaci tyto látky vzájemně zesilují vzájemné působení, čímž se zvyšuje protizánětlivý, analgetický a antipyretický účinek. Jejich současné použití však významně zvyšuje riziko nežádoucích účinků..
Je třeba poznamenat, že výsledky velkého počtu provedených studií nenechávají žádné pochybnosti o výhodě kombinace ibuprofenu a paracetamolu oproti monoterapii. Tato kombinace je považována za bezpečnou a nákladově efektivní, ale co je nejdůležitější, poskytuje stabilní terapeutický účinek při eliminaci syndromu bolesti různé etiologie..
Seznam léků obsahujících ibuprofen a paracetamol:
- Další;
- Ibuklin v kapslích, Ibuklin Junior v dispergovatelných tabletách pro děti od 2 do 12 let;
- Brustan;
- Nurofen Long;
- Nurofen Multi Symptom;
- Hayrumat;
- Brufica plus, odpružení.
Novigan je další kombinovaný přípravek s ibuprofenem doplněným o pitofinon hydrochlorid a fepiveriniumbromid. Obě další složky mají relaxační účinek na hladké svaly vnitřních orgánů.
Analogy
Nejúčinnějším a cenově dostupným analogem ibuprofenu je nepochybně paracetamol. Podle výsledků experimentů překonává v analgetickém účinku ibuprofen a zvláště dobře zvládá bolesti hlavy a kloubů. Protizánětlivé vlastnosti jsou však u ibuprofenu mnohem silnější. Oba léky lze použít ke zmírnění horečky a bolesti, ale Ibuprofen je vhodnější pro dlouhodobou léčbu.
Paracetamol je známější a má mírnější účinek na zažívací orgány, takže jej lze užívat nalačno. Nevýhodou ibuprofenu je dráždivý účinek na sliznice gastrointestinálního traktu (GIT), takže se pije až po jídle.
Nepochybnou výhodou paracetamolu je cena, protože je levnější nejen než ibuprofen, ale také většina léků podobného účinku. V lékárnách se náklady na balení tablet paracetamolu pohybují od 5 do 15 rublů.
Při absenci účinku monoterapie lze ibuprofen užívat společně s paracetamolem, je však třeba vzít v úvahu dávkování. Společný příjem těchto prostředků je povolen osobám starším 16 let.
Další populární náhražkou ibuprofenu je kyselina acetylsalicylová nebo aspirin. Nemá však protizánětlivý účinek a může způsobit vedlejší reakce trávicího systému. Je velmi nežádoucí užívat tyto látky společně, protože to dramaticky zvyšuje riziko toxických účinků na gastrointestinální trakt..
Pro zmírnění zánětu jsou vhodné prostředky založené na indomethacinu a diklofenaku. Pokud je nutné zastavit bolestivý syndrom, měli byste věnovat pozornost lékům s přípravkem Ketorolac: Ketanov, Ketokam, Ketanov atd. Ve většině případů však taková náhrada nebude zcela ekvivalentní: ve srovnání s ibuprofenem je jejich bezpečnostní profil výrazně nižší.
Léky na bázi metamizolu sodného mohou také pomoci zmírnit bolest a zánět: Analgin, Baralgin, Pentalgin, Tempalgin, Bellalgin, Bral, Maxigan, Nobol, Revalgin, Andipal atd..
závěry
Ibuprofen a jeho analogy mají podobné terapeutické účinky, i když mohou obsahovat různé účinné látky. Bez ohledu na zvolený lék je důležité si uvědomit, že jakýkoli lék ze skupiny NSAID můžete užívat ne déle než týden.
Rovněž je třeba vzít v úvahu převážně symptomatický účinek NSAID, protože eliminují především příznaky, nikoli příčinu onemocnění. Lékař by proto měl určit režim podávání a dávkování léků..
Ibuprofen je velmi účinný při rychlém zmírnění bolesti, zánětu a horečky. Jeho bezpečnost byla prokázána klinickými zkouškami a díky výdeji z lékařských lékáren a dostupné ceně je Ibuprofen lékem volby pro většinu pacientů..
Podobné léky mohou být vynikající náhražkou ibuprofenu, pokud je neúčinný. Nedostatek požadovaného výsledku léčby je často spojen s individuálními charakteristikami organismu. V tomto případě lékař doporučí lék, který je vhodný pro konkrétního pacienta..
Tablety ibuprofenu - analogy a náhražky
K odstranění zánětlivého procesu a snížení tělesné teploty se často používají nesteroidní protizánětlivé léky. Mnoho lidí pije ibuprofen, ale má mnoho vedlejších účinků, takže někteří pacienti dávají přednost jeho nahrazení analogy.
Předepisování ibuprofenu
Ibuprofen je NSAID na bázi účinné látky se stejným názvem. K dispozici v tabletách obsahujících 50 mg účinné látky. Pro děti si koupí suspenzi, pak se lék nazývá Ibuprofen-Akrikhin. Při konzumaci dochází k následujícím farmakologickým účinkům:
- pokles tělesné teploty;
- potlačení zánětu;
- analgetický účinek.
To je způsobeno potlačením aktivity produkce cyklooxygenázy, kyseliny arachidonové a prostaglandinu. Je však třeba mít na paměti, že ibuprofen inhibuje agregaci krevních destiček. Proto se zvyšuje riziko krvácení..
Lék se vylučuje močí, proto se opatrně používá při onemocnění ledvin.
Ibuprofen je dostupný nejen v tabletách, ale také ve formě masti. Tím se rozšiřuje spektrum účinku. Proto je jeho použití rozděleno do dvou typů.
- Systémová aplikace. Lék je indikován k odstranění zánětlivého procesu, doprovázeného horečkou při bolestech pohybového aparátu, onemocněním nervové tkáně, ORL orgánů, zubů. Často se předepisuje na infekce.
- Externí použití se provádí u myalgie, artralgie, neuralgie. Účinné při sportovních úrazech, náhodných pádech.
Dávkovací režim je individuální. Nejvyšší koncentrace léčiva je indikována u dospělých. Děti mohou pít léky pouze s tělesnou hmotností vyšší než 6 kg. Zvažte kontraindikace.
Nežádoucí účinky a kontraindikace
Ne každý pacient dává přednost užívání ibuprofenu, když se objeví horečka. To je spojeno s mnoha vedlejšími účinky. Mohou být pozorovány u každé osoby, zejména při překročení dávky:
- pancytopenie;
- lokální a systémové alergické reakce;
- zažívací potíže, porucha tvorby stolice, dyspeptické poruchy;
- gastritida, stomatitida, kolitida, hepatitida, žloutenka;
- selhání ledvin, hematurie, proteinurie, cystitida, nefritida;
- bolest hlavy, zřídka meningitida;
- bronchiální astma, bronchospazmus;
Tento léčivý přípravek je kontraindikován pro gastrointestinální vředy, závažné kardiovaskulární poruchy, závažné poškození jater a ledvin. Nedoporučuje se užívat ve 3. trimestru těhotenství u dětí s tělesnou hmotností do 6 kg. Ostatní kontraindikace jsou relativní. To znamená, že lék lze pít se systémovým lupus erythematodes, srdečním selháním, diabetes mellitus.
Některé z kontraindikací jsou pozorovány při lokálním použití. Patří sem těhotenství, kojení, děti do 14 let. Nedoporučuje se používat mast, gel v případě narušení integrity pokožky.
Jak vybrat analog?
Mnoho pacientů má na užívání ibuprofenu negativní reakci. Můžete použít analogy, které tělo snáze vnímá. Většina léků patří do skupiny NSAID. Seznam náhradníků je uveden v tabulce.
Droga | Léčivá látka | Cena |
Ibuklin | Ibuprofen, paracetamol | 150-250 |
Nurofen | Ibuprofen | 90-200 |
Paracetamol | Paracetamol | 10-20 |
Aspirin | Kyselina acetylsalicylová | 5-15 |
Meloxikam | Meloxikam | 60-80 |
Ibuklin, Nurofen, Aspirin patří k vývoji první generace. Jejich účinek na lidské tělo je průměrný; je možné mnoho vedlejších účinků. Meloxikam patří mezi léky druhé generace. Proto je jeho účinnost mnohem vyšší, riziko negativních reakcí se projevuje v menší míře..
Mnoho drahých léků může obsahovat stejný ibuprofen, paracetamol ve složení, ale mají mnohem vyšší cenu. To je způsobeno skutečností, že jsou vyráběny drahými farmaceutickými společnostmi v Evropě nebo Americe. Proto jsou náklady nadhodnoceny, i když účinek je stejný.
Ibuprofen nebo Ibuclin
Mnoho lidí neví, jaký je rozdíl mezi Ibuclinem a Ibuprofenem pro snížení horečky a zánětu. Rozdíl spočívá v aktivních složkách. Ibuprofen obsahuje pouze účinnou látku se stejným názvem. Ibuclin obsahuje ibuprofen i paracetamol. Proto se jeho aktivita zvyšuje.
Ibuklin se doporučuje zvolit u lidí, kteří nemají žádné kontraindikace pro užívání paracetamolu.
Ibuklin je lék pro kombinované působení. Současně obsahuje 2 složky, proto je zvýšen protizánětlivý, antipyretický, analgetický účinek.
Lék je indikován k použití při bolestech infekční a zánětlivé povahy, myalgie, neuralgie, artralgie, algodismenorea. Účinek je pozorován rychle, během prvních 30 minut. Existuje však mnoho vedlejších účinků:
- dyspeptické poruchy, zánět gastrointestinálního traktu;
- nespavost, deprese, meningitida, ztráta sluchu, rozmazané vidění;
- přepětí krevního tlaku, srdeční selhání, snížení počtu krevních výrůstků;
- bronchospazmus, lokální a systémové alergické reakce;
- zánět ledvin, otoky, cystitida.
Existuje více kontraindikací než ibuprofen kvůli další přítomnosti paracetamolu. Lék je povolen pro děti pouze od 12 let. Produkt se nedoporučuje používat současně s léky, které obsahují NSAID.
Jaký je rozdíl mezi Nurofenem?
Nurofen je lék k potlačení horečky, zánětu, bolesti. Obsahuje také ibuprofen, ale jeho koncentrace v každé tabletě je třikrát vyšší. Je to 200 mg. Nurofen se vyrábí ve formě sirupu, který mohou konzumovat děti od narození. Koncentrace ibuprofenu v něm je nižší než v tabletách. Vyrábět masti pro pacienty trpící artralgií, myalgií, neuralgií.
Nežádoucí účinky a kontraindikace jsou stejné jako u ibuprofenu. Vyskytují se častěji, protože koncentrace účinné látky je vysoká. Ale lék je vhodný pro pacienty, kteří trpí silnou bolestí, kterou je obtížné odstranit jinými léky. Při čerpání finančních prostředků se berou v úvahu následující faktory:
- průběh aplikace je krátký, protože postupné zvyšování koncentrace léčiva v krvi zvyšuje riziko nežádoucích účinků;
- pokud musí pacient dlouhodobě užívat pilulky nebo sirup, pravidelně se provádějí laboratorní testy stolice, krve a moči, které odhalují odchylky;
V klinických studiích bylo prokázáno, že dlouhodobé užívání ibuprofenu ovlivňuje reprodukční systém. U žen se ovulační cyklus mění. Ale tyto důsledky jsou reverzibilní.
Kdy pít paracetamol?
Paracetamol je léčivý přípravek se stejnou účinnou látkou. Patří do skupiny analgetik, antipyretik. Z tohoto důvodu má následující farmakologické vlastnosti:
- anestézie;
- antipyretický účinek;
- protizánětlivý účinek.
To je zajištěno potlačením produkce prostaglandinů, účinkem na centrum termoregulace v hypotalamu. Lék je indikován k použití při bolestech různých genezí. Například myalgie, neuralgie, artralgie, popáleniny, migrény, bolesti zubů. Ve srovnání s nesteroidními protizánětlivými léky má paracetamol mnohem méně vedlejších účinků:
- dyspeptické poruchy;
- hepatotoxický účinek;
- pokles počtu krevních destiček, leukocytů, neutrofilů, agranulocytů;
- lokální a systémová alergická reakce.
Paracetamol prochází placentární bariérou. Neexistuje však žádný negativní účinek na plod (nebo nebyl zjištěn žádný negativní účinek). Proto se na rozdíl od ibuprofenu může používat během těhotenství. Dávkování je kontrolováno, další pilulky se neberou. Antipyretika jsou předepsána pouze jako poslední možnost.
Kdo potřebuje pít aspirin?
Aspirin je léčivo na bázi kyseliny acetylsalicylové. Látka patří do skupiny NSAID, proto je mechanismus účinku založen na inhibici aktivity cyklooxygenázy. Nastává následující farmakologický účinek:
- pokles tělesné teploty;
- odstranění zánětu;
- potlačení bolesti;
- snížená agregace krevních destiček.
Rozsah indikací pro použití je rozsáhlý. Lék se používá nejen při vysokých teplotách, ale také k prevenci infarktu myokardu, trombózy. Lék patří do skupiny antikoagulancií. Měli byste si však být vědomi vedlejších účinků:
- zažívací potíže, zánět trávicího traktu a jater;
- bolest hlavy, meningitida, zhoršení zraku, tinnitus;
- nedostatečný počet krevních destiček, erytrocytů, hemoragický syndrom, prodloužená doba srážení krve;
- zánět ledvin, selhání ledvin;
- lokální a systémové alergické reakce.
Z jedné dávky léku se vedlejší účinky neobjeví. Výjimkou jsou alergické reakce. Lék často vede k zánětu gastrointestinálního traktu, ale to vyžaduje dlouhodobou léčbu. Je kontraindikován v 1. a 3. trimestru těhotenství. Ve 2. trimestru je užíván opatrně, podle přísných indikací.
Účinnost meloxikamu
Meloxicam je 2 generace analgetik, antipyretik. Patří do skupiny NSAID, takže jeho aktivita se vyvíjí blokováním cyklooxygenázy. Na rozdíl od ibuprofenu je meloxikam účinnější. Účinek na tělo nastává okamžitě a zlepšuje pohodu pacienta.
Experimenty a studie ukázaly, že Meloxicam má vlastní neutralitu.
Činidlo je indikováno pro použití při zánětlivých onemocněních kloubů, systémové revmatoidní artritidě, spondyloartritidě. Na rozdíl od jiných NSAID má několik vedlejších účinků. Mezi nimi se rozlišují následující podmínky:
- dyspepsie, eroze a gastrointestinální vředy, stomatitida;
- závratě, bolesti hlavy;
Lék je kontraindikován pouze v případě peptického vředového onemocnění, těhotenství a laktace, dětí do 15 let. Na rozdíl od ibuprofenu může být meloxikam použit k vážnému poškození jater, ledvin, kardiovaskulárního systému.
Které antipyretikum zvolit?
Lékaři doporučují nesnižovat tělesnou teplotu, pokud je nižší než 38,5 stupňů. Pokud horečka zesílí, je nejlepší podat antipyretikum, které vám během nemoci pomůže cítit se lépe. Je obzvláště důležité to udělat u malých dětí, protože u nich může dojít ke vzniku záchvatů na pozadí zvýšení tělesné teploty. To povede k neurologickým poruchám, zničení části neuronů v mozku..
Většina lékařů doporučuje léky na bázi paracetamolu. Antipyretikum má vysokou aktivitu, ale méně nežádoucích účinků než NSAID. Pokud má pacient kontraindikace pro tuto skupinu léků, používají se nesteroidní léky. Většina léků obsahuje ibuprofen. Má antipyretickou, protizánětlivou, analgetickou aktivitu.
Ze skupiny NSAID je lepší se rozhodnout pro antipyretika nejnovější generace. Nejprve si přečtěte pokyny k použití. Část prostředků se použije v případech, kdy se zvýší pouze místní tělesná teplota. Například s artritidou, artrózou.
Sdílej se svými přáteli
Udělejte něco užitečného, nebude to trvat dlouho
Ibuprofen - analogy tablet, mastí a dětského ibuprofenu
Existuje mnoho léků - analogy ibuprofenu. Vyznačují se podobným terapeutickým účinkem, ale liší se svým složením. Obvykle se doporučují k použití, pokud ibuprofen vyvolává negativní vedlejší reakce. Analogy ibuprofenu by měly být používány pouze podle pokynů lékaře, samoléčba vždy přináší zdravotní riziko.
Aktivní složka ibuprofen
Ibuprofen je derivát kyseliny fenylpropionové. Rychle se vstřebává v zažívacím traktu a vstupuje do krevního řečiště. Mechanismus jeho působení je spojen se skutečností, že je schopen blokovat syntézu prostaglandinů. Tyto látky jsou mediátory zánětlivých reakcí, které způsobují bolest a zvýšení tělesné teploty..
Po podání je maximální koncentrace ibuprofenu v krvi dosažena po 2 hodinách. Kromě toho je rovnoměrně distribuován ve všech tkáních. To vám umožní rychle snížit bolest a zmírnit horečku při různých patologických stavech..
Účinná látka je téměř úplně metabolizována v játrech. Produkty rozpadu - metabolity - se vylučují téměř všechny močí a malá část střevem. To znamená, že ibuprofen působí velkou zátěž na játra a ledviny. Jeho koncentrace v krvi začíná rychle klesat po čtyřech hodinách, ale teprve po dni je tělo zcela očištěno.
Indikace a kontraindikace pro použití
Ibuprofen je považován za účinný při onemocněních pohybového aparátu. Kromě toho, že dlouhodobě zmírňuje bolestivý syndrom, jeho protizánětlivé vlastnosti urychlují proces léčby.
U těchto patologií je ukázán lék:
- osteochondróza;
- artritida;
- artróza;
- dna;
- revmatismus;
- radikulitida atd..
Kromě toho lze lék použít jako sanitku pro bolesti svalů a kloubů různých druhů. Ibuprofen se široce používá k úlevě od bolesti a horečky při nachlazení a chřipce. V těchto případech se však doporučuje používat, když teplota těla vzrostla nad 38,5 ° C..
Dnes je Ibuprofen předepisován při komplexní léčbě následujících onemocnění:
adnexitis - zánět přídavků dělohy;
proktitida - zánět sliznice konečníku a sigmoidního tračníku;
nemoci orgánů ORL atd..
Tablety ibuprofenu nejsou předepsány dětem do 12 let. Ve vzácných případech je povoleno používat jej k léčbě dětí po 6 letech, které váží více než 20 kg. Je však povoleno používat jiné formy. Kontraindikací je také věk lidí starších 60 let..
Lék není předepsán, pokud je pacientovi diagnostikováno žaludeční vředy.
Je to kontraindikováno v následujících případech:
- s přecitlivělostí na jednotlivé složky;
- se závažným porušením funkce jater a ledvin;
- se srdečním selháním středního a těžkého stupně;
- ve třetím trimestru těhotenství.
S velkou opatrností je nutné provádět léčbu ibuprofenem v 1. trimestru těhotenství. To je způsobeno skutečností, že snadno prochází placentou. Proto může během tvorby vnitřních orgánů plodu vyvolat vývoj nitroděložních anomálií. Během laktace je také nežádoucí ji používat k léčbě, protože účinná látka proniká do mateřského mléka.
Droga se používá s velkou opatrností v přítomnosti:
- Hypertenze.
- Diabetes mellitus.
- Astma.
- Problémy s hematopoetickým systémem.
- Patologie optického nervu.
Což je lepší - ibuprofen nebo paracetamol?
Velmi často existuje otázka, která je lepší - paracetamol nebo ibuprofen. Léky mají podobný symptomatický účinek. Nedávné laboratorní studie ukázaly, že ibuprofen má silnější antipyretický účinek, proto by při absenci kontraindikací mělo být v případě potřeby upřednostněno zmírnění horečky.
Na druhou stranu paracetamol zmírňuje bolesti hlavy a kloubů rychleji, ale ibuprofen je schopen zmírnit stav s menstruačním syndromem. Pokud jde o bolest v krku, oba léky mají stejný účinek. Ale při sinusitidě nebo otitis media je Ibuprofen užitečnější díky svým protizánětlivým vlastnostem..
Je také možné říci, co je lepší, s přihlédnutím k tomu, jak toxické jsou tyto léky v případě předávkování:
Paracetamol může způsobit vážné poškození jater. Jeho použití je obzvláště nebezpečné v kombinaci s alkoholem, může vyvolat nevratné změny ve struktuře orgánu..
Ibuprofen je pro ledviny škodlivější. Může také zvýšit riziko mrtvice a infarktu...
Pokud budete postupovat podle pokynů k použití, pak paracetamol velmi zřídka vede k nežádoucím účinkům. Někdy se mohou objevit alergické reakce, které neohrožují zdraví. Ale při použití ibuprofenu jsou nežádoucí účinky velmi časté. Problémy vznikají zejména z gastrointestinálního traktu ve formě ulcerace sliznice.
Analogy léku Ibuprofen v tabletách
Nejbližší analogy ibuprofenu:
- Aspirin;
- Paracetamol;
- Analgin;
- Indomethacin.
Všechna výše uvedená činidla se vyznačují tím, že obsahují další účinnou látku. To znamená, že léky lze užívat, pokud existuje individuální intolerance k ibuprofenu..
Aspirin je analog, který má nejbližší antipyretický účinek na tělo. Léčivou látkou je kyselina acetylsalicylová. Může způsobit vážné vedlejší účinky a má mnoho kontraindikací. Zejména může negativně ovlivnit orgány trávicího systému..
Bezpečnějším analogem je paracetamol. Je užíván ke zmírnění bolesti a snížení horečky, ale jeho dlouhodobé užívání je nebezpečné kvůli jeho negativnímu účinku na jaterní buňky. Na druhou stranu je tento lék méně nebezpečný pro gastrointestinální trakt, je dokonce povoleno jej užívat na prázdný žaludek..
Analgin také patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Účinnou látkou v něm je metamizol sodný. Rychle se vstřebává v gastrointestinálním traktu, takže terapeutický účinek se dostaví během půl hodiny a přetrvává až několik hodin. Účinná látka je schopna blokovat nervová zakončení, díky čemuž se do mozku nevysílají signály bolesti. Kromě toho má lék antipyretické a protizánětlivé účinky..
Analgin je nejlepší pro léčbu bolesti hlavy a migrény, je účinný při horečce způsobené nachlazením nebo infekcí. Doporučuje se užívat léky s antibiotiky, v tomto případě se terapeutický účinek těchto látek zrychlí. Kromě toho se analgin používá k onemocněním krvetvorných orgánů i po operaci. Ale při bolesti kloubů a svalů není analgin vysoce účinný. Také se nedoporučuje užívat jej při komplexní léčbě anginy pectoris, sinusitidy, otitis media a rýmy..
Indomethacin je levný lék, který může také nahradit ibuprofen. Analog má dobré protizánětlivé vlastnosti, ale indomethacin není příliš vhodný lék na zmírnění tepla a bolesti. Nejčastěji se používá při léčbě onemocnění pohybového aparátu. Tento léčivý přípravek má mnoho kontraindikací a vedlejších účinků, proto není vhodný pro děti do 14 let..
Léčiva, která obsahují stejnou účinnou látku, ale zároveň je jejich složení poněkud pozměněno, jsou rovněž považována za analogy. Zpravidla se používají, pokud lék není v prodeji nebo pokud je jeho cena mnohem vyšší. Tyto léky mají podobný terapeutický účinek, ale některé rozdíly mohou být v kontraindikacích a možných vedlejších reakcích.
Běžným analogem je Nurofen. Dodává se v různých formách, což usnadňuje dávkování. Z hlediska jeho účinku je lék naprosto totožný s ibuprofenem. Kontraindikace a vedlejší účinky se také shodují..
Kombinované fondy jsou také považovány za analogické. Zejména NEXT je velmi žádaný. Obsahuje ibuprofen a paracetamol. Tato kombinace účinných látek výrazně zvyšuje analgetické a antipyretické vlastnosti léčiva. Lék by neměl být užíván k úlevě od poúrazových a pooperačních syndromů. Je zakázáno během těhotenství a při špatném srážení krve. Nejčastěji se předepisuje na nachlazení, které je doprovázeno vysokou horečkou a horečkou..
MIG se také považuje za efektivní. Vzhledem k přítomnosti velkého množství dalších složek lék dobře zmírňuje bolesti hlavy, ale doporučuje se ho užívat pouze za účelem zmírnění záchvatů neurologické povahy.
Mezi zahraničními léky je známý indický lék Novigan. Obsahuje několik účinných látek: ibuprofen, pitofenon hydrochlorid a fenpiveriniumbromid. Vzhledem ke své vysoké účinnosti je předepisován pouze dětem starším 16 let. Kromě toho, že lék má analgetické a protizánětlivé účinky, je schopen zmírnit křeče hladkého svalstva. Je účinný při menstruačním syndromu.
Absolutním analogem ibuprofenu je polský lék Ibuprom. Vyrábí se pouze v tabletách, je předepsán pacientům starším 12 let. Jeho cena je mnohem vyšší, ale podle recenzí je méně vedlejších účinků. Indikace pro použití této drogy jsou stejné jako u ibuprofenu.
Ibuprofenová mast a analoga gelu
Existuje také mnoho analogů gelu a masti. Jedním ze známých léků je Dolgit se stejnou účinnou látkou. Tento lék po aplikaci na klouby zlepšuje jejich pohyblivost a snižuje otoky. Zobrazen je lék na různá zranění. Používá se k léčbě bolesti dolní části zad, artrózy, burzitidy a jiných podobných onemocnění. Velmi často se používá pro ztuhlost pohybů v oblasti ramen..
Další analog, diklofenak, je založen na účinné látce diklofenak diethanolamin. Tento lék se používá při bolestech páteře, neuralgii, myalgii. S jeho pomocí je bolestivý syndrom zmírněn na pozadí poranění, stejně jako v pooperačním období. Lék je indikován k léčbě revmatických onemocnění a zánětlivých procesů kloubů.
Diclac gel se často předepisuje k úlevě od lokálního zánětu kloubů a svalů, vazů a šlach. Je to také analog, ve kterém je aktivní složkou diklofenak sodný. Lék je poměrně silný, takže ho musíte pečlivě kombinovat s jinými léky..
Další účinnou mastí je Bystrumgel, který má široké spektrum účinku. Je předepsán pro různé kloubní a svalové patologie. Obsahuje účinnou látku ketoprofen.
Přípravky - analogy dětského ibuprofenu
Z analogů dětské medicíny je nejoblíbenější sirup Nurofen. Jedná se o přesnou náhražku a přichází ve formě sirupu. Je předepsán pro děti od 3 měsíců do 12 let. Dávkování se liší v závislosti na věku. Součástí soupravy je speciální stříkačka, která usnadňuje přesné dávkování. Tento lék je velmi účinný a trvá 8 hodin. Teprve po této době je povoleno přijímat.
Dalším analogem je lék Nise, který se vyrábí v tabletách a ve formě suspenze. V prvním případě je lék předepsán po 3 letech a suspenze je indikována pro přijetí od 2 měsíců do 12 let. Lék obsahuje nimesulid. Tato látka je schopna snížit horečku a snížit bolest a zánět. Lék je považován za účinný při bolesti kloubů a svalů..
Panadol je široce používán ke snížení teploty. Tento analog je schválen pro použití u dětí od 3 měsíců do 12 let. Vyrábí se ve formě suspenze. Teplota může být snížena až na 6 hodin. Je povoleno znovu podávat lék až po stanoveném čase. Protože aktivní složkou je paracetamol, je předávkování velmi nebezpečné..
Ztráty Paměť
Můžeš zemřít na bolest hlavy? Neurolog - o příznacích a léčbě migrény
Jak se provádí CT vyšetření mozku a co ukazuje?
Validol nebo nitroglycerin: kdy je užívat a jaký je mezi nimi rozdíl?
Jak zlepšit mozkovou cirkulaci?
Příčiny a léčba cerebrovaskulárních křečí
Závratě u mužů: klasifikace, příčiny a příznaky nemocí
Druhy a příčiny vzniku hrbolů na hlavě ve vlasech
Prasknutí cévy v oku: co dělat, příčiny a léčba, důsledky a prognóza
Ucho, oko a chrám na jedné straně bolí
Zvyšuje tlak koňaku nebo klesá?