Co je nebezpečný analgin?
Pulty v drogerii jsou plné NSAID s antipyretickými účinky. Mezi nimi je u našich matek velmi oblíbený metamizol sodný, lépe známý jako analgin. Asi před 30 lety byl předepsán bez lékařského předpisu, dokonce i tříletým dětem. Ukázalo se však, že droga byla tak nebezpečná, že byla zakázána téměř ve všech vyspělých zemích. Promluvme si, proč nemůžete vzít analgin ze všeho v řadě při každé příležitosti.
Jak funguje metamizol sodný
Účinná látka léčiva metamizol sodný je účinné antipyretikum a analgetikum. Má protizánětlivý účinek a dobře zmírňuje bolestivý syndrom s:
renální a biliární kolika;
Metamizol sodný inhibuje produkci prostaglandinů, látek, které zvyšují citlivost receptorů na jiné mediátory bolesti (histamin a bradykinin). Ve srovnání s ibuprofenem a paracetamolem má méně výrazný antipyretický účinek, ale lépe zmírňuje bolest.
Nebezpečí analginu
Jako každý NSAID s širokým použitím byl analgin předepisován (a stále je předepisován) doslova ze všeho. Byl předepsán pacientům po operaci, na nachlazení nebo akutní respirační virové infekce, bolesti zad atd..
Agranulocytóza (kód ICD-10 D70)
Jedná se o krevní patologii, při které hladina leukocytů v krvi klesá na kritickou úroveň a je nahrazena granulocyty a monocyty. Výsledkem je, že pacientova odolnost vůči bakteriálním a plísňovým infekcím také klesá téměř na nulu..
Při absenci účinné imunitní odpovědi začínají typické příznaky infekce:
slabost a bolest hlavy;
horečka (zvýšená teplota);
bolest kloubů;
vředy v ústech.
Vědci z University of Uppsala (Švédsko) vypočítali, že výskyt agranulocytózy při užívání analginu je 1: 1439 případů. To není příliš malé vzhledem k široké dostupnosti této drogy. Studie konstatuje, že agranulocytóza se může vyvinout i po jedné dávce.
Nebezpečí analginu bylo považováno za dostatečné k zákazu ve většině zemí Evropy a Severní Ameriky nebo k omezení jeho volného prodeje.
Ve kterých zemích je analgin zakázán
Je třeba říci, že debata o tom, proč by v žádném případě neměl být užíván analgin, zejména u dětí, probíhala téměř do 60. let. Droga je stále účinná a nikdo nechtěl přijít o zisky. Farmaceutické společnosti se však postupně vzdaly argumentů vědců..
V řadě zemí je droga zcela zakázána, v jiných (například v Německu) se vydává přísně na lékařský předpis.
Země, kde je zakázán metamizol sodný a komerční přípravky na něm založené:
Švédsko (zakázáno od roku 1972)
USA (zakázáno od roku 1977);
Analgin v Rusku
Až donedávna byl analgin zařazen do Seznamu životně důležitých a základních léčivých přípravků, avšak od roku 2009 je z něj vyloučen. Na trhu lékáren nyní existují bezpečnější analogy:
V pokynech k použití analginu je jasné varování, že je zakázáno jej používat bez konzultace s lékařem. Rovněž by neměl být opilý déle než 3 dny jako antipyretikum a déle než 5 dní jako anestetikum.
Současně je droga stále široce používána v lékařské praxi, včetně poskytování neodkladné lékařské péče..
Proč by se analgin neměl podávat dětem
V každém pediatrickém doporučení, které slyšíte, bude vždy spousta varování před drogami.
Důvod je stejný jako u dospělých - nebezpečí agranulocytózy, stejně jako vysoká pravděpodobnost anafylaktického šoku.
Analgin je dostupný ve formě tablet, intravenózních / intramuskulárních roztoků, rektálních čípků.
Jako jasnou ilustraci toho, proč by se analgin neměl podávat dětem za jakékoli teploty, uvedeme příklad ze studie vědců z University of Utah (USA).
V roce 2002 bylo čtyřleté mexické dítě přijato do městské nemocnice v Salt Lake City a byla mu diagnostikována horečka, septická artritida a přetrvávající neutropenie (patologický pokles u typu bílých krvinek). Ukázalo se, že předtím dostalo dítě určitý počet dávek metamizolu sodného, který je v Mexiku ve volném oběhu. Dříve byla matka chlapce hospitalizována s rozsáhlou sepsí - a také kvůli tomu, že drogu nekontrolovatelně užívala s metamizolem.
Při vysoké teplotě u dítěte vždy zvolte bezpečný lék proti bolesti, analgin - pouze na doporučení pediatra nebo lékaře sanitky.
Analgin: proč je zakázáno
Analgin
Analgetikum se vyrábí jako tablety, roztok pro intravenózní nebo intramuskulární podání, kapsle. Jedna tableta nebo 1 ml roztoku obsahuje 500 mg sodné soli metamizolu.
Tablety jsou baleny v blistrech po 10 až 20 kusech, které jsou baleny v kartonových krabičkách. Roztok je v ampulích o objemu 2 ml. Jedna krabička obsahuje paletu s 10 ampulkami.
Populární výrobci Analginu v Rusku jsou Pharmstandard, Grotex LLC, Obolenskoe FP, Organika. Cena analgetika se pohybuje od 7 do 100 rublů.
- Horečka doprovázející zánětlivé a infekční procesy
- Mírná nebo mírná bolest (neuralgie, kolika, migréna, zubní onemocnění, myalgie, menstruace, pooperační období).
Analgin je kontraindikován pro použití při bronchospasmu, dysfunkci ledvin nebo jater, nesnášenlivosti derivátů pyrazolonu, těhotenství a dětí mladších 3 měsíců. Anestetikum se také nepoužívá na zánět střev, bypass koronární arterie, G6PD, krvácení a vředy z gastrointestinálního traktu, rýma, leukopenie.
Dalšími kontraindikacemi jsou hyperkalemie, onemocnění krve, kopřivka vyvolaná příjmem NSAID, anémie, poruchy krvetvorby, CHOPN. Upozornění Analgin je předepsán pro hypotenzi, abstinenční příznaky, pyelonefritidu, somatické nemoci, CHF, cukrovku. Ischemická choroba srdeční, kouření.
Jedna dávka tablet pro dospělé je 0,5-1 pilulky (0,25-0,5 g). Pilulky se pijí 2-3krát po celý den po jídle.
Můžete vypít maximálně 1 g metamizolu sodného najednou. Lze užít až 3 g Analginu denně.
Dávka pro děti se počítá v závislosti na hmotnosti (5-10 mg / kg). Tablety se dítěti podávají 2-3krát denně..
Roztok analginu se podává i / m nebo i / v. Dávkování - 1-2 ml roztoku až 3krát denně. Lze použít až 2 g drogy denně.
Dávka pro děti je 0,1-0,4 ml na 10 kg tělesné hmotnosti. U dítěte do 1 roku se Analgin podává intramuskulárně. Léčba nemůže trvat déle než 3 dny.
Nežádoucí účinky Analginu:
- Renální dysfunkce
- Anafylaxe
- Bronchospasmus
- Angioedém
- Agranulocytóza
- Porucha srdeční frekvence
- Kožní vyrážky
- Snížení počtu leukocytů v krvi
- Hypotenze
- Oliguria a další.
Proč zakázáno
Analgin byl objeven v roce 1920 náhodou německým chemikem Ludwigem Knorrem. Vědec se pokusil vylepšit vzorec Pyramidon. Během experimentu dostal řešení, jehož účinnost je několikanásobně vyšší než u aminofenazonu.
Ale již 50 let po objevení Analginu se po celém světě začaly objevovat alarmující zprávy, že NSAID mají mnoho negativních příznaků. Někteří lékaři navíc tvrdili, že 7% pacientů užívajících metamizol sodný zemřelo. V roce 1980 proto WHO doporučila, aby každá země opustila populární NSAID..
Proč je Analgin po celém světě zakázán, lze pochopit zkoumáním výsledků studií provedených v řadě zemí. Vědci ze Španělska tedy zjistili, že metamizol často vyvolává anafylaxi u alergiků, což někdy vede k náhlé smrti..
Analgin byl ve Spojených státech zakázán v roce 1977. Příčina - zvýšená pravděpodobnost agranulocytózy, což je smrtelné onemocnění krve.
Odborníci z Německa zjistili, že během 5 let (1981-1986) u všech pacientů užívajících metamizol byl zaznamenán fatální výsledek v 94 případech. Navíc 46 lidí zemřelo na agranulocytózu. Poté byl Analgin v Německu zakázán bez lékařského předpisu..
Negativní zkušenost potvrdili také vědci ze Švédska. V této zemi byla droga zakázána v roce 1999. V roce 2000 byl Analgin přerušen v Singapuru a Irsku.
Abyste pochopili, proč je Analgin v Evropě zakázán, měli byste si přečíst výsledky řady studií..
Odborníci z Itálie, USA a Německa tedy prokázali, že v procesu štěpení Analginu se kanabinoidní receptory vážou. Tyto složky interagují s cyklooxygenázami typu 1-2.
Výsledkem je oslabená imunita a tělo může snáze zachytit infekce různého druhu (horečka, vředy, nemoci kloubů, stomatitida). Na pozadí těchto onemocnění se může objevit dušnost a otok hrtanu..
Nebezpečnou komplikací těchto stavů je zápal plic, enteropatie (nekrotická), toxická hepatitida. Taková onemocnění mohou vést ke smrti pacienta..
Když se ukázalo, proč je Analgin v Evropě zakázán, měla by si každá osoba, která nakupuje NSAID v ruských lékárnách, myslet, že tento lék lze použít pouze ve výjimečných případech. A pokud dojde k bolesti, je lepší poradit se s lékařem. Ve skutečnosti dnes existuje mnohem bezpečnější NSAID, které mají stejně slabý terapeutický účinek..
Je pravda, že je analgin zakázán?
Je Analgin škodlivý? Je Analgin zakázán po celém světě? Co je to alergie na analgin? Jedná se o běžný lék proti bolesti, který vyvolává více otázek ohledně jeho užívání než u jiných léků. Lék, který je vysoce účinný a má minimální maloobchodní cenu, přesto není tak jednoduchý, jak se zdá. Jedná se o vážný lék, který při nesprávném použití může velmi dobře způsobit vážné poškození zdraví..
Je nějaká škoda pro Analgina
Tento lék je derivát pyrazolonu, má řadu důležitých vlastností:
- antipyretikum;
- lék proti bolesti;
- protizánětlivý (nízká hladina).
Mechanismus účinku léku je způsoben schopností jeho účinné látky blokovat produkci cyklooxygenázy, enzymu odpovědného za zpracování kyseliny arachidonové na prostaglandiny (hlavní účastníci zánětlivých procesů, které vyvolávají zvýšení tělesné teploty a zvýšení bolesti). Metamizol neumožňuje, aby bolestivé impulsy překročily prah citlivosti centra bolesti, snižují reakce mozku na negativní pocity vyvolané různými podněty.
Tento lék je běžným prostředkem proti bolesti, kterého se dosahuje inhibicí funkce prostagalndinů. Má schopnost normalizovat zvýšené hodnoty teploměru, což je možné v důsledku snížení produkce speciálních chemikálií, které ovlivňují procesy výměny tepla v těle. Lék má schopnost zmírnit křeče v důsledku účinku na hladké svaly svalových orgánů a jejich uvolnění.
Analgin, navzdory skutečnosti, že jeho použití může vyvolat nebezpečné následky, patří k nenarkotickým analgetickým látkám. Toto jmenování umožňuje použít jako antispazmodikum, antipyretikum a analgetikum..
Tento léčivý přípravek se používá pro následující indikace:
- přetrvávající migrény;
- bolest zubů (na krátkou dobu, do okamžiku vyhledání lékařské pomoci);
- menstruační bolesti;
- neuralgie;
- ledvinová, střevní kolika;
- bolestivé pocity doprovázející zranění, popáleniny, řezné rány, pooperační zotavení;
- zvýšená tělesná teplota s ARVI.
Navzdory skutečnosti, že je Analgin zakázán v řadě evropských zemí, mnoho lidí si jej kupuje bez doporučení lékaře. Jen málo lidí studuje indikace a kontraindikace pro jeho použití, zajímají se o pravděpodobné vedlejší účinky. Tento léčivý přípravek, navzdory své zjevné bezpečnosti, však může vážně poškodit lidské zdraví..
Je třeba si uvědomit, že existuje vysoká pravděpodobnost vzniku alergie na Analgin. Toto anestetikum, jehož hlavní účinnou látkou je metamizol sodný, může při velmi častém užívání bez dodržování lékařských doporučení vyvolat vývoj závažných alergických reakcí. Lék velmi rychle prochází všemi fázemi absorpce do systémového oběhu, proto se reakce mohou vyvinout téměř okamžitě. Alergie na příznaky Analginu je spíše negativní a vyžaduje včasnou úlevu.
Obzvláště často se tato situace vyvíjí, když osoba užívá drogu dlouhodobě, zatímco odborníci ji považují za prostředek k poskytnutí rychlé pomoci (pro dočasné zmírnění negativních příznaků, po kterém následuje odvolání k lékařské instituci).
Je třeba si uvědomit, že tento lék není schválen pro použití všemi pacienty. Pokyn obsahuje seznam stavů, kdy je jeho použití zakázáno..
Analgin má následující kontraindikace pro použití:
- osobní nesnášenlivost nebo silná citlivost na kteroukoli ze složek léčiva;
- selhání jater, ledvin;
- dysfunkce cytostatik, inhibice krvetvorných procesů, včetně těch pozorovaných během užívání cytostatických látek;
- leukopenie;
- dědičná hemolytická anémie, jiné typy této patologie;
- revmatické záchvaty;
- dysmenorea;
- děti do 10 let;
- těhotenství (zejména první a poslední trimestr);
- intolerance na nesteroidní léky, bronchiální astma a akutní reakce na aspirin.
Jak Analgin poškozuje lidské zdraví? Tento lék je schopen vyvolat výskyt takových vedlejších účinků:
- bolesti hlavy;
- závrať;
- výskyt vyrážky na kůži doprovázený silným svěděním);
- nižší hodnoty krevního tlaku;
- horečnatý stav;
- riziko vzniku agranulocytózy (toto riziko se zvláště zvyšuje, pokud je lék užíván bez přerušení po dobu jednoho týdne nebo déle);
- leukopenie;
- hepatitida;
- anémie;
- dysfunkce jater, ledvin;
- zvýšený denní výdej moči;
- výskyt akutního selhání ledvin (které může negativně ovlivnit srdce).
Doba léčby pomocí tohoto léčiva vyžaduje pozornost několika důležitých bodů:
- Užívání tohoto léku je zakázáno za účelem zmírnění akutní bolesti v epigastrické oblasti. To může vést ke smazání nebezpečných příznaků a nedovolí tomu, aby osoba dostávala lékařskou pomoc včas. Lék s rozvojem těchto příznaků je možné vzít až po obdržení výsledků krevního testu a vyšetření odborníkem.
- Období dlouhodobé léčby vyžaduje povinné sledování krevního obrazu leukocytů, aby se zabránilo možné inhibici hematopoetických funkcí.
- Starší pacienti trpící onemocněním ledvin a jater by měli užívat nízké dávky léků, protože funkce jejich odstraňování z těla mohou být zpomaleny.
- Lidé trpící patologiemi z kardiovaskulárního systému musí neustále sledovat jejich srdeční frekvenci, ukazatele krevního tlaku, respirační frekvenci.
- Pacienti trpící závislostí na alkoholu, nesnášenlivostí některých léků, častými alergickými reakcemi, s bronchiálním astmatem, mají vysoké riziko vzniku anafylaktického šoku, proto by pilulky měly být užívány s maximální opatrností a pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře.
- Během léčby tímto lékem se obvyklá barva moči může změnit na načervenalou, což nepředstavuje žádné nebezpečí pro zdraví, ale je známkou vylučování metabolitů mimo tělo..
- Užívání léku těhotnými ženami může vážně poškodit zvláštní těhotenství, narušit normální vývoj orgánů a systémů plodu. Jeho použití během tohoto období je možné pouze na základě rozhodnutí lékaře po pečlivém zvážení přínosů pro matku a rizika pro plod..
- Dlouhodobé užívání léku může vést k silnému myelotoxickému účinku, proto se nedoporučuje.
Jak může Analgin ublížit člověku? Dlouhodobé užívání pilulek může vyvolat výskyt těchto problémů:
- pokles počtu leukocytů v krvi;
- poruchy orgánů kardiovaskulárního systému;
- problémy s fungováním centrálního nervového systému;
- výskyt útoků udušení;
- snížení hodnot krevního tlaku;
- rozvoj trombocytopenie;
- pokles funkčnosti imunity, kvůli kterému člověk začíná dlouho a často onemocnět.
Analgin je schopen vyvolat rozvoj závislosti, což se může projevit tím, že po opití každé pilulky se na velmi krátkou dobu zesvětlí, po které je nutné použít novou dávku drogy.
Každý by si měl pamatovat, že Analgin lze prodávat nejen v čisté formě. Účinná látka tohoto léku je obsažena v jiných přípravcích. Například Baralgina, Spazmalgina, Tempalgina, Pentalgina. Proto je třeba se vyhnout také jejich dlouhému a nekontrolovanému používání..
Proč je tato droga v některých zemích zakázána
Alergie na Analgin, mnoho vedlejších účinků, jejichž výskyt vyvolává, to vše vytváří předpoklady pro postupný zákaz tohoto léku. Některé evropské země již několik let tento lék ve svých lékárnách neprodávají..
V naší zemi se tento lék prodává, stejně jako další, které obsahují metamizol sodný, Baralgin a Tempalgin. Většina lidí neví, že Analgin je zakázán, ai když vědí, nevěnují pozornost jeho přítomnosti ve složení jiných, komplexních léků. To představuje vážné nebezpečí pro zdraví, protože protože si neuvědomují přítomnost metamizolu sodného v léku, mohou lék užívat častěji, než je povoleno (což způsobí vážné poškození jejich vlastního těla, protože je prokázáno poškození přípravku Analgin).
Mohu pít analgin?
Mohu se otrávit Analginem? Tato situace se může velmi dobře stát, stejně jako u jakékoli jiné drogy. Otrava analginem se stává realitou, když člověk lék užívá dlouhodobě, aniž by dodržoval pokyny.
Dávka, která je pro člověka smrtelná, se považuje za 15 až 20 gramů drogy.
Lék, pokud se používá k urgentní úlevě od syndromu bolesti, se užívá jednou, zpravidla nezpůsobuje vážné poškození těla. Pokud člověk tyto pilulky pije každý den, například aby se zbavil syndromu bolesti, který doprovází protahování nebo zlomeninu končetiny, zvýší se toxický účinek, což povede k rozvoji vedlejších reakcí..
Tento lék můžete pít pouze s cílem dosáhnout krátkodobého účinku, pro dlouhodobou terapii se nepoužívá.
Pokud člověk užije nejvýše 1–2 tablety na dávku, kterou může opakovat maximálně třikrát denně. Taková terapie navíc netrvá déle než tři dny, nebezpečí lze zabránit.
Jinak existuje vysoká pravděpodobnost vzniku nejnebezpečnějšího onemocnění - leukopenie. Je to spojeno se snížením produkce leukocytů látek nezbytných k ochraně člověka před rozvojem zánětlivých procesů, infekčních onemocnění. Sloučenina metamizolu sodného a amidopyrinu je považována za obzvláště nebezpečnou (tato kombinace byla aktivně použita před několika lety ke snížení zvýšené tělesné teploty). Toto sousedství vede k úplné smrti leukocytů, což je pro člověka extrémně nebezpečné..
Jak vidíte, lék má výhody i poškození. Pouze pacient, který se sám rozhodne, jaký lék vypije, aby zmírnil bolest, je odpovědný za své zdraví. Užívání farmaceutik předepsaných odborníkem v přísném souladu s pokyny přináší minimální zdravotní rizika.
Analgin můžete vždy nahradit jinými, bezpečnějšími léky. Používejte například léky obsahující paracetamol, ibuprofen, které dokonale snižují horečku a zmírňují bolest. Pokud je budete užívat podle přiložených pokynů, pak prakticky nepoškodí tělo..
Analgin - „bílá smrt“ nebo kouzelná hůlka?
Teplota desetileté dívky přesáhla čtyřicet a její matka byla v panice. Naléhavě zavolali okresního policistu, lékař řekl, že odchází, ale varoval: „V žádném případě nedávejte analgin! Ve všech vyspělých zemích je již dlouho zakázán, zejména pro děti! “
A čísla na elektronickém teploměru se neúprosně zvyšovala, a to navzdory skutečnosti, že dítě již dostalo nákladné a účinné (podle stejného okrsku a soudě podle reklamy) pozastavení. Čtyřicet jedna! Matka dívky se rozhodla podniknout extrémní opatření - zavolala na svou resortní kliniku (pracuje na ministerstvu vnitra) a odtud požádala o vyslání lékaře. O několik minut později už byl muž v bílém plášti poblíž postele pacienta a plnil injekční stříkačku... analginem. K panice v očích rodičů a plachých „A v Evropě mi bylo řečeno, že je analgin zakázán...“ klidně odpověděl:
- Uklidněte se, vím, co dělám.
Tento lék byl donedávna v tabletách a často v ampulích přítomen v každé domácnosti. Vypili jsme to (a stále je mnoho těch, kdo to pijí), když jsme měli bolesti zubů, hlavy, kloubů nebo svalů... ale téměř vždy, když jsme měli bolesti! Ale je pravda, že v některých zemích a seznam těchto zemí není malý, je dnes analgin oficiálně zakázán a nelze jej koupit v žádné lékárně. A v Rusku a zemích bývalé SNS nyní existuje aktivní antipropaganda tohoto zdánlivě zázračného prostředku.
Co bychom měli dělat - úplně se toho vzdát, brát to všechno stejně opatrně nebo jako dříve polykat analgin na bolest? Zkusme na to přijít.
Analgin nebo metamizol sodný je donedávna populární analgetikum, které je v některých zemích aktivně stahováno nebo zakázáno. To nám dává Wikipedia. Například ve Švédsku je zakázán od roku 1972, v USA od roku 1977. Podobně analgin není upřednostňován v Japonsku a Austrálii. Hlavním důvodem zákazu užívání analginu je riziko vzniku agranulocytózy. Slovo obtížně vyslovitelné a děsivé znamená nezvratné (v závažných případech) změny ve složení krve, v důsledku čehož je člověk bezbranný proti bakteriálním a plísňovým infekcím. Vývoj tohoto onemocnění může vést ke smrti...
Jaké další vedlejší účinky má analgin??
Může potlačit funkci kostní dřeně.
Při nepravidelném používání snižuje počet leukocytů a krevních destiček v krvi.
Může způsobit závažné alergie.
Musí být užíván velmi opatrně, pokud se vyskytnou onemocnění ledvin, jater a žaludku. S vředem - rozhodně ne!
Ale navzdory tak hroznému obrazu má analgin také výhody oproti jiným drogám.
Je to efektivní! Zmírňuje téměř jakoukoli akutní bolest.
Velmi levné ve srovnání s jinými léky proti bolesti.
Prodává se u nás (zatím) bez lékařského předpisu.
K dispozici v jakékoli lékárně.
Nyní se podívejme na toto nebezpečí z druhé strany. Už jste si někdy mysleli, že jakýkoli, téměř každý lék má vedlejší účinek, že pravděpodobně v každém pokynu k lékům najdete tato hrozná slova: „Až do smrti“? Na světě nyní neexistuje jediný lék, který by byl zcela bezpečný! Dokonce i neškodné (zdánlivě) kapky proti kašli mohou být vážně otráveny, pokud jsou konzumovány bez zastavení..
Nejprve je třeba si uvědomit, že analgin neléčí, ale pouze zmírňuje příznaky, to znamená, že může být užíván v extrémních případech, ale okamžitě zahájit léčbu nemoci. Pokud máte nemilosrdný bolest zubů a máte po ruce pouze analgin, vezmeme si jej k uklidnění bolesti a co nejdříve běžíme k zubaři a nepolykejte magické pilulky s novými záchvaty bolesti. Totéž platí pro další nemoci..
Pojďme tedy k použití analginu vyvodit následující závěry:
Pijeme to pouze v případě potřeby, ne předem.
Pamatujte, že pouze zmírňujeme bolest, ale skutečný důvod této bolesti přetrvává a musíme jít k lékaři a nechat se léčit.
Nepijte analgin často a hodně.
Další seznam, který naznačuje (podle odborníků), kdy můžete použít analgin jednou a nebát se následků:
S akutním záchvatem migrény.
S menstruační bolestí.
Z kocovinového syndromu (ano, ano!).
Bolest zubů.
Jako antipyretikum při velmi vysokých teplotách.
V každém případě je volba na vás. Pamatujte na jednu věc - život s námi není opakovaně použitelný a musíme na jedné straně žít s potěšením, a ne s utrpením, a na druhé straně být opatrní a gramotní. Jakékoli excesy, včetně negramotného a častého užívání drog, mohou mít smutné následky..
Proč byl analgin v mnoha zemích zakázán
Před několika lety se Analgin (metamizol sodný) používal po celém světě jako lék proti bolesti. Dnes však mnoho civilizovaných zemí jeho používání zakazuje. Hlavní složkou Analginu je aktivní prvek metamizol. Stále existují neshody ohledně jeho výhod a poškození..
Proč byl tedy Analgin zakázán??
Metamizol sodný je NSAID podobný ibuprofenu a aspirinu. Je dodáván jako analgetikum, které zmírňuje bolest a snižuje horečku, pokud je přítomno.
V některých zemích tento lék upadl v nemilost. Jako první to provedlo Švédské království (1974). Po několika desetiletích se však lék objevil znovu v lékárnách (1995). Brzy, o čtyři roky později, byl metamizol sodný opět stažen z trhu..
Lék dnes nelze použít ve většině civilizovaných zemí (Británie, USA, Japonsko, Austrálie).
Zpočátku bylo možné lék zakoupit kdekoli bez lékařského předpisu. Nyní je zakázán ve více než čtyřiceti zemích.
Zákaz je vysvětlen skutečností, že léčba je příčinou některých škodlivých účinků, z nichž jedním je závažné onemocnění krve. I když je tento škodlivý účinek (agranulocytóza) zaznamenán extrémně zřídka, zdravotní péče některých států se rozhodla těmto následkům zabránit. Kromě toho byla zaznamenána i úmrtí..
Proto se dnes doporučuje používat jiná anestetika s nejmenším množstvím vedlejších účinků (například Ibuprofen, Paracetamol). Navzdory skutečnosti, že jakýkoli lék má škodlivé účinky, ale metamizol sodný má více z nich.
Fakta o vedlejších účincích a nebezpečích metamizolu sodného se stále ověřují. Kvalitativní výzkum naznačuje, že jiné běžně užívané léky proti bolesti se neliší ve škodlivých účincích..
V některých zemích lze metamizol sodný užívat pouze podle pokynů lékaře, jiné se uvolňují bez něj. Často se prodává pod různými názvy, takže před nákupem stojí za přečtení složení léčivého přípravku.
V naší zemi metamizol sodný nepatří k nepovoleným lékům, někdy se užívá v kombinaci s jinými léky k účinnému boji s intenzivní horečkou..
Jádrem obtíží však je, že lidé užívají metamizol sodný kdykoli chtějí. Jeho hlavním účelem je snížit teplotu. Někteří jej také používají k odstranění bolesti, i když v takových případech se doporučují antispazmodika.
Ty jsou neškodnější a mají méně nežádoucích účinků. Značný počet lidí užívá metamizol sodný bezdůvodně.
Mnoho odborníků se domnívá, že rizika léčby jsou přehnaná a že jsou stejná jako u léků s podobnými účinky. Ale podle důkazů jiných závažných studií jsou vedlejší účinky léčby (anafylaxe, agranulocytóza a leukémie) dostatečně velké, aby ji odstranily z pultů lékáren. Jak vidíte, každý má svou pravdu..
Přestože nemáme metamizol sodný zakázaný, neměli byste ho brát často. Je lepší jej úplně nahradit jiným lékem s podobnými vlastnostmi..
Pomáhá Analgin s bolestmi hlavy a jak to správně užít
Je Analgin škodlivý? Je Analgin zakázán po celém světě? Co je to alergie na analgin? Jedná se o běžný lék proti bolesti, který vyvolává více otázek ohledně jeho užívání než u jiných léků. Lék, který je vysoce účinný a má minimální maloobchodní cenu, přesto není tak jednoduchý, jak se zdá. Jedná se o vážný lék, který při nesprávném použití může velmi dobře způsobit vážné poškození zdraví..
Popis a farmakologické působení
"Analgin" je analgetikum s analgetickými, protizánětlivými a antipyretickými účinky. "Analgin" je derivát pyrazolonu. Vyrábí se v několika formách: v tabletách, injekčním roztoku a ve formě rektálních čípků. Hlavní účinnou látkou "Analgin" je metamizol sodný. Jedna tableta léčiva obsahuje 500 mg. Kompozice také obsahuje pomocné látky: bramborový škrob, mastek, stearát vápenatý, rafinovaný cukr. Tablety jsou obvykle bílé nebo nažloutlé barvy s hořkou chutí. Vyrábí se v nebuněčném balení po 10 kusech, v blistrech (obrysové balení) po 10 kusech. Injekční roztok obsahuje 250 mg (25 procent) nebo 500 mg (50 procent) metamizolu sodného. Rektální čípky, v závislosti na dávce, obsahují 100 mg nebo 250 mg účinné látky. Prášek "Analgin" se rychle rozpouští ve vodě, což je velmi výhodné, pokud potřebujete co nejdříve dosáhnout maximálního obsahu léčiva v těle..
Složky analginu se rychle vstřebávají do těla a projeví svůj účinek během 20-40 minut. Během dvou hodin dosáhne účinek léku svého maxima.
Analogy
Cena "Analginu" (10 ks) je od 10 rublů. Je třeba mít na paměti, že existují podobné prostředky, podobné z hlediska aktivní složky:
- „Analgin Ultra“.
- „Analgin UBF“.
- "Analgin chinin".
- Analgin Rusfar.
- „Analgin Bufus“.
- Optalgin.
Analgin a jeho analogy lze zakoupit v jakékoli lékárně. Měly by být uloženy ve vaší domácí lékárně jako účinný lék proti bolesti. A pak bude možné v krátké době odstranit nepohodlí..
"Analgin" je tedy uznáván jako účinný lék na mnoho druhů bolesti
Je důležité jej užívat podle dávek uvedených v pokynech a dodržovat nuance použití. Pouze tehdy bude náprava bezpečná.
Indikace pro použití
Přiřazeno "Analgin" s mírným nebo středně silným syndromem bolesti, zejména s bolestmi hlavy, myalgií, neuralgií, pooperační bolestí, dysmenorií, s bolestivou menstruací, s renální nebo jaterní kolikou v komplexní terapii antispasmodiky. Doporučuje se užívat lék na horečku způsobenou infekčními a zánětlivými onemocněními. Ke snížení horečky můžete také použít přípravek "Analgin", ale musíte nejprve stanovit diagnózu a příčinu zvýšení tělesné teploty.
Výstup
Analgin v ampulích je extrémně účinný při akutní bolesti nebo chronickém syndromu, proto je tak často předepisován lékaři. Je třeba si uvědomit, že pouze uklidňuje bolest, ale neléčí základní příčinu nemoci. Po ukončení syndromu bolesti byste měli podstoupit komplexní vyšetření a zjistit skutečnou příčinu bolesti, která musí být léčena.
V současné době existuje obrovský výběr léků. Mohou být použity orálně, kapáním, injekcí, ve formě čípků. Některé z nich se objevily na pultech lékáren ne tak dávno a některé si drží vedoucí pozice dlouho a sebevědomě. Takovým lékem je analgin. Existuje asi 90 let. Mnozí si budou myslet, že přežila svou užitečnost, ale není tomu tak. Analgin je velmi populární droga. Koneckonců, s jeho pomocí se můžete zbavit bolesti. Doslova z řečtiny se překládá jako bezbolestné.
Kontraindikace a vedlejší účinky
Nedoporučuje se užívat přípravek "Analgin" v případě přecitlivělosti na složky léčiva a deriváty pyrazolonu (tribuzon, butadion), se sklonem k bronchospasmu, zhoršené funkci ledvin a jater, krevním onemocněním. Nepoužívejte lék během těhotenství, zejména v prvním trimestru a do šesti týdnů před porodem.
Neaplikujte si „Analgin“ pod kůži: může dojít k podráždění.
Přes dobrou snášenlivost přípravku "Analgin" jsou při užívání léku možné vedlejší účinky, jako je kožní vyrážka, Quinckeho edém a ve vzácných případech - anafylaktický šok. S tendencí k bronchospasmu může užívání přípravku "Analgin" vyvolat bronchopulmonální záchvat. Při dlouhodobém užívání léku je možná leukopenie, agranulocytóza. Někdy se také zaznamenává dysfunkce ledvin..
V případě předávkování se mohou objevit nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha, tinnitus, křeče, diatéza a kožní vyrážka. Když se tyto příznaky objeví, je nutný výplach žaludku. V obtížných případech může být nutná symptomatická léčba.
speciální instrukce
Analgetický účinek léčiva se zvyšuje, pokud je kombinován s vitaminem B1, kodeinem, fenobarbitalem. Dlouhodobé užívání tohoto léku vyžaduje pravidelný krevní obraz. Tento lék ve vodném roztoku nelze kombinovat s oxidačními činidly, protože při míchání je pozorována oxidace..
S ohledem na recenze lékařů je „Analgin“ derivát pyrazolonu. Má antipyretické, protizánětlivé, analgetické účinky. Pokud máte pochybnosti o užívání drogy, je vhodné poradit se s odborníkem.
Způsob podání a dávkování
Přípravek "Analgin" je předepisován ústy (tablety), intravenózně nebo intramuskulárně. Tablety se nejlépe užívají po jídle. Dávka pro dospělé, podle pokynů k použití, je 0,25-0,5 g 2 nebo 3krát denně, pro děti - 5-10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti 3-4krát denně. U revmatismu se doporučuje užívat 0,5-1 g třikrát denně.
Maximální denní dávka přípravku "Analgin" by neměla překročit 3 g.
Při silné bolesti se přípravek "Analgin" podává intramuskulárně nebo intravenózně. Dospělí jsou předepisováni 1-2 ml injekčního roztoku (25% nebo 50%) 2-3krát denně, ale denní dávka by neměla překročit 2 g léčiva. Dětem je předepsáno 0,1-0,2 ml (50%) nebo 0,2-0,4 ml (25%) roztoku "Analginu" na každých 10 kg tělesné hmotnosti.
Formulář vydání
Analgin je farmaceutický průmysl prezentován v různých formách uvolňování. Vyrábí se ve formě:
- Tablety;
- Rektální čípky;
- Injekční roztoky - a lze jej použít intramuskulárně i intravenózně.
Existuje samostatná kategorie fondů - dětský Analgin. Představují jej tablety a svíčky. Dávka hlavní složky je zde 500 mg.
obecná informace
Použití léčiva pomáhá inhibovat aktivitu cyklooxygenázy. stejně jako snížení tvorby prostaglandinů. Vedení impulsů podél spinothalamických, gangliobulbárních traktů klesá. Zvyšuje se přenos tepla, zvyšuje se prahová hodnota excitability thalamových center.
Nástup účinku léčiva po aplikaci se pohybuje od půl hodiny do 1 hodiny.Úroveň vazby bílkovin na aktivní metabolit se pohybuje od 50 do 60%. Po zničení v játrech vylučování prochází ledvinami.
Analgin se používá při bolestech různého původu (bolesti hlavy, neuralgie - bolest šířící se po nervu, radikulitida, myositida - zánět svalů), horečnaté stavy a při vysokých teplotách
Přečtěte si také: Jak odstranit syndrom kocoviny
Léčba
Účinnost následné terapie závisí na době zahájení terapeutických opatření.
První pomoc
Pokud u oběti dojde k otravě analginem, měl by být okamžitě přivolán lékařský tým. Před příjezdem sanitky je poskytována první pomoc:
- Odstraňte zdroj intoxikace. Nenabízejte jídlo, pouze velké množství tekutiny.
- Vyvolávejte zvracení. Z těchto akcí bude výsledek, pokud člověk pil prášky po dobu 40 minut. zadní. Při praní vypijte 1,5 litru vody, umělé vyvolání zvracení dotykem prstů na kořeni jazyka. Pokud je pacient v bezvědomí, je výplach žaludku zakázán..
- Příjem sorbentů. Léky pomohou vázat zbývající toxické látky, které se dostaly do krve. Typicky se používá aktivní uhlí. U dospělých se užívá až 30 g, u malého dítěte by měla být dávka snížena na polovinu. Vezměte v intervalech 5 hodin 10 g sorbentu.
- Pokud sanitka nedorazí a po otravě uplynuly více než 3 hodiny, je nutné očistit střeva. To je nutné provést pomocí procedury klystýru. Solný roztok se připraví v objemu 1 litr a 1 lžička. sůl. Tato opatření pomohou odstranit z těla zbytky toxických sloučenin..
- Neustále je sledován stav oběti. Doporučuje se položit pacienta na vodorovný povrch. Otočte tělo na bok, aby nedošlo k udušení vlastními zvratky.
Hlavní kontraindikace
Nepoužívejte tento přípravek:
- děti do deseti let;
- osoby s přecitlivělostí na léčivo a deriváty pyrazolonu;
- nastávající matky v 1. a posledním trimestru;
- pacienti se systolickým krevním tlakem;
- osoby s aspirinovým astmatem a dysfunkcí kostní dřeně.
Analgin je kontraindikován v případě poruch krvetvorby, bronchospasmu, v prvním trimestru těhotenství, stejně jako v případě individuální nesnášenlivosti léku
Jsou dány děti
Návod k použití uvádí, že analgin je podáván dětem pouze v případě vážných indikací..
Poznámka! Při léčbě dětí starších 12 měsíců. používají se pouze svíčky.
Tabletu lze dítěti podat až po 10 letech. Injekce jsou předepsány výhradně při kriticky vysoké teplotě.
U dětí starších 6 měsíců je analgin předepisován v dávce 5-10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti 3-4krát denně nebo 0,025-0,25 g na dávku, v závislosti na věku
Důsledky otravy metamizolem sodným
Předávkování analginem může mít různé důsledky v závislosti na délce a závažnosti intoxikace, rychlosti první pomoci, přítomnosti doprovodných patologií, věku oběti.
Lze pozorovat následující důsledky:
- smrt z předávkování metamizolem sodným;
- vývoj poruch jater a ledvin;
- krvácení do vnitřních orgánů s následnou poruchou jejich funkce, jejichž závažnost závisí na závažnosti poranění;
- zejména infekční nemoci způsobené poruchami funkce imunitního systému.
Jak to vzít správně
Podle pokynů se tablety Analginu užívají 2-3krát / 24 hodin, každá 250-500 mg. Maximální povolená dávka pro dospělého je 4000 mg nebo 8 tablet, pro dítě - 2000 mg nebo 4 tablety.
Pijeme celý lék s dostatečným množstvím tekutiny. Nápoj by měl být teplý. Podává se 1krát analgin dětem a dospívajícím do 14 let v dávce 8–16 mg / kg. Dospělí a děti starší 15 let mohou užívat až 1 g nebo 2 tablety metamizolu.
Vysoká teplota
Analgin lze použít pro děti při teplotách nad 38,5 stupňů. Pokud jsou přítomny křeče, měly by být sníženy nižší frekvence..
Lék nemůžete užívat déle než 72 hodin. Pokud je však nutné pokračovat v užívání léku, musíte se poradit s pediatrem, provést krevní test.Léčba nepříznivě ovlivňuje žaludeční sliznici. Z teploty se tedy analgin užívá před jídlem nebo bezprostředně po něm..
Pokud plánujete dát svému dítěti analgin v tabletách, pak dítě ve věku od 2 do 3 let může být maximálně 50-100 mg najednou. Dětem ve věku 3–5 let je předepsáno 100–20 mg drogy
Pro bolesti srdce
Analginové tablety pomáhají při bolestech srdce. Pokud dojde k nepohodlí, je povoleno vzít 1 kartu. Lék nabývá účinku po 15 minutách. Takové léky jako Corvalol, Valocordin, Validol mají nejlepší účinek. Místo Analginu můžete dát 1 jazýček pod jazyk. Validol nebo kapejte 30-40 kapek Valocordinu.
Na bolesti hlavy
Analgin účinně tlumí bolest. Může být užíván pro bolesti hlavy. Maximální přípustná dávka jsou dvě tablety najednou. Můžete užít až 6 tablet denně. Lék musíte vypít velkým množstvím vody..
Dlouhodobé a silné bolesti hlavy, které nereagují dobře na úlevu od bolesti, naznačují přítomnost bolestivých ložisek v těle. Právě oni musí být identifikováni a léčeni.
Poznámka! Léčba eliminuje pouze příznaky. Nebojuje s příčinou syndromu bolesti.
Chcete-li objasnit diagnózu, musíte se poradit s lékařem. Zjistí příčinu, předepíše lék, který pomůže navždy se zbavit bolesti hlavy. Místo Analginu můžete vypít 1 kartu. Paracetamol.
Bolest břicha
Tento lék nemůžete užívat bezmyšlenkovitě. Se zánětlivými patologiemi gastrointestinálního traktu je Analgin nejen neúčinný, ale také nebezpečný. Jeho složky mohou způsobit vážné poškození trávicího traktu. Pokud není možné okamžitě konzultovat s lékařem, abyste odstranili nepohodlí, musíte si vzít léky proti bolesti, jako je Omeprazol nebo No-shpa.
Menstruační bolesti
Pokud dolní část břicha silně bolí, můžete si vzít 1 kartu. Analgin. Odpověď na otázku, jak dlouho lék působí, závisí na jednotlivých parametrech a intenzitě syndromu bolesti. Účinek nastává přibližně 15-20 minut po podání.
Časté užívání léku může poškodit zdraví. Proto bude lepší, když žena věnuje pozornost bezpečnějším lékům proti bolesti - Ketanov nebo No-shpu.
Na bolest zubů
Analgin pomáhá dobře zvládat silné bolesti zubů. Doporučuje se začít užívat lék s 1/2 tablety. Pokud nepohodlí přetrvává, je dovoleno pít zbytek.
Bolest zubů je často doprovázena horečkou, zánětem tváří, dásní a celkovým zhoršením pohody
Rada! Před použitím léku vypláchněte ústa teplou vodou a trochou sody.
Místo tohoto léku můžete vzít 1 kartu. Drotaverina. Kafrový alkohol také pomáhá vyrovnat se s bolestmi zubů..
Pro koho je Analgin obzvláště nebezpečný
Pravděpodobnost vzniku závažných reakcí přecitlivělosti je vyšší u pacientů s následujícími patologiemi:
- přecitlivělost na NSAID (astmatická nebo alergická reakce);
- bronchiální astma;
- nesnášenlivost etanolu;
- nesnášenlivost benzoátů (běžné konzervační látky).
Analgetikum by mělo být podáváno s opatrností obětem s mnohočetným traumatickým poškozením tkáně. Je-li pacientovi diagnostikována akutní patologie srdce a krevních cév (zejména infarkt myokardu) nebo arteriální hypotenze, je nutné pečlivé monitorování hemodynamických charakteristik.
Riziko komplikací farmakoterapie tímto lékem u lidí trpících dehydratací je vysoké.
Důležité: je-li diagnostikováno „akutní břicho“, neměl by se podávat metamizol sodný ani jiná analgetika, aby nedošlo k „rozmazání“ příznaků. Nejsou k dispozici žádné údaje o pravděpodobnosti malformací plodu pod vlivem přípravku Analgin
Z důvodu nedostatku informací se ženám, které se chystají stát matkami, důrazně doporučuje, aby se v raném a pozdním stadiu užívání drogy zdržely. Protože metamizol sodný částečně blokuje produkci prostaglandinů, je možné u nenarozeného dítěte časně uzavřít ductus arteriosus
Nejsou k dispozici žádné údaje o pravděpodobnosti malformací plodu pod vlivem přípravku Analgin. Z důvodu nedostatku informací se ženám, které se chystají stát matkami, důrazně doporučuje, aby se v raném a pozdním stadiu užívání drogy zdržely. Protože metamizol sodný částečně blokuje produkci prostaglandinů, je možné u nenarozeného dítěte časně uzavřít ductus arteriosus.
Metabolické produkty Analginu jsou schopny pronikat do mateřského mléka, proto by tento lék neměly ženy během kojení pít. V extrémních případech můžete dítě nakrmit nejdříve 2 dny po užití.
Interakce s jinými léky
Pokud používáte Analgin, nedoporučuje se současně užívat další léky proti bolesti. To zvyšuje toxický účinek léků. Kombinace Analginu a Paracetamolu je považována za obzvláště nebezpečnou. Může to vést k podchlazení..
Pokud potřebujete rychle snížit vysokou teplotu u dítěte pomocí tohoto léku, můžete kombinovat příjem difenhydraminu. Někdy se k této kombinaci přidává papaverin. Alternativně můžete kombinovat metamizol s přípravkem Suprastin a No-shpa.
Kombinace „Analgin + difenhydramin“ dobře pomáhá při „bílé“ horečce.
Metamizol a jód lze kombinovat při onemocněních kloubů. Recept na tření navrhuje použít 10 tablet analginu, 10 ml. kafr a 300 ml. lékařský alkohol. Metamizol musí být rozemletý v třecí misce, poté smíchán s kafrem, alkoholem a poté přidán jód. Tento recept se nedoporučuje pro jodismus a horečku..
Předávkování drogami
Průměrná smrtelná dávka je 5 g. U každé osoby se liší. Vše závisí na jeho hmotnosti, absorpční schopnosti ve střevě a dalších faktorech.
Pokud užijete více tablet tohoto léku, objeví se následující příznaky:
- snížení krevního tlaku;
- zvracení, zvracení;
- zvýšená srdeční frekvence;
- bolest v břiše.
Také v případě předávkování se mohou objevit křeče. Člověk může být bláznivý, jeho vědomí je narušeno.
Je důležité vědět, jak nebezpečná může být otrava tímto léčivým přípravkem. Pokud užijete velké množství pilulek, člověk ztratí vědomí, upadne do kómatu. Pravděpodobnost smrti je velmi vysoká.
Častěji však dochází k úmrtí v důsledku závažných infekčních komplikací, akutního selhání jater nebo ledvin. Osoba může zemřít na krvácení do srdce nebo mozku. Někdy je příčinou smrti paralýza dýchacího centra.
Otravě analginem lze zabránit přísným dodržováním dávky předepsané lékařem. Před použitím drogy byste si měli pečlivě přečíst pokyny.
Pomocné činnosti
První pomoc při předávkování je nedílnou a povinnou součástí léčby. Měli byste postupovat podle těchto kroků:
- Zavolejte sanitku.
- Poté propláchněte žaludek a použijte slabý roztok sody / soli nebo manganu.
- Vyvolávejte zvracení.
- Dejte pacientovi pít sorbent, který absorbuje všechny negativní a toxické látky a poté je vylučuje z lidského těla. V tomto případě vám pomůže aktivní a bílý uhlík, polysorb, smecta, enterosgel, enterosorb..
- Poté je oběť povinna vypít solné projímadlo nebo použít klystýr k důkladnému očištění gastrointestinálního traktu..
- Před příchodem lékaře poskytněte pacientovi hodně pití a úplný odpočinek.
Léčba otravy takovým lékem se provádí na lůžkovém oddělení nemocnice pod dohledem ošetřujícího lékaře.
Důležitou součástí léčby je nucená diuréza, která pomáhá vyplavovat škodlivé látky z krve. V případě poruchy funkce ledvin se provádí hemodialýza. Během rehabilitačního procesu se používají speciální antibiotika. Pokud zjistíte první příznaky otravy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a nedělajte samoléčbu, protože můžete vyvolat vznik závažných komplikací až do smrti včetně..
Analgin je populární lék proti bolesti, který byl testován časem a několika generacemi pacientů. Používá se k úlevě od bolesti a ke snížení horečky a podává se dětem i dospělým. Je předávkování přípravkem "Analgin" nebezpečné a co dělat, pokud se po užití drogy objeví známky otravy.
Nejznámější, nejoblíbenější a... nelegální drogy
V polovině 80. let minulého století několik světových studií najednou zjistilo, že ¾ léků proti bolesti prodávaných v té době prostřednictvím řetězců lékáren bylo naprosto zbytečné, toxické a měly závažné vedlejší účinky. Významná část z nich byla stažena z oběhu ve většině zemí světa. To však bohužel nemělo vliv na Rusko. My (a nejhorší věc - naše děti) dodnes předepisujeme léky, které mohou způsobit obrovské poškození zdraví a dokonce nám vzít život. Pojďme jmenovat některé z nich.
1. Analgin (metamizol sodný, dipyron)
Tato droga byla zakázána ve Švédsku v roce 1972, ve Spojených státech v roce 1977 a o něco později v Japonsku, Austrálii a řadě zemí EU. Proč jsou naše obvyklé, jako domácí pantofle, lék na bolesti zubů a jiné druhy bolesti ve vyspělých zemích tak vyděšené? Ukazuje se, že při jeho použití se riziko vzniku agranulocytózy (rozsáhlý pokles počtu bílých krvinek v důsledku poškození kostní dřeně) zvyšuje 23,7krát - onemocnění, při kterém k úmrtí dochází v 7% případů, a to je při včasné lékařské péči. Ale to není vše.
Bylo vědecky prokázáno, že užívání analginu může způsobit smrtelný anafylaktický šok. Americká lékařská komunita obvinila výrobce dipyronu Hoechst z toho, že ročně způsobil více než 7 000 úmrtí. Společnost, jejíž příjmy z prodeje analginu dosáhly stovek milionů dolarů, byla na pokraji zkázy, ale... pak došlo ke zhroucení SSSR a do naší země se vrhly všechny nevyžádané megatony léků proti bolesti, které byly vyhozeny ošklivým koštětem ze všech kontinentů..
2. Baralgin
"Baralgin" je kombinace stejného nešťastného analginu s antispazmodickými látkami - pitofenon hydrochloridem a fenpiveriniumbromidem. Vyrábí jej stejný Hoechst, který počátkem roku 1987 stáhl celý lék z německého farmaceutického trhu po roce dříve němečtí vědci analyzovali údaje o úmrtnosti na léky obsahující dipyron..
Ukázalo se, že užívání takových léků způsobilo smrt 94 lidí (ve 46 případech lidé zemřeli na agranulocytózu, ve 39 - na anafylaktický šok). Poté byl v Německu pozastaven prodej kombinovaných produktů s metamizolem sodným až do rozhodnutí soudu. Ale v Izraeli (1983) a řadě dalších zemí (Japonsko, Řecko, Saúdská Arábie a další) byli zcela staženi z farmaceutického trhu.
3. Spazmalgon
Toto je další variace analginu. V přípravku „Spazmalgon“ se sodná sůl metamizolu, stejně jako v přípravku „Baralgin“, kombinuje s hydrochloridem pitofenonu a fenpiveriniumbromidem. Proto se na tento lék vztahují veškeré zákazy vyspělých zemí týkající se látek obsahujících dipyron. Podle ukrajinských lékařů má narkotický účinek na tělo. Již po užití jedné pilulky „budete chodit jako opilí a budete se cítit velmi ospalí.“ Bolest se uvolní jen na pár hodin a poté se znovu vrátí a bude vyžadovat novou dávku léku. Tento stav má v medicíně dokonce svůj vlastní název - abúzní bolest. Tisková služba hlavního ředitelství Ministerstva vnitra Ukrajiny v Luhanské oblasti uvedla, že zákaz prodeje některých léků, včetně Spazmalgonu, může zachránit více než jeden lidský život.
4. Spazgan
„Spazgan“ je stejná trojice: metamizol sodný, hydrochlorid pitofenonu a fenpiveriniumbromid. Droga je široce zastoupena v našich lékárnách, ale je zakázána v řadě zahraničních zemí. Důvody jsou stejné: starost o zdraví našich vlastních lidí.
5. Pentalgin
„Pentalgin“ je bomba v reálném čase. Složení léčiva současně zahrnuje několik látek extrémně škodlivých pro zdraví. Nejprve je to sodná sůl metamizolu, která již zuby dostala na hranu. Kromě něj - paracetamol, fenobarbital, kodein a kofein.
Paracetamol se objevil na světovém farmaceutickém trhu poté, co ropný koncern Standard Oil nahromadil hory odpadu. Chemici D. Young a J. Axelrod izolovali novou látku ze strusek, aby prokázali její analgetické vlastnosti. Odpadky se tak staly novým zdrojem obrovského příjmu. Nikdo se nestaral, že paracetamol zničil játra. Fenobarbital je návykový, stejně jako vážné poškození paměti, pozornost a řada dalších závažných vedlejších účinků. Kodein vykazuje narkotický účinek a rychle vytváří závislost, jejíž sílu odborníci srovnávají se závislostí na heroinu - nejsilnější a nejobtížněji snesitelnou. Purinové alkaloidy, které zahrnují kofein, další složku přípravku „Pentalgin“, při pravidelném užívání způsobují závislost, která připomíná alkohol. Pojmenované analgetikum je rovněž zakázáno ve většině zemí světa..
V dnešní době je analgin a léky, které jej obsahují, v lékárnách naší země nabízeny obrovským počtem dvojčat: Novaldin, Salpirin, Spazdolzin, Ronalgin a další. Stále je lze volně koupit, až na vzácné výjimky. Rusko se postupně mění na celosvětové skládky život ohrožujících drog. Ale je pro nás všechna ta smrt pro Němce dobrá??
Ztráty Paměť
Meningitida - příznaky, příčiny, typy a léčba meningitidy
Vše o vegetativní vaskulární dystonii: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba
Komunikační dovednosti: co, proč a proč
Zvýšený nitrolební tlak
Chemie krve
Skvrny před očima
Serotonin v krvi
Radiační nekróza mozku
ADHD u dospělých: rysy nemoci, příznaky a metody korekce
Vrozená a získaná epilepsie: příčiny, příznaky a rozdíly