Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová (aspirin) jsou zahrnuty do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Používají se jako antipyretika proti horečce. Nebo se používají jako analgetika k úlevě od bolestivých syndromů.

Antipyretika jsou skupina antipyretických léků, princip účinku, který je založen na snížení bodu termoregulace v hypotalamu.

Oba léky jsou předepsány:

  • s hypertermií, která je způsobena viry nebo bakteriemi;
  • když bolest během bolesti v krku nebo bolesti zubů;
  • znepokojen bolestmi hlavy s duševní nebo fyzickou únavou;
  • během období chronického zánětu.

Obě léky patří do stejné skupiny, ale liší se akcí a vedlejšími účinky.

Charakterizace paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Vlastnosti kyseliny acetylsalicylové

Kyselina acetylsalicylová pomáhá při chřipce, nachlazení, SARS jako antipyretikum. Odstraňuje bolesti kloubů, bolesti hlavy.

Aspirin má výrazné analgetické vlastnosti.

Kyselina acetylsalicylová současně patří k antiagregátům. Jedná se o léky, které zabraňují slepení krevních destiček a ředění krve. Z preventivních důvodů užívejte 100 mg denně. V důsledku toho se udržuje tekutost krve a netvoří se žádné krevní sraženiny..

Aspirin je předepsán v klinických protokolech k prevenci a léčbě ischemických cévních mozkových příhod a infarktu. Předepsáno po zavedení stentu a bypassu koronární arterie.

Lék se používá v případech:

  • revmatoidní artritida;
  • infekční myokarditida;
  • bolesti hlavy, myositida, neuralgie;
  • prevence mrtvice a infarktu, katarakty.

Nežádoucí účinky aspirinu

Při užívání kyseliny acetylsalicylové se objevují nežádoucí účinky:

  • lék dráždí sliznici žaludku. Existuje nebezpečí, že aspirin může způsobit krvácení;
  • aspirin není indikován pro těhotné a kojící ženy. U těhotných žen je možné krvácení až po potrat;
  • tento léčivý přípravek je kontraindikován u dětí mladších 12 let. Jedná se o speciální rizikovou skupinu. Nekontrolované užívání může vyvolat Reinův syndrom. Podmínku doprovází
  • horečka a duševní choroby. Možné narušení jater a ledvin;
  • hrozí riziko bronchiálního astmatu a jiných alergických poruch dýchacího systému;
  • aspirin se nedoporučuje pro chronickou rýmu, prasečí chřipku, anémii, problémy se štítnou žlázou a nedostatek vitaminu K..

Vlastnosti paracetamolu

Paracetamol je účinné antipyretické činidlo. Pokud je teplota vysoká, můžete toto antipyretikum vypít před příjezdem sanitky..

Lék se používá v případech:

  • zvýšení teploty způsobené viry nebo bakteriemi;
  • bolest v krku, bolesti zubů;
  • migréna;
  • chronické zánětlivé procesy.

Rychlá absorpce poskytuje účinek úlevy od bolesti za půl hodiny. Horečka ustoupí po dvou hodinách.

Paracetamol nemá téměř žádné kontraindikace. Lék je předepisován i kojencům.

Užívání paracetamolu s opatrností

S tímto přípravkem je třeba postupovat opatrně u těch, kteří:

  • problémy s játry nebo ledvinami;
  • pacienti s alergickými reakcemi;
  • pro těhotné a kojící matky se lék doporučuje ve zvláštních případech se souhlasem lékaře.

Vzhledem k absenci zjevných vedlejších účinků a mírnému terapeutickému účinku lze paracetamol považovat za lepší než aspirin.

Podobnost

Je třeba zdůraznit, že oba léky jsou symptomatické. Snižuje horečku, zmírňuje bolest, ale neléčí příčinu. Pokud nedodržíte dávkování a frekvenci podávání, oba léky poškozují játra a ledviny..

Rozdíl

Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou při běžných komplikacích při užívání aspirinu.

Aspirin snižuje horečku rychleji. Paracetamol působí mírně a je indikován pro kojence.

Což je levnější

Pokud mluvíme o ceně, pak jsou obě léky od ruských výrobců k dispozici do 3-5 rublů..

Což je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová

Chcete-li konečně rozhodnout o výběru léku, musíte si pamatovat vlastnosti každého z nich.

Kyselina acetylsalicylová účinně a rychle snižuje teplotu. Existují však viry, které negativně ovlivňují jaterní buňky. Aspirin působí na tyto stejné buňky. Dochází tedy k silné porážce důležitého orgánu, až do zničení jeho buněk..

Vyvíjí se syndrom těžkého Reye, při kterém je úmrtnost až 90%. Reyeův syndrom je považován za komplikaci aspirinu.

U nemocí způsobených bakteriemi je aspirin docela účinný. Například při angíně nebo pyelonefritidě.

Paracetamol nekontroluje horečku tak rychle, ale je bezpečný.

Zbývá si vybrat mezi rychle působícím, účinným lékem založeným na riziku nebo bezpečným, méně účinným a mírným lékem..

S cukrovkou

Paracetamol

Pokud má pacient diabetes mellitus, může být použit paracetamol. Ale s takovým onemocněním jsou ochranné funkce omezeny. A dlouhodobé užívání nebo předávkování lékem poškozuje játra a ledviny.

Proto je před použitím paracetamolu nutná povinná konzultace lékaře..

Kyselina acetylsalicylová

U cukrovky je hladina cukru v krvi zvýšena, což zvyšuje viskozitu krve. Aspirin v preventivních dávkách tento problém odstraňuje a normalizuje hladinu cukru.
U diabetes mellitus se objevují poruchy srdečního rytmu, jako je angina pectoris, arytmie, tachykardie. Užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou pro profylaktické účely pomáhá těmto problémům předcházet..

Pro prevenci lékaři předepisují aspirin 100 mg denně. Lék užívejte po jídle s vodou, minerálkou, mlékem. Doktor lékařských věd, lékař - terapeut, kardiolog, moderátor televizního programu „Život je zdravý!“ Elena Malysheva tvrdí, že výzkum ukazuje, že 40 mg aspirinu denně stačí k preventivním účelům..

Oba léky lze užívat na cukrovku. Ale každý jednotlivý případ je zvažován samostatně. Jako obvykle je třeba dodržovat hlavní pravidlo - konzultaci s lékařem.

Při teplotě

Paracetamol

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová se předepisují při teplotě.

Při užívání paracetamolu však musíte vzít v úvahu kontraindikace:

  • intolerance na léky;
  • patologie ledvin a jater;
  • s opatrností a podle doporučení lékaře pro těhotné a kojící ženy.

Paracetamol snižuje teplotu po 2 hodinách. Denní dávka je rozdělena do 3 dávek. Užívejte lék 1-1,5 hodiny po jídle.

Dávkování závisí na předpisu lékaře a formě uvolnění.

200 mg a 500 mg tablety:

  • děti od 3 do 12 let 2 g denně;
  • dospělí 4 g denně.
  • děti od tří měsíců do 1 roku až 5 ml denně;
  • děti od 1 do 5 let do 10 ml denně;
  • děti od 5 do 12 let do 20 ml denně;
  • dospělí do 40 ml denně.

Čípky se uvolňují ve 100, 250, 500 mg účinné látky.

Aplikujte 3-4krát 60 mg / kg tělesné hmotnosti denně:

  • děti od 1 měsíce do tří let 15 mg / kg;
  • děti od tří do 12 let do 2 g denně;
  • dospělí a děti s hmotností od 60 kg do 4 g denně.

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová působí při zvýšených teplotách efektivně a rychle. Jedna dávka je 500 mg. Na cestě ustoupily bolesti kloubů, zlepšila se pohoda.

Dobře se osvědčily šumivé tablety aspirinu, které obsahují 400 mg kyseliny acetylsalicylové a 240 mg kyseliny askorbové nebo vitaminu C. 1 nebo 2 tablety se rozpustí ve 200 ml vody a okamžitě se vypijí. Užívejte každé 4 hodiny, 3 dny.

Mohu pít společně

Paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofein jsou součástí citramonu. Proto je možné tyto dva léky používat současně. Ale společně dráždí sliznici žaludku, poškozují játra a ledviny..

Pokud mluvíme o recenzích, pak lékaři hovoří pozitivně o aspirinu německého výrobce Bayer.

Recenze lékařů o aspirinu

Ivanov O.O. phlebologist, kandidát věd, 12 let praxe
Originální droga od společnosti Bayer. Pohodlná forma vydání, přiměřená cena. U pacientů s gastrointestinálními chorobami existují vedlejší účinky. Nezbytné z hlediska prevence akutních událostí SS. Pohodlné a světlé balení. Blistr má design, který minimalizuje vynechanou dávku léčiva, zejména u starších osob.

Melnikova O.A. zubař, 23 let zkušeností
Skvělá příprava. Velmi pohodlná a fyziologická (s minimem vedlejších účinků na tělo) rozpustná forma uvolňování. Bayer je známá značka s vynikající pověstí. Používám podobný lék (Aspirin s vitaminem C) pro celou rodinu, abych zlepšil pohodu, když se objeví první příznaky nachlazení, a zmírnil mírné bolesti hlavy. Lék je dobře snášen, působí rychle, kvůli ředění krve významně zlepšuje celkový stav těla v co nejkratší době. Je třeba dodržovat dávkování.

Tsyganok S.A. oční lékař, 9 let zkušeností
Vynikající lék, vynikající účinnost při abstinenčních příznacích!
Vysoké riziko krvácení ze žaludku. Nekontrolovaný příjem pacientům s vysokým rizikem kardiovaskulárních komplikací.
Droga století má obecně silné stránky a mnoho vedlejších účinků pro ty, kteří ji považují za podobnou vitaminům.

Recenze pacientů o aspirinu

Andrey V..
Aspirin užíval každý. Droga je účinná a používá se při různých onemocněních. Používá se jako antipyretikum, analgetikum, prevence kardiovaskulárních onemocnění. Nedávné studie ukázaly, že „aspirin“ lze použít jako prevenci rakoviny. Jakmile jsem si poranil paži, začal zánět, bolest byla silná, léky proti bolesti nepomohly. Vzal jsem si 2 tablety aspirinu, bolest ustoupila, byl jsem velmi překvapen, že se mi jednoduchá aspirinová bolest ulevila a zachránila mě, dokud jsem se nedostala do nemocnice.

Elena I..
Dobrý večer! Rozhodl jsem se podělit se o svůj názor na farmaceutický produkt "Aspirin". Tento lék je přinejmenším legendou sovětské medicíny, myslím, že ano, protože pokud si dobře pamatuji, byl neustále používán na silné nachlazení, obvykle se v těchto případech užívá v kombinaci s paracetamolem. V souvislosti s finanční krizí v zemi je nyní „Aspirin“ obzvláště relevantní, protože má široké spektrum opatření, má nízké náklady a je slyšet každý a je také používán v každodenním životě. Velmi často, když jsou díky Bohu všichni v rodině zdraví, používáme aspirin ve všech druzích solení jako konzervační prostředek.

Olga B..
Aspirin je droga, kterou osobně užívám každý den po mnoho, mnoho let. V zásadě pro sebe vidím jeho hlavní funkci jako levný a neškodný lék na ředění krve. Mám cukrovku 1. typu, takže moje krev je silnější než krev průměrného člověka kvůli přítomnosti vysokého cukru v něm. Tato hustota je obzvláště pociťována v létě, kdy se pod vlivem tepla stává těžší dýchat, chodit, pracovat, bolí vás hlava a stoupá krevní tlak. Proto potřebuji antikoagulancia a průběžně. Na trhu je jich mnoho, jedná se o tablety Detralex a Phlebodia a Heparin, ale i když užijete jednu tabletu denně, můžete se rozbít. Užívám tedy 1/4 šumivé tablety na svoji váhu ve sklenici vody denně a mám z toho dobrý pocit. Při této dávce můj žaludek netrpí. Přirozeně, protože hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová a samotný lék je ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, neměl by se lék užívat na prázdný žaludek..

Recenze lékařů o paracetamolu

Gorshenina Yu.A. zubař, 10 let zkušeností
Časem prověřený lék. Také se mnou bylo zacházeno jako s dítětem. Často je nutné dát dětem 1/2 tablety, když si moderní léky nedokáží poradit. Alergické reakce nebyly pozorovány. Začíná jednat poměrně rychle a efektivně, po dlouhou dobu. Hořký. Doporučuji si ho dokoupit k lékárničce na auto spolu s analginem.

Zubař Merzlyakov O.E., 13 let zkušeností
Relativně rychlá akce. Působí jemně a téměř okamžitě poté, co si jistě vzal třicet minut. Má nejmenší množství vedlejších účinků. Není to příliš chutný produkt. Hořký. Skutečná „vousatá“ droga v dobrém slova smyslu a prověřená časem. Neexistuje žádný takový lékař, který by nikdy nepředepsal přípravek „Paracetamol“.

A.V. Zinchenko ORL, kandidát věd, 10 let zkušeností
Paracetamol v praxi ORL se také často používá u dětí při vysokých teplotách a za účelem mírné úlevy od bolesti a v pooperačním období. Cena je směšná a kvalita je vysoká po mnoho desetiletí.
Chcete-li použít paracetamol, přísně dodržujte pokyny, v případě předávkování jsou možné nežádoucí účinky ve formě nevolnosti a hypotermie.

Recenze pacientů o paracetamolu

Ekaterina V.
Slyšel jsem o této droze už dlouho, ale nějak jsem jí nevěnoval pozornost, dokud mě lékař neurčil v nemocnici. Došlo k císařskému řezu, stehy jsou první dny velmi bolestivé, a protože kojíte své dítě, nemůžete používat silné léky proti bolesti. A můj lékař mi doporučil pít paracetamol. Co mohu říci, ve skutečnosti je to velmi dobrý lék, bolesti se zmenšily a zdravotní stav se zlepšil. Nyní vždy v mé lékárničce. Lék je ve skutečnosti velmi slušný, pomáhá také při bolestech hlavy a zubů. Pokud najednou cítím, že jsem nemocný, vezmu si také drogu. Vhodné také pro děti. Dobrý nástroj za málo peněz!

Ekaterina A.
„Paracetamol“ používám již asi 20 let, vždy v kabelce. Jeho nejdůležitějšími výhodami jsou cena a účinnost. Pokaždé, když lékárna nabízí 5krát dražší lék, hlavní účinnou látkou je paracetamol. Teplota rychle klesá, nejsou žádné vedlejší účinky, nemám tendenci po ní spát. Když otěhotněla, byla předepsána k pití během bolesti hlavy, před těhotenstvím vždy užívala jiný lék. Po užití pilulky hlava zmizí za 10-15 minut. V balení je několik blistrů, je vhodné si je vzít s sebou.

Svyatoslav S.
„Paracetamol“ je droga, která byla opakovaně ověřována. Osobně jsem se přesvědčil o účinnosti antipyretického působení. Paracetamol je navíc dobrým lékem proti bolesti. Tato droga je vhodná jak pro dospělé, tak pro děti, dospívající. Cena není dražší než aktivní uhlí, takže se nemusíte bát. Beru to vždy, když se roční období nebo počasí mění kvůli tlaku, a velmi mi to pomáhá. Z minusů si lze všimnout jen to, že „Paracetamol“ způsobuje velké množství potu, možná by to tak mělo být, ale přesto. Doporučuji vám užívat tento lék, pokud jste nachlazení.

Aplikace paracetamolu a aspirinu

Nejběžnějšími prostředky, které se nejčastěji nacházejí v domácím lékárničce, jsou paracetamol (mezinárodní název Paracetamol) a aspirin, nebo jak se také nazývá kyselina acetylsalicylová (ASA). Tyto léky mají podobné účinky na tělo a mají také analgetické a antipyretické účinky. Je však třeba poznamenat, že paracetamol a ASA mají jak své specifické výhody, tak i některé nevýhody a také určité rozdíly. Zpravidla se používají k odstranění silné horečky a zánětu, které jsou doprovázeny bolestivými syndromy..

Na poznámku! Během léčby je nutné používat paracetamol i ASA v souladu s pokyny, aniž by došlo k porušení denní dávky. Jinak může mít osoba v důsledku nadměrného užívání těchto léků výrazné vedlejší účinky a vážné zdravotní problémy..

  1. Vlastnosti interakce paracetamolu a aspirinu dohromady
  2. Indikace pro současné použití, jak jej správně používat během léčby
  3. Aspirin a paracetamol společně od teploty pro dospělé
  4. Nejúčinnější při teplotě
  5. Doporučení pro užívání aspirinu po paracetamolu
  6. Rozdíl mezi paracetamolem a aspirinem
  7. Složení tablet paracetamolu
  8. Kombinovaná analgetika na bázi paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu

Vlastnosti interakce paracetamolu a aspirinu dohromady

Většina lidí se zajímá o zcela přirozenou otázku, která vyvstává při vysoké teplotě, kterou nelze eliminovat žádným způsobem: je možné užívat aspirin a paracetamol současně a v jakých případech je to vhodné? K zodpovězení této otázky je třeba nejprve zvážit účinek těchto léků na lidské tělo..

Je třeba poznamenat, že tyto látky patří do skupiny takzvaných nesteroidních léčiv, které mají protizánětlivé vlastnosti. Ve svém mechanismu působení na tělo se však paracetamol velmi liší od ASA. Paracetamol ovlivňuje tělo hlavně na úrovni centrálního nervového systému. Má také nízkou, mírnou protizánětlivou aktivitu..

Aspirin má naopak vysokou protizánětlivou aktivitu, je schopen rychle eliminovat těžký zánět. Má také místní účinek na tělo v těch místech, kde začíná samotný zánětlivý proces. Proto je odpověď na otázku: co je lepší použít k rychlému odstranění silné teploty, paracetamol nebo aspirin, odpověď je jednoznačná - aspirin.

Důležité! Paracetamol i aspirin společně mají nejen antipyretický, ale také analgetický účinek. Tyto dva léky jsou obsaženy v tak známém léku, který se používá k úlevě od silných bolestí hlavy, jako je citramon. Při současném kombinovaném užívání paracetamolu a ASA, které jsou obsaženy v citramonu, můžete dosáhnout dobrého terapeutického účinku na tělo při léčbě zánětu a úlevy od bolesti. V citramonu jsou však tyto dvě léky obsaženy v malém množství..

Kombinace paracetamolu a aspirinu v jejich standardní dávce může být použita ke zvýšení jejich protizánětlivých účinků. Jejich kombinace a současné použití je však nebezpečné, protože v budoucnu po jejich použití může osoba pociťovat komplikace různé závažnosti..

Indikace pro současné použití, jak jej správně používat během léčby

Dříve bylo možné slyšet takovou frázi, že kombinované užívání Paracetamoly a ASA umožňuje, je-li to nutné, rychle, za krátkou dobu eliminovat silnou horečku a zánět. Toto tvrzení je částečně správné. Kromě výhod současného užívání těchto léků však může člověk pociťovat některé zdravotní poruchy, které jsou doprovázeny projevem určitých vedlejších účinků. Kromě toho má kombinované užívání paracetamolu a léku zvaného aspirin negativní vliv na fungování orgánů, jako jsou ledviny a játra. Také díky jejich současnému užívání může člověk kvůli nízké kompatibilitě paracetamolu a aspirinu zaznamenat významné poruchy trávicího traktu. Proto většina lékařů doporučuje používat tyto dvě látky současně, pouze pokud je to naléhavě nutné a neexistují žádné alternativní metody léčby a eliminace silné teploty..

Na poznámku! Doporučuje se užívat paracetamol v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou, pokud se v důsledku infekčních onemocnění v těle objeví silná teplota nebo horečka. V případě jednorázového kombinovaného užívání těchto léků nemají pacienti obvykle různé vedlejší účinky..

Pro nouzové odstranění intenzivní horečky jsou tyto léky v kombinaci výhodnější používat ve formě roztoků, které se vstřikují do lidského těla intramuskulárně. V medicíně existuje definice - triáda, která předpokládá současné použití tří léků k získání rychlého účinku a odstranění silné horečky nebo bolesti. Spolu s ASK a paracetamolem lze No-Shpu použít také v kombinaci.

U každého jednotlivého pacienta se denní dávka léků stanoví individuálně, v závislosti na fyziologických vlastnostech osoby. Standardní dávka není vyšší než 2 mg. každé drogy. Je přísně zakázáno používat paracetamol a aspirin k léčbě pacienta kombinovaným způsobem v případě:

  • přecitlivělost na jednu ze složek obsažených v přípravcích;
  • pacient má řadu onemocnění ledvin;
  • diagnostikování nemocí nebo dysfunkcí u člověka během funkce jater;
  • aspirinové astma;
  • přítomnost různých patologií nebo poruch v zažívacím traktu u člověka.

Po dlouhodobém současném užívání kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu během léčby se u člověka mohou objevit nežádoucí účinky, jako je zvracení, poruchy trávicího traktu, alergie, které mohou být doprovázeny silným svěděním. V některých případech může pacient v důsledku dlouhodobého společného podávání těchto léků pociťovat poruchy funkce orgánů odpovědných za hematopoézu. Při dlouhodobém užívání léků se může objevit selhání ledvin..

Aspirin a paracetamol společně od teploty pro dospělé

Zvýšení teploty je ve skutečnosti reakcí těla na výskyt infekčních a zánětlivých procesů. Se zvýšeným zahříváním těla se aktivuje imunitní systém těla a zpomalují se reprodukční procesy patogenů infekčního onemocnění. Proto stojí za zmínku, že není vždy vhodné začít, aktivně snižovat teplotu pomocí léků. Pokud se tělesná teplota člověka udržuje, nepřesahuje značku +38 stupňů Celsia, pak se v tomto případě nedoporučuje sami ji eliminovat.

Pokud však má dospělý horečku a obecnou nevolnost, kterou nelze odstranit žádným z těchto léků, lze v tomto případě použít antipyretické léky, jako je aspirin a paracetamol, v kombinaci. Aby se však zabránilo vzniku nežádoucích účinků, nedoporučuje se tyto prostředky dlouhodobě používat. Denní norma aspirinu a paracetamolu pro dospělého od teploty s vyloučením intenzivní horečky není větší než 2 ml. každé drogy. Při výskytu sebemenších vedlejších účinků po podání je opakované kombinované užívání těchto léků zakázáno..

Nejúčinnější při teplotě

Pro většinu lidí vyvstává zcela přirozená otázka: co je lepší použít, když se objeví horečka, aspirin nebo paracetamol? Nejúčinnějším prostředkem k eliminaci teploty v krátké době je kyselina acetylsalicylová. Díky svým aktivním složkám obsaženým v tomto léku je ASA schopna rychle zavést termoregulační procesy v celém těle. V tomto případě je proto třeba poznamenat, že aspirin nebo jeho kombinované užívání s jinými léky je lepší než paracetamol.

Tento lék musí být užíván po jídle. Denní dávka léku by neměla překročit 3 gramy. Intervaly mezi jeho recepcemi v jednom dni by měly být nejméně 4 hodiny. Paracetamol se však nejlépe používá k léčbě silných bolestí hlavy. Denní dávka tohoto léku by neměla přesáhnout 3 gramy. Musíte to vzít po jídle..

Doporučení pro užívání aspirinu po paracetamolu

Pokud má dospělý velmi dlouhou dobu vysokou teplotu, můžete v tomto případě po užití paracetamolu použít aspirin. Aby se však zabránilo vzniku předávkování a výskytu různých vedlejších účinků na pozadí, doporučuje se užívat aspirin po krátké době, po použití paracetamolu.

Rozdíl mezi paracetamolem a aspirinem

Aspirin a paracetamol mají, i když jen málo, rozdíly. Nejbezpečnějším lékem na horečku je paracetamol. Není však schopen eliminovat příznaky nemocí, protože má malou protizánětlivou aktivitu..

Aspirin je schopen v krátké době eliminovat intenzivní horečku. Navíc po jeho použití účinek léku na tělo přetrvává velmi dlouho. ASA je však silný alergen a může ředit krev. Aspirin po jeho užívání stimuluje produkci takzvaných prostaglandinů v těle, zatímco paracetamol může ovlivnit pouze fungování mozku. Z tohoto důvodu je na rozdíl od ASA schopen eliminovat pouze horečku nebo silnou bolest a samotný zánětlivý proces nezmiňuje.

Složení tablet paracetamolu

V závislosti na formě uvolňování obsahuje složení paracetamolu v jedné tabletě účinnou látku stejného jména 200 nebo 500 mg. Kromě toho obsahují tablety paracetamolu takové pomocné složky, jako je škrob, povidon, sodná sůl kroskarmelózy. Tablety paracetamolu navíc obsahují kyselinu stearovou. Tablety, v závislosti na formě uvolňování, mohou být poloválcové, s rizikem a mají bílý nebo bílo-krémový odstín.

Kombinovaná analgetika na bázi paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu

Citramon je kombinované a bezpečné analgetikum obsahující kyselinu acetylsalicylovou, kofein a paracetamol. Tyto látky jsou však obsaženy v citramonu v malém množství, proto po jeho použití nebo použití během léčby nemá pacient vedlejší účinky nebo poruchy fungování zažívacích orgánů..

Citramon lze použít jako analogii těchto léků k odstranění silných bolestí hlavy nebo nachlazení. Chcete-li vyloučit teplo nebo teplo, je nejlepší použít takzvanou triádu. Kombinovaná analgetika, která obsahují kofein, aspirin a paracetamol, jsou také Askofen - P a Kofitsil - Plus. Tyto léky mají výrazný antipyretický účinek na celé tělo. Kromě toho jsou schopni zmírnit mírnou až středně silnou bolest, ke které dochází během horečky..

Paracetamol nebo aspirin: což je lepší?

Mnoho lidí si klade otázku, co je lepší k normalizaci teploty - paracetamol nebo aspirin. Při užívání obou léků je pozorován výrazný hypotermický a protizánětlivý účinek, proto se používají v boji proti nachlazení. Současně mají různé účinky na tělo, mají různé kontraindikace a vedlejší reakce..

Paracetamol nebo aspirin se používá v boji proti nachlazení.

Charakteristika léků

Přes podobný terapeutický účinek nejsou Aspirin a Paracetamol totéž. Léky se liší v chemickém složení, farmakologických vlastnostech a stupni účinnosti u různých patologických stavů.

Paracetamol

Lék je předepsán pro virové a infekční nemoci, které se vyznačují horečkou a zimnicí. Paracetamol je zcela bezpečný. Jedinými kontraindikacemi pro užívání pilulek jsou:

  • chronický alkoholismus,
  • Jsem trimestr těhotenství,
  • přecitlivělost tkání na strukturní složky,
  • závažné poškození funkce jater a ledvin.

Tento léčivý přípravek je dostupný ve formě kulaté bílé tablety. Aktivní sloučeninou je 500 mg paracetamolu. Pro zvýšení biologické dostupnosti, doby působení a rychlosti absorpce je chemické složení tablet doplněno pomocnými složkami:

  • stearát hořečnatý,
  • povidon,
  • mléčný cukr,
  • sodná sůl kroskarmelózy.

Terapeutický účinek se dostaví během 15-60 minut. Během tohoto období má účinná látka přímý účinek na mozek a inhibuje syntézu prostaglandinů v hypotalamu.

Aspirin

Lék patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) a antiagregačních látek. Složení bílých kulatých bikonvexních tablet obsahuje 100 mg kyseliny acetylsalicylové, která je léčivou látkou. Pro rychlou absorpci látky v tenkém střevě je složení léčiva doplněno kukuřičným škrobem a mikrokrystalickou celulózou.

Aspirin se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení.

Lék se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení. V tomto případě existují následující kontraindikace užívání drogy:

  • peptický vřed gastrointestinálního traktu,
  • bronchiální astma vyvolané příjmem salicylátů,
  • diatéza,
  • individuální nesnášenlivost k účinným a pomocným látkám,
  • těhotenství.

Nekombinujte lék s methotrexátem.

Srovnání paracetamolu a aspirinu

Oba léky jsou vysoce účinné, což potvrzují postmarketingové studie. OTC léky se mohou používat k samoléčbě pro úlevu od bolesti, horečky a zánětu..

Podobnost

Aspirin a paracetamol mají antipyretické, analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Vzhledem k podobnému terapeutickému účinku mají léky stejné indikace pro použití:

  • nachlazení virová onemocnění,
  • teplo,
  • bolestivý syndrom různé etiologie mírné a střední závažnosti: bolest hlavy a zubů, popáleniny, trauma, myalgie, migréna,
  • horečka na pozadí nemocí infekční a zánětlivé povahy.

Jaký je rozdíl

Léky se liší v chemické struktuře nejen pomocných, ale také účinných látek. Účinek aspirinu je založen na vlastnostech kyseliny acetylsalicylové (ASA). Terapeutický účinek paracetamolu závisí na účinné látce se stejným názvem. Léky se liší mechanismem účinku:

  • ASA vykazuje farmakologické vlastnosti v ohnisku zánětu,
  • Paracetamol má antipyretické a analgetické účinky díky svému účinku na centrální nervový systém.

Jako protizánětlivý prostředek a prostředek proti bolesti je aspirin účinnější než paracetamol. Terapeutický účinek kyseliny acetylsalicylové trvá déle. Paracetamol zároveň nemá negativní vliv na žaludeční sliznici a nezpůsobuje krvácení.

Aspirin patří do kategorie NSAID. Kromě antipyretického účinku ASA ředí krev, a proto se aktivně používá v kardiologii a flebologii. Tento lék je předepsán pro lékovou terapii s vysokou srážlivostí krve jako opatření k prevenci kardiovaskulárních patologií.

Paracetamol patří do skupiny anilidů. Na rozdíl od aspirinu lék neovlivňuje oběhový systém..

Paracetamol nepříznivě neovlivňuje žaludeční sliznici a nezpůsobuje krvácení.

Což je levnější

Cena balíčku pro 10 tablet aspirinu s dávkou 500 mg je 10 rublů. Cena šumivého léku, který nemá žádné vedlejší účinky na gastrointestinální trakt, dosahuje 300 rublů.

10 tablet paracetamolu stojí 40-50 rublů.

Co je lepší Paracetamol nebo Aspirin

Léky se prodávají bez lékařského předpisu, ale před použitím těchto léků se doporučuje poradit se s lékařem. Specialista vybere lék v závislosti na závažnosti onemocnění, individuálních charakteristikách pacienta a přítomnosti kontraindikací. Při samoléčbě musí být tablety užívány přísně podle přiložených pokynů, aby nedošlo k poškození těla.

S houbovými chorobami

Oba léky nemají fungicidní vlastnosti, proto nejsou schopny eliminovat plísňové infekce. Aspirin a paracetamol lze užívat společně s antifungálními léky jako protizánětlivý prostředek a prostředek proti bolesti. Před užíváním léků se poraďte se svým lékařem.

S nachlazením

U virových onemocnění doprovázených vysokou horečkou a zánětem je účinnější paracetamol. Abyste dosáhli antipyretického účinku, měli byste vypít 1 tabletu s přestávkou 2-3 hodiny. Dospělí pacienti a děti starší 12 let mohou tento lék nahradit aspirinem.

Na bolest hlavy

U mírných až středně silných bolestí hlavy by měl být užíván aspirin. Paracetamol nemá výrazný analgetický účinek. Dospělí pacienti by měli užít 1 tabletu kyseliny acetylsalicylové.

Lék by měl být užíván s alkalickými tekutinami, aby se minimalizoval účinek aspirinu na žaludeční sliznici.

S kocovinou

Paracetamol není účinný proti příznakům kocoviny. Užívání 2 tablet aspirinu pomůže při silné bolesti hlavy. Terapeutický účinek přetrvává 1-3 hodiny kvůli vysoké koncentraci ethanolu v krvi. Alkohol snižuje analgetický účinek léku. Je důležité si uvědomit, že léčivý přípravek bude silně zatěžovat jaterní buňky. Hepatocyty nemají čas na neutralizaci a odstranění ethylalkoholu.

Léky nepomohou zbavit se nevolnosti, sucha v ústech.

Mohu to vzít dohromady?

Aspirin má dobrou kompatibilitu s paracetamolem. Ten druhý má účinek na centrum termoregulace v mozku, ale prakticky nesnižuje zánět. Tento nedostatek lze kompenzovat kyselinou acetylsalicylovou, která má výrazný protizánětlivý účinek. Současné podávání léků v nízkých dávkách pomáhá vyrovnat se s vysokou horečkou, mírnou bolestí. Účinné látky obou léčivých přípravků navzájem zvyšují terapeutický účinek.

Lékaři zároveň nedoporučují užívat léky společně, protože se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Je důležité si uvědomit, že aspirin má destruktivní účinek na sliznice trávicího systému a silně ředí krev. Paracetamol může tento účinek zesílit, což může vést k vnitřnímu krvácení. Užívání obou léků navíc zatěžuje ledviny a játra..

Dávkovací režim

Aspirinové tablety jsou určeny k perorálnímu podání po jídle. Chcete-li zmírnit bolest a zmírnit příznaky horečky, budete muset užívat lék v jedné dávce 500-1000 mg. Časový interval mezi užitím léku by měl být nejméně 4 hodiny. Maximální povolená dávka za den je 3000 mg nebo 6 tablet. Lék můžete použít jako anestetikum do 1 týdne, abyste snížili teplotu - ne déle než 3 dny.

Paracetamol pro pacienty starší 12 let s tělesnou hmotností nižší než 60 kg je předepsán v jedné dávce 500 mg. U dětí do 3 měsíců je dávka pro 1 dávku nastavena na 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Dětem od 3 do 12 měsíců je předepsáno 60-120 mg. Děti od 1 do 5 let musí užít 120-250 mg, od 6 do 1 roku 250-500 mg. Tablety by se měly užívat 4krát denně. Délka léčby je 5-7 dní. Maximální denní dávka by neměla překročit 4 g.

Recenze lékařů o paracetamolu a aspirinu

Alexey Sorokov, terapeut, Ryazan

Aspirin a paracetamol jsou považovány za nejbezpečnější OTC antipyretické léky. U infekčních onemocnění doporučuji užívat kyselinu acetylsalicylovou přesně podle pokynů. Tablety by se neměly nadužívat. Ve vysokých dávkách lék dráždí sliznice žaludku, zvyšuje riziko krvácení. Při správném použití rychle a účinně zmírňuje bolest, snižuje horečku a eliminuje příznaky horečky. Paracetamol má podobný účinek. Považuji to za bezpečné při léčbě dětí..

Sergey Karaschenko, lékař ORL, Ufa

Paracetamol dobře zvládá horečku, má minimum vedlejších účinků a je pro děti bezpečný. Terapeutický účinek je dosažen za 10-15 minut: člověk se začne silně potit, teplota klesá. Užívání aspirinu nedoporučuji kvůli vysokému riziku nežádoucích účinků. Jeho tablety se vyrábějí bez enterosolventního potahu, proto při nesprávném použití má lék negativní účinek na stěny žaludku. Při vysokých dávkách je možné krvácení. Aspirin může pomoci zmírnit mírné bolesti hlavy.

Názor pacienta

Daniil Burov, 26 let, Saransk

Užívám obě drogy, jen různými způsoby. Aspirin pomáhá zmírnit bolestivé a ostré bolesti. Užívám paracetamol při vysoké teplotě, nebojím se dávat pilulky 5letému dítěti. Kyselinu acetylsalicylovou nepoužívám jako antipyretikum, protože negativně ovlivňuje stav žaludku. Oba léky považuji za účinné a levné..

Polina Kravchenko, 35 let, Moskva

Užívám aspirin na nachlazení. Tablety dobře snižují teplotu a snižují bolest v krku. Antipyretický účinek zaznamenávám do hodiny. Líbí se mi dostupná cena - cena 1 balení je 10 rublů. Pomáhá dobře čtrnáctiletému dítěti s anginou pectoris, ale děti do 10 let nemohou pít aspirin. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Paracetamol považuji za méně účinný. Trvá 2–3 hodiny, poté se vrátí vysoká teplota.

Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol (kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol)

Obsah

  • Latinský název látek Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol
  • Farmakologická skupina látek Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol
  • Interakce s jinými účinnými látkami
  • Obchodní názvy

Ruské jméno

Latinský název látek Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol

Farmakologická skupina látek Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol

  • NSAID - deriváty kyseliny salicylové v kombinaci

Nosologická klasifikace (ICD-10)

Typický klinický a farmakologický článek 1

Farmaceutický účinek. Kombinovaná droga. ASA má antipyretické a protizánětlivé účinky, zmírňuje bolest, zejména způsobenou zánětlivým procesem, a také mírně inhibuje agregaci krevních destiček a tvorbu trombů, zlepšuje mikrocirkulaci v ohnisku zánětu. Kofein zvyšuje reflexní dráždivost míchy, stimuluje dýchací a vazomotorická centra, rozšiřuje cévy kosterních svalů, mozku, srdce, ledvin a snižuje agregaci krevních destiček; snižuje ospalost, únavu, zvyšuje duševní a fyzický výkon. V této kombinaci nemá malá dávka kofeinu prakticky žádný stimulační účinek na centrální nervový systém, pomáhá však normalizovat tonus mozkových cév a urychlit průtok krve. Paracetamol má analgetický, antipyretický a extrémně slabý protizánětlivý účinek, který je spojen s jeho účinkem na centrum termoregulace v hypotalamu a slabě vyjádřenou schopností inhibovat syntézu Pg v periferních tkáních..

Indikace. Bolestivý syndrom mírné a střední závažnosti (různého původu): bolest hlavy, migréna, bolesti zubů, neuralgie, myalgie, artralgie, algomenorea. Horečnatý syndrom: s akutními respiračními infekcemi, chřipkou.

Kontraindikace. Přecitlivělost; erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu (v akutní fázi), gastrointestinální krvácení; bronchiální astma, kopřivka nebo akutní rýma vyvolaná příjmem ASA nebo jiných NSAID; hemofilie, hemoragická diatéza, hypoprotrombinemie, portální hypertenze; nedostatek vitaminu K; selhání ledvin; těhotenství (trimestr I a III), období laktace; nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy, těžká arteriální hypertenze, závažné onemocnění věnčitých tepen, glaukom, hyperexcitabilita, poruchy spánku; chirurgické zákroky doprovázené krvácením, věk dětí (do 15 let - riziko vzniku Reyeova syndromu u dětí s hypertermií na pozadí virových onemocnění).

Opatrně. Dna, onemocnění jater.

Dávkování. Uvnitř (během jídla nebo po jídle) 1 tableta každé 4 hodiny, s bolestí - 1-2 tablety; průměrná denní dávka je 3-4 tablety, maximální denní dávka je 8 tablet. Průběh léčby není delší než 7-10 dní.

Lék by se neměl užívat déle než 5 dní jako analgetikum a déle než 3 dny jako antipyretikum (bez předepisování a dohledu lékaře). Dr. dávky a dávkovací režimy stanoví lékař.

Vedlejší účinek. Gastralgie, nevolnost, zvracení, hepatotoxicita, nefrotoxicita, erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu, alergické reakce (včetně Stevens-Johnsonova syndromu, Lyell), tachykardie, zvýšený krevní tlak, bronchospazmus.

Při dlouhodobém užívání - závratě, bolesti hlavy, poruchy zraku, tinnitus, snížená agregace krevních destiček, hypokoagulace, hemoragický syndrom (epistaxe, krvácení z dásní, purpura atd.), Poškození ledvin s papilární nekrózou; hluchota; Reyův syndrom u dětí (hyperpyrexie, metabolická acidóza, poruchy nervového systému a psychiky, zvracení, jaterní dysfunkce).

Předávkovat. Příznaky (způsobené ASA): s mírnou intoxikací - nevolnost, zvracení, gastralgie, závratě, zvonění v uších; těžká intoxikace - letargie, ospalost, kolaps, křeče, bronchospazmus, dušnost, anurie, krvácení. Centrální hyperventilace plic zpočátku vede k respirační alkalóze (dušnost, udušení, cyanóza, pocení). Jak intoxikace zesiluje, progresivní respirační paralýza a rozpojení oxidativní fosforylace způsobují respirační acidózu.

Léčba: neustálé monitorování rovnováhy CBS a elektrolytů; v závislosti na stavu metabolismu - zavedení hydrogenuhličitanu sodného, ​​citrátu sodného nebo laktátu sodného. Zvyšování rezervní alkality zvyšuje vylučování ASA alkalizací moči.

Interakce. Zvyšuje účinek heparinu, nepřímých antikoagulancií, reserpinu, steroidních hormonů a hypoglykemických léků.

Současné podávání s jinými NSAID zvyšuje metotrexát riziko nežádoucích účinků.

Snižuje účinnost spironolaktonu, furosemidu, antihypertenziv a léků proti dně, které podporují vylučování kyseliny močové.

Barbituráty, rifampicin, salicylamid, antiepileptika a další stimulanty mikrozomální oxidace přispívají k tvorbě toxických metabolitů paracetamolu, které ovlivňují funkci jater.

Metoklopramid urychluje absorpci paracetamolu.

Pod vlivem paracetamolu T1/2 chloramfenikol se zvyšuje 5krát. Při opakovaném podávání může paracetamol zvýšit účinek antikoagulancií (derivátů dikumarinu). Současné užívání paracetamolu a ethanolu zvyšuje riziko vzniku hepatotoxických účinků.

Kofein urychluje vstřebávání ergotaminu.

Speciální instrukce. Děti by neměly předepisovat léky obsahující ASA, protože v případě virové infekce mohou zvýšit riziko Reyeova syndromu. Příznaky Reyeova syndromu jsou prodloužené zvracení, akutní encefalopatie, zvětšení jater.

Při dlouhodobém užívání léku je nutné sledovat periferní krev a funkční stav jater..

Vzhledem k tomu, že ASA zpomaluje srážení krve, musí pacient, pokud má podstoupit operaci, předem upozornit lékaře na užívání léku.

U pacientů s přecitlivělostí nebo s astmoidními reakcemi na salicyláty nebo jejich deriváty lze ASA předepisovat pouze se zvláštními opatřeními (v pohotovostní službě).

ASA v nízkých dávkách snižuje vylučování kyseliny močové. U pacientů s odpovídající predispozicí to může v některých případech vyvolat záchvat dny..

Během léčby byste měli přestat užívat ethanol (zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení).

ASA má teratogenní účinek; při aplikaci v prvním trimestru vede k vývojové vadě - rozštěpení horního patra; ve třetím trimestru - k inhibici porodu (inhibice syntézy Pg), k uzavření ductus arteriosus u plodu, což způsobuje hyperplazii plicních cév a hypertenzi v cévách plicního oběhu.

Vylučuje se do mateřského mléka, což zvyšuje riziko krvácení u dítěte v důsledku poruchy funkce krevních destiček.

[1] Státní registr léčivých přípravků. Úřední vydání: ve 2 svazcích - M.: Medical Council, 2009. - V.2, část 1 - 568 s.; část 2 - 560 s.

Paracetamol s kyselinou acetylsalicylovou od teploty

Analgin a paracetamol a aspirin jsou kombinací léků ke snížení horečky. Před užitím je nutné se poradit s lékařem, aby nedošlo ke zdravotní komplikaci.

Kombinace antipyretik

Analgin je účinné antipyretikum, paracetamol současně snižuje teplotu a zmírňuje bolest. Aspirin má antipyretickou složku a navíc ředí krev. Při současném použití je účinným prostředkem proti vysokým teplotám (nad 38 ° C).

Jak ovlivňují tělo?

Analgin a aspirin snižují tělesnou teplotu během 20-30 minut. V kombinaci s paracetamolem je účinek zesílen. Eliminuje bolest hlavy, svalů, kostí.

Indikace pro použití

Používá se proti chřipce, nachlazení a dalším onemocněním dýchacích cest, které jsou doprovázeny vysokou horečkou. Cvičí použití při radikulitidě, neuralgii při bolestech vnitřních orgánů. Směs nemá žádný terapeutický účinek, příznaky jsou zmírněny.

Jak to vzít dohromady?

Doporučuje se použít směs maximálně 1krát. Pokud se vám nepodařilo snížit teplotu poprvé, musíte zavolat sanitku. Používá se paracetamol 0,35 - 0,5 ml, aspirin - 0,25 - 0,5 mg, analgin - 0,5 ml. Užívejte drogu po jídle s velkým množstvím vody.

speciální instrukce

Před zahájením léčby radikálními metodami musíte věnovat pozornost zvláštnostem užívání léků. To pomůže vyhnout se negativním zdravotním následkům..

Těhotenství a kojení

Paracetamol je bezpečný během těhotenství a kojení.

Ale Analgin s aspirinem je kontraindikován v prvním trimestru a posledních 6 týdnech těhotenství.

Léky mohou mít negativní vliv na vývoj dítěte a během krmení a je lepší je odmítnout.

Dětství

Kombinace léků je zakázána pro děti do 15 let, nedoporučuje se používat Analgin pro kojence do 2 měsíců. S přihlédnutím k věku a hmotnosti dítěte určí pediatr dávku paracetamolu a aspirinu.

Starší věk

Kombinace léků může způsobit zvýšení krevního tlaku. Proto je pro seniory nad 65 let lepší zvolit jiný způsob, jak snížit horečku..

Nežádoucí účinky Analginu s paracetamolem a aspirinem

Léky způsobují:

  • bolest hlavy;
  • krvácející;
  • pankreatitida;
  • provokuje tvorbu vředů;
  • možné poškození jater, mozku.

Troychatka může způsobit alergickou reakci, která se projevuje výskytem kopřivky, otokem tkáně.

Kontraindikace užívání Analginu s paracetamolem a aspirinem

Triádu se nedoporučuje používat, když:

  • individuální nesnášenlivost k drogám;
  • selhání ledvin a jater;
  • onemocnění gastrointestinálního traktu;
  • nemoci kardiovaskulárního systému, krvetvorba.

Předepsáno s opatrností u dny, erozivní gastritidy.

Dopad na řízení

Léky neovlivňují schopnost řídit vozidlo. Vzhledem k tomu, že závratě jsou vedlejším účinkem, je lepší se v době léčby vyhnout řízení automobilu..

Kombinace Analginu a Aspirinu s jinými léky

Analgin s aspirinem lze kombinovat s difenhydraminem pouze pod lékařským dohledem. Používejte aspirin s novokainem opatrně, protože může dojít k alergické reakci.

Kompatibilita s alkoholem

Léky nejsou kompatibilní s alkoholickými nápoji. U chronického alkoholismu se nedoporučuje užívat směs.

Předávkovat

Předávkování je doprovázeno příznaky:

  • závrať;
  • silné bolesti hlavy;
  • křeče;
  • ospalost
  • respirační selhání.

Dochází ke snížení zrakové ostrosti, sluchu.

Podmínky výdeje z lékáren

Drogy lze zakoupit na přepážce bez lékařského předpisu.

Podmínky skladování

Uchovávejte léky na tmavém místě mimo dosah dětí při teplotě nepřesahující + 25 ° C.

Skladovatelnost

Přípravky jsou vhodné od data výroby do 3 let.

Analogy

Ibuprofen nebo Nimesulid, Ibuclin mají podobné vlastnosti.

Cena léku

Analgin stojí od 7 rublů, paracetamol - 19 rublů. Aspirin se prodává za cenu 256 rublů.

Recenze

Vladislav, 30 let, Vladivostok: „Snažím se sám snížit teplotu, aniž bych čekal na kritickou značku + 40 ° C. Antipyretická směs 3 produktů - nejlepší způsob ".

Irina, 35 let, Čeljabinsk: „Vysoká teplota je zátěž nejen pro tělo, ale především pro srdce. Ale při dobrém zdravotním stavu si myslím, že je lepší vzít si triplet jednou, než trpět dlouho “.

  • Co si vybrat: maalox nebo fosfalugel
  • Co si vybrat: slavnostní nebo mezim
  • Může být kyselina lipoová a L karnitin užívány společně?
  • Co si vybrat: analgin nebo citramon

Tato stránka používá Akismet k boji proti spamu. Zjistěte, jak se zpracovávají vaše údaje o komentářích.

Paracetamol a aspirin jsou léky, které snižují horečku, eliminují příznaky bolesti a zastavují zánět. Každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody..

Charakteristika paracetamolu

Léčba nepatří k narkotickým analgetikům, proto není návyková při dlouhodobém užívání. Platí:

  • s nachlazením;
  • při vysokých teplotách;
  • s příznaky neuralgie.

Paracetamol a aspirin - léky, které snižují horečku, zmírňují příznaky bolesti, zastavují zánět.

Hlavním rozdílem mezi léčivem a jinými léky je jeho nízká toxicita. Neovlivňuje žaludeční sliznici a lze jej kombinovat s jinými léky (Analgin nebo Papaverin).

Analgetikum má vlastnosti:

  • léky proti bolesti;
  • antipyretikum;
  • protizánětlivý.

Lék je předepsán v přítomnosti mírných nebo středně silných pocitů bolesti různého původu. Indikace pro přijetí jsou:

  • zvýšená tělesná teplota (v důsledku virových onemocnění, nachlazení);
  • bolest kostí nebo svalů (s chřipkou nebo SARS).

Paracetamol je předepisován za přítomnosti mírných až středně silných pocitů bolesti různého původu.

Náprava je také předepsána za přítomnosti takových patologických stavů:

Jak funguje Aspirin

Je to silné protizánětlivé léčivo, jehož aktivní složkou je kyselina acetylsalicylová. Droga má následující vlastnosti:

  • eliminuje příznaky bolesti;
  • zmírňuje otoky po úrazech;
  • odstraňuje otoky.
  1. Antipyretické vlastnosti. Lék, který působí na centrum přenosu tepla, vede k vazodilataci, která zvyšuje pocení, snižuje teplotu.
  2. Anestetický účinek. Lék působí na mediátory v oblasti zánětu a neuronů mozku a míchy.
  3. Protidestičkový účinek. Lék ředí krev, což zabraňuje rozvoji krevních sraženin.
  4. Protizánětlivý účinek. Snižuje se vaskulární permeabilita a inhibuje se syntéza zánětlivých faktorů.

Což je lepší a jaký je rozdíl mezi paracetamolem a aspirinem

Při výběru léku se pacient musí zaměřit na povahu onemocnění. U virových onemocnění je lepší pít paracetamol a u bakteriálních procesů se doporučuje užívat aspirin.

Paracetamol je dobrá volba, pokud dítě potřebuje snížit teplotu. Je předepsán od 3 měsíců.

K odstranění bolesti hlavy je vhodnější užívat kyselinu acetylsalicylovou. Salicylát se rychleji vstřebává do krevního oběhu a je účinnější v boji s vysokou horečkou a horečkou.

Rozdíl mezi léky spočívá v jejich účinku na tělo. Aspirin má terapeutický účinek v oblasti zánětu a paracetamol působí prostřednictvím centrálního nervového systému.

Protizánětlivý účinek je výraznější u aspirinu. Pokud však člověk trpí onemocněním žaludku nebo střev, měl by se zdržet užívání kyseliny acetylsalicylové..

U virových onemocnění je lepší pít paracetamol.

Kombinovaný účinek paracetamolu a aspirinu

Užívání 2 drog současně je nejen nepraktické, ale také zdraví škodlivé. Zvyšuje se stres na játra a ledviny, což může vést k otravě.

Obě látky jsou součástí citramonu, ale jejich koncentrace v tomto léčivu je menší. Proto je možné je v tomto případě vzít..

Indikace a kontraindikace pro současné použití

Aspirin je lék snižující horečku. Často se používá v kardiologii, vč. předepsané pro revmatismus.

Paracetamol je neškodný lék k odstranění horečky, bolesti.

Kontraindikace aspirinu jsou:

  • onemocnění žaludku;
  • bronchiální astma;
  • těhotenství;
  • období krmení;
  • alergie;
  • věk pacienta do 4 let.

Paracetamol je kontraindikován při poškození ledvin nebo jater.

Jak se paracetamol a aspirin užívají

Jakékoli léky mohou tělu ublížit. Z bezpečnostních důvodů nemusíte provádět samoléčbu, ale musíte kontaktovat odborníka, který zvolí vhodné možnosti léčby.

Předávkování často vede k poruše organismu, která se projevuje příznaky mírné otravy ve formě nevolnosti nebo zvracení.

S nachlazením

Pro léčbu nachlazení je nejlepší volbou Aspirin. Díky svým aktivním složkám dochází k termoregulaci těla. Lék se konzumuje po jídle a jeho denní dávka je 3 g. Interval mezi dávkami je 4 hodiny..

Paracetamol lze užívat až 4 g denně. Přestávka mezi dávkami by měla být nejméně 5 hodin.

Na bolest hlavy

Dávkování závisí na stupni bolesti. Denní dávka nesmí překročit 3 g.

Tablety paracetamolu až do 500 mg se užívají 3-4krát denně. Konzumováno po jídle.

Ospalost je vedlejším účinkem drog.

Pro děti

Je přísně zakázáno dávat aspirin dítěti, protože léčba může způsobit mozkový edém.

Dávka paracetamolu se vypočítá na základě hmotnosti dítěte. Lék se pije 2 hodiny po jídle. Umyjte vodou.

Je možné pít aspirin po paracetamolu

Tato technika je možná, pokud teplota dospělého dlouhodobě neklesá. Aby se zabránilo předávkování, je lepší počkat po užití první drogy..

Vedlejší efekty

Mezi vedlejší účinky patří:

  • nevolnost;
  • ospalost;
  • anémie;
  • alergická reakce.

Názor lékařů

Lékaři se domnívají, že s těmito léky je třeba zacházet opatrně. Je lepší je užívat podle doporučení odborníků, kteří pacientovi předepíšou správné dávkování a léčebný režim..

Aspirin a paracetamol jsou léky, které patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Léky jsou předepsány jako antipyretika proti horečce a jako narkotická analgetika ke zmírnění bolesti (kloubů, svalů a bolestí hlavy). Aspirin má širší škálu aplikací: má protizánětlivé vlastnosti a používá se v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, zejména ischemické cévní mozkové příhody a infarktu myokardu.

Akce aspirinu

Aktivní složkou aspirinu je kyselina acetylsalicylová (ASA), která patří do první skupiny NSAID, která se vyznačuje výraznou protizánětlivou aktivitou. Standardní dávka tablet je 500 mg.

Mechanismus účinku ASA je založen na blokování enzymů cyklooxygenázy (COX) typu I a II. Inhibice syntézy COX-2 má antipyretické a analgetické účinky. Potlačení tvorby COX-1 má několik důsledků:

  • porušení syntézy prostaglandinů (PG) a interleukinů;
  • snížení cytoprotektivních vlastností tkání;
  • inhibice syntézy trombooxygenázy.

Farmakodynamika aspirinu závisí na dávce:

  • v malých dávkách (30 - 300 mg) má lék antiagregační vlastnosti (snižuje viskozitu krve, inhibuje syntézu tromboxanů, což zvyšuje agregaci krevních destiček a snižuje riziko vazokonstrikce);
  • ve středních dávkách (1,5-2 g) působí kyselina acetylsalicylová jako analgetikum a antipyretikum (blokuje COX-2);
  • ve vysokých dávkách (4–6 g) má ASA protizánětlivý účinek na tělo (blokuje COX-1, inhibuje syntézu skleníkových plynů).

Kromě hlavních vlastností kyselina acetylsalicylová ovlivňuje vylučování kyseliny močové z těla:

  • v dávce ≥ 4 g se zvyšuje urikosurický účinek ASA;
  • v dávce Viz také: Jaký je rozdíl mezi přípravkem Mexicor a Mexidol?

Nedoporučuje se užívat ASA na virovou infekci (zejména u dětí mladších 15 let), protože existuje riziko akutního selhání jater.

Působení paracetamolu

Paracetamol (acetaminofen) patří do druhé skupiny NSAID, která zahrnuje léky se slabou protizánětlivou aktivitou. Tento lék je derivát paraaminofenolu. Působení paracetamolu je založeno na blokování enzymů COX a inhibici syntézy PG.

Nízká účinnost při potlačení zánětlivého procesu je způsobena skutečností, že peroxidázy buněk periferní tkáně neutralizují blokování syntézy COX způsobené působením paracetamolu. Účinek léku se vztahuje pouze na centrální nervový systém a centra termoregulace a bolesti v mozku.

Relativní bezpečnost paracetamolu pro gastrointestinální trakt je vysvětlena absencí snížení syntézy PG v periferních tkáních a zachováním cytoprotektivních vlastností tkání. Nežádoucí účinky acetaminofenu jsou spojeny s jeho hepatotoxicitou, proto je lék kontraindikován u lidí trpících alkoholismem. Toxický účinek na játra se zvyšuje při kombinovaném užívání paracetamolu s jinými NSAID nebo s antikonvulzivy.

Co je lepší a jaký je rozdíl?

Jako antipyretikum na febrilní syndromy lze použít jak aspirin, tak paracetamol. Jediným rozdílem je skutečnost, že ASK snižuje teplotu rychleji..

Jako analgetikum na bolesti hlavy je lepší užívat paracetamol. Ale k úlevě od bolesti svalů nebo kloubů (například při revmatismu) - účinek bude mít pouze užívání aspirinu.

Pro protizánětlivé účely se aspirin používá ve velkých dávkách a pro prevenci trombózy a embolie - ASA v malých dávkách.

Mohu to vzít dohromady??

Při výrobě tablet Citramon se používají malé dávky ASA a paracetamolu.

Společný efekt

  1. Analgetikum.
  2. Antiagregační.
  3. Antipyretikum.
  4. Protizánětlivé.

Indikace pro současné použití

  1. Bolest hlavy.
  2. Studený.

Kontraindikace aspirinu a paracetamolu

ASA je kontraindikován u:

  • hemoragická diatéza;
  • disekce aneuryzmatu aorty;
  • anamnéza peptického vředového onemocnění;
  • riziko vnitřního krvácení;
  • nesnášenlivost vůči ASA;
  • polypóza nosu;
  • bronchiální astma;
  • hemofilie;
  • portální hypertenze;
  • nedostatek vitaminu K;
  • Reyův syndrom.

Aspirin nemůžete užívat pro děti do 15 let, během těhotenství (trimestr I a III) a kojící matky.

Paracetamol se nedoporučuje pro:

  • hyperbilirubinemie;
  • virová hepatitida;
  • alkoholické poškození jater.

Kontraindikace obou léčiv jsou:

  • selhání jater, ledvin nebo srdce;
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy.

Jak se užívá aspirin a paracetamol společně?

Kombinovat léky je nutné pouze po konzultaci s lékařem. Kombinované použití těchto léků je přípustné v malých dávkách, pokud u žádného z nich neexistují žádné kontraindikace.

Vedlejší efekty

Současné užívání NSAID zvyšuje hepatotoxicitu léků.

Názory lékařů na kompatibilitu aspirinu a paracetamolu

Kudrin P. A., terapeut: „Paracetamol a léky v kombinaci s ním ovlivňují krevní testy“.

Vasilevskaya AV, kardiolog: "Nedoporučuji užívat tyto léky společně. Zejména se samoléčbou".

Recenze pacientů

Natalya, 24 let, Omsk: "Snižuji teplotu dítěte pouze s paracetamolem (Panadol). Sám to užívám v pilulkách".

Pro Více Informací O Migréně